czech airlines

CZECH AIRLINES HAKKINDA

 • Kuruluş: 1923
 • Havalimanı Yeri: Çek Cumhuriyeti
 • Sahibi: Czech Aeroholdings (% 56), Korean Air Lines Co., Ltd kişiler (% 44)
 • Uçuş Ağı: 50
 • Hedefler: 25 ülkede 50 yurtiçi ve yurtdışı destinasyon
 • Global Havacılık İttifakı: SkyTeam
 • Sadakat Programı: OK Plus
 • Uçak tipi: Airbus A319-100 / A330-300, ATR 42-500 / 72-500
 • Uçaklarının ortalama yaşı: -
 • Uçak sayısı: 18
 • Uçak detayı: Airbus , ATR

CZECH AIRLINES UÇAK BİLETİ

Çek Cumhuriyeti'ndeki en büyük havayolu şirketi olan Czech Airlines'ın çok genç ve modern bir filosu bulunmaktadır. Başkent Prag'dan başlıca Avrupa başkentlerine ve Kuzey Amerika'daki büyük destinasyonlara uçuşlar gerçekleştirmektedir. Kuruluş tarihi 1923 olup ve dünyadaki beşinci en eski havayolu şirketidir. İlk uçuş Prag'dan Bratislava'ya yapılmıştır. Václav Havel Havalimanı Prag'ı hub olarak kullanmaktadır.

Çek Cumhuriyetinden Yunanistan, Türkiye ve İspanya'ya charter uçuşlar yapan Holidays Czech Airlines havayolu firmaya bağlı iştiraktir.

Havayolları talebe bağlı olarak Almata, Beyrut, Bilbao, Bol, Kristiansand, Linköping, Liverpool, Malta, Ostrava, Porto, Radom, Sármellék, Stavanger, Vaxjö ve Erivan şehirlerine sezonsal uçuşlar yapmaktadır.

Çek Cumhuriyetinde sadece Karlovy Vary şehrine içhat uçuş gerçekleştirmektedir.

Yurtdışında ise Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İsrail, İtalya, Makedonya, Hollanda, Norveç, Polonya ,Portekiz, Romanya, Rusya, Slovakya, Güney Kore, ispanya, İsveç, İsviçre, Ukrayna ve Birleşik Krallık'a uçuyor.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Aeroflot Belavia KLM
Aeroméxico Bulgaria Air Korean Air
Air Berlin China Airlines Middle East Airlines
Air Europa China Southern Airlines TAROM
Air France Delta Air Lines Travel Service
Air Malta Etihad Airways Ural Airlines
airBaltic Finnair Vietnam Airlines
Alitalia Hainan Airlines Vueling
Azerbaycan Havayolları Iberia

ONLINE CHECK-IN

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır.

Check-in başlama saati
Uçağın kalkışından 36 saat öncesinde başlayıp 60 dakika kala son bulmaktadır.

OK PLUS SADAKAT PROGRAMI

CSA havayolunun sık uçuş programı OK Plus üç seviyeye sahiptir. CSA ile ilk kez uçan ve mil toplamak isteyen ana üyeliğe kavuşacaktır. Yılda önceden tanımlanmış bir kilometre sayısı aşılırsa, daha yüksek bir sınıfın üyesi olarak sınıflandırılabilir - Gümüş veya Altın. Mil toplama kolaylaştırılmıştır, çünkü üyeler yalnızca Çek Cumhuriyeti'yle yapılan uçuşlar ile puan kazanamaz, aynı zamanda ortak havayollarının işlettiği uçuşlar da mil kazanabilirler. Ulusal uçuş başına en az 500 mil yatırılırken, uluslararası seyahatte en az 1,000 mil kazanırsınız. Araba kiralama, otel ve diğer şirketlerle yapılan ortaklıklar, başka kanallardan da mil biriktirmeyi mümkün kılmaktadır.

OK Plus'da bonuslar ve avantajlar
CSA OK Plus üyeleri, topladıkları milleri çeşitli bonuslara dönüştürebilirler. Bir yandan Business Class'a upgrade yapma seçeneği vardır; Öte yandan, daha fazla bagaj almayı veya özel havaalanı salonlarına girş yapma seçeneği bulunmaktadır. Her takvim yılı için 25.000 mil sonra Gümüş Statüsüne ulaşan herkes, tüm uçuşlarda % 25 oranında ilave mil kazanabilirler. Check-in için özel bir alan mevcuttur. Yılda 50.000 toplanan mil için, CSA OK Plus'da altın bir üye olacaksınız. Burada, uçuş başına Elite bonus milinin % 50 ilave ek mil kazanırsınız.

BAGAJ KURALLARI

El bagajı
CSA uçuşlarında taşınacak el bagajı kabin tipi ve uçuş sınıfına bağlı olarak farklılık göstermektedir. 55 x 45 x 25 cm bagaj boyutları ve maksimum 8 kg ağırlığı aşılmamalıdır.

Uçuş Sınıfı LITE PLUS FLEX BUSINESS LITE BUSINESS
Kabin Tipi Ekonomi Ekonomi Ekonomi Business Business
El bagajı 1 parça 1 parça 1 parça 2 parça 2 parça
Küçük Kişisel Eşya (3 kg'a kadar ve 40 x 30 x 15 cm'ye kadar) Çanta, evrak çantası, dizüstü bilgisayar, Duty Free ile bir çanta vb. X 1 parça 1 parça 1 parça 1 parça

Kargo bölümü bagaj
Kargo bölümünde taşınacak bagaj hakkınızda uçuş sınıfınıza veya uçmakta olduğunuz destinasyona göre değişir. En ucuz, Lite paketinde taşınan bagaj ücretlidir. 2 yaşından küçük çocuklar Lite paketinde uçmuyorsa 115 cm boyutu aşmayacak 10kg bagaj hakkı vardır. Bagaj detayı için aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz.

Uçuş Sınıfı LITE PLUS FLEX BUSINESS LITE BUSINESS
Kabin Tipi Ekonomi Ekonomi Ekonomi Business Business
Bagaj Hakkı Kısa ve orta menzilli uçuşlar X 1 parça 23kg 1 parça 23kg 2 parça, her biri 32kg
Seul'e olan uçuşlar 2 parça, her biri 23kg
Gümüş, Altın ve Platinum OK Plus Üyeleri 1 ekstra parça 23kg  1 ekstra parça 32kg

Diğer bagajlar
Aşırı bagaj durumunda, yolcular ekstra masraf ile karşılaşabilir. Destinasyon ve uçuş sınıfına bağlı olarak ek ücretler 30 ila 60 avro arasında değişir. Spor eşyaları veya diğer büyük hacimli eşya bagaj limitine tabidir. Taşımacılık için ilave bir ücret alınır.

Not: Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.