Czech Airlines Uçak Bileti

Czech Airlines

En uygun Czech Airlines uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Czech Airlines Czech Airlines Hakkında

Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük havayolu şirketi olan Czech Airlines çok genç ve modern bir filoya sahiptir. Başkent Prag’dan başlıca Avrupa başkentlerine ve Kuzey Amerika’daki büyük destinasyonlara uçuşlar gerçekleştirmektedir. Kuruluş tarihi 1923 olup ve dünyadaki beşinci en eski havayolu şirketidir. İlk uçuş Prag’dan Bratislava’ya yapılmıştır. Václav Havel Havalimanı Prag’ı hub olarak kullanmaktadır.

1930’da ilk uluslararası uçuş Prag’dan Zagreb’e, daha sonra 1933’te Bükreş’e ve 1936’da Moskova’ya yapıldı. II. Dünya Savaşı sırasında faaliyetlerini durdurduktan sonra, Czech Airlines ilk jet uçağı Tupolev Tu-104A’nın satın alınmasıyla filosunu yeniledi ve Şubat 1962’de ilk kıtalararası rotalarını başlattı. Destinasyon sayısının artması ve filonun yenilenmesi, Czech Airlines’ın kademeli olarak Avrupa’nın en başarılı havayollarından biri haline gelmesine olanak tanımıştır. 1995 yılında şirket şu anki adını resmen kabul etti. Czech Airlines Mart 2001’de SkyTeam ittifakının bir üyesi oldu. 2004’ten 2007’ye kadar Czech Airlines birbirini izleyen dört yıl boyunca “En İyi Orta ve Doğu Avrupa Havayolu” ödülünü kazandı. Ekim 2017’de, Travel Service (şu anda Smartwings olarak bilinir) Czech Airlines’ı satın aldı.

Havayolu kusursuz hizmet ve müşteri dostluğuna büyük önem vermektedir. Çocuklar için sık uçan yolcu programı bile vardır: Jetsters Club. Yetişkin programı ise OK Plus denir. Bonus uçuşları veya Prag Havalimanı’ndaki Cristal Lounge’a giriş gibi geleneksel ödüllerin yanı sıra, sıcak hava balonunda uçuş gibi alışılmadık hediyeler de vardır. Czech Airlines da sosyan faaliyetler ile de ilgileniyor ve Prag Bahar Müzik Festivali’nin resmi sponsorudur.

Czech Airlines Merkez Havalimanı

Prag Ruzyne Havaalanı (PRG / LKPR)

Czech Airlines Uçuş Sınıfları

Uçakta havayolu farklı seviyelerde konfor sunuyor. Ekonomi sınıfında çeşitli paketler sunulur: Lite, Plus ve Flex. Seviyeye bağlı olarak, bilet seçiminde, kabinde hizmette ayrıcalıklarda ve hatta mil birikiminde avantajlarda belirli bir esnekliğe izin veriyorlar. Business Class’ta şirket, bilet rezervasyonunda daha da fazla konfor ve esneklik sağlayan Business ve Business Lite olmak üzere iki paket sunuyor.


Havayolları talebe bağlı olarak Almata, Beyrut, Bilbao, Bol, Kristiansand, Linköping, Liverpool, Malta, Ostrava, Porto, Radom, Sármellék, Stavanger, Vaxjö ve Erivan şehirlerine sezonsal uçuşlar yapmaktadır.

Çek Cumhuriyetinde sadece Karlovy Vary şehrine iç hat uçuş gerçekleştirmektedir.

Yurtdışında ise Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İsrail, İtalya, Makedonya, Hollanda, Norveç, Polonya ,Portekiz, Romanya, Rusya, Slovakya, Güney Kore, ispanya, İsveç, İsviçre, Ukrayna ve Birleşik Krallık’a uçuyor.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Aeroflot Bulgaria Air Korean Air
Aeroméxico China Airlines Middle East Airlines
Air Europa China Southern Airlines Saudia
Air France Delta Air Lines TAROM
Air Malta Etihad Airways Smartwings
airBaltic Finnair Ural Airlines
Alitalia Hainan Airlines Vietnam Airlines
Azerbaijan Airlines Iberia Vueling
Belavia KLM

Czech Airlines Check-in

Czech Airlines dört check-in seçeneği sunuyor: kontuarda, makinede, online ve mobil.

Online Check-in

İnternet birçok şeyi kolaylaştırdı. Buna hava yolculuğu da dahildir: Czech Airlines’nda yolcular kalkıştan saatler önce check-in yapabilir ve böylece can sıkıcı bekleme sürelerinden kaçınabilirler. İnternette işlem hızlı, basit ve açıklayıcıdır.

Elektronik uçuş biletinde verilen verileri havayolu adresinden almanız yeterlidir. Bir sonraki adımda koltuğunuzu seçebilir ve biniş kartınızı yazdırabilirsiniz. Seçilen koltuk daha sonra değiştirilebilir.

Ancak bu durumda bir biniş kartını yeniden yazdırmak gerekir.Bu biniş kartıyla havalimanındaki check-in kontuarında sıraya girmek zorunda değilsiniz. Doğrudan pasaport ve güvenlik kontrolüne ve sonra kapıya gidiyorsunuz. Bu size yaklaşık 35 dakika kazandırır. Beklemekten daha mantıklı bir şekilde geçirebileceğiniz zaman!

İnternet check-in ne zaman kullanılamaz?

Online check-in her durumda mümkün değildir. İnternet check-in aşagıdaki durumlarda izin verilmez

  • 10 veya daha fazla kişi için toplu rezervasyon varsa
  • 5 ila 12 yaş arasındaki çocuğa 15 yaşından büyük bir kişi eşlik etmiyorsa
  • Yardım talep edilmiş ve yolcuya 15 yaşından büyük bir kişi eşlik etmiyorsa
  • Bir yardımın gerekli olduğu özel bir servis gerekli olduğu durumlarda (örneğin, kabindeki hayvanlar için, tekerlekli sandalye veya tıbbi yardım alan yolcular için)
  • Kabin bagajı ile seyahat ediliyorsa (örn. müzik aletleri)

Bagaj hakkında önemli bilgiler

Bagajla seyahat ediyorsanız, çantanızla veya seyahat çantanızla doğrudan bagaj bırakma masasına gidebilirsiniz. Bunlar gidiş salonunda check-in masalarının önündedir. Orada bagaj tartılır ve buna göre kontrol edilir. Czech Airlines’ın online check-in’i kullanarak doğrudan kontrole gidebilirsiniz. Sadece el bagajı ile seyahat ediyorsanız, doğrudan kapıya gidebilirsiniz.

Check-in başlama saati

Uçağın kalkışından 36 saat öncesinde başlayıp 60 dakika kala son bulmaktadır.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Prag Havaalanı’nda, kontuarlar kalkıştan 40 dakika önce kapanıyor ve Tel Aviv’e uçuşlar için 60 dakika önce. Çek başkentindeki havaalanında otomatik check-in makineleri de bulunmaktadır.

Czech Airlines Bagaj Kuralları

El bagajı

CSA uçuşlarında taşınacak el bagajı kabin tipi ve uçuş sınıfına bağlı olarak farklılık göstermektedir. 55 x 45 x 25 cm bagaj boyutları ve maksimum 8 kg ağırlığı aşılmamalıdır.

Uçuş Sınıfı LITE PLUS FLEX BUSINESS LITE BUSINESS
Kabin Tipi Ekonomi Ekonomi Ekonomi Business Business
El bagajı 1 parça 1 parça 1 parça 2 parça 2 parça
Küçük Kişisel Eşya (3 kg’a kadar ve 40 x 30 x 15 cm’ye kadar) Çanta, evrak çantası, dizüstü bilgisayar, Duty Free ile bir çanta vb. X 1 parça 1 parça 1 parça 1 parça

Kargo bölümü bagaj

Kargo bölümünde taşınacak bagaj hakkınızda uçuş sınıfınıza veya uçmakta olduğunuz destinasyona göre değişir. En ucuz, Lite paketinde taşınan bagaj ücretlidir. 2 yaşından küçük çocuklar Lite paketinde uçmuyorsa 115 cm boyutu aşmayacak 10kg bagaj hakkı vardır. Bagaj detayı için aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz.

Uçuş Sınıfı LITE PLUS FLEX BUSINESS LITE BUSINESS
Kabin Tipi Ekonomi Ekonomi Ekonomi Business Business
Bagaj Hakkı Kısa ve orta menzilli uçuşlar X 1 parça 23kg 1 parça 23kg 2 parça, her biri 32kg
Seul’e olan uçuşlar 2 parça, her biri 23kg
Gümüş, Altın ve Platinum OK Plus Üyeleri 1 ekstra parça 23kg  1 ekstra parça 32kg

Diğer bagajlar

Aşırı bagaj durumunda, yolcular ekstra masraf ile karşılaşabilir. Destinasyon ve uçuş sınıfına bağlı olarak ek ücretler 30 ila 60 avro arasında değişir. Spor eşyaları veya diğer büyük hacimli eşya bagaj limitine tabidir. Taşımacılık için ilave bir ücret alınır.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Czech Airlines Koltuk seçimi

Czech Airlines yolcuları uçuş rezervasyonu yaptıktan sonra koltuk rezervasyonu yapabilirler. Havayolu, pencere veya koridorda oturma için kişi başı 5 € ücret alıyor. Daha fazla bacak boşluğu olan bir yer ayırtmak istiyorsanız, Avrupa içi uçuşlarda 15 € ve uzun mesafeli bağlantılarda 30 € ödersiniz. Esnek Ekonomi Sınıfı bileti olan yolcular için rezervasyon ücretsizdir. Ancak indirimli biletlerde bu hizmetin mevcut olmaması mümkündür.

Czech Airlines Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

OK Plus Sadakat Programı

CSA havayolunun sık uçuş programı OK Plus üç seviyeye sahiptir. CSA ile ilk kez uçan ve mil toplamak isteyen ana üyeliğe kavuşacaktır. Yılda önceden tanımlanmış bir kilometre sayısı aşılırsa, daha yüksek bir sınıfın üyesi olarak sınıflandırılabilir – Gümüş veya Altın. Mil toplama kolaylaştırılmıştır, çünkü üyeler yalnızca Çek Cumhuriyeti’yle yapılan uçuşlar ile puan kazanamaz, aynı zamanda ortak havayollarının işlettiği uçuşlar da mil kazanabilirler. Ulusal uçuş başına en az 500 mil yatırılırken, uluslararası seyahatte en az 1,000 mil kazanırsınız. Araba kiralama, otel ve diğer şirketlerle yapılan ortaklıklar, başka kanallardan da mil biriktirmeyi mümkün kılmaktadır.

OK Plus’da bonuslar ve avantajlar
CSA OK Plus üyeleri, topladıkları milleri çeşitli bonuslara dönüştürebilirler. Bir yandan Business Class’a upgrade yapma seçeneği vardır; Öte yandan, daha fazla bagaj almayı veya özel havaalanı salonlarına girş yapma seçeneği bulunmaktadır. Her takvim yılı için 25.000 mil sonra Gümüş Statüsüne ulaşan herkes, tüm uçuşlarda % 25 oranında ilave mil kazanabilirler. Check-in için özel bir alan mevcuttur. Yılda 50.000 toplanan mil için, CSA OK Plus’da altın bir üye olacaksınız. Burada, uçuş başına Elite bonus milinin % 50 ilave ek mil kazanırsınız.

Czech Airlines Yiyecek, İçecek ve İkram

Ekonomide, sadece Flex rezervasyon sınıfında uçuş fiyatına bir atıştırmalık dahildir. Ekonomi yolcuları Czech Airlines’daki bir menüden seçim yapabilir veya önceden yemek sipariş edebilir. Sunulan yemekler uçuşun süresine bağlıdır. Rulolar, söğüşler ve tatlılar gibi soğuk bir yemek 9 avroya mal oluyor, içinde alkolsüz bir soğuk içecek, kahve veya çay ve bira veya şarap vardır. Bu, patates püresi ile domuz filetosu, kuşkonmaz tavuk veya koyun peyniri ile kuzu pirzolası gibi sıcak yemekler için de geçerlidir. Ekonomideki sıcak yemekler 13 Euro’ya mal oluyor. Kabin menüsündede alkolsüz içecekler ve sıcak içecekler yaklaşık iki avro , bira üç avro ve şarap dört avroya sunulmaktadır. Çikolata, fındık ve benzeri küçük şeyler yaklaşık iki avroya mal oluyor.

Czech Airlines yolcularına business sınıfta yemek ve içecek servisi ücretsiz olarak verilmektedir. Genel olarak, bazen Asya uçuşlarında bölgesel spesiyalitelerle desteklenen hayal edilebilir ekonomi ile aynı yemekler arasından seçim yapabilirsiniz. Business sınıfta porselende yenir. Her iki rezervasyon sınıfında da CSA’da özel bir yemek yoktur.

Czech Airlines, yeniden yapılandırmanın bir parçası olarak kabinde ikram hizmetini ciddi şekilde kısıtladı. Ekonomide, yiyecek ve içecek için uygun fiyatlarla ödeme yapmaya hazır olmalısınız. Vejetaryenler ve tıbbi veya dini nedenlerle özel gıdaya ihtiyaç duyan diğer yolcular için zordur. CSA artık özel yemekler sunmadığından, bu gibi durumlarda kalkıştan önce yemek yemeli veya kabinde yiyecek almalısınız.

Czech Airlines Uçak İçi Eğlence

Özellikle uzun mesafelerde Czech Airlines sunduğu uçak içi eğlence ile seyahatlerinizde sıkılmadan rahat bir şekilde uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Havayolu firması sunmuş olduğu film, müzik, tv show ve daha fazla eğlence opsiyonu sıkılmadan seyahat etmenizi sağlayacaktır.

Wi-Fi

Czech Airlines uçaklarında şu anda WiFi bulunmamaktadır. Havayolu şimdiye kadar gelecekte filoda İnternet olup olmayacağı hakkında herhangi bir bilgi yayınlamamıştır.

Czech Airlines Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde Czech Airlines ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

Czech Airlines Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Özellikle business sınıf yolcuların vazgeçilmezi lounge’lar hangi olanakları sunuyor? Seyahatinize rahat bir başlangıç yapmak için Czech Airlines bekleme salonları hakkında detaylı bilgiyi burada bulacaksınız.

Czech Airlines
IATA ICAO Çağrı Kodu
OK CSA CSA-LINES

Kuruluş: 1923
Havalimanı Yeri:Çek Cumhuriyeti
Hubları: PRG
Sahibi: Smartwings (97,74 %)
Global Havacılık İttifakı: SkyTeam
Sık Uçuş Programı: OK Plus
Şirket Sloganı: At home in the skies

Uçak Sayısı: 16
Uçtuğu Destinasyon:  32
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 14.1
Uçak Tipi: ATR, Airbus, Boeing
Uçak Detayı: ATR 72, Airbus A319-100, Airbus A320-200, Boeing 737-800

İletişim: Czech Airlines jsc, Evropská 846 / 176a 160 00 Prag 6-Vokovice, Çek Cumhuriyeti
Telefon Numarası: +420 284 000 601
Fax: +420 239 007 620
E-mail: call.centre@csa.cz

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler Czech Airlines Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1Amsterdam → PragUÇUŞ ARA
2Barselona → PragUÇUŞ ARA
3Brüksel → PragUÇUŞ ARA
4Paris → PragUÇUŞ ARA
5Kopenhag → PragUÇUŞ ARA
6Roma → PragUÇUŞ ARA
7Hurgada → PragUÇUŞ ARA
8Reykjavik → PragUÇUŞ ARA
9Madrit → PragUÇUŞ ARA
10Prag → AmsterdamUÇUŞ ARA
11Prag → AntalyaUÇUŞ ARA
12Prag → BarselonaUÇUŞ ARA
13Prag → BrükselUÇUŞ ARA
14Prag → ParisUÇUŞ ARA
15Prag → KopenhagUÇUŞ ARA
16Prag → RomaUÇUŞ ARA
17Prag → HurgadaUÇUŞ ARA
18Prag → MadritUÇUŞ ARA
19Prag → Tel AvivUÇUŞ ARA
20Tel Aviv → PragUÇUŞ ARA