THY Uçak Bileti

TK.png

En uygun THY uçak bileti fırsatları Tripuck'da

THY Hakkında

Türk Hava Yolları (THY), yılda 29 milyondan fazla yolcu ile Türkiye’nin en büyük havayolu şirketidir ve müşterilerine çok sayıda ucuz uçuş hizmeti sunmaktadır. Ciro ve yolcu hacmi bakımından ölçülen Lufthansa, Iberia, Air France KLM ve British Airways’in yanı sıra tüm Avrupa’nın önde gelen havayollarından biridir. 2008 yılında Star Alliance’a katıldı. THY, Anadolujet havayolunun tamamının ve Sunexpress havayolunun ise (%50) hissesine sahiptir.

Mustafa Kemal Atatürk, 1933 yılında havayolu şirketini kurdu. O zaman, filo sadece beş uçaktı. İlk uluslararası uçuş 1947’de Ankara’dan Atina’ya İstanbul aktarmalı yapılmıştır. Yeni uçak filosu ile Uzak Doğu ve Kuzey Amerika’ya ucuz uçuşlar yapılmaktadır. 2008 yılında Türk Hava Yolları kısa adıyla THY, 181 ülkede 1172 varış noktasına uçuş gerçekleştirmektedir. THY 30’u aşkın iç hat ve 100’den fazla dış hat noktasına ucuz fiyata uçmaktadır. Amerika kıtasında New York ve Chicago’ya giden havayoları Asya’da Singapur, Bangkok ve Seul’e de uçmaktadır. Miles & Smiles havayolunun bonus programıdır. Miles, THY ile yapılan uçuşlarda olduğu kadar Star Alliance ortaklarının tüm uçuşlarında puan biriktirme imkanı sağlamaktadır. Mesafeye bağlı olarak, sonradan bonuslar için değiştirilebilen miller toplanır.

Türk Havayolları Merkez Havalimanı

İstanbul Havalimanı
Diğer bağlantılı havalimanları
Adnan Menderes Uluslararası Havalimanı, İzmir
Antalya Uluslararası Havalimanı
Esenboğa Uluslararası Havalimanı, Ankara
Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, İstanbul

Türk Havayolları Uçuş Sınıfları

Ekonomi
Comfort
Business

Önemli mihenk taşları

Türk havayolları uluslararası ilk uçuşunu 12 Şubat 1947 yılında Ankara-İstanbul-Atina rotasında gerçekleştirmiştir.
2009 yılında “Skytrax Dünya Havacılık Ödülü” almıştır.
2001 ve 2012 yıllarında olmak üzere toplam 2 kez Skytrax ödüllerinde “Avrupa’nın en iyi havayolu”, “Güney Avrupa’nın en iyi havayolu” ve “Dünya’nın en ekonomik uçuş sınıfı” kategorilerinde ödüllendirilmiştir.

THY Check-in

Online Check-in

Bayrak taşıyıcı Türk Hava Yolları, tüm önemli havayollarında olduğu gibi online check-in yapılabilir. THY online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır:

Online check-in prosedürü

— Önce belirtilen alanlara isim ve rezervasyon kodu veya e-bilet numarası girilmelidir.

— Daha sonra check-in yapabileceğiniz tüm uçuşlar görüntülenir. Sadece istediğiniz uçuşu seçin. Diğer yolcuları kontrol etmek isterseniz, bu da bu noktada mümkündür. Miles & Smiles programına katılırsanız, gerekli veriler de saklanabilir.

— Üçüncü adımda, yolcunun kendi sınıfında bir koltuk seçme fırsatı buluyor. Aktarma uçuşları için oturma konumu da belirlenebilir. Tüm veriler girildikten sonra size check-in onayı verilecektir. Ayrıca uçuş rotasının ayrıntıları ve en geç havaalanında bulunmanız gereken zaman bulunmaktadır.

— Son adım, biniş kartı oluşturmaktır. PDF olarak gönderilir ve daha sonra bastırılabilir. Bunları havalimanındaki otomatik check-in makinesinde okutmak mümkündür.

Check-in başlama saati Türk Hava Yollarında, uçağın kalkışından 24 saat öncesinde online check-in başlar.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Gruplar için özel özellikler

Türk Hava Yolları’nın çevrimiçi check-in işlemleri gruplar için de mümkündür, ancak sekizden fazla kişi olmamalıdır. Ayrıca, kayıtlı yolcuların birinde biletlerin ödenmesi gereken kredi kartı varsa, biniş kartları yalnızca basılabilir.

Aktarma uçuşları ve dönüş uçuşları

Bütün bağlantılı uçuşlar için check-in işlemi, Türk havayolunun online check-in panelinde otomatik olarak gerçekleştirilir. Dönüş uçuşu aynı gün gerçekleşirse, otomatik olarak kontrol edilebilir.

Bagaj

Bagaj bilgileri, çevrimiçi check-in sırasında girilmemelidir. Bavul sadece havaalanda teslim edilebilir. Uçak kalkışından 45 dakika önce yapılmalıdır.

Havalimanı Check-in

Havalimanında check-in yapmak için check-in kontuarının kapanma saatlerini THY web sitesinden kontrol ediniz. Eğer zamanında havalimanında olmaz iseniz uçağa binemez ve satın almış uçak biletindeki tüm haklarınızı kaybetmiş olursunuz.

THY Bagaj Kuralları

El bagajı

El bagajı için ücretsiz bagaj hakkı, Business Class yolcuları için her biri 8 kilo ağırlığında olan 2 parçadır. Comfort ve Ekonomi Sınıfında sadece 8 kilogram olup, iki yıla kadar küçük çocuklar için de aynı durumdadır. Bir el bagajının maksimum boyutu 23 x 40 x 55 cm’dir. Tüm sınıflarda, bir el çantası, bir kamera, bir dizüstü bilgisayar veya bir şemsiye gibi kişisel bir öğelerin de alınmasına izin verilir. El bagajları genellikle bir etiketle işaretlenmiştir.

Kargo bölümü bagaj

Türkiye’deki uçuşlarda geçerlidir: Business Class’taki yolcular için ücretsiz bagaj hakkı, 30 kilogram ve Ekonomi Sınıfı 20 kilodur. Aynı şey çocuklar için de geçerlidir, ancak bebekler her biri yalnızca 10 kg taşıyabilir. Yalnızca Promosyon sınıf iç hatlar 15 kg’dir. Bagaj yönetmeliklerini takiben ABD, Güney Amerika, Kanada, Arjantin, Nijerya, Gana, Nijer, Senegal, Moritanya, Fildişi Sahili, Kamerun, Burkina Faso, Gabon, Çad, Angola ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden / buraya giden uçuşlar için: Sınıf maksimum Konfor ve Ekonomi Sınıfında iki kez 32 kilo, maksimum 23 kilogramın iki katı. Torba başına maksimum boyut 158 santimetredir. Bu uçuşlarda küçük çocuklar için, bir adet bagajın yanı sıra katlanabilir bebek arabası da taşınmasına izin verilir. Fakat 23 kg ve maksimum 115 cm çevreyi geçmemelidir. Diğer uluslararası uçuşlara ilişkin yönetmelikler: 30 kg Business Class’ta Freigepack, 20 kg Comfort ve Ekonomi Sınıfı. Almanya’dan seyahat ederken genellikle 10 kg daha fazladır. Diğer düzenlemeler havayolu web sitesinde bulunabilir.

Diğer bagajlar

El bagaj talimatlarını karşılayan küçük müzik aletleri taşınabilir. Aksi takdirde ek bir koltuk rezerve edilmelidir, bu 75 kg ağırlığa kadar ve 50 x 50 x 67 cm enstrüman büyüklüğüne kadar mümkündür. Kayak ve golf malzemeleri, havayolu şirketi tarafından ücretsiz olarak taşınmaktadır. Bazı güzergahlardaki özel düzenlemeler ve daha fazla bilgi havayolu sitesinde bulunabilir.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

THY Koltuk seçimi

THY ile rahat bir yolculuk yapmak için doğru koltuk seçimi yapmalısınız. Genel olarak iyi koltukta seyahat etmek istiyorsanız koltuğunuzu önceden seçmeli ve gerekirse bir miktar ilave ücreti gözden çıkarmalısınız.

THY Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

Miles&Smiles Sadakat Programı

Miles & Smiles bonus programına kaydolan herkes, Star Allianz üyeleriyle yapılan tüm uçuşlarda mil toplayabilir ve bunları örneğin ödül biletleri veya yükseltmeler için değiştirebilir. Miles & Smiles üyeliğiniz ile daha fazla bagaj hakkı ve lounge’lara erişim sağlayabilirsiniz. Miller, Shop & Miles portalında alışveriş yapmak için de kullanılabilir. Miles & Smiles kartları  “classic”, “classic plus”, “elit” ve “elit plus” dır.

THY Yiyecek, İçecek ve İkram

A. Ekonomi sınıfı

İç hatlar

• Türk Havayolları ekonomi sınıfı yemek menüsünde uçuş süresiyle bağlantılı olarak aperitif ve meze çeşitleri ile beraber tatlı seçenekleri bulunmaktadır.
• Türk Havayolları’nın tüm uçuşlarında dini inanç kuralları ile beraber sunulan Müslüman Menü (MOML) seçeneği sunmaktadır.
• Miles & Smiles üyeliği bulunan yolcular için kutlama pastası (CLML) bulunmaktadır.

B. Comfort Sınıfı

İç hat uçuşları

• Türk Havayolları, karşılama içecekleriyle beraber taze salata ve porselen tabaklarda sıcak yemekler sunmaktadır.
• Yemek sonundan yolculara tatlı yada meyve ikramı vardır.
• İniş öncesinde yolcular dilerlerse sıcak, soğuk yada hafif seçenekler ile ikinci yemeklerini alabilirler.

Uluslararası uçuşlar

• Comfort sınıfı yolcuları için yemekler porselen tabaklarda sunulmaktadır.
• Türk Havayolları’nın tüm uçuşlarında dini inanç kuralları ile beraber sunulan müslüman Menü (MOML) seçeneği sunmaktadır.
• Miles & Smiles üyeliği bulunan yolcular için kutlama pastası (CLML) bulunmaktadır.

C. Business Sınıfı

Kıtalararası uçuşlar

• Türk Havayolları ile kıtalararası uçuşlarda, yolcular yüksek kalite hizmetlerini hissedebilirler.
• Business sınıfı yolcuları “Karşılama içecekleri” ile beklenmektedir.
• Business sınıfı uçuşlarında yemekler porselen tabaklarda sunulmaktadır. meals are served in porcelain dishes, while meal service type and the content may vary depending on flight.
• En az iki ayrı öğün sunan Türk Havayolları bunun yanında kimi uçuşlarında aperitif de vermektedir..
• Lezzetli yemeklerden sonra türk kahvesi ve tatlılarının da keyfini çıkarabilirsiniz.

Uluslararası uçuşlar

• Karşılama içecekleri
• Business sınıfı yemekleri Türkiye ve Dünya’dan seçkin mutfaklardan yapılan seçimler, sıcak ve soğuk yemek seçenekleriyle porselen tabaklarda sunulmaktadır.

İç hat uçuşları

• Karşılama içecekleri
• Business sınıfı yemekleri Türkiye ve Dünya’dan seçkin mutfaklardan yapılan seçimler, sıcak ve soğuk yemek seçenekleriyle porselen tabaklarda sunulmaktadır. Daha önceleri havayolu endüstrisinde pek benzerine rastlanmayan şiş kebap, karnıyarık, mantı ve imambayıldı gibi yemekler hizmetinize sunulmaktadır.
• Türk Havayolları’nın tüm uçuşlarında dini inanç kuralları ile beraber sunulan Müslüman Menü (MOML) seçeneği sunmaktadır.
• Miles & Smiles üyeliği bulunan yolcular için kutlama pastası (CLML) bulunmaktadır.

THY Uçak İçi Eğlence

Türk Havayolları’nın ödül almış servisleri ile yolculuğunuzda yeni deneyimler edinebilirsiniz.

• Uluslararası uçuşlarınızda kullanılan The Planet dijital sistemleri ile dokunmatik ekranların keyfini çıkarabilirsiniz. Yolcuların uçuş noktası, uçak ve bilet tipine göre film izleme, müzik dinleme, spor-seyahat-yemek-moda-teknoloji gibi bir çok belgesel izleme gibi seçenekleri bulunmaktadır.
• Uçak içerisindeki bağlantılık sayesinde yolcuların mesaj ve e-mail gönderim/alımlarının imkanı bulunmaktadır. Haber kanalları aracılığı ile dünyada yaşananlardan, ekonomi ve finans alanındaki gelişmelerden haberdar olabirsiniz.
• B777 ve A330 tipi uçaklarda yolcular kendi özel ekranlarında müzik dinleyebilir ve film izleyebilir, dilerlerse IPod yada USB aygıtlarını bağlayarak kendi özel medya takibini yapabilmektedirler.
• Bir diğer yenilik ise, yolcular dilediklerine gore Şehir Rehberlerine, Türkiye hakkında bilgi rehberine, Havalimanı ve Uçuş haritalarına ve aynı zamanda uçak kamerasına erişebilirler. Tüm yolcular, uçağın ön ve arkasında bulunan kameralardan uçağın kalkışını ve inişini canlı olarak izleyebilirler.

THY Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde THY ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

THY Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Özellikle business sınıf yolcuların vazgeçilmezi lounge’lar hangi olanakları sunuyor? Seyahatinize rahat bir başlangıç yapmak için THY bekleme salonları hakkında detaylı bilgiyi burada bulacaksınız.

TK.png
IATAICAOÇağrı Kodu
TKTHYTURKISH

 

 • Kuruluş: 1933
 • Havalimanı Yeri:Türkiye
 • Hubları: IST
 • Sahibi: Türkiye Varlık Fonu (49%)
 • Global Havacılık İttifakı: Star Alliance
 • Sık Uçuş Programı: Miles&Smiles
 • Şirket Sloganı: Dünya Daha Büyük. Keşfet!

 

 • Uçak Sayısı: 350
 • Uçtuğu Destinasyon:  322
 • Uçaklarının Ortalama Yaşı: 7
 • Uçak Tipi: Airbus, Boeing, ATR, British Aerospace, Fokker
 • Uçak Detayı: Airbus A319, Airbus A320, Airbus A321, Airbus A321neo, Airbus A330-200, Airbus A330-300, Airbus A340-300, Boeing 737-700, Boeing 737-800, Boeing 737-900, Boeing 777-300

 

 • İletişim: TÜRK HAVA YOLLARI A.O. Genel Yönetim Binası Yatırımcı İlişkileri Müdürlüğü, 9. Kat, Yeşilköy Mahallesi, Havaalanı Cad. No:3/1 34149 Bakırköy, İstanbul/Türkiye
 • Telefon Numarası: 0090 212 463 63 63
 • Fax: 0090 212 465 21 21
 • E-mail: customer@thy.com

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama