tarom

TAROM HAKKINDA

 • Kuruluş: 1954
 • Havalimanı Yeri: Romanya
 • Sahibi: Romanya Ulaştırma Bakanlık (% 97,05)
 • Uçuş Ağı: 50 (charter uçuşları ile)
 • Hedefler: 12 destinasyon iç hat, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Afrika ve Asya ülkeleri
 • Global Havacılık İttifakı: SkyTeam
 • Sadakat Programı: Flying Blue
 • Uçak tipi: Airbus A318-100, Boeing 737-300 / 737-700 / 737-800, ATR 42-500 / 72-500
 • Uçaklarının ortalama yaşı: -
 • Uçak sayısı: 23
 • Uçak detayı: Airbus , Boeing , ATR

TAROM UÇAK BİLETİ

Tarom, Romanya'nın milli bayrak taşıyıcı havayolu şirketidir. Merkezi Bükreş'in yanında bulunan Otopeni'de bulunmaktadır. 1954 yılında kurulan havayolu Henri Coandă Uluslararası Havalimanını hub olarak kullanmaktadır. Iaşi Uluslararası Havaalanı ise ikinci hub'dır. Havayolu ismini (Transporturile Aeriene Române) romanca isminin baş harflerinden almıştır. 2010 yılında SkyTeam global havacılık ittifakına üye olmuştur. 2016 yılında %70 doluluk oranı ile 2,4 milyon yolcu taşımayı başarmıştır.

Tarifeli uçuşlarının yanısıra belli destinasyonlara yaz aylarında charter seferlerde düzenlemektedir. Mısır'da Hurghada ve Sharm El Sheikh; Yunanistan'da Korfu, Kandiye, Kamari, Kos, Mikanos, Preveze, Rodos, Skiathos ; İspanya'da Tenerife; Türkiye'de Antalya ve Bodrum şehirlerine yaz aylarında charter seferler ile Romen yolcuları tatil için taşımaktadır.

Bunun dışında tarifeli olarak Kahire ve Palma de Mallorca şehirlerine de sezonsal uçuşlar yapmaktadır.

Romanya'da uçtuğu yurtiçi uçuş noktaları; Baia Mare, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Targu Mures ve Timişoara'dır.

Yurtdışında uçmakta olduğu ülkeler ise; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, İsrail, İtalya, Ürdün, Lübnan, Hollanda, Sırbistan, İspanya ve İsveç'tir.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Aegean AirlinesAustrian Airlines
AeroflotBrussels Airlines
Air EuropaBulgaria Air
Air FranceCzech Airlines
Air SerbiaKLM
airBalticMiddle East Airlines
Alitalia

ONLINE CHECK-IN

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır.

Check-in başlama saati
Uçağın kalkışından 30 saat öncesinde başlayıp 60 dakika kala son bulmaktadır.

FLYING BLUE SADAKAT PROGRAMI

Tarom havayolunun global sadakat programı olan Flying Blue  , üyelere ve yolculara sayısız avantajlar getirmektedir. Uçuş sırasında sunduğu avantajların yanında indirimli uçak bileti satın da alabilirsiniz. Üyelik avantajları, ilave bagaj, belli havaalanlardaki lounge'ların ücretsiz kullanımı ve öncelikli Check-in aracılığıyla daha hızlı boarding fırsatıdır. Tarom havayolu ile yapılan uçuşların yanı sıra, diğer partner havayollarıyla Flying Blue kazanabilirsiniz.

Dört üye kadrosu bu programı özel yapıyor
Birçok sık başvuru programı en fazla iki ila üç üyelik kategorisine sahiptir. Flying Blue üyesi olmak istiyorsanız dört üyelik seviyesinden birini seçebilirsiniz. Seviye Ivory (Fildişi) temel bir kategori olarak kabul edilir ve basit bir kayıt ile kazanılır. Diğer üç seviye, seçkin kategorilerdir. Gümüş statüsü, Fransa'da ikamet edenler için en az 30.000 mil, diğer ülkelerde ikamet edenler için ise 25.000 uçuş milinin ön şartı bulunmaktadır. Altın Fransa'da 60.000 ve diğer ülkeler 40.000 mil, Platinum ise sırasıyla Fransa'da 90.000 mil ve diğer ülkelerde 70.000 mil toplamanız gerekmektedir.

BAGAJ KURALLARI

El bagajı
El bagajının bir parçası olarak kabinde 55 x 40 x 20 cm (Boeing / Airbus makineleri) veya 35 x 30 x 20 cm (ATR uçuşları) ölçülerinde bir bagaj taşınabilir. Buna ek olarak, bir çanta veya bir dizüstü bilgisayar veya bir kamera gibi bir nesnenin taşınmasına izin verilir, bu boyutlar için de belirtilen boyutlar geçerlidir. El bagajının toplam ağırlığı 10 kg'ı geçmemelidir.

Kargo bölümü bagaj
Kargo bölümünde taşınacak bir bagaj 23 kg'ı ve toplam 158 cm'yi geçmemelidir. Tarom havayollarında bagaj hakları kabin tipi, sadakat programı üyelik seviyeniz ve uçuş sınıfınıza göre değişkenlik göstermektedir. Bagajım boyutu yetişkinler için 158cm bebek yolcular için 110cm'i geçmemelidir. Tüm uçuçlarda 2 yaşından büyük olmayan çocukların 10kg ve katlanabilir bir bebek arabası taşıma hakkı bulunmaktadır. Bagaj hakları ile ilgili detaylı tablo aşagıdadır.

Yolcu TipiBusinessEkonomi
Tüm Yolcular3 parça / her biri 23kg1 parça / 23kg
Sık uçan SkyTeam üyeleri: Elite / Elite Plusekstra 1 parça / 23kgekstra 1 parça / 23kg
Denizci fiyatı ile uçan yolcular3 parça / her bir 23kg2 parça / her biri 23kg

Diğer bagajlar
Tarom havayollarının diğer bagajları bagaj limitlerinin içinde ise ücretsiz taşımaktadır. Fakat bisiklet, dalış ekipmanları, sörf tahtası gibi diğer bagajlardan ücret alınmaktadır. Evcil hayvan taşınmasında da ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Özel bagajlarınız için lütfen havayolunun web sitesini ziyaret ediniz.

Not: Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.