iberia

IBERIA HAKKINDA

 • Kuruluş: 1927
 • Havalimanı Yeri: İspanya
 • Sahibi: International Airlines Group
 • Uçuş Ağı: 89
 • Hedefler: İspanya'da 37 uçuş noktası, Latin Amerika'daki 17 destinasyona ve Afrika, Kuzey Amerika ve Orta Doğu'daki önemli şehirlere uçmaktadır.
 • Global Havacılık İttifakı: Oneworld
 • Sadakat Programı: Iberia Plus / Avios
 • Uçak tipi: Airbus A319-100 / A320-200 / A321-200 / A330-200 / A330-300 / A340-600
 • Uçaklarının ortalama yaşı: -
 • Uçak sayısı: 80
 • Uçak detayı: Airbus

IBERIA UÇAK BİLETİ

Iberia, İspanya'nın bayrak taşıyıcı havayolu olup 1927 yılında Madrid'de kurulmuştır. Adolfo Suárez Madrid-Barajas Havalimanını hub olarak kullanmaktadır. İberia, İspanya'nın en büyük havayolu'dur. Havayolu daha çok Güney Amerika bölgesine odaklanmış ve bu bölgeye ucuz uçuşlar gerçekleştirmektedir.

Iberia Regional ve Iberia Express havayoluna bağlı ortaklıklardır.

Barselona, Boston, Budapeşte, Katanya, Dubrovnik, Funchal, Los Angeles, Reykjavik, Saint Petersburg, San Juan, Split ve Zagrep şehirlerine sezonluk uçuşlar yapmaktadır.

İspanya içinde uçmakta olduğu şehirler; Granada, Jerez de la Frontera, Asturias, Palma de Mallorca, Bilbao, San Sebastián, Gran Canaria, Santander, A Coruña, Santiago de Compostela
Vigo ve Murcia.

Yurtdışında uçmakta olduğu belli başlı ülkeler; Cezayir, Arjantin, Brezilya, Şili, Çin, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Ekvator Ginesi, Fransa, Almanya, Guatemela, İtalya, Moritanya, Fas, Panama, Portekiz, Peru, İsviçre, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay ve Venezuala'dır.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Air BerlinCzech AirlinesMeridiana
airBalticEl AlNiki
American AirlinesEvelop AirlinesQatar Airways
AviancaFinnairRoyal Air Maroc
Boliviana de AviaciónInterjetRoyal Jordanian
Bulgaria AirJapan AirlinesS7 Havayolları
British AirwaysLATAM BrasilTACA Airlines
Cathay PacificLATAM ChileUkrayna Havayolları
Copa AirlinesLATAM EcuadorVueling

ONLINE CHECK-IN

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır:

Check-in başlama saati
Uçağın kalkışından 24 saat öncesinde başlayıp 60 dakika kala son bulmaktadır.

IBERIA PLUS / AVIOS SADAKAT PROGRAMI

Iberia Plus sadakat programı ile Iberia ve One World global ittifak üyesi havayollarının uçuşlarında mil kazanabilirsiniz. 1999 yılından itibaren Iberia, Air Berlin, American Airlines, British Airways ve Latam Airlines'in da üye olduğu 15 büyük havayolu şirketini de içeren Oneworld global ittifak üyesidir. Bütün bu havayollarıyla Avios millerinizi Iberia Plus kartı ile toplayabilirsiniz. Katılımcılar ayrıca statü puanları kazanabilirler. Statü puanları Iberi bağlı ortaklıklarında geçerlidir. (One world'de ve ucuz uçuş yapan Vueling 'de geçerli değildir)

Iberia Plus ile elit puan ve avios

Ücretsiz üyelik kartı, yolculara bazı özel avantajlar sunmaktadır. Elit puan sayısına bağlı olarak, yolcu gümüş, altın veya platin üyelik kartı alır. Bu statülerin her biri özel seyahat avantajları verir (örn. ilave bagaj hakkı ve daha fazlası). Klasik karta karşılık gelen basit bir üyelikle bile, Avios puanları toplanabilir  örneğin oteller, araba kiralama ve alışverişlerde - partner havayolları haricinde. Yolcu havayolu uçuş, araç kiralama veya otel konaklamaları için avios puanlarını harcayabilir. Toplanan puanlar bir üst sınıfa yükseltme için de kullanılabilir. Yolcu ayrıca, Iberia, Vueling, Iberia Express, Air Nostrum ve British Airways uçuşlarında uçuş rezervasyonunda IberiaPlus puanlarıyla kısmi ödeme de yapabilir.

BAGAJ KURALLARI

El bagajı
Ekonomi Sınıfı Yolcularına 10 kg'a kadar bir bagaj taşımasına izin verilir. Business Class'ta ayrıca bir bagaj parçası, Business Class Plus'ta iki adet bagaj bulunmaktadır. Boyutlar maksimum 56 x 45 x 25 cm olabilir, ağırlık sınırı yoktur. Buna ek olarak, bir kadın çantası, bir dizüstü bilgisayar veya bir bebek çantası gibi tüm sınıflarda kişisel bir eşyaya izin verilir.

Kargo bölümü bagaj
Iberia kargo bölümünde taşınacak bagaj 158 cm'lik toplam yükseklik, uzunluk ve genişliği aşamaz. Ekonomi sınıfında 1 bagaj ücretsiz olarak Business Class'ta üç bagaj ücretsiz taşınabilir. Özel ekonomi fiyatları kullanıldığında 2 adet bagaj ücretsiz taşınır. İç hat ve Avrupa uçuşlarında, Ekonomi Sınıfı'ndaki ücretsiz bagaj bulunmamaktadır ve Business Class sadece 2 adet bagajdır. Sadece business class'ta 32 kg'a kadar bagaj için ücret alınmaz. Maksimum ağırlık aksi halde 23 kg'dır. 32 kg'a kadar olan bir geceleme süresince, uçuş başına fiyat Ekonomi Sınıfı'nda 60 Euro'dan hesaplanacaktır. Bazı İspanyol bölgelerinde ikamet ediyorsanız, her bir bagaj için yalnızca 15 Euro ek ücret ödemelisiniz.

Diğer bagajlar
Iberia havayolu, spor ekipmanları veya müzik aletleri ve diğer malzemeleri taşımak isteyen herkes, bu bagajları havayolundan  önce kaydedilmesi gerektiğini unutmamalıdır. Belirtilen bagaj limitini aşmazsa, check-in'de normal bagaj olarak teslim edilebilir. 30 x 120 x 38 cm (standart gitarın boyutları) kadar olan müzik aletleri el bagajı olarak taşınabilir.

Not: Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.