KLM Royal Dutch

KLM HAKKINDA

 • Kuruluş: 1919
 • Havalimanı Yeri: Hollanda
 • Sahibi: Air France-KLM Group
 • Uçuş Ağı: 145
 • Hedefler: 145 uçuş noktası, 69 ülke 5 kıta
 • Global Havacılık İttifakı: SkyTeam
 • Sadakat Programı: Flying Blue
 • Uçak tipi: Airbus A330-200 / A330-300 Boeing B737-700 / 737-800 / 737-900 / 747-400 / 747-400M / 777-200ER / 777-300ER / 787-9
 • Uçaklarının ortalama yaşı: -
 • Uçak sayısı: 116
 • Uçak detayı: Airbus , Boeing

KLM UÇAK BİLETİ

KLM Royal Dutch Airlines, 1919'da kurulmuş ve bugün dünyadaki en eski havayolu şirketidir. Amsterdam Schiphol Havalimanı hub olarak kullanılmaktadır. Hollanda'nın en büyük havayolu şirketi olan KLM, dünyanın dört bir yanındaki 145'den fazla uçuş noktasına seferler düzenlemektedir. Air France ile 2004 yılında birleşmesinden bu yana, Air France-KLM olarak bilinmektedir. Hollandalı pilot Albert Plesman'ın önerisi üzerine havayolu, Hollanda Kraliyet Havayolları ve Kolonileri (KLM) olarak kurulmuştur. O zaman Hollanda ve Endonezya kolonisi arasında yolcu taşımacılığı üzerine yoğunlaştı. Bugün, KLM, Nairobi, Seul, Manila ve Chicago dahil olmak üzere dünya çapında 145'den fazla destinasyona uçuş yapıyor. Yaklaşık 28,5 milyon yolcu taşımıştır.

KLM Asia, KLM Cityhopper , KLM Cityhopper UK, Transavia havayolları KLM bağlı iştiraklerdir. Ayrıca havayolu Kenya Airways'in (%27) ve Transavia France (%40)  hissesine sahiptir.

Havayolu yurtdışında 69 ülkeye uçmakta olup belli başlı uçmakta olduğu ülkeler; Brezilya, Kanada, Çin, Kolombiya, Hırvatistan, Danimarka, Ekvador, Fransa, Almanya, İtalya, Norveç, Polonya, Portekiz, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre ,Tanzanya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'dir.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Adria AirwaysBelaviaJet Airways
Aer LingusBulgaria AirKenya Airways
AeroflotChina AirlinesKorean Air
Aerolíneas ArgentinasChina Eastern AirlinesMalaysia Airlines
AeroméxicoChina Southern AirlinesOman Air
Air AstanaCityJetPegasus Airlines
Air EuropaCopa AirlinesSaudia
Air FranceCroatia AirlinesSichuan Airlines
Air MaltaCzech AirlinesTAAG Angola Airlines
Air MauritiusDelta Air LinesTAROM
Air SerbiaEtihad AirwaysTransavia
airBalticGaruda IndonesiaUkrayna Havayolları
Alaska AirlinesGeorgian AirwaysVietnam Airlines
AlitaliaGol Transportes AéreosWestJet
Bangkok AirwaysInsel AirXiamenAir

ONLINE CHECK-IN

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır:

Check-in başlama saati
Uçağın kalkışından 30 saat öncesinde başlayıp 60 dakika kala son bulmaktadır.

FLYING BLUE SADAKAT PROGRAMI

Air-France-KLM havayolunun sadakat programı olan Flying Blue  , üyelere ve yolculara sayısız avantajlar getirmektedir. Uçuş sırasında sunduğu avantajların yanında indirimli uçak bileti satın da alabilirsiniz.. Üyelik avantajları, ilave bagaj, belli havaalanlardaki lounge'ların ücretsiz kullanımı ve öncelikli Check-in aracılığıyla daha hızlı boarding fırsatıdır. Air-France-KLM ile yapılan uçuşların yanı sıra, diğer partner havayollarıyla Flying Blue kazanabilirsiniz.

Dört üye kadrosu bu programı özel yapıyor
Birçok sık başvuru programı en fazla iki ila üç üyelik kategorisine sahiptir. Flying Blue üyesi olmak istiyorsanız dört üyelik seviyesinden birini seçebilirsiniz. Seviye Ivory (Fildişi) temel bir kategori olarak kabul edilir ve basit bir kayıt ile kazanılır. Diğer üç seviye, seçkin kategorilerdir. Gümüş statüsü, Fransa'da ikamet edenler için en az 30.000 mil, diğer ülkelerde ikamet edenler için ise 25.000 uçuş milinin ön şartı bulunmaktadır. Altın Fransa'da 60.000 ve diğer ülkeler 40.000 mil, Platinum ise sırasıyla Fransa'da 90.000 mil ve diğer ülkelerde 70.000 mil toplamanız gerekmektedir.

BAGAJ KURALLARI

El bagajı
El çantasında, belirtilen kurallara göre paketlenmiş olması halinde, sıvıların yanı sıra her tür tehlikeli olmayan nesne de taşınabilir. Uçuş sırasında gerekli olduğu sürece istisnalar; bebeklerin yiyecek ve ilaçları ile tıbbi ve sağlık bakımlarıdır. El bagajı boyutları 55 cm x 25 cm x 35 cm ebadında bir çanta örneğin bir el çantası veya bir dizüstü bilgisayar Ekonomi sınıfında taşınabilir ve toplam ağırlığı 12 kg olmalıdır. Business Class'ta, 55 cm x 25 cm x 35 cm boyutlarında bir bagajın yanı sıra maksimum 45 cm x 20 cm x 35 cm boyutlarında bir çanta da taşınabilir. Burada ağırlık limiti 18 kg'dır. Ayrıca bir dizüstü bilgisayar, el çantası veya kamera el bagajı olarak ücretsiz olarak alma olanağı da bulunmaktadır.

Kargo bölümü bagaj
KLM ile Business sınıfta yolculuk yapan herkes 2 parça bagaj bırakabilir , ekonomi sınıfında ise 1 parça hakkı vardır. İç hat uçuşlarında ve Avrupa ile İsrail, Cezayir, Fas ve Tunus arasındaki bağlantılarda ücretsiz bagaj bulunmamaktadır. Bagaj başına maksimum ağırlık ekonomi için 23 kg ve Business sınıfında 32 kg'dır.

Diğer bagajlar
Spor bagaj taşımak istiyorsanız spor çantasının toplam ağırlığı, serbest bagaj miktarını aşmazsa, bir ücret uygulanmaz. Aynı şey, örneğin müzik aletleri için diğer özel bagajlar için de geçerlidir. Çoğu spor ekipmanının online veya telefonla kayıt yapmalısınız. Ayrıca büyük müzik aletleride uçuştan önce kayıt yapılmalıdır.

Not: Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.