Azerbaycan Havayolları Uçak Bileti

Azerbaycan Havayolları

En uygun Azerbaycan Havayolları uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Azerbaycan Havayolları Azerbaycan Havayolları Hakkında

Azerbaycan’ın ulusal havayolu olan Azerbaycan Havayolları 1992 yılında kuruldu. Şirket, 1994 yılından itibaren Orta Doğu’da, Avrupa’da birçok yeni rota ve Çin’de bir rota açtı. Güzergah ağının genişlemesi ve filosunun zenginleşmesine paralel olarak Bakü’de Haydar Aliyev Havalimanı’nda inşaatı 2005 yılında sona erecek olan kargo terminali inşaatına başladı. Çok avantajlı olması sayesinde havalimanı çok hızlı bir şekilde doğu ile batı, kuzey ve güney arasında geçiş noktası haline geldi.

Azerbaycan Havayolları 2011 yılında 22 uçaktan oluşan bir filo işletti ve Asya’nın yanı sıra Avrupa’daki 22 noktaya hizmet verdi. 2014 yılında satın aldığı B787 Dreamliner gibi daha verimli uçaklara yatırım yaparak ilerlemeye devam etti. 2016 yılında Azerbaycan Havayolları, halen faaliyette olan ve ağırlıklı olarak Avrupa destinasyonlarına hizmet veren düşük maliyetli iştiraki Buta Airways‘i başlattı.

AZAL Miles sık uçan yolcu programı ile Azerbaycan Havayolları ücretsiz bagaj ve ücretsiz uçak bileti gibi cazip indirimler sağlayan bonus puanlar toplayabilir. Havayolu ayrıca küçük çocuklar, büyük çocuklar, genç ebeveynler ve öğrenciler için özellikle uygun fiyat kategorileri sunmaktadır.

Orta Asya bölgesinin en iyi şirketleri arasında yer alan şirket, 2018 yılında Skytrax tarafından 4 Yıldız ile ödüllendirildi. Ana merkezi Bakü Havalimanı geride bırakılmayacak ve 2020 yılında “Bölgesinin en iyi havalimanı” seçildi. Bugün Azerbaycan Havayolları 22 uçaklık bir filo işletmekte ve yaklaşık 40 noktaya uçmaktadır.

Azerbaycan Havayolları Merkez Havalimanı

Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havaalanı (GYD / UBBB)

Azerbaycan Havayolları Uçuş Sınıfları

Azerbaycan Havayolları uçakta çeşitli sınıflara sahiptir. Ekonomi sınıfında personel, varış noktasına ve uçuş süresine bağlı olarak yemek servisi yapar. Yolcular, sesli ve görüntülü programların yanı sıra çok çeşitli gazetelerden de yararlanır. Business class, uzun mesafeli uçuşlarda battaniyeli geniş koltukların yanı sıra üç yemek seçeneği ve çok çeşitli içecekler sunar. Comfort Club’da yolcular daha fazla konfor ve ilgiden yararlanırken, VIP Club’da şirket müşterilerine yatak şekline dönüşen koltukları ve hatta lüks yemekleri sunuyor.


Havayolu iç hatlarda Gence, Lankaran , Nahcivan , Gebele ve Zakatala şehirlerine uçmaktadır.

Dış hatlarda ise; Avusturya, Beyaz Rusya, Çin, Çek Cumhuriyeti, Fransa , Gürcistan , Almanya, İran , İsrail , İtalya, Kazakistan, Kuveyt, Kırgızistan, Rusya, İsviçre, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İngiltere ve ABD’ye uçmaktadır.

Ayrıca Hırvatistan, Karadağ, Türkiye (Dalaman) sezonluk uçuşları bulunmaktadır.

Havayolunun aşağıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Air Arabia Belavia S7 Airlines
Air France  Etihad Airways SCAT Airlines
airBaltic Lufthansa Türk Hava Yolları
Austrian Airlines Qatar Airways Ukrayna Havayolları

Azerbaycan Havayolları Check-in

Online Check-in

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır:

Check-in başlama saati

Uçağın kalkışından 20 saat öncesinde başlayıp 60 dakika kala son bulmaktadır.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

AZAL uçuşları için Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’nda check-in 20 saat önceden ve diğer havalimanlarında, çoğu durumda planlanan kalkış saatinden 120 dakika önce açılır. Havalimanındaki uçuşlar için check-in, uçuş kalkışından 40 dakika önce kapanır.

İstisnalar:

Aşağıdaki havalimanlarında check-in, kalkıştan 180 dakika önce açılır ve kalkıştan 1 saat önce kapanır.

Tiflis Uluslararası Havalimanı, John F Kennedy Uluslararası Havalimanı (New York),
Dubai Uluslararası Havaalanı, Milano-Malpensa Havalimanı, Ben Gurion Havalimanı (Tel Aviv),
İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı (Tahran).

“AZAL” havayolunun uçuşlarında biniş, uçağın hareket saatinden 20 dakika önce sona eriyor.

Azerbaycan Havayolları Bagaj Kuralları

El bagajı

Azerbaycan Havayolları ile yapılan uçuşlarda toplam 15 kilogram ağırlığında iki adet el bagajı Business sınıfında taşınabilir. Ekonomi Sınıfında, kabinde en fazla 8 kg bagaj taşınabilir. Buna ek olarak, yolcular bir çanta, bir dizüstü bilgisayar veya bir kamera gibi kişisel bir eşya taşıyabilirler. El bagajları 55 x 20 x 40 cm’den büyük olmamalıdır.

Kargo bölümü bagaj

Business Class yolcularına maksimum 32 kg ve Ekonomi Sınıfı yolcular için maksimum 23 kilo bagaj hakkı bulunmaktadır. Bir bagaj parçasının üç dış boyutunun toplamı 158 santimetreden fazla olmamalıdır. Not: Bakü ile İstanbul arasında ve Gence ve St. Petersburg arasında aşağıdaki ağırlık limitleri uygulanır: Ekonomi sınıfında 20 kilo ve Business sınıfında 40 kilo.

Diğer bagajlar

Kayak veya golf ekipmanı veya bisiklet ücretsiz bagajın yanı sıra boyutları ve ağırlıkları ne olursa olsun ücretsiz olarak taşınır. Diğer tüm spor bagajları ücretsiz bagaj limitinde taşınmalıdır, aksi takdirde ücret alınacaktır. 75 kilodan daha ağır olmayan müzik aletleri için ek bir koltuk ayırmak mümkündür. Spor ekipmanları için her zaman uçuş öncesi havayolu firmasından kayıt yapılmalı ve onaylanmalıdır.

Koşullarda değişiklik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Azerbaycan Havayolları Koltuk seçimi

Azerbaycan Havayolları ile rahat bir yolculuk yapmak için doğru koltuk seçimi yapmalısınız. Genel olarak iyi koltukta seyahat etmek istiyorsanız koltuğunuzu önceden seçmeli ve gerekirse bir miktar ilave ücreti gözden çıkarmalısınız.

Azerbaycan Havayolları Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurarak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

AZAL Miles Sadakat Programı

Azerbaycan Havayolları sadakat programının adı Azal Miles’dır. Uçmuş olduğunuz destinasyona göre mil kazanımınız farklılık göstermektedir. Azal miles 4 üyelik sınıfına ayrılmıştır. Klasik, Gümüş, Altın ve Platinyum. Gümüş üyelik için 1 yılda 5.000 , Altın  üyelik için 10.000 ve Platinyum üyelik için 20.000 mil toplamanız gerekmektedir.

AZAL miles avantajları

Üyelik statünüze göre daha fazla mil toplarsınız. Gümüş üyelik’te %25 , Altın üyelik’te %100 ve Platinyum üyelik’te %200 daha fazla mil kazanırsınız. Millerinizi  uçak bileti alımlarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca ilave bagaj ve check-in kontörlerinde öncelik hakkınız bulunmaktadır.

Azerbaycan Havayolları Yiyecek, İçecek ve İkram

Zengin petrol devleti Azerbaycan, tüm rezervasyon sınıflarında yolcularına hiçbir ekstra ücret ödemeden uçakta ikram hizmeti sunmaktadır. Azerbaycan Havayolları, sadece sık uçan yolcular için değil, çeşitliliği garanti etmek için menüleri düzenli olarak değiştirdiklerini belirtiyor. Ekonomi’de, sıcak bir yemeğin yanında kahvaltının mı yoksa soğuk bir yemeğin mi servis edilip edilmeyeceği Bakü’ye ve Bakü’den uçuşlara bağlıdır. Örnek menüler arasında makarna ve tavuk göğsü gibi klasiklerin yanı sıra balık ve beef straganof bulunur. Azerbaycan Müslüman olmasına rağmen, Azerbaycan Havayolları Türkiye’den bira ve Gürcistan’dan şarap dahil olmak üzere alkol sunmaktadır.

AZAL’da ön sipariş verilebilecek resmi özel yemek listesi uzundur ve bebek yemeklerinden vejetaryen seçeneklere ve dini ve tıbbi kurallara dayalı çeşitli yiyeceklere kadar her şeyi içerir. Özel bir özellik, koşer yemeğin yaklaşık 20 Euro ekstra ücrete tabi olmasıdır.

Azerbaycan Havayolları’nın Comfort Club adını verdiği Premium Eco’dan başlayarak, personel, kabinde ikram hizmeti veriyor. Seyahat edenler, tıpkı iş dünyasında olduğu gibi, Bakü’den kalkan uçuşlarda, batı mutfağına ek olarak Azerbaycan’a özgü taze pişmiş ürünler, sebzeler ve otlarla misafirperverliğin ifade edilmesine büyük önem verildiğini bildiriyor. Bunlar, şekerlenmiş meyvelerle seçilmiş çayları içerir. AZAL’ın VIP Club adını verdiği First Class’ta bireysel servis ve masa örtüleri de bekleyebilirsiniz.

Petrol ve gaz rezervlerinden zenginleşen bir cumhuriyetin ulusal havayolu olan Azerbaycan Havayolları, lükse alışmış birçok üst düzey yöneticiyi ve yönetici ailelerin üyelerini taşıyor. Bu nedenle, özellikle yüksek rezervasyon sınıflarında, doğru uçak içi ikram hizmetini almak için, uçağa binmeden önce AZAL ile doğrudan iletişime geçmeye değer.

Azerbaycan Havayolları Uçak İçi Eğlence

Ekonomi Sınıfı’nda popüler filmler çok sayıda ekranda izlenebilse de, Business Class’ta her bir misafir için taşınabilir cihazlar mevcuttur. Kişisel kullanım için çok çeşitli oyunlar, TV programları, popüler filmler ve belgeseller mevcuttur.

Azerbaycan Havayolları Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde Azerbaycan Havayolları ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

Azerbaycan Havayolları Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Özellikle business sınıf yolcuların vazgeçilmezi lounge’lar hangi olanakları sunuyor? Seyahatinize rahat bir başlangıç yapmak için Azerbaycan Havayolları bekleme salonları hakkında detaylı bilgiyi burada bulacaksınız.

Azerbaycan Havayolları
IATA ICAO Çağrı Kodu
J2 AHY AZAL

Kuruluş: 1992
Havalimanı Yeri:Azerbaycan
Hubları: GYD
Sahibi: Devlete ait
Global Havacılık İttifakı: Bulunmamaktadır
Sık Uçuş Programı: AZAL Miles
Şirket Sloganı: -

Uçak Sayısı: 22
Uçtuğu Destinasyon:  40
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 12.4
Uçak Tipi: Airbus, Boeing
Uçak Detayı: Airbus A319-100, Airbus A320-200, Airbus A340-500, Airbus A340-600, Boeing 757-200, Boeing 767-300, Boeing 787-200, Boeing 787-8 Dreamliner

İletişim: 126 A, Nizami Caddesi, AZ-1010 Bakü, Azerbaycan
Telefon Numarası: +994 12 598 88 80
Fax: +994 12 437 40 87
E-mail: callcenter@azal.az

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler Azerbaycan Havayolları Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1İzmir → BaküUÇUŞ ARA
2Antalya → BaküUÇUŞ ARA
3Dubai → BaküUÇUŞ ARA
4Ankara → BaküUÇUŞ ARA
5Bakü → AntalyaUÇUŞ ARA
6Bakü → DubaiUÇUŞ ARA
7Bakü → AlanyaUÇUŞ ARA
8Bakü → İstanbulUÇUŞ ARA
9Bakü → LondraUÇUŞ ARA
10Bakü → İstanbulUÇUŞ ARA
11Bakü → AktavUÇUŞ ARA
12Bakü → TaşkentUÇUŞ ARA
13Bakü → TiflisUÇUŞ ARA
14Bakü → Tel AvivUÇUŞ ARA
15İstanbul → BaküUÇUŞ ARA
16İstanbul → BaküUÇUŞ ARA
17Aktav → BaküUÇUŞ ARA
18Taşkent → BaküUÇUŞ ARA
19Tiflis → BaküUÇUŞ ARA
20Tel Aviv → BaküUÇUŞ ARA