Qatar Airways Uçak Bileti

Qatar Airways

En uygun Qatar Airways uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Qatar Airways Qatar Airways Hakkında

Qatar Airways 1993 yılında Doha’da kurulmuştur. Katar ülkesinin bayrak taşıyıcı havayolu şirketidir. İlk yıllarında tamamı Katar kraliyet ailesinin hakimiyetinde olan Katar hava yolları, şuan %50-%50 kraliyet ailesi ve özel yatırımcıların kontrolündedir. Doha Uluslararası havalimanı hub olarak kullanılmaktadır.

2002 yılında Abu Dabi Emirliği, Bahreyn Krallığı ve Umman Sultanlığı ile ortak olduğu Gulf Air şirketinden çekildi. Yıllar içinde ve filosunun büyümesiyle, Qatar Airways hizmet verdiği destinasyonların sayısını artırmıştır. Qatar Airways 2007 yılında Doha-Cenevre-New York ve Doha-Washington hattının açılışını yaptı.

Qatar Airways 2008 yılında Skytrax tarafından yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en iyi havayolları listesinde 7. sıradadır. Qatar Airways güvenlik ve yolcuların rahat bir seyahat geçirmesini çok önem vermektedir. Bundan dolayı Skytrax tarafından 5 yıldıza layık görülmüştür. Buna ek olarak 2011 ve 2012 yıllarında olmak üzere 2 kez Skytrax “Yılın Havayolu Şirketi” ödülünü kazanmıştır. Yemek ve içecek kalitesinin yanında mürettebatın konukseverliği de göz önünde bulunduğunda paranızın karşılığını tam olarak alabilirsiniz. Qatar Airways’in sık uçan yolcu programı, özel QMiles toplayabileceğiniz Privilege Club olarak adlandırılır.

2013 yılında Polonya’da bir Avrupa müşteri hizmetleri merkezi açtı. Birkaç ay sonra Oneworld ittifakına katıldı. Yatırımlarını geliştirmeye kararlı olan Şirket, 2017 yılında AQA Holding’in % 49’unu satın aldı. 2019’da Ruanda’nın yeni uluslararası havalimanı Bugesera havalimanı inşaatında% 60 hisse satın aldı.

Qatar Havayolları Merkez Havalimanı

Doha Uluslararası Havalimanı

Qatar havayolları Uçuş Sınıfları

Katar havayolları, yolcularına 3 farklı uçuş sınıfı sunmaktadır.

Ekonomi sınıfı

Geniş aralıklı koltuklar, uçak içi iletişim hizmetleri ve özenle seçilmiş yemek menüsü.

Business sınıfı

Rahat, modaya uygun dizayn edilmiş, ödül kazanmış servisler Business sınıfı yolcularına sunmuş olduğu hizmetler

First class

Masaj yapabilen ve aynı zamanda yatar konuma gelebilen geniş koltuklar, üst sınıf personel hizmeti, özel alan ve bir çok ayrıcalıklı hizmetler.

*Doha havalimanından yolculuk yapacak First ve Business sınıfı yolcuların lüks Premium Terminal’ine giriş imkanları bulunur.


2017 yılında yaşanan diplomatik kriz nedeniyle Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve BAE ülkerine yapılan seferler askıya alınmıştır.

Pekin, Mumbai, Cakarta ve Beyrut gibi Asya’daki destinasyonlar uçuşların odak noktasıdır. Ayrıca  Cape Town ve Nairobi gibi Afrika şehirlerine sık sık uçuşlar vardır. Londra, Frankfurt, Madrid ve Amsterdam dahil olmak üzere Avrupa ulaşım merkezleri de uçtuğu önemli destinasyonlardır.

Qatar havayolları dünya genelinde 81 ülkeye uçmaktadır. Belli başlı uçtuğu destinasyonlar; Avustralya, Bangladeş, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İran, Irak, İtalya, Lübnan, Fas, Oman , Pakistan, Filipinler, Güney Afrika, İspanya, Fransa, Tanzanya, Tayland, Türkiye, İngiltere, ABD ve Vietnam’dır.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

American Airlines Middle East Airlines Jetblue
Royal Jordanian Gol Comair
Azerbaycan Havayolları Royal Air Maroc British Airways
Bangkok Airways Finnair Cathay Pacific
SNCF (Tren) Japan Airlines S7 Havayolları
Malaysia Airlines SunAir SriLankan Airlines
Vueling

Önemli mihenk taşları

2011, 2012, 2015, 2017 ve 2019 yıllarında olmak üzere 5 kez Skytrax “Yılın Havayolu Şirketi” ödülünü kazanmıştır.

Business Traveller Middle East Magazine, 2012’de Qatar Airways’i Dünyanın En İyi Business Class’ı olarak ödüllendirdi.

Qatar Airways Check-in

Havaalanında zaman kazanmak istiyorsanız, Qatar Airways’in online check-in’ini kullanın. Online check-in hizmeti diğer tüm havayollarında olduğu gibi, birkaç adımda yapılır.

Qatar Airways online check-in’in üç basit adımı

Hazırlık aşamasında tüm seyahat belgelerini hazır bulundurmalısınız. Bu sadece elektronik bilet ve pasaport ve vizeleri değil, aynı zamanda üyeler için Privilege Club üyelik numarasını ve varsa konaklama hakkında bilgi içerir.

  1. İlk önce check-in yapmak istediğiniz rezervasyonu çağırırsınız. Bunu yapmak için adınızı ve rezervasyon numaranızı girersiniz. Ayrıca Privilege Club üyelik numarası veya e-bilet numarası ile de giriş yapabilirsiniz.
  2. Bundan sonra yolculukla ilgili tüm bilgiler tekrar görüntülenir. Onaylamanız gerekiyor. İkinci adımda bir koltuk seçmek de mümkündür.
  3. Son adım, check-in bilgilerini kontrol etmektir. Her şey doğruysa, biniş kartı oluşturulabilir. Bunları yazdırabilir veya cep telefonunuza gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Qatar Airways Mobil Check-in

“Qatar Airways” adlı uygulamayı App Store ve Google Play’den indirebilir ve akıllı telefonunuza yükleyebilirsiniz. Bu, akıllı telefon üzerinden check-in işlemini özellikle kolaylaştırır. Ayrıca, hızlı bir şekilde uçuş arayabilir, rezervasyon yapabilir, biniş kartlarını alabilir veya özel tekliflere abone olabilirsiniz.

Online Check-in

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır:

Check-in başlama saati

Uçağın kalkışından 48 saat öncesinde başlayıp 98 dakika kala son bulmaktadır.

*ABD’ye yapılan uçuşlar uçuşa 24 saat kala başlamaktadır.

Lütfen dikkat: Bağdat, Basra, Meşhed veya Salalah ve Şiraz’dan kalkan uçuşlar onine check-in yapılmamaktadır.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Havalimanında, Qatar Airways kontuarları genellikle üç saat önce açılır ve kalkış saatinden bir saat önce kapanır.

Qatar Airways Bagaj Kuralları

El bagajı

Qatar Airways’de el bagajına havacılık kurallarının hariç tuttuğu eşyalar haricinde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. First Class ve Business Class yolcuları 2 el bagajı taşıyabiliyorken, Ekonomi Sınıfında sadece 1 parçaya izin verilir. Kabinde taşınabilen bagajın boyutu 50 cm x 37 cm x 25 cm’i geçmemelidir. Ekonomi sınıfında izin verilen ağırlık 7 kg, First Class ve Business Class’da toplam 15 kg’dır.

Kargo bölümü bagaj

Qatar Airways uçuşlarında kargo bölümüne vereceğiniz bagajlar, uçtuğunuz destinasyonlar ve uçuş sınıfınıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bagaj hakkı konusunda detaylı bilgiyi tablo’dan bulabilirsiniz.

Bagaj Hakkı
First Class Business Class Economy Class
Brezilya uçuşları 2 parça, her biri en fazla 32kg  ve 158cm boyutlarında
Brezilya – Arjantin arası uçuşlar 2 parça, her biri en fazla 32kg  ve 158 cm  boyutlarında 2 parça, her biri en fazla 23kg  ve 158cm boyutlarında
Diğer tüm Arjantin, Kanada ve ABD uçuşları 2 parça, her biri en fazla 32kg  ve 158cm  boyutlarında 2 parça, her biri en fazla 23kg  ve 158cmboyutlarında
Doha ile Kazablanka arasındaki uçuşlar 60 kg  ve en fazla 300cm  boyutlarında 45 kg  ve en fazla 300cm boyutlarında
Afrika’dan başlayan uçuşlar 65 kg  ve en fazla 300cm boyutlarında 45 kg  ve en fazla 300cm  boyutlarında
Diğer tüm uçuşlar 50kg  ve en fazla 300cm  boyutlarında 40kg  ve en fazla 300cm  boyutlarında 30kg  ve en fazla 300cm boyutlarında

Diğer bagajlar

wBüyük eşyalar veya özel bagajlar uçuş öncesinde kaydedilmeli ve uygun şekilde paketlenmelidir. Spor bagajları kargo bagaj hakkı sınırları çerçevesinde taşınabilir. Bu mümkün değilse, fazladan veya ek bagaj ücretleri tahsil edilecektir.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Qatar Airways Koltuk seçimi

Koltuk rezervasyonları, Qatar Airways’te hem rezervasyon sırasında hem de daha sonraki bir tarihte kalkıştan 72 saat öncesine kadar online olarak yapılabilir. Ücretler tarife ve oturma alanına göre değişir. Alternatif olarak, koltuğunuzu kalkıştan 48 veya 24 saat önce ek ücret ödemeden online check-in sırasında seçebilirsiniz. Küçük çocuklu yolcular genellikle koltuklarını ücretsiz seçerler.

Qatar Airways Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

Privilege Club Sadakat Programı

Privilege Club, Qatar Airways havayolunun sadakat programı olup , üyelerine uçak bileti satın alımlarında  ve servislerinde çok sayıda fayda sağlamaktadır. Privilege Club üyesi olan herkes, yalnızca QAtar havayolları ile sınırlı kalmamaktadır. Oneworld’in global havacılık ittikına bağlı havayolu şirketleri , otel zincirleri ve araba kiralama şirketleri gibi Qatar airways partnerlerinde de miles kazanabilirsiniz.

4 üyelik seviyesi sunulmaktadır

Privilege Club üyesi olmak isteyen herkes, kaç puanın toplandığına bağlı olarak dört üyeliğin kategorisinden birine üye olabilirsiniz. Burgundy, Silver, Gold ve Platinum üyelikleri bulunmaktadır. Bir Burgundy üyesi giriş seviyesi olmakta olup herkes üye olabilir. Silver için 150, Gold için 300 ve Platinium için 600 mil yılda toplamanız gerekmektedir. Kullandığınız uçuşların rotasına bağlı olarak, farklı Qpoint’ler toplamış olursunuz. Ayrıca, puan miktarı rezervasyon sınıfına ve havayoluna bağlıdır.

Mil kazanım tablosu bilgisi aşagıdadır.

Kabin Fare Sınıf Qmiles Kazanım
First Flexi F 300%
First Value P 200%
First First Saver/Promo A 200%
Business Flexi J, C 200%
Business Value D 175%
Business Business Saver I 125%
Business Promo R 125%
Economy Flexi Y, B, H 100%
Economy Value K, M, L, V 75%
Economy Saver S, N, Q 50%
Ekonomi Economy Promo T, O, W 25%
Grup veya Tur G 25%

Qatar Airways Yiyecek, İçecek ve İkram

Ekonomi sınıfında bile, Qatar Airways özel taleplere zamanında cevap verme gereğini sürdürüyor. Bireysel ihtiyaçlara cevap vermenin yollarının listesi alışılmadık derecede uzundur. Hindu, Müslüman ve Jainizm gibi dini özelliklerden başlayarak çeşitli vejetaryen seçenekler de sunulmaktadır. Qatar Airways’de bebek ve çocuk yemekleri ile diyabetik yiyecekler, glutensiz veya az tuzlu yiyecekler ve diyet yemekleri sunulmaktadır. Burada havayolu, yolcularına bireysel bakım sağlamak için çok çalışıyor gibi görünüyor – bu yüzden kalkıştan önce dileklerinizi online olarak ifade etmekte fayda var. Altı saatten fazla uçuş süreleri için, iki öğün fiyata ve elbette alkollü ve alkolsüz içeceklere dahildir.

Business Class’ta size uygun olduğunda ve artık önceden belirlenen yemek saatlerine bağlı olmadan sipariş verebilirsiniz. Örnek menülerde balık spesiyalitelerinin yanı sıra suşi, arap mezesi ve Wagyu dana sukiyaki ve peynir tabağı ya da tatlılar yer almaktadır. Gerçek bardaklar ile servis edilen şampanyadan alkollü içeceklere kadar içeceklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Birinin beş yıldızlı seviyeye ulaşmak istedi yolculuk, Qatar Airways’deki First Class için söyleniyor. Meze havyarı, soba şehriye çorbası ve azuki yeşil çay dondurması veya morel krema soslu klasik düdük makarna gibi Asya yemekleri alakart olarak sunulmaktadır. Kahvaltıda, Qatar Airways sadece Avrupa versiyonunu değil, aynı zamanda deniz yosunu omleti ve zencefilli salata ile ton balığı ile tipik Japon seçeneği de sunmaktadır. First Class’ta Qatar Airways’te şampanya, kokteyl veya bira, yeşil çay veya kahve spesiyaliteleri isteyip istemediğinize karar verirsiniz.

Özellikle yüksek rezervasyon sınıflarında Arap havayolları tarafından ikramlara büyük önem verilmektedir – Qatar Airways bir istisna değildir.

Qatar Airways Uçak İçi Eğlence

Oryx In-Flight Entertainment sistemleri ile Katar uçuşlarında ayrıca deneyimler yaşacaksınız. Ses/görüntü imkanları ile 1.000’in üzerinde film, video, TV kanalları ve oyunlar gibi eğlence imkanları bulunur:

• Oryx Entertainment sistemleri ile, koltuk arkasında bulunan ekranlardan dilediğinizi izleme imkanı
• Laptop şarj etme imkanı, USB ve kişisel telefon kullanabilme
• On-air mobil servis imkanı ile SMS gönderip alabilme imkanı
• Wi-Fi bağlantısı
• Duty free alışveriş imkanı
• “Oryx” ve “Oryx Premium” Katar havayolları dergisi

Yukarıdakilere ek olarak geniş aralıklı koltuklar, yenilenmiş koltuk ve battaniyeler, sıcak havlu imkanı yolculuğunuzu daha rahat yapabilmek amacıyla organize edilmiştir. Ünlü şeflerin yemekleri, Katar havayolları imzası ile porselen tabaklarda sunulmaktadır.

*Etkinlik ve hizmetler uçuş sınıfına ve uçuş rotasına göre çeşitlilik göstermektedir.

Wi-Fi

Oryx One mobil servisiyle Qatar Airways, bazı bağlantılarda uçuş sırasında sürekli WiFi erişimi sunmaktadır. Bu, tüm A380, A350, B787 uçaklarında ve ayrıca B777, A320, A321 ve A330-200 uçaklarında mevcuttur. SMS, uçuş yüksekliği 10.000 feet’e ulaşır ulaşmaz yazılabilir ve OnAir veya Aeromobile ağına bağlantı kurulur. Ücretler tek tek sağlayıcıya bağlı olarak değişir.

Qatar Airways Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde Qatar Airways ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

Qatar Airways Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Katar havayollarının Doha ve London Heathrow havalimanlarında olmak üzere 3 farklı lüks salonu bulunmaktadır.

• Doha havalimanında Oryx salonu
• Privilege Club üyeleri için Doha havalimanında Privilege Club Silver salonu
• Doha havalimanında Premium Terminal’i
• London Heathrow havalimanından Premium salonu

Qatar Airways
IATA ICAO Çağrı Kodu
QR QTR QATARI

Kuruluş: 1993
Havalimanı Yeri:Katar
Hubları: DOH
Sahibi: Katar Devleti %50, Özel Yatırımcı %50
Global Havacılık İttifakı: Oneworld
Sık Uçuş Programı: Privilege Club
Şirket Sloganı: Going Places Together

Uçak Sayısı: 225
Uçtuğu Destinasyon:  172
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 6.1
Uçak Tipi: Airbus, Boeing
Uçak Detayı: Airbus A319, Airbus A320, Airbus A321, Airbus A330-200, Airbus A330-300, Airbus A340-600, Airbus A350-900, Airbus A350-1000, Airbus A380, Boeing 777-200, Boeing 777-300, Boeing 787-8

İletişim: Qatar Airways Towers 1, Al Manna Binası yanında, Havaalanı Yolu Doha, Katar
Telefon Numarası: +974 4023 0000
Fax: +974 4022 5336
E-mail: infodesk@qatarairways.com

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler Qatar Airways Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1Bangkok → DohaUÇUŞ ARA
2Kolombo → DohaUÇUŞ ARA
3Doha → BarselonaUÇUŞ ARA
4Doha → BangkokUÇUŞ ARA
5Doha → DubaiUÇUŞ ARA
6Doha → BaküUÇUŞ ARA
7Doha → PhuketUÇUŞ ARA
8Doha → İstanbulUÇUŞ ARA
9Doha → LondraUÇUŞ ARA
10Doha → MaléUÇUŞ ARA
11Doha → İstanbulUÇUŞ ARA
12Doha → MoskovaUÇUŞ ARA
13Doha → TiflisUÇUŞ ARA
14Dubai → DohaUÇUŞ ARA
15Erivan → DohaUÇUŞ ARA
16İstanbul → DohaUÇUŞ ARA
17Londra → DohaUÇUŞ ARA
18İstanbul → DohaUÇUŞ ARA
19Moskova → DohaUÇUŞ ARA
20Tiflis → DohaUÇUŞ ARA