Alitalia Uçak Bileti

AZ.png

En uygun Alitalia uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Alitalia Hakkında

Alitalia, İtalya’nın bayrak taşıyıcı milli havayolu şirketidir. 1949 yılında Roma şehrinde kurulmuştur. Leonardo da Vinci-Fiumicino Havalimanı’nı hub olarak kullanmaktadır. Milan’da bulunan Linate Havalimanı 2.hub’ıdır.  2008 yılında iflasının ardından bir grup yatırımcı, iflas eden Alitalia’yı satın almak için “”Compagnia Aerea Italiana”” (CAI) konsorsiyumunu kurdu.  2014 yılı sonunda Etihad Airways %49 hissesini satın aldı.

Alitalia Merkez Havalimanı

Rome-Fiumicino (FCO)
Milan Malpensa (MXP)
Milan Linate (LIN)
Turin (TRN)
Naples (NAP)
Catania Fontanaros International (CTA)

Alitalia Uçuş Sınıfları

Alitalia’da 4 farklı uçuş sınıfı bulunmaktadır:

Classica – Ekonomi Sınıfı

Kısa ve orta mesafeli uçuşlarda yolcular aperitif yada hafif yemekler alabilirken ücretsiz olarak içecek imkanı bulunur.
Her koltuk için ayrı ayrı kişisel TV ekranları bulunmaktadır.

Classica Plus – Premium Ekonomi Sınıfı

Alitalia,yolcularına ekonomi sınıfı biletleri ile yeni uçuş sınıfı olan Classica Plus hizmeti vermektedir. Classica Plus sınıfı, Airbus 330 uçakları ile Milan Malpensa havalimanından Tokyo, New York ve Miami uçuşlarında mevcuttur.

Kısa ve orta mesafeli uçuşlar için Ottima – Business Sınıfı

Yolcular, ekonomi sınıfı haricinde gelişmiş catering hizmetlerine ve bagaj hakkına sahiptirler. Check-in yapabilir ve V.I.P salonlarına geçişleri mümkündür.

Uzun mesafeli uçuşlar için Magnifica – Business Sınıfı

Magnifica yolcuları, her ay güncellenen şarap seçimlerinin keyfini çıkarabilir, yenilenen battaniye ve yastıklardan faydalanabilirler. Magnifica sınıfında koltuklar tam olarak yatarak yatak halini alabilir. (Alitalia Airbus A330-200 ve 777 uçuşlarında).


Özellikle Yunanistan, Kıbrıs ve ispanya’da birçuk destinasyona yaz aylarında sezonluk uçuşları bulunmakta ve turist taşımaktadır.

İtalya’da gerçekleştirmekte olduğu yurtiçi uçuş noktaları: Algero, Ancona, Bari, Bologna, Brindisi, Cagliari, Katanya, Comiso, Floransa, Cenova, Lamezia Terme, Milan, Napoli, Palermo, Pescara, Pisa, Reggio Calabria, Trapani, Trieste, Torino, Venedik ve Verona’dır.

Yurtdışında uçamakta olduğu belli başlı ülkeler; Cezayir, Brezilya, Fransa, Almanya, İspanya, İsviçre, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

AeroflotChina Southern AirlinesLuxair
Aerolineas ArgentinasCroatia AirlinesMiddle East Airlines
Air BerlinCzech AirlinesMontenegro Airlines
Air CorsicaDelta Air LinesNiki
Air EuropaEtihad AirwaysRoyal Jordanian
Air FranceEtihad RegionalSaudia
Air MaltaFlybeSriLankan Airlines
Air SerbiaGol Transportes AereosTAP Portugal
Air SeychellesHainan AirlinesTAROM
airBalticHOP!Özbekistan Havayolları
Azerbaycan HavayollarıJet AirwaysVietnam Airlines
Bulgaria AirKLMVirgin Australia
China AirlinesKorean Air
China Eastern AirlinesKuwait Airways

Önemli mihenk taşları

2009 yılında, Alitalia havayolu Air France-KLM Grubuna katılmıştır.

2010 yılında, Avrupa’nın en dakik havayolu seçilmiştir. 2011 yılında ise dünyada en dakik 5 havayolundan birisi olmuştur.

2020 yılında ortaya çıkan Covid-19 pandemisini Alitalia tek başına kurtulamayacağı için  İtalyan hükümeti havayolunun kontrolünü almıştır.

Alitalia Check-in

Alitalia ile online check-in yaparak hayattaki gerçekten önemli şeyler için daha fazla zaman ayırabilir ve bu havaalanında check-in masasında saatlerce bekleme derdinden kurtulursunuz.

Alitalia online check-in prosedürü

İlk önce rezervasyon verilerini girersiniz. Bu, sizinle seyahat eden kişilerin verileri de olabilir. Sonra rezervasyonu yapılan uçuş aranır ve ek hizmet satın alabilirsiniz. Buna ek olarak, koltuk seçilebilir ve fazla bagajınız varsa burada belirtebilir ve satın alabilirsiniz. Bu arada, havaalanında fazla bagaj satın almak yerine online olarak alırsanız yüzde 20 tasarruf edersiniz. Son olarak, biniş kartınızı yazdırır veya akıllı telefonunuza yüklersiniz.

Online check-in istisnaları

14 yaşına kadar seyahat ediyorsanız yani yalnız bir çocukken Alitalia ile online check-in yapmak mümkün değildir. Özel bakım gerektiren yolcular tarafından da kullanılamaz. Yanınızda spor malzemeleri ve hatta evcil hayvanlar gibi özel bagajlarınız varsa, İnternet üzerinden check-in yapamazsınız. Ayrıca, aynı gün başka bir havayolu ile (Alitalia, KLM veya Air France hariç) bağlantılı bir uçuşunuz varsa online check-in yapılamaz.

Online Check-in

İtalyan havayolu şirketi Alitalia’nın (www.alitalia.com) web sitesinde “CHECK-IN” sekmesini bulacaksınız.

Check-in işleminin iptali

Check-in işlemleri online olarak da iptal edilebilir. Bunu yapmak için, tekrar giriş yapın ve ardından uçuşunuzu seçip iptal edin.

Check-in başlama saati

Online check-in, aşağıdaki havaalanları haricine kalkıştan 24 saat önce yapılabilir, aşagıdaki havaliamalarında ise 30 saat kala check-in başlar.

Amman, Amsterdam, Lampedusa, Münih, Güzel, Paris, Pekin, Toulouse, Tunus, Viyana

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Havalimanında check-in yapmak için check-in kontuarının kapanma saatlerini Alitalia web sitesinden kontrol ediniz. Eğer zamanında havalimanında olmaz iseniz uçağa binemez ve satın almış uçak biletindeki tüm haklarınızı kaybetmiş olursunuz.

Alitalia Bagaj Kuralları

El bagajı
Alitalia’da, uçuş sırasında gerekli olan önemli eşyaları yanınıza alabilirsiniz. El bagajının boyutları 55 cm x 35 cm x 25 cm’yi geçmemelidir. Buna ek olarak, el bagajının tüm bağlantılar ve tüm rezervasyon sınıflarında toplam ağırlığı 8 kg’ı geçmemesi gerekir.

Kargo bölümü bagaj
Ağırlığın üst sınırı, rezervasyon sınıfına ve bağlantıya bağlıdır. Her bir bagaj, aşağıdaki tabloda ayrıntılı olarak belirtildiği şekilde, seyahat sınıfına ve varış yerine göre maksimum 158 cm boyuta ve maksimum 23 veya 32 kg ağırlığa sahip olabilir.

Uçuş SınıfıBagaj Hakkı
Light0
Economy1 x 23 kg*
Premium Economy2 x 23 kg
Business2 x 32 kg
Comfort (Rome-Milan)2 x 23 kg

*Japonya uçuşları 2 x 23 kg. Brezilya’ya 2 x 23 kg, Brezilya’dan 2 x 32 kg. İran’a 1 x 23, İran’dan 1 x 32 kg.

Ortadoğu’dan (İsrail ve Ürdün hariç) ABD, Meksika, Kanada ve Yunanistan’a 2 x 23 kg.

Diğer bagajlar
23 kg veya daha düşük ağırlığa sahip spor malzemeleri, normal bagaj olarak kabul edilir ve bagaj hakkına dahildir. 23 kg’ı aşan spor ekipmanları fazla bagaj ücretine tabidir.

Boyutları 115 cm’yi geçmeyen geçmeyen ve maksimum 8 kg ağırlığa sahip olan bütün müzik aletleri kabinde el bagajı yerine ücretsiz olarak taşınabilir.

Çello gibi aletler: 52x40x135 cm boyutlarında ve 55 kg ağırlığında kabin içinde ek bir ücret karşılığı taşınmalıdır (Light Fare bu hizmetten yararlanamaz). Rezervasyon, kalkış gününden en az 48 saat önce havayoluna bildirim yapılmalıdır.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Alitalia Koltuk seçimi

Alitalia ile rahat bir yolculuk yapmak için doğru koltuk seçimi yapmalısınız. Genel olarak iyi koltukta seyahat etmek istiyorsanız koltuğunuzu önceden seçmeli ve gerekirse bir miktar ilave ücreti gözden çıkarmalısınız.

Alitalia Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

MilleMiglia Sadakat Programı

İtalyan havayolu Alitalia’nın bonus programı MilleMiglia Club, kapsamlı bir ödül bileti çeşitliliğine sahiptir. Sonuç olarak üye olan yolcular, koltuk tercihine ve seyahat organizasyonu için geniş seçenek yelpazesine sahip olabilir. Toplanan miller ile SuperFlex rezervasyonu yaptığınızda, otomatik olarak bir üst sınıfa upgrade olabilirsiniz. MilleMiglia Kulübü, Alitalia ile 10 yıl boyunca uçmayı tercih eden üyelere özel “Freccia Alata Plus” “Per Semper” kartını kazanmanızı sağlıyor. Bu kart, daha yüksek bir yolcu sınıfına ücretsiz yükseltmeler olanağı sunmaktadır.

Kazan ve kazandığın millerini kullan
Miller sadece Alitalia seferlerinde değil, aynı zamanda SkyTeam üyesi havayolları, Etihad Airways ortakları ve Jet Airways, Malaysia Airlines ve Qantas gibi diğer ortak havayollarında da toplanabilir. Dört statü seviyesi vardır: Ulisse (yılda 20.000’den), Freccia Alata Club (yılda 50.000’den), Freccia Alata Club Plus (yılda 80.000) ve Freccia Alata Plus Per Semper (on yılda bir Freccia Alata Club statüsü). Ulisse seviyesinden, ücretsiz bagajdan yararlanabilirsiniz. MilleMiglia Kulübü’nden upgrade ve özel hizmetlerin yanı sıra kazanmış olduğunuz milleri bağış olarak kar amacı gütmeyen organizasyonlara bağışlayabilirsiniz.

Alitalia Yiyecek, İçecek ve İkram

Havayolu firmasının ücretli ve ücretsiz ikram hizmetleri bilgileri hakkında detaylı bilgiyi yakında bu sayfamızda güncellenecektir.

Alitalia Uçak İçi Eğlence

Alitalia uçuşlarında yolcuğunuzu daha keyifli ve rahat kılınması için bilgilendirici ve eğlendirici materyaller bulunur. Uçuş sınıfına göre Alitalia uçuşlarında uçak içi imkanlarını görüntüleyebilirsiniz:

Classica – Ekonomi sınıfı
– Film ve müzik programlarının yanı sıra İtalyan ve uluslararası gazeteler bulunmaktadır.
– “Ulisse” uçuş dergisi
– Her yolcu için ayrı ayrı bulunan LCD ekranlar
– Uzun süreli uçuşlarda yolcular dış aramalar olduğu gibi uçak içinde bulunan bir diğer yolcuyu da arayabilirler
– Duty free alışveriş imkânı

Classica plus – Premium Ekonomi sınıfı
Classica Plus yolcuları, Ekonomi sınıfı yolcularının imkânları ile beraber aşağıda bulunan diğer imkânlardan faydalanabilirler:
– 10.6 inch ekranlarda ses geçirmez kulaklıklar ile film ve canlı haber izleme imkanı
– USB aygıtlarını şarj edebilme, laptop yada MP3 çalarından medya transferi yapabilme
– Uydu teknolojisi ile bireysel telefonlar
– Battaniye, yastık ve seyahat makyaj seti

Kısa ve orta mesafeli uçuşlar için Ottima – Business sınıfı
– 6’lı koltuk sırasının 5’li koltuk sırasına düşmesiyle daha konforlu ve geniş aralıklı koltuklar
– Film ve müzik programlarının yanı sıra italyan ve uluslararası gazeteler bulunmaktadır.
– “Ulisse” uçuş dergisi
– Duty free alışveriş imkânı

Uzun mesafeli uçuşlar için Magnifica – Business sınıfı
– Film ve müzik programlarının yanı sıra italyan ve uluslararası gazeteler bulunmaktadır.
– “Ulisse” uçuş dergisi
– Her yolcu için ayrı ayrı bulunan LCD ekranlar
– Uzun süreli uçuşlarda yolcular dış aramalar olduğu gibi uçak içinde bulunan bir diğer yolcuyu da arayabilirler
– Duty free alışveriş imkânı
Yukarıdaki imkanlara ek olarak Magnifica sınıfı yolcuları, uçuş ve uçak tipine göre geniş aralıklı ve özel olarak tasarlanmış koltuklar ile yolculuğun keyfini çıkarabilirler.

Alitalia Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde Alitalia ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

Alitalia Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Uçuşunuzdan önce konforlu ve modaya uygun olarak tasarlanmış alanlarda rahat vakit geçirebilirsiniz.

Aşağıda bulunan havalimanlarında toplam 15 Alitalia Salonları bulunmaktadır.
Rome Fiumicino
Milan Linate
Naples
Venice
Turin
Catania
Palermo
Chicago O’Hare
JFK – New York

AZ.png
IATAICAOÇağrı Kodu
AZAZAALITALIA

 

 • Kuruluş: 1946
 • Havalimanı Yeri:İtalya
 • Hubları: ROM
 • Sahibi: Alitalia-CAI (% 51), Etihad Airways (% 49)
 • Global Havacılık İttifakı: SkyTeam
 • Sık Uçuş Programı: MilleMiglia
 • Şirket Sloganı: Dream it, Live it

 

 • Uçak Sayısı: 98
 • Uçtuğu Destinasyon:  94
 • Uçaklarının Ortalama Yaşı: 12.8
 • Uçak Tipi: Airbus, Boeing, McDonnell Douglas, Canadair, Fokker, Embraer, ATR, Dornier, Saab, British Aerospace, de Havilland Cana
 • Uçak Detayı: Airbus A319, Airbus A320, Airbus A321, Airbus A330-200, Boeing 777-200, Boeing 777-300, Embraer 170, McDonnell Douglas MD-80

 

 • İletişim: Plaza Almerico da Schio, 3, 00054 Fiumichino, (RM), İtalya
 • Telefon Numarası: +39 06 65 64 0
 • Fax: +39 06 65 63 58 74
 • E-mail: ufficio.stampa@alitalia.it

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama