alitalia

ALITALIA HAKKINDA

 • Kuruluş: 1946
 • Havalimanı Yeri: İtalya
 • Sahibi: Alitalia-CAI (% 51), Etihad Airways (% 49)
 • Uçuş Ağı: 94
 • Hedefler: Toplam 94uçuş noktası, İtalya'da 25 , Avrupa ve dünyada 49
 • Global Havacılık İttifakı: SkyTeam
 • Sadakat Programı: MilleMiglia
 • Uçak tipi: Airbus A319-100 / A320-200 / A321-100 / A330-200, Boeing B777-200ER / 777-300ER
 • Uçaklarının ortalama yaşı: -
 • Uçak sayısı: 98
 • Uçak detayı: Airbus , Boeing

ALITALIA UÇAK BİLETİ

Alitalia, İtalya'nın bayrak taşıyıcı milli havayolu şirketidir. 1949 yılında Roma şehrinde kurulmuştur. Leonardo da Vinci-Fiumicino Havalimanı'nı hub olarak kullanmaktadır. Milan'da bulunan Linate Havalimanı 2.hub'ıdır.  2008 yılında iflasının ardından bir grup yatırımcı, iflas eden Alitalia'yı satın almak için "Compagnia Aerea Italiana" (CAI) konsorsiyumunu kurdu.  2014 yılı sonunda Etihad Airways %49 hissesini satın aldı.

Özellikle Yunanistan, Kıbrıs ve ispanya'da birçuk destinasyona yaz aylarında sezonluk uçuşları bulunmakta ve turist taşımaktadır.

İtalya'da gerçekleştirmekte olduğu yurtiçi uçuş noktaları: Algero, Ancona, Bari, Bologna, Brindisi, Cagliari, Katanya, Comiso, Floransa, Cenova, Lamezia Terme, Milan, Napoli, Palermo, Pescara, Pisa, Reggio Calabria, Trapani, Trieste, Torino, Venedik ve Verona'dır.

Yurtdışında uçamakta olduğu belli başlı ülkeler; Cezayir, Brezilya, Fransa, Almanya, İspanya, İsviçre, İngiltere ve Amerika Birlişik Devletleri'dir.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

AeroflotChina Southern AirlinesLuxair
Aerolineas ArgentinasCroatia AirlinesMiddle East Airlines
Air BerlinCzech AirlinesMontenegro Airlines
Air CorsicaDelta Air LinesNiki
Air EuropaEtihad AirwaysRoyal Jordanian
Air FranceEtihad RegionalSaudia
Air MaltaFlybeSriLankan Airlines
Air SerbiaGol Transportes AéreosTAP Portugal
Air SeychellesHainan AirlinesTAROM
airBalticHOP!Özbekistan Havayolları
Azerbaycan HavayollarıJet AirwaysVietnam Airlines
Bulgaria AirKLMVirgin Australia
China AirlinesKorean Air
China Eastern AirlinesKuwait Airways

ONLINE CHECK-IN

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır.

Check-in başlama saati
Uçağın kalkışından 30 saat öncesinde başlayıp 2 saat kala son bulmaktadır.

MILLEMIGLIA SADAKAT PROGRAMI

İtalyan havayolu Alitalia'nın bonus programı MilleMiglia Club, kapsamlı bir ödül bileti çeşitliliğine sahiptir. Sonuç olarak üye olan yolcular, koltuk tercihine ve seyahat organizasyonu için geniş seçenek yelpazesine sahip olabilir. Toplanan miller ile SuperFlex rezervasyonu yaptığınızda, otomatik olarak bir üst sınıfa upgrade olabilirsiniz. MilleMiglia Kulübü, Alitalia ile 10 yıl boyunca uçmayı tercih eden üyelere özel "Freccia Alata Plus" "Per Semper" kartını kazanmanızı sağlıyor. Bu kart, daha yüksek bir yolcu sınıfına ücretsiz yükseltmeler olanağı sunmaktadır.

Kazan ve kazandığın millerini kullan
Miller sadece Alitalia seferlerinde değil, aynı zamanda SkyTeam üyesi havayolları, Etihad Airways ortakları ve Jet Airways, Malaysia Airlines ve Qantas gibi diğer ortak havayollarında da toplanabilir. Dört statü seviyesi vardır: Ulisse (yılda 20.000'den), Freccia Alata Club (yılda 50.000'den), Freccia Alata Club Plus (yılda 80.000) ve Freccia Alata Plus Per Semper (on yılda bir Freccia Alata Club statüsü). Ulisse seviyesinden, ücretsiz bagajdan yararlanabilirsiniz. MilleMiglia Kulübü'nden upgrade ve özel hizmetlerin yanı sıra kazanmış olduğunuz milleri bağış olarak kar amacı gütmeyen organizasyonlara bağışlayabilirsiniz.

BAGAJ KURALLARI

El bagajı
Alitalia'da, uçuş sırasında gerekli olan önemli eşyaları yanınıza alabilirsiniz. El bagajının boyutları 55 cm x 35 cm x 25 cm'yi geçmemelidir. Buna ek olarak, el bagajının tüm bağlantılar ve tüm rezervasyon sınıflarında toplam ağırlığı 8 kg'ı geçmemesi gerekir.

Kargo bölümü bagaj
Ağırlığın üst sınırı, rezervasyon sınıfına ve bağlantıya bağlıdır. Her bir bagaj, aşağıdaki tabloda ayrıntılı olarak belirtildiği şekilde, seyahat sınıfına ve varış yerine göre maksimum 158 cm boyuta ve maksimum 23 veya 32 kg ağırlığa sahip olabilir.

Uçuş SınıfıBagaj Hakkı
Light0
Economy1 x 23 kg*
Premium Economy2 x 23 kg
Business2 x 32 kg
Comfort (Rome-Milan)2 x 23 kg

*Japonya uçuşları 2 x 23 kg. Brezilya'ya 2 x 23 kg, Brezilya'dan 2 x 32 kg. İran'a 1 x 23, İran'dan 1 x 32 kg.

Ortadoğu'dan (İsrail ve Ürdün hariç) ABD, Meksika, Kanada ve Yunanistan'a 2 x 23 kg.

Diğer bagajlar
23 kg veya daha düşük ağırlığa sahip spor malzemeleri, normal bagaj olarak kabul edilir ve bagaj hakkına dahildir. 23 kg'ı aşan spor ekipmanları fazla bagaj ücretine tabidir.

Boyutları 115 cm'yi geçmeyen geçmeyen ve maksimum 8 kg ağırlığa sahip olan bütün müzik aletleri kabinde el bagajı yerine ücretsiz olarak taşınabilir.

Çello gibi aletler: 52x40x135 cm boyutlarında ve 55 kg ağırlığında kabin içinde ek bir ücret karşılığı taşınmalıdır (Light Fare bu hizmetten yararlanamaz). Rezervasyon, kalkış gününden en az 48 saat önce havayoluna bildirim yapılmalıdır.

Not: Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.