Alitalia Uçak Bileti

Alitalia

En uygun Alitalia uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Alitalia Alitalia Hakkında

Alitalia, İtalya’nın bayrak taşıyıcı milli havayolu şirketidir. 1946 yılında kurulan İtalyan Alitalia şirketi ilk iç hat uçuşunu 5 Mayıs 1947’de gerçekleştirdi. İlk uluslararası uçuş, Temmuz 1947’de Roma’yı Oslo’ya bağlarken, ilk kıtalararası uçuş Mart 1948’de Roma ile Buenos Aires arasında yapıldı. 1960 yılında şirket bir milyon yolcu taşıdı. 1970’lerde şirket, özellikle Japonya ve Kuzey Amerika’ya hizmet vererek uçuş noktalarının sayısını artırdı. Alitalia filosu 1980-1990 yıllarında büyüdü. 2001 yılında, şirket SkyTeam havayolu ittifakına katıldı.

2008 yılında iflasının ardından bir grup yatırımcı, iflas eden Alitalia’yı satın almak için “Compagnia Aerea Italiana” (CAI) konsorsiyumunu kurdu. 2014 yılı sonunda Etihad Airways %49 hissesini satın aldı. Alitalia 2019’dan beri devlet kontrolü altında ve Atlantia grubu FS demiryolu şirketi tarafından destekleniyor

Havayolu, özellikle business müşteriler arasında popülerdir, bu da uçakta iyi hizmet sunmasından kaynaklanmaktadır. Papa ayrıca Alitalia ile sık sık uçmaktadır. Sık uçan yolcu programı MilleMiglia olarak adlandırılır. Mil Puanları SkyTeam’in tüm üyelerinden kazanılabilir. Daha sonra bunları ücretsiz bir bilet veya bilet yükseltmesi ile değiştirebilirler veya istenirse bir hayır kurumuna bağışlayabilirler. Alitalia’nın salonlarına Freccia Alata denir.

Alitalia Merkez Havalimanı

Leonardo da Vinci-Fiumicino Havalimanı’nı hub olarak kullanmaktadır. Milan’da bulunan Linate Havalimanı 2.hub’ıdır.

Rome-Fiumicino (FCO)
Milan Malpensa (MXP)
Milan Linate (LIN)
Turin (TRN)
Naples (NAP)
Catania Fontanaros International (CTA)

Alitalia Uçuş Sınıfları

Alitalia’da 4 farklı uçuş sınıfı bulunmaktadır:

Classica – Ekonomi Sınıfı

Kısa ve orta mesafeli uçuşlarda yolcular aperatif yada hafif yemekler alabilirken ücretsiz olarak içecek imkanı bulunur.
Her koltuk için ayrı ayrı kişisel TV ekranları bulunmaktadır.

Classica Plus – Premium Ekonomi Sınıfı

Alitalia, yolcularına ekonomi sınıfı biletleri ile yeni uçuş sınıfı olan Classica Plus hizmeti vermektedir. Classica Plus sınıfı, Airbus 330 uçakları ile Milan Malpensa havalimanından Tokyo, New York ve Miami uçuşlarında mevcuttur.

Kısa ve orta mesafeli uçuşlar için Ottima – Business Sınıfı

Yolcular, ekonomi sınıfı haricinde gelişmiş catering hizmetlerine ve bagaj hakkına sahiptirler. Check-in yapabilir ve V.I.P salonlarına geçişleri mümkündür.

Uzun mesafeli uçuşlar için Magnifica – Business Sınıfı

Magnifica yolcuları, her ay güncellenen şarap seçimlerinin keyfini çıkarabilir, yenilenen battaniye ve yastıklardan faydalanabilirler. Magnifica sınıfında koltuklar tam olarak yatarak yatak halini alabilir. (Alitalia Airbus A330-200 ve 777 uçuşlarında).


Özellikle Yunanistan, Kıbrıs ve ispanya’da birçok destinasyona yaz aylarında sezonluk uçuşları bulunmakta ve turist taşımaktadır.

İtalya’da gerçekleştirmekte olduğu yurtiçi uçuş noktaları: Algero, Ancona, Bari, Bologna, Brindisi, Cagliari, Katanya, Comiso, Floransa, Cenova, Lamezia Terme, Milan, Napoli, Palermo, Pescara, Pisa, Reggio Calabria, Trapani, Trieste, Torino, Venedik ve Verona’dır.

Yurtdışında uçmakta olduğu belli başlı ülkeler; Cezayir, Brezilya, Fransa, Almanya, İspanya, İsviçre, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Havayolunun aşağıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Aeroflot China Southern Airlines Luxair
Aerolineas Argentinas Croatia Airlines Middle East Airlines
Air Berlin Czech Airlines Montenegro Airlines
Air Corsica Delta Air Lines Niki
Air Europa Etihad Airways Royal Jordanian
Air France Etihad Regional Saudia
Air Malta Flybe SriLankan Airlines
Air Serbia Gol Transportes Aereos TAP Portugal
Air Seychelles Hainan Airlines TAROM
airBaltic HOP! Özbekistan Havayolları
Azerbaycan Havayolları Jet Airways Vietnam Airlines
Bulgaria Air KLM Virgin Australia
China Airlines Korean Air
China Eastern Airlines Kuwait Airways

Önemli mihenk taşları

2009 yılında, Alitalia havayolu Air France-KLM Grubuna katılmıştır.

2010 yılında, Avrupa’nın en dakik havayolu seçilmiştir. 2011 yılında ise dünyada en dakik 5 havayolundan birisi olmuştur.

2020 yılında ortaya çıkan Covid-19 pandemisini Alitalia tek başına kurtulamayacağı için  İtalyan hükümeti havayolunun kontrolünü almıştır.

Alitalia Check-in

Alitalia ile online check-in yaparak hayattaki gerçekten önemli şeyler için daha fazla zaman ayırabilir ve bu havaalanında check-in masasında saatlerce bekleme derdinden kurtulursunuz.

Alitalia online check-in prosedürü

İlk önce rezervasyon verilerini girersiniz. Bu, sizinle seyahat eden kişilerin verileri de olabilir. Sonra rezervasyonu yapılan uçuş aranır ve ek hizmet satın alabilirsiniz. Buna ek olarak, koltuk seçilebilir ve fazla bagajınız varsa burada belirtebilir ve satın alabilirsiniz. Bu arada, havaalanında fazla bagaj satın almak yerine online olarak alırsanız yüzde 20 tasarruf edersiniz. Son olarak, biniş kartınızı yazdırır veya akıllı telefonunuza yüklersiniz.

Online check-in istisnaları

14 yaşına kadar seyahat ediyorsanız yani yalnız bir çocukken Alitalia ile online check-in yapmak mümkün değildir. Özel bakım gerektiren yolcular tarafından da kullanılamaz. Yanınızda spor malzemeleri ve hatta evcil hayvanlar gibi özel bagajlarınız varsa, İnternet üzerinden check-in yapamazsınız. Ayrıca, aynı gün başka bir havayolu ile (Alitalia, KLM veya Air France hariç) bağlantılı bir uçuşunuz varsa online check-in yapılamaz.

Online Check-in

İtalyan havayolu şirketi Alitalia’nın (www.alitalia.com) web sitesinde “CHECK-IN” sekmesini bulacaksınız.

Check-in işleminin iptali

Check-in işlemleri online olarak da iptal edilebilir. Bunu yapmak için, tekrar giriş yapın ve ardından uçuşunuzu seçip iptal edin.

Check-in başlama saati

Online check-in, aşağıdaki havaalanları haricine kalkıştan 24 saat önce yapılabilir, aşagıdaki havaliamalarında ise 30 saat kala check-in başlar.

Amman, Amsterdam, Lampedusa, Münih, Güzel, Paris, Pekin, Toulouse, Tunus, Viyana

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Alitalia, havaalanına bağlı olarak, kalkıştan 30 ile 60 dakika önce kontuarlarını kapatır. İtalyan havayolu ayrıca müşterilerine iç hatlar ve çoğu Avrupa uçuşları için ATM’lerde kendi kendine check-in imkanı sunmaktadır. Yolcuların pasaportları, bilet numaraları ve rezervasyon kodları hazır olmalıdır.

Alitalia Bagaj Kuralları

El bagajı

Alitalia’da, uçuş sırasında gerekli olan önemli eşyaları yanınıza alabilirsiniz. El bagajının boyutları 55 cm x 35 cm x 25 cm’yi geçmemelidir. Buna ek olarak, el bagajının tüm bağlantılar ve tüm rezervasyon sınıflarında toplam ağırlığı 8 kg’ı geçmemesi gerekir.

Kargo bölümü bagaj

Ağırlığın üst sınırı, rezervasyon sınıfına ve bağlantıya bağlıdır. Her bir bagaj, aşağıdaki tabloda ayrıntılı olarak belirtildiği şekilde, seyahat sınıfına ve varış yerine göre maksimum 158 cm boyuta ve maksimum 23 veya 32 kg ağırlığa sahip olabilir.

Uçuş Sınıfı Bagaj Hakkı
Light 0
Economy 1 x 23 kg*
Premium Economy 2 x 23 kg
Business 2 x 32 kg
Comfort (Rome-Milan) 2 x 23 kg

*Japonya uçuşları 2 x 23 kg. Brezilya’ya 2 x 23 kg, Brezilya’dan 2 x 32 kg. İran’a 1 x 23, İran’dan 1 x 32 kg.

Ortadoğu’dan (İsrail ve Ürdün hariç) ABD, Meksika, Kanada ve Yunanistan’a 2 x 23 kg.

Diğer bagajlar

23 kg veya daha düşük ağırlığa sahip spor malzemeleri, normal bagaj olarak kabul edilir ve bagaj hakkına dahildir. 23 kg’ı aşan spor ekipmanları fazla bagaj ücretine tabidir.

Boyutları 115 cm’yi geçmeyen geçmeyen ve maksimum 8 kg ağırlığa sahip olan bütün müzik aletleri kabinde el bagajı yerine ücretsiz olarak taşınabilir.

Çello gibi aletler: 52x40x135 cm boyutlarında ve 55 kg ağırlığında kabin içinde ek bir ücret karşılığı taşınmalıdır (Light Fare bu hizmetten yararlanamaz). Rezervasyon, kalkış gününden en az 48 saat önce havayoluna bildirim yapılmalıdır.

Koşullarda değişiklik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Alitalia Koltuk seçimi

Alitalia her yolcuya otomatik olarak ücretsiz değiştirebilecekleri bir koltuk atar. Bu, hem online hem de mobil check-in ile mümkündür. Seyahat edenler ayrıca makinede ve kontuarda check-in yaparken koltuklarını seçebilirler. İtalyan havayolu şirketi, premium üyeler için başlangıçta daha fazla bacak boşluğuna sahip koltukları blokluyor. Online check-in sırasında Ekonomi yolcular ek bir ücret karşılığında ücretsiz XL koltuk rezervasyonu yaptırabilirler. Maliyetler kalkışa kadar kalan süreye bağlıdır. Uçuş yaklaştıkça koltuk rezervasyonu daha ucuz olur. Örneğin, uluslararası uçuşlardaki bir XL koltuğunun kalkıştan beş saat önce 45 € ve üç saat sonra sadece 20 € maliyeti vardır.

Alitalia Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

MilleMiglia Sadakat Programı

İtalyan havayolu Alitalia’nın bonus programı MilleMiglia Club, kapsamlı bir ödül bileti çeşitliliğine sahiptir. Sonuç olarak üye olan yolcular, koltuk tercihine ve seyahat organizasyonu için geniş seçenek yelpazesine sahip olabilir. Toplanan miller ile SuperFlex rezervasyonu yaptığınızda, otomatik olarak bir üst sınıfa upgrade olabilirsiniz. MilleMiglia Kulübü, Alitalia ile 10 yıl boyunca uçmayı tercih eden üyelere özel “Freccia Alata Plus” “Per Semper” kartını kazanmanızı sağlıyor. Bu kart, daha yüksek bir yolcu sınıfına ücretsiz yükseltmeler olanağı sunmaktadır.

Kazan ve kazandığın millerini kullan

Miller sadece Alitalia seferlerinde değil, aynı zamanda SkyTeam üyesi havayolları, Etihad Airways ortakları ve Jet Airways, Malaysia Airlines ve Qantas gibi diğer ortak havayollarında da toplanabilir. Dört statü seviyesi vardır: Ulisse (yılda 20.000’den), Freccia Alata Club (yılda 50.000’den), Freccia Alata Club Plus (yılda 80.000) ve Freccia Alata Plus Per Semper (on yılda bir Freccia Alata Club statüsü). Ulisse seviyesinden, ücretsiz bagajdan yararlanabilirsiniz. MilleMiglia Kulübü’nden upgrade ve özel hizmetlerin yanı sıra kazanmış olduğunuz milleri bağış olarak kar amacı gütmeyen organizasyonlara bağışlayabilirsiniz.

Alitalia Yiyecek, İçecek ve İkram

Havayolu kabinde çeşitli atıştırmalıklar, yemekler ve içecekler sunmaktadır. Buna ek olarak, dört sınıftaki yolcular tüm Alitalia uçuşlarında bulunan Arabica hazır kahveyi deneyebilirler. Özel yemekler; dini, çocuklar, alerjisi olanlar ve diğerleri için, kalkıştan 24 saat öncesine kadar sipariş edilebilir.

Ekonomi sınıfı

Kısa uluslararası uçuşlarda atıştırmalık ve içki alacaksınız. İtalya’da başlayan uluslararası uzun mesafeli uçuşlarda, havayolu size sıcak bir ana yemek içeren bir menü sunar. Et ve makarna yemekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca meze, taze meyve ve bir tatlı var. İkinci bir yemek olarak, Alitalia uçuş süresine bağlı olarak size bir aperatif veya kahvaltı sunacaktır. Uçuş on bir saatten fazla sürerse, üçüncü bir yemek servis edilir. Bu yine bir atıştırmalık ve bir içkiden oluşur.

Premium Ekonomi Sınıfı

Binişten sonra personel sizi karşılama içeceği ile karşılar. Premium Ekonomi menüsü uçuş zamanına bağlıdır: sıcak yemek, atıştırmalık veya kahvaltı alabilirsiniz. Ayrıca çeşitli alkolsüz içeceklerin yanı sıra şaraplar ve İtalyan likörleri de mevcuttur.

Business Class orta mesafeli uçuşlar

Karşılama içeceğine ek olarak, uçuş sırasında çeşitli sıcak ve soğuk alkolsüz içecekler ve İtalyan şarapları alacaksınız. Öğleden sonra veya akşamları uçarsanız, Alitalia size aperatif servisi de yapar. Daha kısa rotalarda havayolu çeşitli atıştırmalıklar, İtalya’dan gelen sıcak ve rustik yemekler veya kahvaltı sunmaktadır. Akşam yemeği ya da öğle yemeği için bir makarna yemeği yiyebilirsiniz. Her yemekten sonra, personel limoncello likörünü dağıtır.

Business Class uzun mesafe uçuşlar

Menü, Business Class orta mesafeli uçuş sınıfına benzer. Aylık olarak değişen daha büyük bir şarap seçimi de var. Yemekler porselen olarak servis edilir.

Alitalia Uçak İçi Eğlence

Alitalia uçuşlarında yolcuğunuzu daha keyifli ve rahat kılınması için bilgilendirici ve eğlendirici materyaller bulunur. Uçuş sınıfına göre Alitalia uçuşlarında uçak içi imkanlarını görüntüleyebilirsiniz:

Classica – Ekonomi sınıfı

– Film ve müzik programlarının yanı sıra İtalyan ve uluslararası gazeteler bulunmaktadır.
– “Ulisse” uçuş dergisi
– Her yolcu için ayrı ayrı bulunan LCD ekranlar
– Uzun süreli uçuşlarda yolcular dış aramalar olduğu gibi uçak içinde bulunan bir diğer yolcuyu da arayabilirler
– Duty free alışveriş imkânı

Classica plus – Premium Ekonomi sınıfı

Classica Plus yolcuları, Ekonomi sınıfı yolcularının imkânları ile beraber aşağıda bulunan diğer imkânlardan faydalanabilirler:

– 10.6 inch ekranlarda ses geçirmez kulaklıklar ile film ve canlı haber izleme imkanı
– USB aygıtlarını şarj edebilme, laptop yada MP3 çalarından medya transferi yapabilme
– Uydu teknolojisi ile bireysel telefonlar
– Battaniye, yastık ve seyahat makyaj seti

Kısa ve orta mesafeli uçuşlar için Ottima – Business sınıfı

– 6’lı koltuk sırasının 5’li koltuk sırasına düşmesiyle daha konforlu ve geniş aralıklı koltuklar
– Film ve müzik programlarının yanı sıra italyan ve uluslararası gazeteler bulunmaktadır.
– “Ulisse” uçuş dergisi
– Duty free alışveriş imkânı

Uzun mesafeli uçuşlar için Magnifica – Business sınıfı

– Film ve müzik programlarının yanı sıra italyan ve uluslararası gazeteler bulunmaktadır.
– “Ulisse” uçuş dergisi
– Her yolcu için ayrı ayrı bulunan LCD ekranlar
– Uzun süreli uçuşlarda yolcular dış aramalar olduğu gibi uçak içinde bulunan bir diğer yolcuyu da arayabilirler
– Duty free alışveriş imkânı

Yukarıdaki imkanlara ek olarak Magnifica sınıfı yolcuları, uçuş ve uçak tipine göre geniş aralıklı ve özel olarak tasarlanmış koltuklar ile yolculuğun keyfini çıkarabilirler.

Wi-Fi

Alitalia yolcuları, A350 ve birçok A330 uçağı ile uzun mesafeli uçuşlarda ücret karşılığında internette sörf yapabilirler. Fiyatlar ilgili veri hacmine veya WLAN kullanım süresine bağlıdır: seyahat edenler bir saat için 7,95 €, üç saat için 11,95 € ve tüm uçuş için 19,95 € ödemektedir. Business Class ve Finnair Plus Gold üyeleri ilk saatte ücretsiz sörf yapabilirler.

Alitalia Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde Alitalia ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

Alitalia Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Uçuşunuzdan önce konforlu ve modaya uygun olarak tasarlanmış alanlarda rahat vakit geçirebilirsiniz.

Aşağıda bulunan havalimanlarında toplam 15 Alitalia Salonları bulunmaktadır.
Rome Fiumicino
Milan Linate
Naples
Venice
Turin
Catania
Palermo
Chicago O’Hare
JFK – New York

Alitalia
IATA ICAO Çağrı Kodu
AZ AZA ALITALIA

Kuruluş: 1946
Havalimanı Yeri:İtalya
Hubları: ROM
Sahibi: Alitalia-CAI (% 51), Etihad Airways (% 49)
Global Havacılık İttifakı: SkyTeam
Sık Uçuş Programı: MilleMiglia
Şirket Sloganı: Dream it, Live it

Uçak Sayısı: 98
Uçtuğu Destinasyon:  94
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 12.8
Uçak Tipi: Airbus, Boeing, McDonnell Douglas, Canadair, Fokker, Embraer, ATR, Dornier, Saab, British Aerospace, de Havilland Cana
Uçak Detayı: Airbus A319, Airbus A320, Airbus A321, Airbus A330-200, Boeing 777-200, Boeing 777-300, Embraer 170, McDonnell Douglas MD-80

İletişim: Plaza Almerico da Schio, 3, 00054 Fiumichino, (RM), İtalya
Telefon Numarası: +39 06 65 64 0
Fax: +39 06 65 63 58 74
E-mail: ufficio.stampa@alitalia.it

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler Alitalia Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1Atina → RomaUÇUŞ ARA
2Bari → RomaUÇUŞ ARA
3Paris → RomaUÇUŞ ARA
4Paris → MilanoUÇUŞ ARA
5Catania → RomaUÇUŞ ARA
6Roma → AtinaUÇUŞ ARA
7Roma → BariUÇUŞ ARA
8Roma → ParisUÇUŞ ARA
9Roma → CataniaUÇUŞ ARA
10Roma → LondraUÇUŞ ARA
11Roma → MilanoUÇUŞ ARA
12Roma → VenedikUÇUŞ ARA
13Londra → RomaUÇUŞ ARA
14Milano → ParisUÇUŞ ARA
15Milano → RomaUÇUŞ ARA
16Milano → NapoliUÇUŞ ARA
17Milano → ParisUÇUŞ ARA
18Napoli → MilanoUÇUŞ ARA
19Tel Aviv → RomaUÇUŞ ARA
20Venedik → RomaUÇUŞ ARA