Cidde Uçak Bileti

En Ucuz Cidde Uçak Bileti

KalkışGidiş TarihiUçak Bileti Ara
Abha4 Ekim 2022Uçuş ara
Yenbu10 Ocak 2023Uçuş ara
Riyad15 Ağustos 2022Uçuş ara
Medine5 Eylül 2022Uçuş ara
Ed Dammam8 Ekim 2022Uçuş ara
Al Hofuf8 Eylül 2022Uçuş ara
Al Ula5 Aralık 2022Uçuş ara
Dolu16 Ağustos 2022Uçuş ara
Kahire25 Aralık 2022Uçuş ara
İstanbul24 Kasım 2022Uçuş ara

En Ucuz Cidde Kalkışlı Uçak Bileti

VarışGidiş TarihiUçak Bileti Ara
Dubai8 Eylül 2022Uçuş ara
Kahire10 Ekim 2022Uçuş ara
Şarika8 Eylül 2022Uçuş ara
Kuveyt13 Ağustos 2022Uçuş ara
Abu Dabi10 Ekim 2022Uçuş ara
İstanbul17 Eylül 2022Uçuş ara
Zagreb29 Eylül 2022Uçuş ara
Tiflis20 Ağustos 2022Uçuş ara
Berlin22 Eylül 2022Uçuş ara
Moskova1 Aralık 2022Uçuş ara

Cidde şehrinden direk uçuşlar

VarışGidiş TarihiDönüş TarihiHavayoluUçak Bileti Ara
Al Bahah19 Ağustos 202230 Ağustos 2022Uçuş ara
Atina10 Eylül 202225 Eylül 2022Uçuş ara
Abu Dabi3 Ocak 202312 Ocak 2023Uçuş ara
Bakü2 Eylül 20229 Eylül 2022Uçuş ara
Bangkok24 Aralık 20228 Ocak 2023Uçuş ara
Batum23 Ağustos 20221 Eylül 2022Uçuş ara
Kahire6 Ekim 202215 Ekim 2022Uçuş ara
Kasablanka24 Ağustos 202211 Eylül 2022Uçuş ara
Yeni Delhi1 Aralık 202222 Aralık 2022Uçuş ara
Dubai24 Ağustos 20226 Eylül 2022Uçuş ara
İstanbul17 Eylül 202222 Eylül 2022Uçuş ara
Jakarta20 Aralık 20223 Ocak 2023Uçuş ara
Kuala Lumpur26 Aralık 202212 Ocak 2023Uçuş ara
Kuveyt13 Ağustos 202218 Ağustos 2022Uçuş ara
Medine15 Ağustos 202230 Ağustos 2022Uçuş ara
Manila11 Ekim 202218 Ekim 2022Uçuş ara
Riyad29 Ağustos 20225 Eylül 2022Uçuş ara
Seul13 Eylül 202220 Eylül 2022Uçuş ara
Şarm El-Şeyh5 Ekim 202215 Ekim 2022Uçuş ara
Tiflis20 Ağustos 202225 Ağustos 2022Uçuş ara

Cidde uçak bileti

Cidde uçak bileti sayfamızda yukarıda bulunan panelimizden arama yaparak en ucuz Cidde uçak bileti'ni bulabilir. Havayolu, fiyat , havalimanları, saat ve daha birçok farklı kritere göre filtlereme yapabilir en ucuz Cidde uçak bileti'ni satın alabilirsiniz. Ayrıca Cidde uçak bileti sayfamızda havalimanından şehire ulaşım hakkında bilgi bulabilirsiniz. Cidde uçak bileti fiyatları için en geniş seçenekleri Tripuck sunmaktadır.

Cidde, Suudi arabistan batı bölgesinin en önemli ticari, sanayi ve siyasal merkezi olmakla beraber, Kızıldeniz'in ana limanı ve on binlerce hacı adayının ülkeye girdiği krallığın en kozmopolit şehridir. Cidde uçak bileti alarak güzelliklerini görebileceğiniz bu şehir, Suudi Arabistan’ın siyasi, ticari ve sanayi merkezidir. Cidde, aynı zamanda Suudi Arabistan’ın en güzel şehirlerinden birisidir.

Şehrin eski kısmı - El Balad bölgesi (M.Ö 5. yüzyılda kurulmuş), ülkenin en güzel yerlerinden biridir. Şehrin çeşitli eski klanlarına ait olmasına rağmen, özenle restore edilmiş tüm stillerdeki düzinelerce yapı turistler için ziyarete açıktır ve yerel yasalara göre hiçbir yapı eşsiz görünümünü bozmamak için tahrip edilimemiş ve yeniden kullanılabilir getirilmemiştir. Bu nadide üç ve beş katlı evlerin çoğu geleneksel yerel malzemelerden inşa edilmiştir - mercan kireçtaşı blokları, bu yüzden çok farklı bir görünüme ve renge sahiptirler. Eski mahalledeki Cidde'nin iki ticaret ailesinin atalarının evi olan Sharbatly ve Nasif'in konakları özenle restore edilmiştir. Aynı zamanda, El-Balad sadece tarihi eserlerin bulunduğı bir mahalle değildir - mahalle dört bir yandan ultramodern ofis ve alışveriş kompleksleriyle çevrilidir.

Eski Kent'in merkezinde, Ulusal Ticaret Bankası'nın karşısında bulunan Belediye Müzesi, aynı zamanda mercan taşlarından inşa edilmiştir ve 20. yüzyılın başında İngiliz diplomatik misyonunu içinde barındırıyordu. Şimdi ise bir şehir tarihinin sergilendiği bir müze olarak bulunuyor (Cumartesiden perşembeye sabahları açık; giriş ücretsiz, ancak Cidde belediyesinden izin almak gerekiyor). Abdel Rauf Hassan Khalil Müzesi, birçok sanat dalının sergilenmesine ev sahipliği yapıyor. Cidde Müzesi ise, bölgesel arkeoloji ve etnografya üzerine geniş bir koleksiyonu temsil etmektedir. Ayrıca duvarları örülmüş, 1950'lerde kapatılmış, ancak yine de mükemmel durumda tutulan eski bir Hıristiyan mezarlığı bulunmaktadır. Turistler, burada insanlığın annesinin gerçek mezar yeri olarak kabul edilen "Havva'nın mezarı"nı görebilirler.

Cidde'ye genel olarak "pazarlar ve heykeller şehri" denir. Pazar olarak denmesi cok açıktır; bölgedeki en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan; hem geleneksel doğu pazarlarını, örneğin eski El-Alawi'yi, ayrıca şehre yayılmış yüzlerce ultramodern mağaza ve alışveriş kompleksini bulabilirsiniz. Fakat yaklaşık dört yüz tane olan heykeller İslam dünyası için pek yaygın görünen bir şey değildir. Ayrıca, dünyanın en iyi heykeltıraşlarının ve yerel ustalarının eserleri vardır. El Salam Sarayı'nın yanındaki dev çeşme gezegendeki en uzun çeşme olarak kabul ediliyor - 312 metreye kadar su fışkırmaktadır, geceleri birkaç kilometre mesafeden görülebilir.

Cidde'nin 50 km kuzeyindeki Obir'de (Obhur) iyi bir tatil bölgesidir ve tatil kompleksleri Durrat Al-Arus, Kristal Tatil Köyü, El Nakheel Köyü, Sands and Sheraton Abhur yalnızca lüks konaklama seçenekleriyle değil aynı zamanda yakındaki mercan resifleri korunmasına yaptıkları katkılar ile de bilinmektedir. - ilk etapta, Kızıldeniz florasının ve faunası. Kızıl Deniz, denizde bulunan dinlenme yeri için bir cennettir. İşte dünyadaki en büyük mercan resif sistemlerinden biri (yaklaşık 200 çeşit mercan) ve deniz dalgıçlarının denizin karşı kıyısında yatan Mısır tatil beldelerine göre çok daha az baskı altında oldukları görülüyor. Cidde ve sahil beldelerinde, eğlence altyapısının tüm unsurları, birçok perakende satış mağazası ve otel mükemmel bir şekilde geliştirilmiştir.

Tripuck ayrıcalıklarıyla Cidde uçak bileti alabilir ve Suudi Arabistan’ın bu büyüleyici şehrinde unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Cidde’de Ne Yenir?

Suudi Arabistan mutfağı yüzyıllar boyunca aynı olmuştur. Cidde mutfağında yemekler; buğday, pirinç, kuzu, tavuk, yoğurt ve hurma gibi yiyeceklerin bileşenlerden oluşuyor. İslam diyet kuralları Suudi Arabistan’ın tamamında uygulanıyor, bu kurallar domuz ve alkol tüketimini yasaklıyor.

Cidde, yerel etnik yiyeceklerden uluslararası yemeklere kadar her türlü mutfağı sunan çok kaliteli restorana sahiptir. Tüm iyi bilinen fast food zincirlerinden üst düzey ve pahalı restoranlara kadar pek çok mekanı gezinizde görebilirsiniz.

Kızarmış tavuk servis eden Al Baik, Suudi Arabistan’daki en popüler fast food zinciridir ve Cidde’de 25 şubesi vardır. Ayrıca orta sınıf için hizmet veren Al-Mahmal alışveriş merkezindeki Filipino Barrio Fiesta’yı ya da Prens Sultan Yolu üzerindeki Türk restoranı Khayal’ı da ziyaret edebilirsiniz.

Geleneksel yemekler için liman bölgesindeki Al-Nakheel’e gitmelisiniz, burası deniz ürünleri yemekleri sunulan bir mekandır ve geleneksel bir çadır şeklinde tasarlanmıştır. Cidde’de pahalı ve lüks seçenekler ise harika İtalyan, İran, Lübnan ve Japon restoranları ile neredeyse sınırsızdır.

Cidde’de Gezilecek Yerler

Cidde Mahalleleri

Cidde uçak bileti alarak gezeceğiniz şehrin her yerinde eski ve çarpıcı mahalleler var, bu yüzden önemli tarihi olaylara şahit olan sıra dışı evlere ve meydanlara bakarak Cidde sokaklarında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Cidde’nin güney kesiminde yer alan mahalleler şehrin en ünlü yerleri arasında yer alıyor. Nasif ve Sharbatly mahallelerinde bulunan muhteşem konaklar görülmeye değer güzelliktedir. Bu konaklarda oturanlar soylu esnaf tüccarlardı, bu yüzden konakların iç dekorasyonları bir saraya benziyor. Güzel tarihi konakların hemen yanında ise bu muhteşem mimari grubun görünümünü kesinlikle bozmayan modern gökdelenler yükseliyor.

Al Alawi Çarşısı

Turistlerin çoğu Cidde’ye “Anıtlar ve Pazarlar Şehri” diyor. Suudi Arabistan’ın en büyük pazarları Cidde şehrinde bulunuyor. Şehrin merkez meydanında gezerken Al Alawi çarşısını kolayca bulabilirsiniz. Bu otantik çarşı, Al Dahab Caddesi’nde yer alıyor ve şehirdeki en büyük çarşı olarak öne çıkıyor. Burada tezgahlar tüccarların ve hacıların mallarıyla dolup taşıyor.

Gerçekten de bu yerde çok misafirperver satıcılar vardır ve ev yapımı tatlılardan meyvelere, hediyelik eşyalardan yöresel el sanatlarına kadar her şeyi size sunarlar.

Orijinal Arap takıları, İslam sanatı eserleri ve geleneksel kıyafetlerin geniş bir koleksiyonunu Al Alawi çarşısında bulabilirsiniz. Çarşıdaki atmosfer özellikle hac mevsiminde çok canlıdır. Alışveriş yapacağınız tüccarlar pazarlık yapmayı seviyorlar, bu yüzden burada alışveriş yaparken iyi pazarlıklar yapmaya hazır olun.

Cidde’nin Yüzen Camisi

Cidde uçak bileti ile yakından göreceğiniz “Yüzen Cami” olarak bilinen Fatima Al Zahra Camisi, özellikle yüksek gelgit dönemlerinde milyonlarca ziyaretçi çekiyor. Bu etkileyici beyaz cami, su altında kökleri bulunan sütunlar üzerine inşa edilmiştir ve denizde yüzdüğü izlenimi vermektedir.

Cami büyük kalabalıkları kendine çekiyor ve birçok kişi dua etmek için burayı ziyaret ediyor. Fotoğraf çekmek isteyen turistlerin de en sevdiği yerlerden birisi olan Fatima Al Zahra Camisi’nin benzersiz fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Cidde Sahili

Yüzyıllar boyunca Cidde önemli bir liman görevi gördü. Aslında bu şehrin limanları her zaman o kadar doluydu ki şehir ‘Kızıldeniz’in Gelini’ olarak bilinirdi. Bugün, liman ve sahil hala Cidde şehrindeki yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Sahil bölgesinde aileler ve arkadaş grupları akşamları barbeküler ve yürüyüşler yaparak deniz esintisinin tadını çıkarır.

Cidde sahil; kilometrelerce uzunluktaki plajı, kaliteli restoranları, parkları, tatil köyleri ve camileriyle size son derece keyifli bir gezi sunuyor. Hafta sonları Cidde sahilinde pek çok konser ve festival de düzenleniyor.

Kral Fahd Çeşmesi

Cidde Çeşmesi olarak da bilinen ve şehrin sahil şeridinde yer alan bu ikonik yapı, otuz yılı aşkın bir süredir suyu 300 metre yükseğe fışkırtıyor ve bu güzel manzara Cidde’deki çoğu yerden görülebiliyor. Geceleri, yüzlerce ışık çeşmeyi aydınlatır ve turistlerin çok sevdiği muhteşem manzaralar oluşur. Dünyada türünün en uzun olan bu çeşmenin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Cidde El Balad

Cidde uçak bileti alarak doyasıya gezebileceğiniz El Balad, Cidde’nin en eski mahallelerinden birisidir. Kelimenin tam anlamıyla tarihi bir yer olan bu mahalle, 7. yüzyılda kuruldu ve bölgenin deniz limanı olarak görev yaptı.

Burada gezeceğiniz sokakların ve evlerin çoğu 7. yüzyıldan beri değişmeden kalmayı başarmıştır. Bu nedenle, alışveriş merkezlerinden ve trafikten uzaklaşmak istediğiniz günlerde El Balad’da tarihe keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Al-Shallal Tema Parkı

Cidde’nin en güzel yerlerinin çoğunun olduğu gibi Kızıldeniz kıyısında yer alan Al-Shallal, bir tema parkından çok daha fazlasına sahip olan bir tesistir ve her gün yüzlerce turisti kendine çeker. Burada büyüleyici Kızıldeniz manzarasına ek olarak insan yapımı göller ve şelaleler arasında güzel bir gezi yapabilirsiniz.

Sıcak yaz aylarında Cidde’yi geziyorsanız burada bulunan restorandan birinde veya bowling salonu ve buz patenine sahip olan iki katlı alışveriş merkezinde mola verebilirsiniz.

Cidde Belediye Müzesi

Cidde Belediye Müzesi’nde tarihi eserlerin geniş bir yelpazesini bulacaksınız. Resim tutkunları, 18. ve 19. yüzyıllara ait resim koleksiyonları sergileyen Abdel Raouf Hassan Halil Müzesi’ni de bu bölgede gezebilirler.

Cidde uçak bileti alarak ziyaret edebileceğiniz Cidde Belediye Müzesi, paha biçilmez arkeolojik eserleri görmek için muhteşem bir yer. Bu müzenin salonlarından biri etnografik koleksiyona adanmıştır. Şehrin heykellerini ve anıtlarını gezdikten sonra önemli İslami eserlerini ve bölgede yapılan kazılardan elde edilmiş eşyaları görmek için bu müzeyi de gezebilirsiniz.

Fakieh Akvaryumu

Suudi Arabistan’daki tek halka açık akvaryum olan Fakieh, ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor. Akvaryumda, dünyanın dört bir yanından getirilmiş balinalar ve deniz atlarını da içeren 200’den fazla balık türü bulunuyor. Ayrıca günlük olarak düzenlenen deniz aslanı ve yunus gösterilerini de Fakieh Akvaryumu’nda izleyebilirsiniz.

Havva Mezarı

Bir arkeolojik sit alanında dünyanın en önemli kadınlarından birisinin gömüldüğü yer olduğuna inanılıyor. Cidde şehrindeki El Balad mahallesindeki en eski mezarlıklardan birinin kapısında “Ana Arifemiz” yazan küçük bir işaret, içeride ise Havva’nın olduğuna inanan bir mezar var. Mezarın 120 metre uzunluğunda, üç metre genişliğinde ve altı metre yüksekliğindeki anıtı putperestliğe yol açacağın düşüncesiyle yıllardır korunmamıştır. Bununla birlikte yerel halk Havva’nın Cidde şehrinde yaşadığına ve buraya gömüldüğüne inanıyor.

Mezar, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarından kalma birçok klasik seyahat yazısında belirtiliyor ve hala çok fazla turisti kendine çekiyor.

Yalnız Kale

Qasr el-Farid olarak bilinen bu mezar, devasa bir kaya üzerine oyulmuştur. Madanın Saleh arkeolojik alanında bulunan düzinelerce kalıntı arasında bu kaya mezar tam anlamıyla tek başına duruyor. Cidde uçak bileti alarak görebileceğiniz devasa bir kayaya oyulmuş, Qasr el-Farid veya “Yalnız Kale” olarak bilinen bu mimari başyapıt, dünyadaki en önemli kaya oymalarından birisidir ve antik bir şaheserdir.

M.S. 1. yüzyıl civarında yapılan bu yüksek cepheli kaya oyması aslında hiç bitirilememiştir. Sitenin bir kale olarak tanımlanması yanıltıcıdır, çünkü burası kaya oymacılığı ile antik Nabatean bölgesinin bir parçası olarak yapılmış bir mezardır. Yöre halkı mezarlarını tepeden aşağıya doğru kayadan yontarak hazırladıkları benzersiz bir inşaat tekniğine sahipti.

Arkeolojik önemi bir yana Yalnız Kale, kalabalık bir bölgede unutulmuş bir mimarlık harikası olarak öne çıkıyor ve burada gezinizin en iyi fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Dhee Ayn Mermer Köyü

Dhee Ayn ya da bilindiği adıyla Aqabat Al Baha, birkaç kilometre uzaklıktan kolayca görülebilir. Uzak mesafeden bile dikkat çeken beyaz parıltı bu tarihi köy, beyaz mermerlerden yapılmış ve kayalık bir alana inşa edilmiştir.

Köye giden yol bile etkileyici tarihi kulelerle süslenmiştir. Al Baha, bir zamanlar rakip kabilelere karşı korunmak için inşa edilmiş 1001 kulenin bölgesi olarak bilinir. Bugün bu kuleler terk edilmiş ve birçoğu kısmen ya da tamamen yıkılmış durumda.

400 yıllık bu mermer köy ise 30 ile 40 yıl önce terk edilmiştir ve bu durum köyü daha atmosferik bir hale getirmiştir. Yapıların birçoğu harap olduğu için burada dolaşırken son derece dikkatli olmalısınız.

Roshan Kule Evleri

Cidde uçak bileti ile keyifle gezebileceğiniz Eski Cidde’de yer alan Roshan Kule Evleri, Kızıldeniz boyunca uzanan tek kentsel alandır. Bu kule evleri, dekoratif pencereleri ve Roshan cepheleri için bilinir. Kule evlerinin tabanları, Arba’een Gölü’nden çıkarılan taşlardan yapılmıştır.

Cidde şehrinde kısa bir süre için bulunuyorsanız ve bu kule evlerin hepsini görme fırsatınız yoksa Al Naseef House’a gidin. Gün batımı manzaralarını yakalamak ve akşam ezanlarını dinlemek için kulenin çatısına da çıkabilirsiniz.

Bab Shareef

Eski Cidde’nin popüler antik kapılarından biri olan Bab Shareef, gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Bab Shareef, geleneksel pazarlara yakın olduğu için ülkedeki antik kapılar arasında en kolay ulaşılanıdır. Bu bölgede kurulan Bedevi pazarını da gezinizde ziyaret edebilir ve hemen ön tarafta bulunan bir diğer antik kapı olan Bab Makkah’ı da inceleyebilirsiniz.

Cidde Uçak Bileti Alarak Kızıldeniz’in Tadını Çıkarın

Cidde uçak bileti alarak doyasıya gezeceğiniz Cidde’nin oyun alanı olan Kızıldeniz aslında dalış bölgeleriyle ünlü. Cidde’de bu bölgeye dalış turları düzenleyen pek çok şirket göreceksiniz.

Ayrıca jet ski, rüzgar sörfü ve balık avı turları gibi katılabileceğiniz pek çok aktiviteyi de Kızıldeniz’de keyifle yapabilirsiniz. Cidde’nin yaklaşık 24 kilometre kuzeyinde bulunan Obhur Deresi’de yer alan Kızıldeniz yat limanı, kiralık teknelerle ve botlarla Kızıldeniz gezilerinin yapıldığı yerdir.

Tripuck uçak bileti sayfasından kolayca Cidde uçak bileti alabilir ve Suudi Arabistan’ın etkileyici şehirlerinden birisine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.Cidde Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı

Kral Abdulaziz Uluslararası havalimanı, Cidde şehir merkezine 19 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Cidde şehrinin Mekke'ye yakın olmasından dolayı, Hac için gelenlerin yoğun olarak kullandığı bir havalimanıdır. Günümüzde 30 milyon yolcu kapasitesine sahip olan havalimanı artan hacı adaylarının sayısına göre 80 milyona çıkarılması planlanmaktadır. Özellikle Müslüman ülkeler'den olmak üzere havalimanına dünyanın birçok yerinden uçuşlar yapılmaktadır.  

Kral Abdulaziz Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşımlarınızda Otobüs, Limuzin, Taksi ve Tripuck transfer seçenekleriniz bulunmaktadır.

Transfer

Tripuck transfer hizmetini kullanarak Kral Abdulaziz Uluslararası havalimanından şehrin önemli lokasyonlarına ulaşabilirsiniz. Tripuck transfer sayfasından havalimanından ulaşmak istediğiniz bölgeyi seçip rezervasyon yapabilirsiniz.

Otobüs

Şehir merkezine ulaşmanın en ucuz yöntemi otobüs kullanmaktır. Havalimanı terminal binası çıkışında sadece şehir merkezine giden otobüsleri bulmazsınız ayrıca Mekke ve Medine'ye giden otobüsler de bulunmaktadır. Otobüs ile ulaşımın süre olarak uzun olacağını unutmayınız. Eğer acele yetişmeniz gerekiyorsa diğer ulaşım alternatiflerini tercih ediniz.

Limuzin

Limuzin'lerin ekonomik olduğunu söyleyemeyiz. Rahat olmasından dolayı tercih edebilirsiniz. Havalimanında limuzin kiralamak için önceden rezervasyon yapmanız gerekebilir. Özellikle havalimanının yoğun sezonlarında limuzin bulmak zor olabilir. Havalimanındaki limuzinler için belli başlı bölgelere göre sabit fiyat uygulanır. Farklı bir yere gidecekseniz km başına ücret tarifeleri bulunuyor. 

Araç Kiralama

Tripuck araç kiralama hizmetini kullanarak Kral Abdulaziz Uluslararası havalimanından şehir merkezine ve birçok çevre ilçelere ulaşabilirsiniz. Havalimanında ofisi bulunan bir firmayı göz önünde bulundurmanızı dönüş yolculuğunuzda kolaylıkla araç teslim etmeniz için önemlidir. Araç teslim alma yeri ve teslim etme yerinin farklı olduğu durumlarda bazı araç kiralama firmaları ekstra ücret talep edebilmektedirler.

Kral Abdulaziz Uluslararası havalimanında bulunan araç kiralama şirketleri; AL WEFAQ, HANCO, AVIS, HERTZ, BUDGET, KEY ARAÇ KİRALAMA, SIXT, TIPOA

Taksi

Özellikle Cidde havalimanında diğer taşıma araçları düşünürdüğünde en mantıklı çözüm taksidir. Otobüs'e göre hızlı, Limuzin'e göre az maliyetlidir. Yalnız siz yine de gideceğiniz yere ne kadar ödeyeceğinizi taksi şöförü ile netleştirin.