suudi arabistan havayolu

SUUDİ ARABİSTAN HAVAYOLLARI HAKKINDA

 • Kuruluş: 1945
 • Havalimanı Yeri: Suudi Arabistan
 • Sahibi: Suudi Arabistan
 • Uçuş Ağı: 127
 • Hedefler: Ağırlıklı olarak Ortadoğu, Afrika, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika
 • Global Havacılık İttifakı: SkyTeam
 • Sadakat Programı: Alfursan
 • Uçak tipi: Airbus A320 / A321 / A330-200, Boeing 747-400/ 777-200ER/ 777-300ER/ 787-9
 • Uçaklarının ortalama yaşı: -
 • Uçak sayısı: 187
 • Uçak detayı: Airbus , Boeing

SUUDİ ARABİSTAN HAVAYOLLARI UÇAK BİLETİ

1945 yılında ABD başkanı Franklin D.Roosevelt'in Suudi Arabistan kralı Abdul Aziz Ibn Saud'a hediye etmiş olduğu Douglas DC-3 uçağı ile bayrak taşıyıcı havayolu olarak kurulmuştur. Havayolu Suudi Arabistan devletine ait olup merkezi Cidde'dir. Havayolu Kral Abdullaziz Uluslararası Havalimanı'nı hub olarak kullanmaktadır. Ayrıca Riyad'da bulunan Kral Halid Uluslararası Havalimanı'nı ve Dammam'da bulunan Kral Fahd Uluslararası Havalimanlı 2. hub olarak kullanılmaktadır.

Suudi Arabistan Havayolları başta Dammam,Cidde, Medine, Riyad olmak üzere iç hatlarda 27 Suudi şehrine uçmaktadır. Yurtdışında da sayısız noktaya uçuş gerçekleştiren havayolunun uçtuğu belli başlı ülkeler : Hindistan, Pakistan, Endonezya, Mısır, (BAE) Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, İtalya, Umman, İngiltere, Almanya, Sudan, İran ve Türkiye.

Ayrıca havayolunun Oman Air ve Royal Air Maroc ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

ONLINE CHECK-IN

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır:

Check-in başlama saati
Uçağın kalkışından 24 saat öncesinde başlayıp dış hatlarda 90 dakika iç hatalarda 60 dakika kala son bulmaktadır.

AL FURSAN SADAKAT PROGRAMI

Havayolu, müşterilerine Alfursan sadakat programı vasıtasıyla prim ve statü milleri kazandırmaktadır. Yolculuk edilen mesafeye ve rezervasyon sınıfına bağlıdır; üyeler, uçuşa geçen millerin yüzde 75 ila 250'si arasında mil kazanırlar. Miles & Smiles, SkyTeam'in ortak havayollarının yanı sıra Hilton, Intercontinental veya Sheraton otellerinden, Avis, Budget Cars ve Hertz gibi şirketlerden bir oda rezervasyonu veya araç kiralamak suretiyle mil kazanılabilir.

Mil kazanım tablosu bilgisi aşagıdadır.

İç hatlar

Saudia uçuşunda
Satın Alınan BiletÜcret KoduUçulan Mile Göre Kazanma Oranı
ALBAYRAQWuçulan milin 250% 'si
First Class “Premium”Fuçulan milin 250% 'si
Business Class “Premium”Juçulan milin 175% 'si
Guest Class “Premium”Huçulan milin 100% 'si
Guest Class “Value”Q, Nuçulan milin 75% 'si
Guest Class “Super Saver”Uuçulan milin 50% 'si

*Charter uçuşları, ödül uçuşları, indirimli Havayolu Sektörü biletleri ve diğer ticari olmayan biletler Alfursan Ödül Milleri kazanmak için uygun değildir.

Yurt Dışı Uçuşlarda

Saudia Yurt Dışı
SınıfMil Kazanım
First Class “Premium”F, P,Auçulan milin 250%'si
Business Class “Premium”Juçulan milin 175% 'si
Business Class “Value”C, D, Iuçulan milin 150% 'si
Guest Class “Premium”Yuçulan milin 100% 'si
Guest Class “Value”E, B, M, K, H, Q ,L, Tuçulan milin 75% 'si
Guest Class “Super Saver”G, N, Vuçulan milin 50% 'si

Alfursan üyelik sınıfları

Mavi giriş seviyesi için geçerlidir. Giriş seviyesinde çeşitli avantajlar sunulmaktadır. Gümüş statüsü için yılda 25.000 mil birktirmeniz gerekmektedir. Alfursan salonlarına erişim ve yüzde 25 ekstra mil gibi faydalar gerekiyor. Gold statüsü, bir yıl içinde 50.000 mil'e ulaşan üyelere verilmektedir. Business kontörlerinde ailenizle check-in yapmanıza ve ücretsiz bagaj (23 kg'lık bir çanta) ve kısıtlama olmaksızın premium bileti ayırmanıza olanak sağlar. Sık uçuş programı Alfursan ile toplanan statüler, bir takvim yılı için geçerlidir.

BAGAJ KURALLARI

El bagajı
First ve Business sınıfındaki yolcular, en fazla 126 cm (56 x 45 x 25 cm) bir çanta veya çanta ile birlikte 100 cm'yi aşmayan bir evrak çantası taşıyabilirler. Bu bagaj parçaları birlikte 9 kg'dan ağır olmamalıdır. Guest (ekonomi) sınıfında bir el bagajı parçası, maksimum 7 kilogram ve 56 x 45 x 25 cm boyutlarında taşınabilir. Buna ek olarak, her yolcu kabinde ceket veya battaniye, kamera, çanta ve kitap gibi kişisel eşyalar taşıyabilir. ABD ve Kanada'dan Suudi Arabistan'a yapılan uçuşlar üzerinde 7.25 kg ağırlığa ve 114.3 cm ebattaki tek el bagajına izin verilir.

Kargo bölümü bagaj

İç hat uçuşlarında: Guest sınıf yolcular 25 kilogramlık 1 adet bagaj hakkına sahiptir. First ve Business sınıf yolcuları 25 kilodan 2 adet bagaj izni verilmektedir. Saudia Alfursan (Altın / Gümüş) üyeleri ve SkyTeam (ElitePlus / Elite) üyelerine 25 kilogramlık ilave bir çanta taşımaları için izin verilir.

Uluslararası uçuşlar için: First ve Business sınıf yolcuları tüm uçuşlarda 32 kilogramlık 2 bagaj hakkına sahiptir. Guest sınıfı yolcuları, ABD ve Kanada uçuşlarında her biri 23 kg'lık 2 bagaj alabilir. Diğer uçuşlar için, 32 kilogramlık 1 bagaj ya da 23 kilodan 2 parça (güzergaha bağlı olarak) taşıyabilirler. SkyTeam üyeleri (Elite / ElitePlus) ve Alfursan (Gümüş / Altın) 23 kilogramlık bir bagaj taşıyabilir. Bebeklere 10 bagaj verebilir. ABD veya Kanada uçuşlarında bagajın 157 santimetreyi geçmemesi gerekir. Diğer tüm hedefler için üst sınır 205 santimetredir. Rezervasyonu yapılan sınıfa ve rotaya bağlı olarak bagaj için bir ücret alınmaktadır.

Diğer bagajlar
Suudi Arabistan Havayolları, ücretsiz bagaj limiti aşılmadığı takdirde, her türlü spor bagajlarını ve müzik aletlerini taşıyabilirsiniz. Eğer daha büyük bagaj taşınacaksa, havayoluna önceden haber verilmelidir.

Not: Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.