Suudi Arabistan Havayolları Uçak Bileti

Suudi Arabistan Havayolları

En uygun Suudi Arabistan Havayolları uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Suudi Arabistan Havayolları Suudi Arabistan Havayolları Hakkında

Suudi Arabistan Havayolları adı altında 1945 yılında ABD başkanı Franklin D.Roosevelt’in Suudi Arabistan kralı Abdul Aziz Ibn Saud’a hediye etmiş olduğu Douglas DC-3 uçağı ile bayrak taşıyıcı havayolu olarak Saudia kurulmuştur. Havayolu Suudi Arabistan devletine ait olup merkezi Cidde’dir.

1949’da, beş adet Bristol 170’in satın alınması, hem yolcuların hem de kargoların taşınmasını mümkün kıldı. Büyümeye devam eden şirket, 1950’li yıllarda hizmetlerini İstanbul, Karaçi, Umman, Kuveyt, Asmara ve Sudan’a genişletti. 1963 yılında Suudi Arabistan Kralı Faysal sayesinde bağımsızlığını kazandı. 1990’lardan itibaren Orlando, Washington, Johannesburg ve Milano gibi birçok destinasyona uçtu. Bugünkü adını 1973 yılında almıştır.

Filo modernizasyon programının bir parçası olarak Saudia, 2008 yılında sekiz Airbus A330 sipariş etti ve bu sipariş 2007’de verilen siparişten sonra şirket ile Airbus arasında yirmi altı yıl içinde imzalanan ilk sivil uçak sözleşmesini imzaladı. Günümüzde, çevresel konuların dünyada özellikle önemli olduğu bir zamanda, Suudi şirketi piyasadaki en düşük yakıt tüketimini ve en iyi karlılığı gösteren cihazları seçmeye özen gösterdi. Mayıs 2012’den beri Skyteam’in üyesi olan Saudia, bu ittifaka katılan ilk Körfez şirketidir. 2017 yılında iç hat uçuşlarının çoğunu sağlayan düşük maliyetli iştiraki “Flyadeal” i faaliyete geçirdi. 2020’de 75 yıllık varlığını kutluyor.

Suudi Arabistan Havayolları Alfursan ile sık uçan yolcularına bonus mil toplamak için özel bir program sunuyor. Bu sadece uzun vadede bir veya iki lira tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda check-in sırasında genellikle daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilen avantajlar da sağlar.

Suudi Arabistan Havayolları Merkez Havalimanı

Cidde Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı (JED / OEJN)

Üsler
Riyad King Khaled Uluslararası Havaalanı (RUH / OERK)
Dammam King Fahd Uluslararası Havalimanı (DMM / OEDF)

Suudi Arabistan Havayolları Uçuş Sınıfları

Çoğu havayolunda olduğu gibi, Saudia ayrıca uçağını üç rezervasyon sınıfına ayırır – Guest sınıfı (olağan ekonomi), Business ve First Class.


Havayolu artık dünya çapında faaliyet gösteriyor. Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika’daki varış noktalarına düzenli uçuşlar vardır. En önemli ortak havaalanları New York, Münih ve İstanbul’dur. Nijerya’daki Peshawar veya Kano gibi olağanüstü destinasyonlara da sürekli olarak uçuş yapılmaktadır.

Suudi Arabistan Havayolları başta Dammam,Cidde, Medine, Riyad olmak üzere iç hatlarda 27 Suudi şehrine uçmaktadır. Yurtdışında da sayısız noktaya uçuş gerçekleştiren havayolunun uçtuğu belli başlı ülkeler : Hindistan, Pakistan, Endonezya, Mısır, (BAE) Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, İtalya, Umman, İngiltere, Almanya, Sudan, İran ve Türkiyedir.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Czech Airlines Korean Air Vietnam Airlines
Etihad Airways Oman Air
Garuda Indonesia Royal Air Maroc

Suudi Arabistan Havayolları Check-in

Saudia Airlines yolcularına check-in için çeşitli seçenekler sunar: kontuarda, şehir bilet makinesinde ve online.

Online Check-in

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır:

Check-in başlama saati

Uçağın kalkışından 24 saat öncesinde başlayıp dış hatlarda 90 dakika iç hatlarda 60 dakika kala son bulmaktadır.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Havaalanındaki kontuarlar planlanan kalkıştan bir saat önce kapanır. Ek olarak, havaalanı dışındaki yolcular, self servis kiosklarda check-in yapabilirler. Bunlar şu anda Suudi Arabistan’ın Riyad, Cidde ve Mekke gibi 15 şehirde bulunuyor.

Suudi Arabistan Havayolları Bagaj Kuralları

El bagajı

First ve Business sınıfındaki yolcular, en fazla 126 cm (56 x 45 x 25 cm) bir çanta veya çanta ile birlikte 100 cm’yi aşmayan bir evrak çantası taşıyabilirler. Bu bagaj parçaları birlikte 9 kg’dan ağır olmamalıdır. Guest (ekonomi) sınıfında bir el bagajı parçası, maksimum 7 kilogram ve 56 x 45 x 25 cm boyutlarında taşınabilir. Buna ek olarak, her yolcu kabinde ceket veya battaniye, kamera, çanta ve kitap gibi kişisel eşyalar taşıyabilir. ABD ve Kanada’dan Suudi Arabistan’a yapılan uçuşlar üzerinde 7.25 kg ağırlığa ve 114.3 cm ebattaki tek el bagajına izin verilir.

Kargo bölümü bagaj

İç hat uçuşlarında: Guest sınıf yolcular 25 kilogramlık 1 adet bagaj hakkına sahiptir. First ve Business sınıf yolcuları 25 kilodan 2 adet bagaj izni verilmektedir. Saudia Alfursan (Altın / Gümüş) üyeleri ve SkyTeam (ElitePlus / Elite) üyelerine 25 kilogramlık ilave bir çanta taşımaları için izin verilir.

Uluslararası uçuşlar için: First ve Business sınıf yolcuları tüm uçuşlarda 32 kilogramlık 2 bagaj hakkına sahiptir. Guest sınıfı yolcuları, ABD ve Kanada uçuşlarında her biri 23 kg’lık 2 bagaj alabilir. Diğer uçuşlar için, 32 kilogramlık 1 bagaj ya da 23 kilodan 2 parça (güzergaha bağlı olarak) taşıyabilirler. SkyTeam üyeleri (Elite / ElitePlus) ve Alfursan (Gümüş / Altın) 23 kilogramlık bir bagaj taşıyabilir. Bebeklere 10 bagaj verebilir. ABD veya Kanada uçuşlarında bagajın 157 santimetreyi geçmemesi gerekir. Diğer tüm hedefler için üst sınır 205 santimetredir. Rezervasyonu yapılan sınıfa ve rotaya bağlı olarak bagaj için bir ücret alınmaktadır.

Diğer bagajlar

Suudi Arabistan Havayolları, ücretsiz bagaj limiti aşılmadığı takdirde, her türlü spor bagajlarını ve müzik aletlerini taşıyabilirsiniz. Eğer daha büyük bagaj taşınacaksa, havayoluna önceden haber verilmelidir.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Suudi Arabistan Havayolları Koltuk seçimi

Saudia şu anda standart koltukların ve XL koltukların tahsisi ve rezervasyonu hakkında herhangi bir bilgi sağlamamaktadır. Müşteriler, havayolunun web sitesinde güncel bilgileri bulabilirler.

Suudi Arabistan Havayolları Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

Al Fursan Loyalty Sadakat Programı

Havayolu, müşterilerine Alfursan sadakat programı vasıtasıyla prim ve statü milleri kazandırmaktadır. Yolculuk edilen mesafeye ve rezervasyon sınıfına bağlıdır; üyeler, uçuşa geçen millerin yüzde 75 ila 250’si arasında mil kazanırlar. Miles & Smiles, SkyTeam’in ortak havayollarının yanı sıra Hilton, Intercontinental veya Sheraton otellerinden, Avis, Budget Cars ve Hertz gibi şirketlerden bir oda rezervasyonu veya araç kiralamak suretiyle mil kazanılabilir. Mil kazanım tablosu bilgisi aşagıdadır. İç hatlar

Saudia uçuşunda
Satın Alınan Bilet Ücret Kodu Uçulan Mile Göre Kazanma Oranı
ALBAYRAQ W uçulan milin % 250’si
First Class “Premium” F uçulan milin % 250’si
Business Class “Premium” J uçulan milin % 175’i
Guest Class “Premium” H uçulan milin % 100’ü
Guest Class “Value” Q, N uçulan milin % 75’i
Guest Class “Super Saver” U uçulan milin % 50’si

*Charter uçuşları, ödül uçuşları, indirimli Havayolu Sektörü biletleri ve diğer ticari olmayan biletler Alfursan Ödül Milleri kazanmak için uygun değildir. Yurt Dışı Uçuşlarda

Saudia Yurt Dışı
Sınıf Mil Kazanım
First Class “Premium” F, P,A uçulan milin % 250’si
Business Class “Premium” J uçulan milin % 175’i
Business Class “Value” C, D, I uçulan milin % 150’si
Guest Class “Premium” Y uçulan milin % 100’ü
Guest Class “Value” E, B, M, K, H, Q ,L, T uçulan milin % 75’i
Guest Class “Super Saver” G, N, V uçulan milin % 50’si

Alfursan üyelik sınıfları

Mavi giriş seviyesi için geçerlidir. Giriş seviyesinde çeşitli avantajlar sunulmaktadır. Gümüş statüsü için yılda 25.000 mil birktirmeniz gerekmektedir. Alfursan salonlarına erişim ve yüzde 25 ekstra mil gibi faydalar gerekiyor. Gold statüsü, bir yıl içinde 50.000 mil’e ulaşan üyelere verilmektedir. Business kontörlerinde ailenizle check-in yapmanıza ve ücretsiz bagaj (23 kg’lık bir çanta) ve kısıtlama olmaksızın premium bileti ayırmanıza olanak sağlar. Sık uçuş programı Alfursan ile toplanan statüler, bir takvim yılı için geçerlidir.

Suudi Arabistan Havayolları Yiyecek, İçecek ve İkram

Uluslararası uzun mesafeli rotalarda iki sıcak yemek ve bir kahvaltı servis edilmektedir. Çok çeşitli meyve suları vardır. Arap havayolu olduğu için alkol ve domuz eti bulunmaz. Balık, et veya vejetaryen menüden seçim yapabileceğiniz üç yemek vardır, örneğin tofu ile. Gerçek çatal bıçak takımı yemeklerle birlikte servis edilir. Uzun uçuşlarda sabahları zengin bir kahvaltı vardır. Tüm yemekler taze ve kapsamlıdır.

Özel istekler

Saudia, bebek veya yürümeye başlayan çocuk mamaları, az yağlı yemekler, tuzsuz yemekler, diyabetik dostu yemekler, Avrupa ve Asya yemekleri gibi çok çeşitli özel yemekler sunmaktadır. Bunları normal menü yerine sipariş edebilirsiniz. Bunu rezervasyonla aynı anda yapmanız tavsiye edilir.

Uluslararası uçuşlarda, talep üzerine yeni evliler veya balayı çiftleri için düğün pastası sunulmaktadır.

Suudi Arabistan Havayolları Uçak İçi Eğlence

Saudia, uçakğın kabininde farklı konfor seviyeleri sunar. Guest Sınıfı, eğlence için kişisel bir ekranla donatılmış ergonomik koltuklara sahiptir. Aynı zamanda üç başlangıç menüsünün yanı sıra çeşitli tatlılar, çay ve kahve sunmaktadır. Business Class’ta yolcular, geniş diz mesafeli geniş koltuklardan ve uluslararası yemeklerden yararlanır. First Class, 180 ° yatar koltuklar ve birçok video programını içeren bir eğlence sistemi ile daha fazla konfora sahiptir.

Wi-Fi

Arap havayolu şu anda Airbus A330’da ve Boeing 777-300ER uçağıyla seçilen uçuşlarda internet ve mobil hizmetler sunuyor. Yolcular uçuş sırasında sadece mesaj yazıp arama yapıp alamazlar, internette de gezinebilirler. Mobil servisler için yapılan masraflar, ülkenizdeki mobil operatöre fatura edilecektir. Dahili WLAN’ı dizüstü bilgisayarınız veya tabletinizle kullanmak istiyorsanız, kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Saudia şu anda fiyatlar hakkında herhangi bir bilgi vermiyor. Yolcular, havayolunun web sitesinden haber alabilir.

Suudi Arabistan Havayolları Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde Suudi Arabistan Havayolları ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

Suudi Arabistan Havayolları Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Özellikle business sınıf yolcuların vazgeçilmezi lounge’lar hangi olanakları sunuyor? Seyahatinize rahat bir başlangıç yapmak için Suudi Arabistan Havayolları bekleme salonları hakkında detaylı bilgiyi burada bulacaksınız.

Suudi Arabistan Havayolları
IATA ICAO Çağrı Kodu
SV SVA SAUDIA

Kuruluş: 1945
Havalimanı Yeri:Suudi Arabistan
Hubları: JED
Sahibi: Devlete ait
Global Havacılık İttifakı: SkyTeam
Sık Uçuş Programı: Al Fursan Loyalty
Şirket Sloganı: Welcome to your world!

Uçak Sayısı: 184
Uçtuğu Destinasyon:  89
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 6.2
Uçak Tipi: Airbus, Boeing
Uçak Detayı: Airbus A320-200, Airbus A321-200, Airbus A330-300, Boeing 747-400, Boeing 747-8, Boeing 777-300, Boeing 777F, Boeing 787-9, Boeing 787-10

İletişim: PO Box 620, CC 181, LOC 130, Cidde, 21231, Suudi Arabistan
Telefon Numarası: +966 9 200 2222 2, +966 2 686 4300
Fax: +966 2 686 2006
E-mail: cr@saudia.com

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler Suudi Arabistan Havayolları Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1Kahire → CiddeUÇUŞ ARA
2Kahire → RiyadUÇUŞ ARA
3Ed Dammam → CiddeUÇUŞ ARA
4Ed Dammam → RiyadUÇUŞ ARA
5Dubai → CiddeUÇUŞ ARA
6Dubai → RiyadUÇUŞ ARA
7İstanbul → CiddeUÇUŞ ARA
8Cidde → KahireUÇUŞ ARA
9Cidde → Ed DammamUÇUŞ ARA
10Cidde → DubaiUÇUŞ ARA
11Cidde → İstanbulUÇUŞ ARA
12Cidde → MedineUÇUŞ ARA
13Cidde → RiyadUÇUŞ ARA
14Medine → CiddeUÇUŞ ARA
15Medine → RiyadUÇUŞ ARA
16Riyad → KahireUÇUŞ ARA
17Riyad → Ed DammamUÇUŞ ARA
18Riyad → DubaiUÇUŞ ARA
19Riyad → CiddeUÇUŞ ARA
20Riyad → MedineUÇUŞ ARA