Finnair Uçak Bileti

Finnair

En uygun Finnair uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Finnair Finnair Hakkında

Finnair şirketi 1923 yılında Aero O/Y adı altında kuruldu. Aynı yıl, Junkers şirketi ile Aero arasında %50 hisse karşılığında uçak ve teknik bakım sağlayan bir anlaşma yapıldı. İlk uçuşu 1923’te Helsinki ve Tallinn arasında gerçekleşti. İkinci Dünya Savaşı sırasında zor zamanlar geçirdikten sonra, 1946’da Finlandiya hükümeti şirketten hisse satın aldı ve ana sahibi oldu.1947’de Aero Avrupa’ya hizmet etmeye başladı. 1953’te Aero, Fin Hava Yolları’nın kısaltması olan Finnair olarak yeniden adlandırıldı. Mayıs 1969, New York ile ilk Atlantik ötesi bağlantının açılışını yaptı. Hala bu avangard ruhla, 1988’de Çin Pekin’e direk uçuşla hizmet veren ilk Avrupa şirketidir. 1999’da Oneworld ittifakına katıldı ve daha sonra kapsamını genişletmeye devam etti.

Filo, 60’sı Airbus’tan ve Embraer’den on iki olmak üzere 72 uçaktan (Ocak 2020 itibariyle) oluşmaktadır. Uçaklar büyük, mavi Finnair harfleriyle beyaza boyanmıştır. Kuyruk mavi, kavisli bir “F” ile süslenmiştir.

Uzun mesafeli uçuşlarda genellikle ekonomi ve business sınıfı bulunurken, kısa mesafeli uçuşlarda genellikle yalnızca bir sınıf sunulur. Tüm uçuşlarda ücretsiz yemek servis edilmektedir. Yeni Airbus uçaklarında, her yolcunun kendi eğlence sistemi vardır, yani kişisel monitöründe film izleyebilir veya video oyunları oynayabilir. Zaman geçirmek için, yerleşik Blue Wings dergisi ve diğer birçok gazeteyi de okuyabilirsiniz. Çocuklar için oyuncaklar da sağlanmaktadır. Sık uçan yolcu programı Finnair Plus olarak adlandırılır. Mil, tüm oneworld üyelerinden de kazanılabilir. Ödüller arasında Ücretsiz uçuşlar, bilet yükseltmeleri veya PlusShop’ta bir satın alma sayılabilir. Havacılıktaki önemli konumunun yanı sıra, Finnair IT yazılım alanında da lider bir rol oynamaktadır.

Finnair Merkez Havalimanı

Helsinki Vantaa Uluslararası Havaalanı (HEL / EFHK)

Finnair Uçuş Sınıfları

Finnair’de yolcular ekonomi ve business class arasında seçim yapabilirler. Sınıflar içinde, sunulanlar ve hizmet açısından rota uzunlukları arasında bir ayrım yapılır. Avrupa ve Orta Doğu’ya uçuşlar için yolcular Sky Bistro’dan veya uçuştan önce bir yemek sipariş edebilir. 7,5 cm daha fazla bacak boşluğuna sahip koltuklar da rezerve edilebilir. Yurtiçi Fin uçuşlarında sadece içecekler servis edilir (istisna: Kuzey Finlandiya’ya doğru). Finnair’in kıtalararası uçuşlarında yemekler fiyata dahildir, battaniye ve yastıklar sağlanır ve USB bağlantı noktaları ve soketleri vardır. Orta Doğu’ya kadar uzanan Fin dışı uçuşlar için, business class müşterileri check-in, biniş ve güvenlik kontrolü için ekspres servisten yararlanmaktadır. Lounge erişimi caziptir ve birinci sınıf yiyecek seçimi yapabilirsiniz. Finnair’den uzun mesafeli uçuşlarda, Business Class’taki konforlu koltuklar, eğlence programının tadını çıkarmak için en iyi koşulları sunar.


Tarifeli uçuşlara ek olarak, sezonluk charter uçuşlar da sunulmaktadır. Bunlar çoğunlukla Güney Amerika, Karayipler ve Kanarya Adaları’ndaki popüler tatil yerlerine gider. Bu, havayolunu Finlandiya’daki popüler bir tatil havayoluna dönüştürür.

Finnair ile Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya ve Avustralya ile ucuz uçuşlar mümkündür. Güney Amerika ve Afrika uçuş programına dahil değildir. Avrupa’daki önemli yerler Londra, Stockholm, Berlin ve Moskova’dır. Asya’da Pekin, Delhi ve Bangkok uçuşlar yapılmaktadır. Ayrıca yoğun bir iç hat ağı da vardır. Havayolu, Finlandiya’daki iç pazara hakimdir.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Aeroflot British Airways Jetstar Asia Airways
Air China Cathay Dragon Juneyao Airlines
Air France Cathay Pacific Malaysia Airlines
Air Serbia China Southern Airlines Qantas
American Airlines Czech Airlines Qatar Airways
Alaska Airlines Iberia SriLankan Airlines
Bangkok Airways Icelandair TAP Air Portugal
Belavia Japan Airlines Vietnam Airlines
Braathens Regional Airways Jetstar Airways Widerøe

Finnair Check-in

Online Check-in

Sorunu biliyorsunuz. Havaalanından zamanında varıyorsunuz ve check-in kontuarında o kadar uzun kuyruklar var ki, kaçınılmaz olarak uçağa binemeyeceğinizi hissediyorsunuz. Finnair Online check-in ile bu sorun çözüldü. Yardımı sayesinde evden, işten veya otelden check-in yapabilirsiniz. Yalnızca internet erişimli bir bilgisayara, akıllı telefona veya tablete ihtiyacınız var.

Prosedür

Web sitesi: Önce Fin havayolu şirketinin web sitesine gidin. Burada check-in düğmesini aşağıda bulabilirsiniz.

Tarihler: Online check-in yapmak için soyadı ve rezervasyon referansı veya e-bilet numarası gereklidir.

Koltuk seçimi: Verileri girdikten sonra, check-in yapmak istediğiniz uçuşu seçersiniz. Artık bir koltuk seçebilirsiniz.

Diğer yolcular: Aynı rezervasyon referansına sahip diğer yolcular da check-in yapabilirler.

Biniş kartı: Check-in işlemini tamamladıktan sonra biniş kartını alacaksınız. Cep telefonuna e-posta veya SMS ile gönderilebilir veya doğrudan yazdırılabilir.

Bagaj: El bagajı ile doğrudan güvenlik kontrollerine ve ardından kapıya gidersiniz. Yanınızda daha fazla bagajınız varsa, karşı check-in saatlerinde bagaj teslim kontuarında check-in yapabilirsiniz. Helsinki’de bir bagaj makinesi bile var. Bu, “valizinizi teslim etmeyi” daha da hızlı hale getirir.

Kullanım alanı

Online check-in, Finlandiya’dan ve ayrıca Finlandiya dışındaki çoğu havaalanından uçarlarsa, AY3000 serisinin uçuş numaralarına sahip tüm Finnair uçuşları için kullanılabilir. Çoğu bağlantılı uçuş bile onunla check-in yapılabilir. Aynı zamanda Finlandiya’dan AY 1000 numaralı tüm tatil uçuşları için de geçerlidir.

Finnair için online check-in saatleri

Online check-in, uçuş başlamadan 36 saat önce yapılabilir. Uçuş ABD’ye giderse, sadece 24 saattir.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Havaalanında, check-in kontuarları kalkıştan 45 dakika öncesine kadar açıktır. Ayrıca, otomatik check-in kioskundan check-in yapabilirsiniz. Kıtalararası uçuşlar ve ABD uçuşları için check-in süreleri değişir, burada daha fazla zaman planlanmalıdır. Daha büyük gruplar veya çok fazla bagajı olan aileler, düzgün bir şekilde check-in yapmak için önceki akşam check-in kullanabilirler. Ancak, bu şu anda sadece Helsinki’deki havaalanında mümkündür.

Finnair Bagaj Kuralları

El bagajı

Finnair ile tatilde veya bir iş randevusuna uçmak istiyorsanız, önce bagaj düzenlemelerine daha yakından bakmalısınız. Örneğin, Business Class’ta seyahat eden bir Finnair yolcusu veya Platin, Altın veya Gümüş statüsüne sahip bir Finnair Plus üyelik kartıyla, tüm bağlantılarda maksimum toplam ağırlığı tam olarak 10 kg olan iki adet bagaj taşıyabilirsiniz. Diğer tüm yolcular kabinde 8 kg ağırlığa kadar bagaj alma hakkı bulunmaktadır. Bagaj, toplam 56 cm x 45 cm x 25 cm boyutlarını aşamaz. Çocuklar için ayrı bir koltuk rezervasyonu yapılması şartıyla, yetişkinler için de aynı kurallar geçerlidir.

Kargo bölümü bagaj

Bagaj teslim edilirken, check-in sırasında teslim edilecek bagajın toplam boyutlarının tüm uçuşlarda 158 cm’yi geçmemesi gerektiğini lütfen unutmayın. Economy Class’ta, tüm bağlantılarda (istisna: rezervasyon sınıfı Economy Light) 23 kg’a kadar bir bagaj parçası taşınabilir, diğer sınıflarda veya ilgili bir üyelik kartı ile 23 kg ağırlığında iki veya üç adet bagaj hakkı vardır. Tüm sınıflardaki bebekler her zaman 23 kg ağırlığında bir bagaj taşıyabilir.

Diğer bagajlar

Finnair’in uçağında spor malzemeleri veya müzik aletleri almak istiyorsanız, önceden kayıt olmanız gerekebileceğini unutmayın. Özel bagaj, bagaj hakkına dahil edilen bagaj sayısını 23 kg ağırlığını geçmez, ancak ağırlığı aşmazsa, rotaya bağlı olarak 10 ila 60 avroluk bir ücret tahsil edilecektir. Bu tür ağır bagajlar önemli ölçüde daha pahalı olabilir, ancak bu aynı zamanda büyük ölçüde uçuş bağlantısına da bağlıdır.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Finnair Koltuk seçimi

Finnair geniş bir koltuk imkanı sunar. Koltuk rezervasyonları doğrudan rezervasyon sırasında yapılabilir veya daha sonra online check-in sırasında eklenebilir. Müşteriler web sitesinde rezervasyon numarasını girerek rezervasyonlarını yönetebilir ve rezervasyona ekleyebilirler. Müşteri yardım hattı veya bir servis ofisi aracılığıyla klasik rotalar da açıktır. Koltuk fiyatları rota, uçuş ve koltuk kategorisine göre değişiklik gösterir ve rezervasyon sürecinde ayrı ayrı gösterilir. Pencere koltukları, hızlı biniş ve ışıklandırma yerleri ve daha fazla bacak boşluğuna sahip koltuklar mevcuttur. Bir koltuk ayırmazsanız, check-in sırasında otomatik olarak ücretsiz bir koltuk alırsınız.

Finnair Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurarak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

Finnair Plus Sadakat Programı

Finnair Plus hesabınızla mil programınızı evinizin rahatlığında yönetebilirsiniz. Bilgilerinizi istediğiniz zaman güncelleyebilir, eksik bonus milleri ekleyebilir ve yalnızca üyelere sunulan ucuz tekliflerden yararlanabilirsiniz. Finnair Plus’ın bir üyesi olarak, sadece avantaj sağlamak için bonus milleri kullanmakla kalmaz, aynı zamanda sayısız ödül ve hizmetin tadını çıkarırsınız. Finnair Oneworld havacılık ittifakının bir üyesi olduğu için diğer ortak havayollarından da yararlanabilirsiniz. Toplam altı üyelik seviyesi vardır: Basic, Silver, Gold, Platinum, Liftetime ve Junior.

Puanlar da satın alınabilir ve verilebilir. Finnair, Basic, Silver (30.000 den ), Gold (80.000’den), Platinum (150.000) statüsünü ödüllendirir. Son iki aşama belirli koşullar altında bir ömür boyu tutulabilir.

Finnair Yiyecek, İçecek ve İkram

Ekonomi sınıfı

Economy Class’ta, yolcular penne makarna bolognesi, Hint masala veya krema soslu köfte gibi sürekli değişen üç yemek arasından seçim yapabilir. Ön siparişler havayolu tarafından kalkıştan en geç 72 saat önce alınmalıdır. Helsinki’den kalkıştan 24 saat öncesine kadar olan siparişler yeterlidir. Economy Class yolcuları da Sky Bistro olarak adlandırılan yemeklerini ayrı ayrı bir araya getirebilirler. Sandviçlerin, salataların, paketlerin ve tatlıların yanı sıra soğuk ve sıcak içecekler de sunulmaktadır.

Business sınıfı

Business Class’ta kıta uçuşlarındaki yolcular, her biri meze veya çorba, ana yemek, peynir ve tatlıdan oluşan iki öğün alır. Ana yemek olarak üç farklı, sürekli değişen yemek (et, balık, vejetaryen) vardır. Buna ek olarak, havayolu yolcularına çeşitli meşrubat ve çok sayıda içecek sunuyor – alkolsüz içeceklerden çay ve kahveye, ödüllü şaraplara. Yolcu ayrıca atıştırmalık ve tatlı sipariş edebilir. Buna ek olarak, Helsinki’den uzun mesafeli uçuşlarda birinci sınıf yolcuların sizin için tasarlanan üç öğünden birini sipariş etme seçeneği vardır.

Özel ikram

Finnair talep üzerine ekonomi ve business sınıf yolculara özel menüler sunar. Glutensiz yemekler, şeker hastaları için yemekler ve özellikle mide ve bağırsaklara karşı hassas olan yemekler arasından seçim yapabilirsiniz. Düşük kalorili, az yağlı ve az tuzlu yemekler de sipariş edilebilir. Son olarak, havayolu dini talepleri de dikkate alır ve Hindu, Müslüman ve koşer yemekleri hazırlar.

Finnair Uçak İçi Eğlence

Finnair’in kıtalararası uçuşlarında yolculara çeşitli bir eğlence programı sunulmaktadır. Kendi akıllı telefonunuz, tabletiniz veya dizüstü bilgisayarınız üzerinden erişilebilen Nordic Sky portalı, sadece internet üzerinden rezervasyon yapma olanağı sunmakla kalmaz, aynı zamanda gkabindeki gazete ve dergileri de okuyabilir. Ayrıca kapsamlı film, müzik ve televizyon programlarının seçeneği mevcuttur.

Wi-Fi

İnternet kullanımı ücreti rotaya, kullanım zamanına ve seçilen moda (“stream” veya “browse”) bağlıdır. Şu anda Avrupa içindeki uçuşlarda E90 uçaklarıyla çalışan internet erişimi bulunmamaktadır. Ancak, yolcular tüm rotalarda ücretsiz sesli kitap dinleyebilirler.

Finnair Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde Finnair ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

Finnair Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Özellikle business sınıf yolcuların vazgeçilmezi lounge’lar hangi olanakları sunuyor? Seyahatinize rahat bir başlangıç yapmak için Finnair bekleme salonları hakkında detaylı bilgiyi burada bulacaksınız.

Finnair
IATA ICAO Çağrı Kodu
AY FIN FINNAIR

Kuruluş: 1923
Havalimanı Yeri:Finlandiya
Hubları: HEL
Sahibi: Finnair Group
Global Havacılık İttifakı: Oneworld
Sık Uçuş Programı: Finnair Plus
Şirket Sloganı: Designed for you / The Nordic Way

Uçak Sayısı: 72
Uçtuğu Destinasyon:  132
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 11
Uçak Tipi: Airbus, Embraer
Uçak Detayı: Airbus A319-100, Airbus A320-200, Airbus A321-200, Airbus A330-300, Airbus A350-900, Embraer 190

İletişim: Tietotie 11A, Helsinki Vantaa Havaalanı, 01053 Vantaa, Finlandiya
Telefon Numarası: +358 9 818 0800
Fax: +358 9 818 7707
E-mail: comms@finnair.com

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler Finnair Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1Stockholm → HelsinkiUÇUŞ ARA
2Berlin → HelsinkiUÇUŞ ARA
3Paris → HelsinkiUÇUŞ ARA
4Kopenhag → HelsinkiUÇUŞ ARA
5Roma → HelsinkiUÇUŞ ARA
6Helsinki → StockholmUÇUŞ ARA
7Helsinki → BerlinUÇUŞ ARA
8Helsinki → ParisUÇUŞ ARA
9Helsinki → KopenhagUÇUŞ ARA
10Helsinki → RomaUÇUŞ ARA
11Helsinki → LondraUÇUŞ ARA
12Helsinki → MilanoUÇUŞ ARA
13Helsinki → TallinnUÇUŞ ARA
14Helsinki → ViyanaUÇUŞ ARA
15Londra → HelsinkiUÇUŞ ARA
16Milano → HelsinkiUÇUŞ ARA
17Oslo → HelsinkiUÇUŞ ARA
18Tallinn → HelsinkiUÇUŞ ARA
19Viyana → HelsinkiUÇUŞ ARA
20Varşova → HelsinkiUÇUŞ ARA