Aegean Airlines Uçak Bileti

Aegean Airlines

En uygun Aegean Airlines uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Aegean Airlines Hakkında

Aegean Airlines merkezi Kifisia’da bulunan Yunanistan menşeli havayolu şirketidir. 1987 yılında Aegean Havacılık olarak kurulan Aegean hava yolları Yunanistan’ın ilk özel havayolu şirketi olarak alanın birinci olmuştur. İlk uçuşunu Atina’dan Heraklion’a gerçekleştirmiştir. İlk yıllarında Learjet uçakları ile Atina’dan VIP uçuşlar ile tüm dünyaya uçuşlar gerçekleştirmiştir. 1999 yılı Mart ayında, Aegean havayolları kurularak tarifeli seferlere başlamıştır. Theodoros Vassilakis havayolu’nun büyük hissesine sahiptir. Günümüzde  en fazla yolcu taşıyan , uçuş ağı ve uçak sayısı ile Yunanistan’da 1.sıradadır. Bugünlerde Aegean Airlines, tarifeli ve charter uçuşları ile Atina ve Selanik’ten iç ve dış hat olmak üzere uçuları bulunmaktadır. 2010’dan beri Star Alliance global havacılık organizasyonu üyesidir. Bu anlaşma ile beraber Aegean hava yolları Yunanistan ve Avrupa arasında daha fazla seferleri sahiplik etmektedir.  Ana merkezi Athens Uluslararası Havalimanında bulunan havayolunun. Selanik, Girit ve Larnaka’da diğer ofisleri bulunmaktadır.

Aegean Havayolları Ana Merkezi

Atina Uluslararası Havalimanı
Selanik Uluslararası Havalimanı
Kandiye Uluslararası Havalimanı
Larnaka Uluslararası Havalimanı

Diğer ofisler
Korfu Uluslararası Havalimanı
Rodos Uluslararası Havalimanı

Atina Uluslararası Havaalanı , Larnaka Uluslararası Havalimanı ve Selanik Uluslararası Havalimanı’nı hub olarak kullanmaktadır.

Aegean Havayolları Uçuş Sınıfları

Aegean havayolları yolcularına 2 farklı uçuş sınıfı sunmaktadır:

Ekonomi sınıfı

Koltuklar arası yeterli bacak boyu, geniş aralıklar, tam içerikli yemek öğünü, 32 kg kadar bagaj hakkı ve check in imkanı bulunmaktadır.

Business Class

Ekstra bagaj hakkı, ayrı check-in gişesi, lezzetli yemek çeşitleri, geniş seçimler ile alkollü-alkolsüz içecekler, “Miles & Bonus” üyelerine bonus milleri bulunmaktadır.

Ayrıca Olympic Air firmaya bağlı iştıraki’dir.

Rodos, Santorini, Selanik ve Mikanos gibi 9 Yunanistan şehrine iç hat uçuşu gerçekleştirmektedir. Dış hatlarda ise uçtuğu belli başlı ülkeler ; Kıbrıs, Fransa, İtalya, Almanya, Türkiye, İngiltere, Suudi Arabistan ve Rusya’dır.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Air CanadaLufthansaAir Serbia
Olympic AirairBalticS7 Havayolları
Brussels AirlinesScandinavian AirlinesBulgaria Air
Singapore AirlinesEgyptAirSWISS
Ethiopian AirlinesTAP PortugalEtihad Airways
TAROMGulf AirTürk Havayolları
LOT Polish Airlines

Önemli mihenk taşları

Aegean havayolları, 2009, 2011, 2012 ve 2017 yıllarında olmak üzere SkyTrax tarafından toplam 4 defa “Avrupa’nın En İyi Bölgesel Havayolu” seçilmiştir.

Aegean havayolları, 2008/9 yıllarında ERA tarafından “Yılın Havayolu Şirketi” seçilmiştir.

Aegean Airlines 2012 yılında Olympic Airlines’ı satın aldığını duyurdu.

Aegean Airlines Check-in

Online Check-in

Havaalanındaki check-in kontuarının önündeki uzun kuyruklar sıkıntılı bir tatil havasına yol açar. Bu nedenle Aegean Airlines, online check-in yapmak isteyen tüm müşteriler için basit bir süreç geliştirdi. En büyük Yunan havayolu şirketi ile yalnızca rezervasyon kodu veya bilet numarası hazır bulundurmanız yeterlidir. Verilerinizi adla birlikte aşagıdaki online-checkin adresinden girersiniz. Bir sonraki adımda, yolcu önerilen bir koltuk alır ve seyahat tarihlerini görebilir. İstenirse, önerilen koltuk değiştirilebilir. Tüm veriler doğruysa, mobil biniş kartı oluşturabilirsiniz.

Mobil biniş kartı

Bireysel oluşturulan mobil biniş kartı, ilgili tüm seyahat verilerini ve bir 2D barkodu içerir. Bu, biniş sırasında havaalanında taranır ve geleneksel kağıt biniş kartının yerini alır. Kart, Aegean Airlines tarafından çevrimiçi check-in sırasında akıllı telefon, tablet veya karşılaştırılabilir bir cihazda gösterilir. İsteklerinize bağlı olarak, biniş kartını yazdırabilir veya bir havaalanı terminalinde veya uçak bileti kontöründe yazdırabilirsiniz.

Online check-in yaparken nelere dikkat edilmelidir?

 • Uçuşunuza  48 saat kala ceheck-in balayıp 30 dakika kala sona erer
 • İlk uçuş Aegean Airlines tarafından işletiliyorsa, tüm bağlantılı uçuşları kontrol edebilirsiniz.
 • Yolcular kalkıştan 20 dakika önce biniş kapısında olmalıdır.
 • Mobil biniş kartına erişim, Passbook uygulamasını kullanarak İnternet erişimi olmadan da mümkündür (yalnızca iPhone / iPod touch cihazları için kullanılabilir)
 • Online check-in şu havaalanlarında mümkün değildir: Tiran, İzmir, Amman, Dubrovnik, Deauville, Pisa, Rostov-on-Don

Kalkış günü check-in

Aegean Airlines mobil biniş kartıyla, check-in kontuarında sıkıcı bekleme sürelerine katlanmak zorunda kalmadan, seyahat günü doğrudan kalkış kapısına gidebilirsiniz. Bunun ön koşulu sadece yanınızda el bagajınız olmasıdır. Aksi takdirde, önce bagajınızı teslim etmelisiniz. Daha sonra kapıdan geçmek için mobil biniş kartı gösterilir. Yolcular ayrıca kimlik veya pasaportlarını hazır bulundurmalıdır.

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır:

Check-in başlama saati

Uçağın kalkışından 48 saat öncesinde başlayıp 30 dakika kala son bulmaktadır.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Havalimanında check-in yapmak için check-in kontuarının kapanma saatlerini Aegean Airlines web sitesinden kontrol ediniz. Eğer zamanında havalimanında olmaz iseniz uçağa binemez ve satın almış uçak biletindeki tüm haklarınızı kaybetmiş olursunuz.

Aegean Airlines Bagaj Kuralları

El bagajı
El bagajının boyutu, tüm rezervasyon sınıflarında 56 x 45 x 25 cm’yi geçmemelidir. Bu, ulusal ve uluslararası tüm bağlantılar için geçerlidir. Ekonomi sınıfı yolcularının 8 kg 1 parça bagaj hakkı bulunmaktadır. First ve Business Sınıfında maksimum ağırlığı 8 kg’yı geçmeyecak 2 parça bagaj hakkı bulunmaktadır.

Kargo bölümü bagaj

Kargo bölümünde taşınacak bagajlar ücret sınıfına göre farklılık göstermektedir.

 Sınıf / Yolcu tipiücrestsiz bagaj hakkı Boyut
 Ekonomi – GoLight Bulunmamaktadır.N/A
 Ekonomi – Flex 1 parça 23 kg 158 cm
 Business 2 parça herbiri 32 kg 158 cm
 Miles+Bonus Gold* &  Star Alliance Gold Business : 3 parça 32 kgEkonomi Flex: 2 parça 23kg

Economy GoLight: 1 parça 23kg

 158 cm

Diğer bagajlar
Bütün spor ekipmanları ücret karşılığında taşınmaktadır. Müzik aletleri eğer mevcut koşullara uyuyorsa taşınabilir. Yoksa ilave koltuk rezervasyonu yapmanız gerekebilir.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Aegean Airlines Koltuk seçimi

Aegean Airlines ile rahat bir yolculuk yapmak için doğru koltuk seçimi yapmalısınız. Genel olarak iyi koltukta seyahat etmek istiyorsanız koltuğunuzu önceden seçmeli ve gerekirse bir miktar ilave ücreti gözden çıkarmalısınız.

Aegean Airlines Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

Miles+Bonus Sadakat Programı

Miles and Bonus, Aegean Airlines’ın mil programı olup, üyeler indirim veya uçuşla ilgili özel servislerden yararlanılabilir. Havayolunun yanısıra Star Alliance üyesi diğer havayollarında da mil kazanabilirsiniz. Ayrıca araba kiralama Hertz, Duty free ve otel reservasyonlarında da mil kazanma imkanı sunmaktadır.

Farklı üyelik kartları aracılığıyla çeşitli avantajlar
Miles ve Bonus, üç üyelik imkânı sunuyor. Bunlara Mavi, Gümüş ve Altın üyeliği dahildir. Üye statünüze göre kazanacağınız imkanlar farklılık göstermektedir.  Mavi Üyelik için Aegean Airlines , Olimpic Air ya da Star Aliiance havayollarından biri ile uçuş gerçekleştirmeniz yeterlidir. Gümüş statüsü için yılda en az 12.000 mil kazanmalısınız. Üyelikten dolayı, havalimanında özel ilgi ve koltuk upgrade’i imkanı bulunmaktadır. Altın üyesi olarak 12 ay içinde 24.000 mil toplanmalıdır. O zaman havalimanında ücretsiz olarak bir araba park edebilir veya bagaj bırakabilirsiniz.

Mil kazanım tablosu bilgisi aşagıdadır.

İç hatlar

Business SınıfMil
C, D, Z, A800
Ekonomi SınıfMil
Y, M, B600
L, W, V, O, G, Q, K, J, S, E, H500
U, P, T200

*I, X, N, R sınıflarından mil kazanılamaz.

Dış hatlar

Business SınıfıMi kazanımMinimum mil
C, D, Z, A150%1600
Ekonomi SınıfıMil KazanımMinimum mil
Y, M, B, Η125%1000
L, W, V, O, G, Q, K, J, S100%800
U, P, T, E75%400

*I, X, N, R sınıflarından mil kazanılamaz.

Aegean Airlines Yiyecek, İçecek ve İkram

Havayolu firmasının ücretli ve ücretsiz ikram hizmetleri bilgileri hakkında detaylı bilgiyi yakında bu sayfamızda güncellenecektir.

Aegean Airlines Uçak İçi Eğlence

Aegean havayolları uçuşlarında yolculuğunuzu keyifli hale getirecek bilgilendirmeler, yemek ve içecek çeşitleri ve Duty Free alışveriş imaknı.

Uluslararası uçuşlarda Business sınıfı yolcularına 6 farklı yunan ve yabancı kanallardan müzik dinleme imkanı ve çeşitli film imkanları bulunur

Aynı zamanda film seçenekleri Londra’ya gidiş-geliş uçuşlarında Ekonomi Sınıfı yolcuları için de geçerli olacaktır.

Aegean Airlines Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde Aegean Airlines ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

Aegean Airlines Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Tüm Aegean Business Class yolcuları, Miles&Bonus gold kart sahipleri ile Star Alliance Gold kart sahiplerine Aegean Business salonlarını kullanabilmektedirler:

– Atina “Eleftherios Venizelos” Uluslararası havalimanı
– Selanik “Makedonia” Uluslararası havalimanı
– Larnaka Uluslararası havalimanı

Aegean Airlines
IATAICAOÇağrı Kodu
A3AEEAEGEAN

 

 • Kuruluş: 1987
 • Havalimanı Yeri:Yunanistan
 • Hubları: ATH
 • Sahibi: Theodoros Vassilakis
 • Global Havacılık İttifakı: Star Alliance
 • Sık Uçuş Programı: Miles+Bonus
 • Şirket Sloganı: For everything "distant" you want to bring near

 

 • Uçak Sayısı: 49
 • Uçtuğu Destinasyon:  153
 • Uçaklarının Ortalama Yaşı: 10.4
 • Uçak Tipi: Airbus, McDonnell Douglas, Boeing, Canadair, British Aerospace, ATR, Fokker, Embraer
 • Uçak Detayı: ATR 42, Airbus A319, Airbus A320, Airbus A320neo, Airbus A321, Bombardier Dash 8 Q400, Bombardier Dash 8-100/200

 

 • İletişim: 31, Vitanioti Street, Kifisia, 145 64 Kifissia, Yunanistan
 • Telefon Numarası: +30 210 62 61 000
 • Fax: +30 210 62 61 900
 • E-mail: contact@aegeanair.com

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama