Aegean Airlines Uçak Bileti

Aegean Airlines

En uygun Aegean Airlines uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Aegean Airlines Aegean Airlines Hakkında

Aegean Airlines merkezi Kifisia’da bulunan Yunanistan menşeli havayolu şirketidir. 1987 yılında Aegean Havacılık olarak kurulan Aegean hava yolları Yunanistan’ın ilk özel havayolu şirketi olarak alanın birinci olmuştur. İlk uçuşunu Atina’dan Heraklion’a gerçekleştirmiştir. İlk yıllarında Learjet uçakları ile Atina’dan VIP uçuşlar ile tüm dünyaya uçuşlar gerçekleştirmiştir. 1999 yılı Mart ayında, Aegean havayolları kurularak tarifeli seferlere başlamıştır. Theodoros Vassilakis havayolu’nun büyük hissesine sahiptir. Günümüzde  en fazla yolcu taşıyan , uçuş ağı ve uçak sayısı ile Yunanistan’da 1.sıradadır. Bugünlerde Aegean Airlines, tarifeli ve charter uçuşları ile Atina ve Selanik’ten iç ve dış hat olmak üzere uçuları bulunmaktadır. 2010’dan beri Star Alliance global havacılık organizasyonu üyesidir. Bu anlaşma ile beraber Aegean hava yolları Yunanistan ve Avrupa arasında daha fazla seferleri sahiplik etmektedir.  Ana merkezi Athens Uluslararası Havalimanında bulunan havayolunun. Selanik, Girit ve Larnaka’da diğer ofisleri bulunmaktadır.

Erken rezervasyon yapanlar, özellikle iç hat uçuşlarında çok tasarruf edebilirler. Havayolunun sık uçan yolcuları Miles & Bonus programından yararlanır. Yeterince mil kazandıysanız, ücretsiz bilet veya kiralık araba arasında seçim yapabilirsiniz.

Ayrıca Olympic Air firmaya bağlı iştiraki’dir.

Aegean Havayolları Ana Merkezi

Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı (Spata) (ATH / LGAV)

Üsler
Selanik Makedonya Havaalanı (SKG / LGTS)
Kandiye Nikos Kazancakis Havalimanı (HER / LGIR)
Larnaka Uluslararası Havalimanı (LCA / LCLK)

Diğer ofisler
Korfu Uluslararası Havalimanı
Rodos Uluslararası Havalimanı

Atina Uluslararası Havaalanı , Larnaka Uluslararası Havalimanı ve Selanik Uluslararası Havalimanı’nı hub olarak kullanmaktadır.

Aegean Havayolları Uçuş Sınıfları

Aegean havayolları yolcularına 2 farklı uçuş sınıfı sunmaktadır:

Ekonomi sınıfı

Aegean Airlines Economy Class’ı GoLight ve Flex olmak üzere iki tarifede sunmaktadır. Flex ile, yeniden rezervasyon durumunda ekstra ücret yoktur ve GoLight, ek hizmetlere değer vermeyen, fiyat bilincine sahip müşterileri hedeflemektedir. Koltuk aralığı yaklaşık 76 cm’dir. Uluslararası uçuşlarda çocuklara zamanın uçup gitmesi için bir eğlence paketi verilir.

Business Class

Aegean Airlines ile sadece A noktasından B noktasına uçmak değil, aynı zamanda belirli bir konfor seviyesi isteyenler Business Class’ı tercih ediyor. Yolcular için ayrı check-in kontuarları vardır ve onlara bagaj tesliminde ayrıcalıklı muamele gösterilir. Orta koltuk uçuş sırasında daima boştur, koltuk aralığı 84 cm’dir. Aegean Airlines ile uçak kalkmadan önce bir karşılama içkisi, daha sonra normal kahvenin yanı sıra espresso ve cappuccino servis edilir.


Rodos, Santorini, Selanik ve Mikanos gibi 9 Yunanistan şehrine iç hat uçuşu gerçekleştirmektedir. Yolcular, Yunanistan içindeki birçok bağlantıya ek olarak, Avrupa ve Orta Doğu içinde de ucuz uçuş seçeneğine sahipler. Colombo, Singapur, Addis Ababa, bazı Doğu Avustralya, Sibirya ve Kuzey Amerika şehirleri ile Aegean Airlines, Avrupa dışı ülkelere de ucuz uçuşlar sunmaktadır.

Dış hatlarda ise uçtuğu belli başlı ülkeler ; Kıbrıs, Fransa, İtalya, Almanya, Türkiye, İngiltere, Suudi Arabistan ve Rusya’dır.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Air Canada Lufthansa Air Serbia
Olympic Air airBaltic S7 Havayolları
Brussels Airlines Scandinavian Airlines Bulgaria Air
Singapore Airlines EgyptAir SWISS
Ethiopian Airlines TAP Portugal Etihad Airways
TAROM Gulf Air Türk Havayolları
LOT Polish Airlines

Önemli mihenk taşları

Aegean havayolları, 2009, 2011, 2012 ve 2017 yıllarında olmak üzere SkyTrax tarafından toplam 4 defa “Avrupa’nın En İyi Bölgesel Havayolu” seçilmiştir.

Aegean havayolları, 2008/9 yıllarında ERA tarafından “Yılın Havayolu Şirketi” seçilmiştir.

Aegean Airlines 2012 yılında Olympic Airlines’ı satın aldığını duyurdu.

Aegean Airlines Check-in

Online Check-in

Havaalanındaki check-in kontuarının önündeki uzun kuyruklar sıkıntılı bir tatil havasına yol açar. Bu nedenle Aegean Airlines, online check-in yapmak isteyen tüm müşteriler için basit bir süreç geliştirdi. En büyük Yunan havayolu şirketi ile yalnızca rezervasyon kodu veya bilet numarası hazır bulundurmanız yeterlidir. Verilerinizi adla birlikte aşagıdaki online-checkin adresinden girersiniz. Bir sonraki adımda, yolcu önerilen bir koltuk alır ve seyahat tarihlerini görebilir. İstenirse, önerilen koltuk değiştirilebilir. Tüm veriler doğruysa, mobil biniş kartı oluşturabilirsiniz.

Mobil biniş kartı

Bireysel oluşturulan mobil biniş kartı, ilgili tüm seyahat verilerini ve bir 2D barkodu içerir. Bu, biniş sırasında havaalanında taranır ve geleneksel kağıt biniş kartının yerini alır. Kart, Aegean Airlines tarafından çevrimiçi check-in sırasında akıllı telefon, tablet veya karşılaştırılabilir bir cihazda gösterilir. İsteklerinize bağlı olarak, biniş kartını yazdırabilir veya bir havaalanı terminalinde veya uçak bileti kontöründe yazdırabilirsiniz.

Online check-in yaparken nelere dikkat edilmelidir?

  • Uçuşunuza  48 saat kala ceheck-in balayıp 30 dakika kala sona erer
  • İlk uçuş Aegean Airlines tarafından işletiliyorsa, tüm bağlantılı uçuşları kontrol edebilirsiniz.
  • Yolcular kalkıştan 20 dakika önce biniş kapısında olmalıdır.
  • Mobil biniş kartına erişim, Passbook uygulamasını kullanarak İnternet erişimi olmadan da mümkündür (yalnızca iPhone / iPod touch cihazları için kullanılabilir)
  • Online check-in şu havaalanlarında mümkün değildir: Tiran, İzmir, Amman, Dubrovnik, Deauville, Pisa, Rostov-on-Don

Kalkış günü check-in

Aegean Airlines mobil biniş kartıyla, check-in kontuarında sıkıcı bekleme sürelerine katlanmak zorunda kalmadan, seyahat günü doğrudan kalkış kapısına gidebilirsiniz. Bunun ön koşulu sadece yanınızda el bagajınız olmasıdır. Aksi takdirde, önce bagajınızı teslim etmelisiniz. Daha sonra kapıdan geçmek için mobil biniş kartı gösterilir. Yolcular ayrıca kimlik veya pasaportlarını hazır bulundurmalıdır.

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır:

Check-in başlama saati

Uçağın kalkışından 48 saat öncesinde başlayıp 30 dakika kala son bulmaktadır.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Havalimanında Aegean Airlines uçuşu için check-in yapmak da mümkündür. Check-in uçağın kalkışından 24 saat önce başlar ve kalkış saatinden 30 dakika önce sona erer. Self-servis kioskları kullanarak havalimanında check-in yapabilirsiniz. Koltuğu monitör ekranından kendiniz seçebilirsiniz, aksi takdirde bilgisayar sizin için yapacaktır. Check-in işleminden sonra, makine biniş kartınızı yazdıracaktır.

Aegean Airlines Bagaj Kuralları

El bagajı

El bagajının boyutu, tüm rezervasyon sınıflarında 56 x 45 x 25 cm’yi geçmemelidir. Bu, ulusal ve uluslararası tüm bağlantılar için geçerlidir. Ekonomi sınıfı yolcularının 8 kg 1 parça bagaj hakkı bulunmaktadır. First ve Business Sınıfında maksimum ağırlığı 8 kg’yı geçmeyecak 2 parça bagaj hakkı bulunmaktadır.

Kargo bölümü bagaj

Kargo bölümünde taşınacak bagajlar ücret sınıfına göre farklılık göstermektedir.

 Sınıf / Yolcu tipi ücrestsiz bagaj hakkı  Boyut
 Ekonomi – GoLight  Bulunmamaktadır. N/A
 Ekonomi – Flex  1 parça 23 kg  158 cm
 Business  2 parça herbiri 32 kg  158 cm
 Miles+Bonus Gold* &  Star Alliance Gold  Business : 3 parça 32 kgEkonomi Flex: 2 parça 23kg

Economy GoLight: 1 parça 23kg

 158 cm

Diğer bagajlar

Bütün spor ekipmanları ücret karşılığında taşınmaktadır. Müzik aletleri eğer mevcut koşullara uyuyorsa taşınabilir. Yoksa ilave koltuk rezervasyonu yapmanız gerekebilir.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Aegean Airlines Koltuk seçimi

Koltuk rezervasyonları, rezervasyon sırasında ve kalkıştan kısa bir süre öncesine kadar Aegean Airlines ile yapılabilir. Maliyetler seçilen tarife bağlıdır. Uçak sınıfına ve rotaya bağlı olarak Economy Class’ta daha fazla bacak boşluğuna veya uçağın ön alanına tercih edilen koltuklar 5 avro ücretten başlar. Alternatif olarak, uçuş için istenen koltuklar online check-in’den ücretsiz olarak seçilebilir.

Aegean Airlines Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

Miles+Bonus Sadakat Programı

Miles and Bonus, Aegean Airlines’ın mil programı olup, üyeler indirim veya uçuşla ilgili özel servislerden yararlanılabilir. Havayolunun yanısıra Star Alliance üyesi diğer havayollarında da mil kazanabilirsiniz. Ayrıca araba kiralama Hertz, Duty free ve otel reservasyonlarında da mil kazanma imkanı sunmaktadır.

Farklı üyelik kartları aracılığıyla çeşitli avantajlar

Miles ve Bonus, üç üyelik imkânı sunuyor. Bunlara Mavi, Gümüş ve Altın üyeliği dahildir. Üye statünüze göre kazanacağınız imkanlar farklılık göstermektedir.  Mavi Üyelik için Aegean Airlines , Olimpic Air ya da Star Aliiance havayollarından biri ile uçuş gerçekleştirmeniz yeterlidir. Gümüş statüsü için yılda en az 12.000 mil kazanmalısınız. Üyelikten dolayı, havalimanında özel ilgi ve koltuk upgrade’i imkanı bulunmaktadır. Altın üyesi olarak 12 ay içinde 24.000 mil toplanmalıdır. O zaman havalimanında ücretsiz olarak bir araba park edebilir veya bagaj bırakabilirsiniz.

Mil kazanım tablosu bilgisi aşagıdadır.

İç hatlar

Business Sınıf Mil
C, D, Z, A 800
Ekonomi Sınıf Mil
Y, M, B 600
L, W, V, O, G, Q, K, J, S, E, H 500
U, P, T 200

*I, X, N, R sınıflarından mil kazanılamaz.

Dış hatlar

Business Sınıfı Mi kazanım Minimum mil
C, D, Z, A 150% 1600
Ekonomi Sınıfı Mil Kazanım Minimum mil
Y, M, B, Η 125% 1000
L, W, V, O, G, Q, K, J, S 100% 800
U, P, T, E 75% 400

*I, X, N, R sınıflarından mil kazanılamaz.

Aegean Airlines Yiyecek, İçecek ve İkram

Havayolu uçakta “Discover Greek Cuisine” programından salata veya balık yemekleri gibi Yunan yemeklerini ücretsiz olarak sunmaktadır.

Meyveli Yunan yoğurdu, kek veya marine edilmiş mevsim meyveleri gibi tatlılar da vardır. Tüm yemekler, Yunanistan’ın geleneksel mutfağından ilham alan şef Nikos Sarantos tarafından oluşturuldu. Aegean Airlines hazırlık aşamasında yüksek kaliteli malzemeler kullandıklarına dikkat çekiyor. Özel yemek talepleri olan herkes, yola çıkmadan 24 saat öncesine kadar kayıt yaptırmalıdır. Uluslararası uçuşlar için toplam 20 ücretsiz özel menü mevcuttur. Bunlar arasında çeşitli vejetaryen ve vegan menülerin yanı sıra glütensiz, az yağlı, az tuzlu veya düşük laktozlu yiyecekler bulunur. Koşer, Müslüman ve Hindu yemekleri de sipariş edilebilir.

Ekonomi sınıfı

Economy Class’taki yerel iç hatlarda, her uçuşta ücretsiz atıştırmalıklar ve içecekler alacaksınız. Uluslararası uçuşlarda havayolu, her yolcuya bir içecek ve yolcu tarafından seçilemeyen sıcak bir yemek servisi yapar.

Business Class

Business Class’ta, binişten sonra karşılama içeceği alacaksınız. Ayrıca her uçuşta ücretsiz alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ve sıcak içecekler sunulmaktadır. Yemekler için Aegean Airlines, alanınızı kapsayan bir masa örtüsü hizmeti sunuyor. İç hat uçuşları için soğuk bir başlangıç ve sıcak bir ana yemek servis edilecektir. Business Class’ta uluslararası uçuşlarda oturan herkese soğuk bir başlangıç yapılır ve iki sıcak yemek arasında seçim yapabilir. Ayrıca, Yunan şaraplarının tadına da bakabilirsiniz. Şarap danışmanı Konstantinos Lazarakis şarapları üç ayda bir seçiyor.

Aegean Airlines Uçak İçi Eğlence

Aegean havayolları uçuşlarında yolculuğunuzu keyifli hale getirecek bilgilendirmeler, yemek ve içecek çeşitleri ve Duty Free alışveriş imkanı.

Uluslararası uçuşlarda Business sınıfı yolcularına 6 farklı yunan ve yabancı kanallardan müzik dinleme imkanı ve çeşitli film imkanları bulunur

Aynı zamanda film seçenekleri Londra’ya gidiş-geliş uçuşlarında Ekonomi Sınıfı yolcuları için de geçerli olacaktır.

Wi-Fi

Yolcular, Atina’ya ve Atina’dan uluslararası uçuşlar için Aegean Airlines uygulamasında çeşitli eğlence seçeneklerini kullanabilirler. Buna 20’ye kadar çevrimiçi oyun ve akış içeriği dahildir. Bu, uygulamayı kendi mobil cihazınıza indirmeyi ve “Aegean Stream” ağına bağlanmayı gerektirir. Geçerli seçim, uygulamanın ana menüsünde aynı adlı öğenin altında bulunabilir.

Aegean Airlines Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde Aegean Airlines ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

Aegean Airlines Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Tüm Aegean Business Class yolcuları, Miles&Bonus gold kart sahipleri ile Star Alliance Gold kart sahiplerine Aegean Business salonlarını kullanabilmektedirler:

– Atina “Eleftherios Venizelos” Uluslararası havalimanı
– Selanik “Makedonia” Uluslararası havalimanı
– Larnaka Uluslararası havalimanı

Aegean Airlines
IATA ICAO Çağrı Kodu
A3 AEE AEGEAN

Kuruluş: 1987
Havalimanı Yeri:Yunanistan
Hubları: ATH
Sahibi: Theodoros Vassilakis
Global Havacılık İttifakı: Star Alliance
Sık Uçuş Programı: Miles+Bonus
Şirket Sloganı: For everything "distant" you want to bring near

Uçak Sayısı: 49
Uçtuğu Destinasyon:  153
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 10.4
Uçak Tipi: Airbus, McDonnell Douglas, Boeing, Canadair, British Aerospace, ATR, Fokker, Embraer
Uçak Detayı: ATR 42, Airbus A319, Airbus A320, Airbus A320neo, Airbus A321, Bombardier Dash 8 Q400, Bombardier Dash 8-100/200

İletişim: 31, Vitanioti Street, Kifisia, 145 64 Kifissia, Yunanistan
Telefon Numarası: +30 210 62 61 000
Fax: +30 210 62 61 900
E-mail: contact@aegeanair.com

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler Aegean Airlines Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1Atina → ParisUÇUŞ ARA
2Atina → RomaUÇUŞ ARA
3Atina → Frankfurt am MainUÇUŞ ARA
4Atina → KandiyeUÇUŞ ARA
5Atina → İstanbulUÇUŞ ARA
6Atina → LarnakaUÇUŞ ARA
7Atina → LondraUÇUŞ ARA
8Atina → MünihUÇUŞ ARA
9Atina → MilanoUÇUŞ ARA
10Atina → ThessalonikiUÇUŞ ARA
11Atina → Tel AvivUÇUŞ ARA
12Paris → AtinaUÇUŞ ARA
13Erivan → AtinaUÇUŞ ARA
14Kandiye → AtinaUÇUŞ ARA
15İstanbul → AtinaUÇUŞ ARA
16Larnaka → AtinaUÇUŞ ARA
17Londra → AtinaUÇUŞ ARA
18Münih → AtinaUÇUŞ ARA
19Thessaloniki → AtinaUÇUŞ ARA
20Tel Aviv → AtinaUÇUŞ ARA