Pandemi Döneminde İftar Yemekleri: Gaziantep

Kutsal kitabımız olan Kur’an’ın Ramazan ayında indirilmesi ve temel ibadet olan orucun tutulması bu ayı Müslümanlar için seçkin kılmaktadır. “On bir ayın sultanı” olarak adlandırılan Ramazan ayının en önemli parçalarından biri ise iftar yemekleridir. Tüm dünyanın mücadele ettiği Pandemi durumunda ise Ramazan ayının ve iftar yemeklerinin önemi bir kez daha kendini belli etmiştir. Pandemi döneminde Gaziantep mutfağı iftar yemeklerinde kendine özel yemek seçenekleri ile ön plana çıkmaktadır.

Gaziantep ülkemizde hem coğrafi açıdan hem de mutfağıyla dikkat çeken bir ilimizdir. Kendine özgü tatları ile tüm Dünya’ya adını duyurmuştur. Antep mutfağının yemekleri içerisinde hem çorba hem de yemek olarak tüketilebilen öğünlerinin olması ve doyurucu lezzetlerle kişileri baş başa bırakması bu mutfağı çekici kılarken iftar sofralarındaki tatlı seçenekleri de Ramazan ayında kişilere bambaşka deneyimler yaşatarak sıcak sofralar kurulmasını sağlamaktadır. Antep mutfağının kebapları doyurucu olurken yuvalama çeşitleri ile daha hafif dokunuşlar sağlanmakta ve malzeme bolluğunun yapılışta kişiye özgü olarak değerlendirilmesi yemeğin ortaya çıkarılmasında da kolaylık sağlamaktadır.

Pandemi Döneminde Gaziantep Mutfağı İftar Yemekleri

Yuvalama

Gaziantep mutfağının baş tacı olan yuvarlama olarak da bilinen bu enfes tat bayram yemeği olmasıyla ön plana çıkarken Ramazan aylarının vazgeçilmez lezzeti olarak da sofralarda yerini almaktadır. Gaziantep mutfağı iftar yemekleri denildiğinde akıllara gelen yuvalama sabah kahvaltısında tercih edilen bir yemek olması yanında iftar yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Kıyma, pirinç ve irmiğin yuvarlanması ile elde edilen mini köfteler yemek severler için ağızlarda vazgeçilmez bir lezzet olarak tat bırakmaktadır.

Yuvalama Çorbası

Patlıcan Kebabı

Antep’in bir diğer vazgeçilmez lezzeti olan patlıcan kebabı patlıcan, kıyma ve baharatlarla bir araya gelen bir iftar yemeği olarak yerini almaktadır. Türk mutfağında kebabın lezzet ve tadının her zaman çekici gelmesi patlıcan kebabını da gerek malzemeleri gerek dokusu ile iftar sofraları için çekici kılmaktadır. Ana malzemesi patlıcan olan bu lezzet kebabın ana unsurlarından biri olan kıyma ile bir araya gelerek bir uyum içerisinde sofraları süslemektedir. Özellikle yaz aylarında tercih edilen bu kebap türü Ramazan ayı iftar yemekleri içerisinde de en çok tercih edilen yemekler arasına girmektedir.

Patlıcan Kebabı

İçli Köfte

Yağda kızartılması ya da haşlaması ile birden fazla teknik kullanılarak hazırlanan ve sofralara büyük lezzet katan içli köfte Ramazan ayı içerisinde iftar yemekleri denildiğinde akıllarda yer etmektedir. Gaziantep iftar yemekleri arasında olan bu özel lezzet iftar yemeğinde çorbanın ardından tane tane olan bir pirinç pilavı ile oldukça uyum sağlayarak damaklarda unutulmayacak bir tat bırakacaktır.

İçli Köfte

Antep Usulü Ekşili Köfte

Yoğurtlu olarak da hazırlanabilen bu lezzet iftar yemeklerinde tercih edilebilirliği açısından popülerliğini Gaziantep mutfağında korumaktadır. Gerek malzemeleri gerekse içerisinde yer verdiği baharatlar ve tereyağının buluşması ile son dokunuşları sağlanan bu lezzet iftar yemeklerinde doyurucu olmasıyla beraber kişileri farklı ve enfes bir lezzet yolculuğuna çıkarmaktadır.

Ekşili köfte

Soğan Kebabı

Patlıcan kebabında olduğu gibi soğanların arasında kıyma koyularak ortaya çıkarılan bu lezzet, kebap dünyası arasında Gaziantep ilinde oldukça fazla tercih edilmektedir. Soğan kebabında küçük soğanların tercih edilmesi soğanlardan alınan tadın lezzetini iki kat arttırırken kebabın vazgeçilmezi kıyma ile bir araya geldiğinde ise unutulmayacak bir tat oluşturmaktadır. Nar ekşisi sosunun büyük rol oynadığı yemekte sosun damaklarda bıraktığı deneyim ise tartışılamayacak düzeydedir.

Soğan Kebabı

Nohut Dürümü

Antep mutfağının sunduğu bambaşka bir lezzet olan nohut dürümü fastfood severler için bulunmaz bir tattır.  İki tür soğanın buluştuğu ve malzeme çeşitliliklerinin bol olduğu bu yemek türü lavaşa sarılarak yapılmasıyla dürüm tadını doruklarda yaşatmaktadır.

Nohut Dürümü

Simit Kebabı

İftar yemekleri normal yemek öğünlerinden çok daha özeldir. Gaziantep’e has kebaplar arasında yer alan simit kebabı ince bulgular ile elde edilerek simit olma özelliğine bürünerek lezzet severlerin iftar sofralarına farklı bir deneyim sunuyor. Fırında pişirilen yemeklerin tadının her zaman çok daha iyi olması bu kebabı çekici kılan özelliklerden biri oluyor.

Simit Kebabı

Baklava

Baklava, pandemi döneminde iftar yemeklerinin ardından tatlı denildiğinde tam anlamıyla yerini dolduran bu eşsiz lezzet sofraların olmazsa olmazıdır. Şerbetli tatlı olması ve içerisindeki malzemelerin tercihe göre hemen hemen her kişiye hitap etmesi baklavayı çekici kılarken dondurmalı bir şekilde sunulması midelerdeki hafifliği koruyarak adeta bir şölen yaratmaktadır.

Baklava

Zeytinli Börek

Yapılışı ve tadı ile fark yaratan zeytinli börek iftar sofralarında yemek olarak yer verilmesinin yanında içerisine fıstık koyula bilmesiyle tatlı olarak da adlandırılabilmektedir. İftar sofralarında hem yemek doyuruculuğuna hem de tatlı keyfine varılması planlandığında zeytinli börek tam anlamıyla damak tadına hitap ederek ortaya çıkmaktadır.