HES Kodu Almak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HES kodu nasıl alınır, HES kodu nereden alınır, HES kodu nasıl kullanılır? İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinden dolayı günlük hayatta çok önemli bir yere sahip olan HES kodu hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey bu yazıda…

Ülkemizde korona virüsünün yayılım göstermesiyle beraber alınan bir sürü önlem arasında HES kodu da yer alıyor. Hem şehir içi hem şehir dışı faaliyetlerinizin çoğunda kullanmaya ihtiyaç duyacağınız bu kod hakkında detaylı bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz.

HES Kodu Nedir?

HES kodu, Covid-19 sürecinde alınan önlemler kapsamında geliştirilmiş olan bir koddur. T.C.Sağlık Bakanlığı  tarafından kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kod, sizin koronavirüs ile enfekte olup olmadığınızı veya virüsün bir taşıyıcısı olup olmadığınızı gösterir. İçinde bulunduğumuz pandemi süreci boyunca çeşitli kamu binalarına, alışveriş merkezlerine girişiniz ve birçok seyahat olanağından faydalanmak için güvenliğinizi doğrulayan bu koda ihtiyaç duyacaksınız.

Eğer hala kendinize ait  HES kodunuz yoksa vakit kaybetmeden çıkartmalısınız. Birçok kapalı alana giriş için sahip olmanız gereken bu kodu kolay yollarla çıkartabilirsiniz. HES kodu nasıl ve nereden çıkarılır sorularının cevabını yazının devamında detaylı bir şekilde bulacaksınız.

HES Kodu Alma

Bo kod günümüzde tüm Türkiye vatandaşlarının kolay yoldan elde edip kullanabileceği bir koddur. Bahsettiğimiz HES kodunu, ücret ödemeden ve basit bir şekilde edinebilirsiniz. Bunun için terch edebileceğiniz 3 yol aşağıdaki gibidir:

1-     E-Devlet Üzerinden HES kodu Oluşturma

E-Devlet sistemi üzerinden hem kendiniz hem de (varsa) 18 yaşından küçük çocuğunuz için HES kodu alabilirsiniz.

HES Kodu Üretme ve Listeleme

Bunun için öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.  Sisteme girdikten sonra “HES Kodu Üretme ve Listeleme “ kısmını seçip, daha sonra “Yeni HES Kodu” seçeneğine tıklamanız gerekir. Karşınıza “ Kimin Adına Üretileceği” hakkında bilgi girişi yapmanızı gerektiren bir bölüm çıkacaktır. Kendiniz  için bir HES kodu çıkartmak istiyorsanız “Kendi Adıma” seçeneğine, 18 yaşından küçük çocuğunuz için bir HES kodu çıkartmak istiyorsanız “18 Yaşını Doldurmamış Çocuğum Adına” seçeneğine tıklayıp işleminize devam etmeniz gerekir.

Kullanım sürenizin belirlenmesiyle ilgili olarak “Süreli” ve “Süresiz” olmak üzere iki adet  HES kodu alma seçeneğiniz olacak. Bunların arasında herhangi bir alış işlemi farkı yoktur; ikisi de ücretsizdir ve farklı bir süreç gerektirmeden E-Devlet sistemi üzerinden alınabilir. Süreli bir HES kodu almayı tercih ederseniz, belirtmiş olduğunuz gün bazındaki kullanım süresi dolduktan sonra HES kodunuzun geçerliliği sona erecektir. Bu sebepten dolayı ihtiyacınız olan gün sayısını belirleme konusunda dikkatli bir yol izlemeniz gerekir.

Eğer bir seyahat planınız varsa bu durumda seyahatiniz için gerekli olan gün sayısının yanı sıra, tedbir amaçlı zorunlu hale getirilen ilave 8 gün eklemeyi de göz önünde bulundurarak  dikkatli bir şekilde geçerlilik süresi belirlemeniz gerekir. Seyahat tarihinize kadar olan gün sayısından en az 8 gün daha fazla olacak şekilde bir kod çıkartınız. Seçtiğiniz gün sayısının bu kurala uyduğuna emin olmalısınız. Kullanım süresi dolmuş bir HES kodu, size yurt içi seyahatleriniz sırasında sıkıntı çıkartacaktır. Bundan kaçınmak için HES kodunuzu kolay bir şekilde “Süresiz” olarak da almayı tercih edebilirsiniz.

2-     SMS ile HES Kodu Oluşturma

HES kodunuzu internet bağlantısına bile gerek olmadan cep telefonunuzdan SMS atma yolu ile de oluşturabilirsiniz. Gün içinde giriş için HES kodu göstermenizi isteyen birçok kurum, kuruluş, kamu binası, alış veriş merkezi gibi kapalı alanlara girmeniz gerektiğinde eğer o anda bir HES kodunuz yoksa dakikalar içinde kolay bir şekilde yeni bir kod oluşturabilmeniz için SMS yöntemi en uygun yöntem diyebiliriz. Bunun için cep telefonunuzdan SMS bölümünü açıp aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

  • Mesajın gönderileceği numarayı girmeniz gereken bölüme 2023 numarasını tuşlayın.
  • Ezberinizde değil ise T.C. kimlik numaranızı ve kimlik kartınızın ön yüzünde bulunan “Seri No” kısmındaki son dört haneyi not ediniz.
  • Kullanmak istediğiniz gün süresini belirleyiniz.
  • “HES (boşluk) T.C. kimlik numarası (boşluk) seri numarasının son dört hanesi (boşluk) kodun geçerli olmasını istediğiniz gün sayısı” şeklinde oluşturduğunuz mesajı daha önceden 2023 şeklinde belirttiğiniz numaraya gönderiniz.

Örneğin; T.C. kimlik numarası 12345678900, seri numarasının son dört hanesi 1234 olan ve 100 günlük geçerlilik süresine sahip bir kod oluşturmak isteyen birinin 2023 numarasına atması gereken mesaj şu şekildedir:  HES 12345678900 1234 100

Yazdıklarınız arasında bir adet boşluk bırakmaya dikkat edin. Eğer HES kodunuz için bir geçerlilik süresi belirtmezseniz – yani mesajınız  HES 12345678900 1234 şeklinde olursa- sistem otomatik olarak size bir yıl boyunca geçerli bir HES kodu oluşturacaktır.

Mesajı attıktan kısa bir süre sonra yine mesaj yoluyla size HES kodunuz gönderilecektir. Son geçerlilik tarihi belirtilerek gönderilen mesajda bulunan link sayesinde, yazılı haldeki kodunuzun Karekod  biçimindeki versiyonuna da ulaşabilirsiniz.

Bu şekilde oluşturacağınız mesajı göndererek kısa zamanda ve ücretsiz şekilde kullanıma hazır bir HES kodu elde etmiş olacaksınız.

3-     Hayat Eve Sığar (HES) Uygulaması Üzerinden HES Kodu Oluşturma

Hem Android hem de IOS işletim sistemine sahip telefonlarınıza, App Store  veya Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz Hayat Eve Sığar mobil uygulaması yardımıyla bir HES kodu oluşturabilirsiniz.

Hayat eve sığar uygulaması

Bunun için uygulamayı indirdikten sonra “ HES Kodu İşlemleri” bölümüne giriş yapmanız gerekiyor. Bu bölümüne girdikten sonra “HES Kodu Oluştur” kısmına tıklayın. Kullanmak istediğiniz gün bazında geçerlilik süresini gereken alana girin. Bu şekilde hem kendiniz hem de aile fertleriniz için yeni bir HES kodu oluşturabilirsiniz.

Kod oluşturmanın yanı sıra HES mobil uygulaması sayesinde, bulunduğunuz bölgenin korona virüsü bakımından risk derecesini gösteren haritayı inceleyebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir belirti gösterdiğinizi düşünmeniz durumunda, bu uygulama üzerinden,  var olan sağlık sorunlarınızla ilgili bilgileri girerek korona virüsü ile enfekte olmuş olma riskinizi de öğrenebilirsiniz.

Eğer hali hazırda virüse yakalanmış ve karantina altına alınmış iseniz evde kalmanız gereken gün sayısını ve karantinanızın bitiş gününü de bu uygulama üzerinden görebilirsiniz. Karantinanızın başlangıcından itibaren virüs anlamında ne kadar riskli olduğunuzu gösteren renkler ile süreci takip edebilirsiniz.

Karekod ile HES Kodu Kullanmak

Son zamanlarda çoğu sektörde kullanılarak birçok kolaylık sağlayan karekod sistemi, HES kodu kullanımı açısından da günlük hayatta işleri oldukça pratik bir hale getiriyor. Giriş yaparken sizden HES kodu göstermenizi isteyen kapalı alanlara, telefonunuzdan açıp karekod okutucuya gösterebileceğiniz karekodunuz sayesinde de girebilirsiniz. Bu şekilde bir kod kullanımı size büyük ölçüde zaman kazandıracak ve işlerinizi daha pratik bir hale getirecektir. Karekodunuzu elde etmek için ise, SMS yoluyla gönderdiğiniz HES kodu talebinize cevap olarak gelen mesajdaki linke tıklayabilirsiniz. Bu link sizi ekranda karekodunuzun gözüktüğü bir sayfaya yönlendirecektir. Girdiğiniz sayfadaki karekodu kolayca kullanabilmek için sayfanın ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Bu sayede galerinizde bulunacak olan ekran fotoğrafını gereken zamanlarda kolayca ulaşıp, karekod okutucu cihaza gösterebilirsiniz.

Seyahat Sektörü Açısından HES Kodu

Ülkemizde korona virüsünün yayılışını ve vaka sayılarının artışını önlemeyi amaçlayan tedbirler kapsamında kullanımı zorunlu hale getirilen HES kodu seyahat ve konaklama sektörü açısından büyük bir öneme sahip. Yurt içinde tren, otobüs ve uçak vasıtasıyla yapacağınız tüm seyahatleriniz için HES kodunuzun olması gerekiyor. Virüsün bulaşmasını azaltmak amacıyla kullanıma sunulan bu kod, sizin seyahat edebilmek için uygun sağlık durumunda olduğunuzu belirtir.

Vaka sayılarındaki artışın kritik öneme sahip olduğu bu günlerde, virüs ile enfekte olmadığınızı ispat eden bir HES koduna sahip değilseniz, yurt içinde gerçekleştirmek istediğiniz şehirlerarası seyahatleriniz maalesef gerçekleştirilemeyecek. Eğer virüs taşıyıcısı değil iseniz bunu belirten bir HES kodu almanız gerekiyor. Herhangi bir yolla virüsü kapmış ve karantina altına alınmış iseniz bu durumda yurt içinde tren, otobüs ve uçak vasıtalarıyla bir yolculuk yapmanıza kesinlikle izin verilmemektedir.

Tüm halkın sağlığını korumayı hedefleyerek geliştirilmiş bu sisteme uyulduğu taktirde, yurt içi ve yurt dışı dahil olmak üzere planladığınız seyahatlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Uçak Biletimi HES Kodu Olmadan Almam Mümkün Mü?

Yurt içinde gerçekleştireceğiniz tüm uçuşlarınız için HES kodunuzu göstermeniz zorunludur. Aksi takdirde bilet almanız mümkün değildir. Bilet alırken işlem yaptığınız sayfada HES kodunuzu girmenizi gerektiren bir bölüm olacaktır. O bölüme kodu giriniz. Uçuş için bilet almak isteyen her yolcunun kendi adına bir HES koduna sahip olması gerekir. 0-2 yaş arası yolcular için ise HES kodu gerekli değildir.

Uçak bileti almak için HES kodu oluştururken seyahat sürenizden en az 8 gün fazla olacak şekilde bir HES kodu oluşturmaya dikkat edin.  Bu detayla ilgili bir sıkıntı yaşamamak için HES kodunuzu süresiz geçerliliği olacak şekilde oluşturmanızı tavsiye ederiz. Korona virüsünün bir taşıyıcısı olmadığınızı onaylamaya yarayan HES kodu, uçak bileti almak gibi çeşitli seyahat işlemleriniz sırasında sahip olmanız gereken bir koddur.

Otel Konaklamaları İçin HES Kodu

Korona virüsünün artışını önlemek için alınan tedbirler ve yasakların en çok etkilediği sektörlerden birisi de turizm ve konaklama sektörü olmuş durumda.  Herhangi bir konaklama tesisinde kalıp oradaki imkanlardan yararlanabilmek için yine virüsü taşımadığınıza dair kanıt niteliğinde olan HES kodunu kullanmanız gerekmektedir. Konaklama amacıyla rezervasyon yaptırma aşamasında, sahip olduğunuz HES kodunu ilgili yetkililere göstermeniz istenecek. Bu kodu gerekli yerlere gösterip onay aldıktan sonra hem kendi sağlığınız hem de etkileşim içine gireceğiniz diğer insanların sağlığı açısından güvenli bir şekilde konaklama rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz.

Yurt Dışı Seyahatler

Yurt içi seyahatlerde zorunlu hale getirilen HES kodu, yurt dışı seyahatler için geçerli değildir. Bu kod uluslararası bir geçerlilik taşımaz, sadece Türkiye sınırları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Yani seyahatiniz yurt dışı kategorisinde ise HES kodu kullanmanız gerekmez.

Toplu Taşıma Kullanımında HES Kodu

Toplu taşıma araçlarını kullanırken korona virüsünün bulaşmasını önlemek amacıyla birçok duruma dikkat etmeniz gerekir. Ama HES koduna sahip olmak, toplu taşıma kullanımı için dikkat edilmesi gereken bir zorunluluk değildir. Şehir içinde olan ulaşımlarınızı gerçekleştirmek için metro, otobüs, dolmuş ve taksi gibi araçları kullanırken HES kodu göstermeniz gerekmez. Sadece yurt içinde yapacağınız şehirler arası yolculuklar için kod gereklidir.

Yolculuklarda Çocuklar İçin HES Kodu Gerekli Mi?

Yurt içinde şehir değiştirerek yapacağınız tüm yolculuklarda tren, otobüs, uçak vasıtalarını kullanabilmeniz için her yolcunun kendine ait bir HES kodu olması gereklidir. Eğer çocuğunuz 2 yaşından büyük ise HES kodu olmadan bu yolculukları gerçekleştiremez. 0-2 yaş arası çocuklar için ise HES kodu gerekli değildir.

18 Yaş Altı Bireyler İçin İzin Belgesi Gerekir Mi?

18 yaşından küçük bireyler şehirler arası yolculuklarını yanlarında velileri olmak kaydı ile izin belgesine ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilirler. Fakat reşit olmayanlar da dahil olmak üzere her yolcunun kendine ait bir HES kodu oluşturmuş olması gerekmektedir.

65 Yaş Üstü Bireyler İçin HES kodu Gerekir Mi?

Evet. 0-2 yaş arası bebekler hariç her yaştan bireyin yurt içindeki toplu taşıma araçları ile yaptığı şehirlerarası yolculuklarında HES kodu göstermeleri zorunludur.

Bilet Aldıktan Sonra HES Kodu Çıkarılır Mı?

Biletinizi aldığınız gün bir HES kodunuz yoksa bile yolculuğunuza kadar olan günlerin birinde yeni bir kod çıkarabilirsiniz. Yazının ilk kısımlarını okuyarak nasıl kolay ve ücretsiz bir şekilde HES kodu oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

HES Kodu İkinci Kez Çıkarılabilir Mi?

HES kodu oluşturma sayısı bakımından bir sınırlama mevcut değildir. Eğer eski kodunuzun süresi dolduysa yeni bir HES kodu oluşturabilirsiniz. Yeni kodunuzu süreli veya süresiz olarak oluşturmayı da tercih edebilirsiniz. Oluşturduğunuz süreli kodların son kullanım günleri geçtikten sonra tekrar yeni bir kod oluşturabilirsiniz. Nasıl oluşturulacağı konusunda yardım almak için yazının ilk bölümlerinden yararlanabilirsiniz.

Korona Olunca HES Kodu İptal Olur Mu?

Hayır. Yalnız buradaki önemli nokta şudur: korona virüsü ile enfekte olduğunuza dair belirtiler hissedip test yaptırdığınız  zaman testiniz pozitif çıkarsa, karantinaya alınmış olursunuz. Sağlık durumunuza göre karantinanız kendi evinizde veya hastanede geçebilir. Her iki durumda da HES kodunuz korona olduğunuza dair bilgi verir. Çünkü pozitif çıkan her test, sisteme vaka sayısı olarak eklenmektedir. Bu sebeple karantina sürecinde olduğunuz HES kodunuzdan anlaşılabilir. Bu süreçte yurt içi ulaşım, konaklama, alış veriş merkezlerine giriş gibi eylemlerde bulunmanız kesinlikle yasaktır. Fakat bu HES kodunuzun iptal olduğu anlamına gelmez. Karantina süreniz bittikten sonra sistemde HES kodunuz yine geçerliliğini koruyacaktır ve sağlık durumunuzu onaylayacaktır. Karantina sürecinizin bitmesinin ardından ulaşım, konaklama, alış veriş merkezi ve kamu binaları gibi kapalı alanlara giriş için aynı kodu kullanabilirsiniz.

Restoranlara Giriş İçin Aile HES Kodu Yeterli Midir?

Bu değişkenlik gösteren bir durumdur. Bazı restoranlar ve kafeler bir aile adına bir HES kodunu yeterli görebilir. Örneğin dört kişilik bir aile, bir restorana girerken dört kişinin de adına toplamda bir adet HES kodu gösterebilir. Bu işletmeden işletmeye değişir. Genel bir kural değildir. Öyle ki bazı restoran ve kafeler de içeriye giren her müşteri için ayrı bir HES kodu gösterilmesini talep edebilir. Her duruma karşı hazırlıklı olmak amacıyla, dışarı çıkan her bireyin bir HES kodu sahip olması önemlidir.

Yurt İçi Yolculuklarda Aile Adına HES Kodu Yeterli Midir?

Kesinlikle hayır. Yurt içinde uçak, tren ve otobüs gibi toplu taşıma araçları vasıtasıyla yapacağınız tüm şehirlerarası yolculuklarda her yolcunun kendi adına bir HES kodu taşıyor olması gerekir.

Bu yolculuklarda yolcuların aynı aileden olması tek bir HES kodu göstermeleri için geçerli bir sebep değildir. 2 yaşından büyük her yolcu yurt içindeki şehirler arası yolculuklarında kendi adına bir HES kodu göstermek zorundadır.

65 yaş üzeri yolcular da kendi adlarına tanımlı HES kodları ile sokağa çıkmalarının serbest olduğu günlerde yurt içi yolculuklarını gerçekleştirebilirler.

T.C. Vatandaşı Olmayanlar İçin HES Kodu Gerekli Mi?

Yabancı uyruklu vatandaşlar da HES kodu temin edebilirler. Bunun için kendilerine özel bir mesaj oluşturma yöntemi ile kod alabilirler. Mesajı oluştururken dikkat edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Mesajı atacağınız numarayı girmeniz gereken bölüme 2023 yazın.
  • HES yazıp boşluk bırakıp uyruğunuzu yazıp boşluk bırakıp pasaport seri numaranızı yazıp boşluk bırakıp doğum yılınızı yazıp boşluk bırakıp soyadınızı yazarak mesajı oluşturabilirsiniz.
  • Oluşturduğunuz bu mesajı daha önceden tuşladığınız 2023 numarasına gönderin.

Örnek bir mesaj: HES AZE 123456789 1995 HILTON

Yabancı uyruklu bireyler  de T.C. vatandaşı olan bireyler gibi bu kod sayesinde yurt içindeki toplu taşıma araçlarını kullanarak gerçekleştirmek istedikleri  yolculukları tamamlayabilirler. Aynı şekilde alış veriş merkezi ve çeşitli kamu binaları gibi alanlara bu kod sayesinde bir sorun yaşamadan giriş yapabilirler. T.C. vatandaşlarında olduğu gibi yabancı uyruklu vatandaşlar da HES kodlarını karekod şeklinde kullanmayı tercih edebilir. Bu sayede hızlı ve pratik bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Reşit Olmayan Bireyler Kendi Kendilerine HES Kodu Çıkarabilir Mi?

18 yaşını doldurmamış bireyler de kendi adlarına SMS, HES Uygulaması veya E-Devlet sistemi üzerinden gerekli işlemleri yaparak bir HES kodu oluşturabilirler. Bunun dışında reşit olmayan bireylerin aile fertlerinden biri de çocuk adına bir HES kodu oluşturabilir.

Karekod Kullanmak Zorunlu Mudur?

Hayır, karekod şeklinde bir HES kodu kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin alış veriş merkezi girişlerinde HES kodunuz istendiğinde karekod göstermek yerine kodu görevliye yazılı bir şekilde de kontrol ettirebilirsiniz. Ancak bu yöntem çeşitli zorluklar içermektedir. Hem zamanınızı harcayan bir yolu tercih etmiş olursunuz hem de kodunuzu yazılı bir şekilde söylemeye çalışırken telaffuz ettiğiniz harflerde yanlış anlaşılmalar olabilir. Bu da tekrar tekrar kodu onaylatmayı denemeniz anlamına gelir. Tüm bu zorluklarla uğraşmak yerine birkaç saniyede karekodunuzu okutarak HES kodunuzu onaylatabilirsiniz.

HES kodunuzun karekod halindeki versiyonuna hem HES kodu mesajınıza gelen yanıt mesajındaki linke tıklayarak hem de mobil uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz. Günlük hayatın çoğu alanında kullanımda olan karekodlar size bu konuda da büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Korona Geçirmiş Kişiler HES Kodu Alabilir Mi?

HES kodu almanız için korona geçirmenizle alakalı bir şart yoktur. Daha önceden korona geçirmiş kişiler de HES kodu alabilir. Bu durumda herhangi bir sıkıntı yaşamadan yurt içi ulaşımlarını ve alış veriş merkezi, kapalı kamu binaları gibi alanlara girişlerini gerçekleştirebilirler. Korona virüsünü taşıma riski göstermedikleri sürece sosyal faaliyetlerine ve ulaşım faaliyetlerine devam  edebilirler.

Oteller İçin HES Kodu Zorunlu Mudur?

Yurt içinde yapmayı planladığınız tüm konaklamalarınız  için bir HES koduna sahip olmanız gerekir. Otellerin ve çeşitli konaklama birimlerinin sağladığı tüm imkanlardan yararlanmak için pandemi sürecinde alınan önlemler kapsamında  sağlıklı olduğunuzu onaylayan  HES kodunuzu göstermeniz gerekir.

Seyahat İzin Belgesi Yerine HES Kodu Kullanılabilir Mi?

Hayır, seyahat izin belgesi ve HES kodu farklı amaçlar için kullanılır. HES kodu çeşitli faaliyetleriniz için sizin virüs taşımadığınızı onaylarken, seyahat izin belgesi özel durumlarda geçerli seyahatlerin gerçekleştirilmesini onaylar.