Türkiye’de Uğramanız Gereken Lezzet Durakları

Lezzet turizmini sevenlere özel yazımıza hoş geldiniz! Duyduk ki siz de dünyadaki lezzetleri keşfetmek için ülkeden ülkeye uçanlardanmışsınız. O zaman gelin, damağınıza uygun lezzetlerle tanışmak için bu sefer de Türkiye’nin farklı illerine uçalım.

Türkiye Lezzet Durakları

Bol Fıstıklı Gaziantep

İlk durağımız Türkiye’nin en kalabalık sekizinci şehri Gaziantep. Belki de bu kadar kalabalık olması lezzetinden kaynaklıdır. Mutfağıyla “UNESCO Yaratıcı Şehirler” listesine giren Gaziantep’in sofrasına oturmaya hazırsanız başlıyoruz. Açılışı “nohut dürümü”yle yapalım. Tırnaklı pide ekmeği içindeki bol yeşillikli nohut dürümü, isteğinize göre acılı acısız sunumuyla tabağınızda size gülümser. Tatlı isteği bünyeye çöküp de “Dürümün üstüne en güzel ne gider, ne gider?” diye düşünmeye başladığınızda ustaların el emeğiyle harmanladığı, Gaziantep’in simgesi “baklava”ya gelmiştir sıra. Antep fıstığı, un, şeker ve tereyağının anlamlı birlikteliği olan çıtır çıtır Antep baklavası, üzerine dökülen şerbetiyle sizi tatlı bir yolculuğa çıkaracak.

Gaziantep Uçak Bileti’nizi Tripuck fırsat ve avantajlarıyla alabilirsiniz.

Acılı Adana

İkinci lezzet durağımız için Gaziantep’ten fazla uzağa gitmiyoruz. Hemen yakınındaki Adana’ya çeviriyoruz rotamızı. Acılı ezmeleriyle meşhur Adana mutfağında tahtın asıl sahibi “Adana kebabı”! Torosların kekiğini yemiş küçükbaş hayvanların etiyle hazırlanan acılı Adana kebabı, kısık alevde sabırla pişirilen yumuşacık bir lezzet. Adana usulü bol salatanın yanında sınırsız ikramla sunulan bu lezzet ile sofranızda şölen havası hakim olacak. Bu şölenin üzerine sıcacık bir çay içmeden ayrılmayın sakın sofradan.

Adana Uçak Bileti’nizi Tripuck fırsat ve avantajlarıyla alabilirsiniz.

Hem Peynirli Hem Şerbetli Hatay

Türkiye’deki lezzet turumuza Akdeniz’in yanı başındaki Hatay ile devam ediyoruz. Binlerce yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapan kültür mozaiği Hatay, çok zengin bir mutfağa da sahip. Açılışı hafif bir şeyle yapalım. İnce bulgurla hazırlanan incecik bir köfte düşünün. Bir de bu köftenin içinde bol yağlı, salçalı bir kıyma harcı düşünün. Şimdi sizi çıtır çıtır kızartılan bu lezzetle tanıştıralım, adı “oruk”! Afiyetle yiyebilirsiniz. Tatlı saatiniz mi geldi? O zaman Hatay’dan ayrılmayın hemen. Çünkü özel peyniri, sıcacık şerbetiyle sıcacık bir “künefe” keyfine davetlisiniz. Enfes bir tat için üzerine bol fıstık ve kaymak ekletmeyi unutmayın.

Hatay Uçak Bileti’nizi Tripuck fırsat ve avantajlarıyla alabilirsiniz.

Fırından Sıcak Sıcak Çıkmış Konya Su Böreği

Biraz da Türkiye’nin tam ortasına, Anadolu’ya gidelim. Lezzet molamızı Konya’da veriyoruz. Konya’nın ziyafet sofralarında en çok tercih edilen yemeği “su böreği”!  Konyalı lezzet ustalarının kendi elleriyle açtığı yufkalar önce haşlanıyor, aralarına peynirli maydanozlu iç eklenerek fırına atılıyor. Sonrası malum, karşınızda fırından sıcak sıcak çıkmış tombik dilimli su böreği. Demli bir bardak çay ne de güzel gider yanına.

Konya Uçak Bileti’nizi Tripuck fırsat ve avantajlarıyla alabilirsiniz: https://www.tripuck.com/

Pudra Şekeri Serpilmiş Yoğurtlu İstanbul

Son durağımız kalabalıklar şehri İstanbul! Aslında İstanbul’da tüm Türkiye lezzetlerini tatmanız mümkün. Ama lezzeti doğduğu topraklarda yemek gibisi yok. Bu yüzden her şehri ayrı ayrı gezmeli ve yöresel lezzetlerini yerinde tatmalısınız. Gelelim asıl konumuza, İstanbul’un tarihi lezzeti “Kanlıca yoğurdu”na… Kanlıca yoğurdu, 1893’ten günümüze kadar namını koruyan bir zenginlik. Siz de İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarası karşısına geçin ve yoğurdunuzu üzerine pudra şekeri ekleyerek afiyetle tüketin.

Türkiye’nin lezzetleri anlatmakla bitmez ama yazımızı burada sonlandırıyoruz. Daha fazla lezzetle buluşmak için hemen Tripuck ile Türkiye’ye uçmaya ne dersiniz?

İstanbul Uçak Bileti’nizi Tripuck fırsat ve avantajlarıyla alabilirsiniz.