Pandemi Döneminde İftar Yemekleri: Antakya

Pandemi döneminde geçirilen Ramazan ayında evlerde pişirilen ve hazırlanan iftar yemeklerinin yeri hem lezzetli sofralara dâhil olabilmek hem de sağlıklı bir Ramazan ayının geçirilmesi açısından oldukça önemlidir. Türk mutfağı denildiğinde ise lezzetleri ile meşhur olan değerli ilimiz Antakya akıllara gelmektedir. Özellikle Pandemi döneminde iftar yemeklerinde Antakya mutfağının birbirinden lezzetli tariflerinin sofralarda yer verilmesi ile bu mutfağın eşi benzeri olmayan tatları ile güzel bir ay geçirilmesini sağlayacaktır.  Antakya zeytinyağlı yemekleri, kebapları ve baharatları ile tercih edilebilecek ve damaklara tam anlamıyla hitap edebilecek sayılı mutfaklardan biridir.

Pandemi Döneminde Antakya Mutfağı İftar Yemekleri

Ekşi Aşı

Ramazan ayının iftar yemeklerinde çorba vazgeçilmez bir başlangıçtır.  Pandemi döneminde Antakya mutfağının leziz ekşi aşı çorbası orucun ilk dakikasında damaklarda bıraktığı lezzet ile adından söz ettirmektedir. Çorbanın ekşili ve baharatlı olması lezzetindeki anahtar unsurlardır. İçerisinde domatese yer verilen bu çorba, orucun açılmasında tercih edilebilecek ideal lezzetlerden biri olacaktır. Minik içli köftelerin bulunduğu çorba doyurucu olmasıyla hem yemek tadının hem de çorba tadının damaklarda hissedilmesinde büyük rol oynamaktadır.

Kâğıt Kebabı

Antakya’nın kebabıyla anılan bir şehir olması akıllara öncelikle kâğıt kebabını getirmektedir. İftar sofralarında yer verilecek olan bu tat pratik olması ve hızlı yapımının ardından bu denli lezzetli olmasıyla yemek severleri şaşırtmaktadır. Sarımsağın, baharatların, maydanozun ve kıymanın bir araya gelerek şölen yarattığı bu benzeri olmayan tat görüntüsüyle birlikte de oldukça iştah açıcıdır.

Kâğıt Kebabı

Oruk

Ramazan ayında ağızlarda bırakan muazzam tadıyla ön plana çıkan bu lezzet Antakya’nın içli köftesi olarak da bilinmektedir. Kızartılarak pişirilmesi yapımının kolay olmasındaki püf noktayı gösterirken içerisinde yer verilecek olan ceviz ve fıstık şüphesiz farklı ve tarifsiz bir deneyim yaşatacaktır. Kıymalı harç ile malzemelerinin buluşturulması doyurucu olacağını gösterirken bununla beraber iftar sofralarında başköşede yerini almak için bu lezzet oldukça ideal olacaktır.

Oruk

Ispanaklı Ekmek (Katıklı Ekmek)

Ramazan ayının en özel saati olan iftar saatinde çorba ve kebap dışında farklı bir serüvene eşlik etmek isteyen kişilere Antakya mutfağının ıspanaklı ekmeği tam anlamıyla hitap etmektedir. Sebze ve baharatların bir araya gelerek çökeleğin adeta şov yaptığı bu yemek hafif ve lezzetli bir tecrübe yaşatacaktır.

Katıklı Ekmek Ispanaklı

Tepsi Kebabı

Kebap severlerin ziyaret etmeleri gereken bu mutfak tepsi kebabıyla da oldukça meşhurdur. Tepsi üzerine tamamen yayılan bu lezzet lavaş yardımıyla derin bir tat yaratmaktadır. Yanında olmazsa olmaz domates, soğan ve biberinde pişirildiği bu tarif bir kebabın sunabileceği maksimum lezzeti iftar sofralarında vadetmektedir.

Tepsi Kebabı

Kepse Pilavı

Pilav çorba ve ana yemeklerin yanında her daim yerini alan bir lezzettir. Antakya mutfağının bilinen diğer pilavlardan farklı bir haz bırakacak olan kepse pilavı Ramazan ayında en önde yerini almaktadır. Yasemin pirinci ile yapılan bu enfes yolculukta zencefil ve safranın bilinenin dışında bir tat yarattığı inkâr edilemeyecek bir gerçektir.

Kaytaz Böreği

Biraz da hamur işi diyen yemek severler için kaytaz böreği iftar sofralarını süsleyebilecek bir lezzettir. Biber salçasının ve nar ekşisinin birlikte dans ettiği bu şölen de iftar saatlerini hafif geçirmek isteyen kişiler için çay ile birlikte de tüketilebilecek bir kıvamda karşımıza çıkmaktadır.

Kaytaz Böreği

Abagannuc

Antakya mutfağı yalnızca ana yemekleri ile değil mezeleri ile de oldukça ünlüdür. Abagannuc mezesi közlenmiş sebzelerin bir araya gelmesiyle enfes bir sofraya davet etmektedir. Pratik hazırlanışı ile dikkat çeken bu meze iftar sofralarında salata olarak da tüketilebilmektedir.

Abagannuc

Künefe

 Adını Dünyaca duyuran bu tat Antakya mutfağına özel bir tatlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tuzsuz Antakya peynirinin kadayıf ile birleşmesine şahit olunan bu lezzete eşlik eden sıcak şerbet inanılmaz bir görüntü ile iftar sofralarına misafir olmaktadır.

Künefe