Pakistan International Airlines Uçak Bileti

Pakistan International Airlines

En uygun Pakistan International Airlines uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Pakistan International Airlines Pakistan International Airlines Hakkında

Pakistan International Airlines ana ofisi Karaçi Havalimanı’nda bulunmaktadır. Pakistan’ın en büyük havayolu şirketidir ve 1946’da Orient Airways adı altında kurulmuştur. 1951 yılında, o zamanki hükümetin teşvikiyle, havayolu yeniden tasarlandı ve o zamandan beri Pakistan International Airlines veya kısaca PIA adı altında uçmaktadır.

Pakistan International Airlines uçuş programı başlangıçta yalnızca şimdiki adıyla Bangladeş olan Doğu Pakistan iç hat uçuşlarını içeriyordu. Bu durum, 1955’te ekonomik zorluklarla boğuşan Orient Aiways ile birleşme ile değişti. Mevcut filoya ek olarak üç Orient Airways tipi DC-3 uçağı kullanıldı. Pakistan International Airlines devralımın ardından uluslararası uçuş operasyonlarına başladı. İlk hedef, Lockheed Constellation uçağı ile Kahire ve Roma üzerinden Londra Heathrow’a ucuz uçuşlardı. İç hat uçuşları Convair CV-240 ve DC-3 tipi makinelerle gerçekleştirildi. Pakistan International Airlines DC-3’leri 1956’da beş Vickers Viscount ile değiştirildi ve sorumlular üç Lockheed Süper Takımyıldızı satın aldı. Asya’daki ilk düşük maliyetli havayolu olan Pakistan International Airlines, 1960 yılında bir yıl sonra New York’taki JFK Uluslararası Havalimanı’na uçmak için kullanılan bir Boeing 707 satın aldı.

Hindistan ile Pakistan arasındaki savaş nedeniyle, uçuş operasyonları 1971 / 72’de bir yıl süreyle askıya alındı. İlk geniş gövdeli uçak, 1973 gibi erken bir tarihte bir DC-10-30 ile satın alındı. 1974 yılında hava taşımacılığı segmenti eklendi. 1982 yılında ilk Airbus’ın satın alınmasıyla büyük bir adım daha atıldı.

Turizm pazarıyla mücadele eden şirket, 1996 yılında ülke içinde turist seyahatini kolaylaştırmak için bir helikopter hizmeti kurdu. 2017 yılında, filosunda bulunan, yaşlanan ve yakıtta çok açgözlü olan tüm Airbus A310-300’lerden kurtuldu. İki yıl sonra, zor bir aşamadan kurtulmak için yeterince karlı olmayan altı bağlantıyı da kaldırdı.

Sık uçan yolcu programı PIA Award Plus ile yolcular bonus milleri ve yükseltmeleri toplayabilir. Havayolu aynı zamanda bir kargo havayolu olarak çalışmakta ve Speedex programı ile tüm genel kargoların online takibini sunmaktadır.

Pakistan International Airlines Merkez Havalimanı

Karaçi Cinnah Uluslararası Havalimanı (KHI / OPKC)

Üsler
İslamabad Uluslararası Havaalanı (ISB / OPIS)
Lahore Allama Iqbal Uluslararası Havaalanı (LHE / OPLA)

Pakistan International Airlines Uçuş Sınıfları

Pakistan International Airlines kabinde üç sınıf sunmaktadır: Economy sınıfı, Economy Plus ve Business sınıfı. Ekonomi sınıfında uçan yolcular, uçuşların süresine ve varış yerine bağlı olarak yemeklerden veya atıştırmalıklardan yararlanabilir. Filmler, müzik veya oyunlar gibi eğlence de sunulacak. Economy Plus’ta yolcular 25 kg’lık tek parça kayıtlı bagajı alabilirler. Business Class’ta oturan yolcular, daha fazla diz mesafesine sahip daha rahat koltuklardan yararlanacaktır.


Havayolu, Pakistan içindeki destinasyonlara hizmet verir ve ayrıca uluslararası destinasyonlara uçar. Özellikle Körfez bölgesindeki ülkeler üzerinde duruluyor. Yani Birleşik Arap Emirlikleri’ne Muscat ve Doha’ya uçuşlar gerçekleşiyor. Hong Kong, Kuala Lumpur veya Yeni Delhi ve Katmandu da uçuş programındadır. Kuzey Amerika ve Kanada’da New York ve Toronto, Avrupa’da Amsterdam, Londra, Barselona ve Frankfurt’ta uçuş programındadır.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

China Southern Airlines Thai Airways THY
Etihad Airways

Pakistan International Airlines Check-in

Pakistan International Airlines, check-in için aşağıdaki seçenekleri sunar: kontuar, şehir terminalinde ve web check-in.

Online Check-in

Karaçi, Lahor ve İslamabad şehirlerinden uçuş gerçekleştiriyorsanız havayolunun websitesinde check-in uçuşa 24 saat kala başlar 3 saat kala sona erer.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Havaalanında, iç hat uçuşları için check-in işlemi kalkıştan dört saat ila 35 dakika önce mümkündür. Uluslararası uçuşlarda, kontuarlar kalkıştan 45 dakika önce kapanır. Havaalanında uzun bekleme sürelerinden kaçınmak için, PIA yolcuları seyahatlerinin başlamasından 72 saat önce bir şehir kontuarında check-in yapabilirler.

Pakistan International Airlines Bagaj Kuralları

Kabin bagajı

Economy Class’ta yedi kilogram ve Business Class’ta on iki kilogram el bagajı taşınabilir. Ayrıca, Business Class’ta küçük bir evrak çantası da alınabilir. Bir el bagajı 38 x 22 x 55 santimetreden daha büyük olamaz. Gazlar, yanıcı ve patlayıcı maddeler, zehirler, mıknatıslar, çakmaklar, aşındırıcı maddeler ve diğer tehlikeli nesneler el ve kargo bölümü bagajında yasaktır. Keskin ve sivri uçlu nesneler yalnızca el bagajında yasaktır.

Kargo bölümü bagaj

ABD ve Avrupa uçuşlarında, Economy Class’ta her biri maksimum 23 kilogram ağırlığında iki parça bagaj teslim edilebilir. İç hat uçuşlarında bagaj, iki çantada Economy Class’ta 20 kilogram, Economy Plus Class’ta 25 kilogram ve Business Plus Class’ta 30 kilogram ile sınırlıdır. Fazla bagaj için ücret uygulanır.

Diğer bagaj

Ücretsiz bagaj hakkı dahilinde 15 kilograma kadar golf seti check-in yapılabilir.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Pakistan International Airlines Koltuk seçimi

Pakistan International Airlines, standart ve XL koltuklar için tahsis ve rezervasyon seçenekleri hakkında herhangi bir bilgi sağlamaz. Müşteriler bu konudaki haberleri havayolunun web sitesinde bulabilirler.

Pakistan International Airlines Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

PIA Awards Plus Sadakat Programı

Pakistan International Airlines, en sadık yolcularını ödüllendirmek için “Awards Plus” sadakat programını başlattı. Bu, üyelerin şirketteki her uçuş için mil biriktirmesine olanak tanır ve bu, daha sonra ücretsiz uçuşlar veya avantajlarla takas edilebilir. Her biri ek bagaj veya lounge salonlarına erişim gibi çeşitli avantajlara hak veren üç üyelik seviyesi vardır.

Pakistan International Airlines Yiyecek, İçecek ve İkram

Havayolu firmasının ücretli ve ücretsiz ikram hizmetleri bilgileri hakkında detaylı bilgiyi yakında bu sayfamızda güncellenecektir.

Pakistan International Airlines Uçak İçi Eğlence

Özellikle uzun mesafelerde Pakistan International Airlines sunduğu uçak içi eğlence ile seyahatlerinizde sıkılmadan rahat bir şekilde uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Havayolu firması sunmuş olduğu film, müzik, tv show ve daha fazla eğlence opsiyonu sıkılmadan seyahat etmenizi sağlayacaktır.

Wi-Fi

Pakistan International Airlines yolcuları, uçuş sırasında henüz e-postaları kontrol edemedi veya internette sörf yapamadı. Havayolunun gelecekte bu hizmeti sunup sunmayacağı şu anda bilinmemektedir.

Pakistan International Airlines Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde Pakistan International Airlines ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

Pakistan International Airlines Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Özellikle business sınıf yolcuların vazgeçilmezi lounge’lar hangi olanakları sunuyor? Seyahatinize rahat bir başlangıç yapmak için Pakistan International Airlines bekleme salonları hakkında detaylı bilgiyi burada bulacaksınız.

Pakistan International Airlines
IATA ICAO Çağrı Kodu
PK PIA PAKISTAN

Kuruluş: 1946
Havalimanı Yeri:Pakistan
Hubları: KHI
Sahibi: Devlete ait
Global Havacılık İttifakı: Bulunmamaktadır
Sık Uçuş Programı: PIA Awards Plus
Şirket Sloganı: Great People to Fly With

Uçak Sayısı: 32
Uçtuğu Destinasyon:  45
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 13.3
Uçak Tipi: ATR, Airbus, Boeing
Uçak Detayı: ATR 42, ATR 72, Airbus A320-200, Boeing 777-200, Boeing 777-300

İletişim: PIA Head Office, Old Airport, Terminal 1, Karachi, 75200, Pakistan
Telefon Numarası: +92 21 111 786 786
Fax: +92 21 992 421 65
E-mail: contact@piac.aero

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler Pakistan International Airlines Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1Abu Dabi → İslamabatUÇUŞ ARA
2Abu Dabi → LahorUÇUŞ ARA
3Dubai → İslamabatUÇUŞ ARA
4Dubai → KaraçiUÇUŞ ARA
5Dubai → LahorUÇUŞ ARA
6İslamabat → Abu DabiUÇUŞ ARA
7İslamabat → DubaiUÇUŞ ARA
8İslamabat → KaraçiUÇUŞ ARA
9Cidde → LahorUÇUŞ ARA
10Karaçi → DubaiUÇUŞ ARA
11Karaçi → BaküUÇUŞ ARA
12Karaçi → İslamabatUÇUŞ ARA
13Karaçi → LahorUÇUŞ ARA
14Karaçi → PeşaverUÇUŞ ARA
15Lahor → Abu DabiUÇUŞ ARA
16Lahor → DubaiUÇUŞ ARA
17Lahor → BaküUÇUŞ ARA
18Lahor → KaraçiUÇUŞ ARA
19Peşaver → DubaiUÇUŞ ARA
20Peşaver → KaraçiUÇUŞ ARA