Vietnam

Vietnam, güneydoğu Asya'da, Indochina yarımadasında bulunan ve doğudan ve güneyden Güney Çin denizi ile çevrili bir ülkedir. Resmi adı Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti'dir.  Vietnam komşuları; batı sınırırında Laos ve Kamboçya,  kuzeyinde ise Çin'dir. Ülkenin toplam yüzölçümü 331,700 kilometrekare olup dünyanın 65. büyük ülkesidir.  Vietnam'ın çoüunda yerşekili olarak düşük ve orta rakımlı dağlar ve yaylalar bulunmaktadır. Ülkenin en yüksek noktası Hoang Glenshon sıradağlarının uzantısı Mount Fansipan (3,143 metre) 'dir. Ayrıca, en büyük Indochina nehirleri, Mekong ve Hongha nehirleri, Vietnam'ın içinden geçip güney Çin denizine akmaktadır.

331.700 kilometrekarelik bir alana ve 96 milyonun biraz altında bir nüfusa sahip olan Vietnam, Tayland ile birlikte Güneydoğu Asya bölgesindeki en kalabalık ülkelerden biridir. Başkent Hanoi, geçtiğimiz yıllarda hızlı bir büyüme kaydetmiştir ve şimdi yaklaşık yedi milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

Savaşın gölgesinde yıllarca kalan ülke 1990 yılında kapılarını dünyaya açmıştır. Karşımıza gelenek dolu bir ülke, doğa harikası yerler ve tarihi ile çıkmaktadır.

Ülkenin dünyaya açılmasından bu yana turizm üzerine yogunlaşılmıştır. Bugün turizm Vietnam'da en önemli gelir kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Tatilciler için gerçek bir çeşitlilik savaşın hasar gördüğü soğuk cephenin arkasına saklanıyordur. Vietnam'da göreceğiniz el değmemiş eski doğal tapınaklar, klasik sömürge binaları, Hanoi veya Ho Chi Minh City'deki abartılı gece hayatı gibi herkes için farklı eğlence imkanları sunmaktadır. Sürekli gelişen altyapı sayesinde, turistler çok fazla çaba sarf etmeden ülke çapında da seyahat edebilirler.

Resmi Adı Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti
Başkenti Hanoi
Resmi Dili Vietnamese
Hükümet şekli Marxist-Leninist tek partili üniter sosyalist cumhuriyet
Yüzolçümü 331,698 km²
Nüfusu 95.54 milyon (~ km² başına 276 yaşayan)
Din dağılımı 73.2% Halk dini veya dinsiz
12.2% Budizm
8.3% Hıristiyanlık
4.8% Kaodaizm
1.4% Hoahaoism
0.1% Diğer dinler
Para Birimi Dong (VND)
Telefon kodu +84
Sürüş tarafı Sağ
Zaman dilimi UTC + 7
Internet TLD .vn
Milli bayrak Vietnam bayrağı


İçerik

ŞEHİRLER & BÖLGELER TARİHİ VİZE HAVA DURUMU & İKLİMİ PARA BİRİMİ

KONAKLAMA NASIL GİDİLİR GEZİNMEK HABERLEŞME & WI-FI MUTFAK

GÖRGÜ KURALLARI DİLİ GECE HAYATI GÜVENLİK SAĞLIK


Şehirler ve Bölgeler

Vietnam'daki başlıca şehirler, iller, bölgeler ve turistik yerler:

Hanoi

Vietnam'ın başkenti, ülkenin öne çıkan noktalarından biridir. Tarihi tapınaklar, eski sömürge binaları, geleneksel pazarlar veya renkli gece hayatı olsun, Hanoi herkes için bir şeyler var. Kenti ve çeşitliliğini daha kapsamlı bir şekilde tanımak için birkaç gün konaklamanız gerekir.

Haiphong / Halong Bay

Vietnam'ın kuzeyinde yer alan şehir turizm açısından küçük bir rol oynamakla birlikte, 1994 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası olan Halong Körfezi'nin etkileyici kaya manzaraları ile tekne gezileri için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Hoi An

Hoi An, orta Vietnam'da küçük bir liman şehridir. Tarihi ve pastoral bir plajı ile şehir, son yıllarda birçok turistin kalbinde özel bir yer edinmeyi başardı.

Kültür, Seyahat ve Turistik Yerler

Hue

Tarihi binalar ve zengin tarihi ile Orta Vietnam'ın eski başkenti, kültür severler için bir merkezdir. Pekin'deki Yasak Şehir'in ardından yapılan kale, 1993 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Da Nang

Vietnam'ın en büyük liman şehri, güzel plajları ve zengin tarihi ile etkileyicidir. Sunulan birçok aktiviteye ek olarak, Da Nang'dan etkileyici Mermer Dağlarına ulaşabilirsiniz.

Nha Trang

Nha Trang, Hanoi ve Ho Chi Minh Şehri ile birlikte Vietnam'ın turistik bölgelerinden biri olarak kabul edilir. Çok sayıda turistik mekan ve eğlence seçeneğinin yanı sıra şehir, ulusal altyapıya çok iyi entegre edilmiş ve Vietnam'a her gelen kişi için mutlaka ziyaret edilmeli.

Ho Chi Minh City / Saigon

Halen Saigon olarak adlandırılan Ho Chi Minh Şehri, ülkenin yaklaşık yedi milyon nüfusu ile ülkenin en büyük şehri ve ekonomik merkezidir. Tarihi tapınaklar, şehrin yüzünü karakterize eden sömürge binaları ile tezat oluşturmaktadır. Ziyaretçiyi bekleyen, Kalabalık ve güzel bir atmosfere sahip olan bu şehirde ziyaretçileri çok sayıda turistik mekan ve harika bir gece hayatı beklemektedir.

Quy Nhon

Güzel plajların yanı sıra çeşitli turistik mekanlara sahip olan ve son yıllarda turistler tarafından giderek daha popüler hale gelen merkezi Vietnam'da bir liman kenti.

Dalat

Yaklaşık 1500 metre yükseklikte Fransızlar tarafından sömürgecilik döneminde huzurlu bir yer. Buradan eski Ho Chi Minh Yolu üzerinde turlar organize edilebilir.

Mekong Delta

Burada, Vietnam orijinal doğallığında uzanıyor. Genellikle, Mekong Deltası, ülkenin pirinç haznesi olarak kabul edilir. Turistler, sayısız taşan delta dallarından birinde günlük tur rezervasyonu yapma ve popüler yüzen pazarlarla tanışma fırsatına sahiptir.

Sapa

Kuzeydeki bir dağ tesisidir. Trekking turları ile ilgilenen gezginlerin geleneksel ve orijinal Vietnam'ı bulacakları bir yerdir.


Tarihi

Bağımsızlık mücadelesi, Vietnam'ın tarihi boyunca devam ediyor. Yaklaşık 1000 yıl boyunca Vietnam bir Çin eyaletiydi. Sadece 10. yüzyılda, Vietnam'ın kuzeyi kendini Çin üstünlüğünden kurtarmayı başardı. Değişen hanedanları sonraki yıllarda ülkeyi birleştirmek için az çok çalıştı. Yüzyıllar boyunca pek çok isim taşıdı (Nam-Viet, Annam, Dai-Viet). Viet Nam adı ilk olarak 1802'de Nguyen hanedanlığının son imparatorluğuyla birlikte ortaya çıktı. Fakat o zamanlar ülke, Fransa başta olmak üzere çeşitli Avrupalı sömürgeci güçleri tarafından hedef alındı.

Vietnam Savaşı

Fransa'nın Vietnam'ı bir sömürge dönemi çağına sokma girişimleri, 1946'da Vietnam Savaşı'nın ilk evresini Indochina Savaşı'nı tetikledi. Yaklaşık olarak 10 yıl sonra, Mayıs 1954'te Vietnamlılar, Indochina'daki Fransız sömürge yönetimini, Dien Bien Phu Muharebesi'nde bir zaferle bitirmeyi başardılar.

Phu Quoc Adası, Vietnam - Ocak 2014: Hindistan Cevizi Ağacı Hapishanesi o Phu Quoc Adası, Vietnam

Bunu Kuzey-Güney Vietnam bölünmesi ve ABD'nin Kuzey'in komünist etkisini engellemek için ülkenin güneyini giderek desteklediği bir yolsuzluk, kaos ve protestolar dönemi izledi. Son olarak, ABD de askeri saldırılara müdahale etti ve 1965'te Kuzey Vietnam'a karşı büyük hava saldırıları başladı.

Gerilla savaşı yılları Amerikan birliklerini tam anlamıyla yıpratıyordu ve kamuoyu baskısı nedeniyle ABD hükümeti, 1960'ların sonlarında askerlerini yavaş yavaş çekmeye karar verdi. Savaş, 1975'te Güney Vietnam'ın nihai teslimiyetiyle sona erdi. 1976'da, ülke Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti olarak yeniden bir araya geldi.

Takip eden yıllarda, Çin'in içinde bulunduğu Kamboçya ile çatışmalar vardı. Çatışma net bir galibiyet olmaksızın sona erdi, böylece Vietnam nihayet 1989'da askerlerini Kamboçya'dan geri çekti. Aynı zamanda, reformlar ile ülkenin dünyaya açılması beklenmedik bir ekonomik yükselme sağladı. Bu başarının bir kısmı turizm endüstrisinin patlamasına dayanıyor.


Vize

Aşağıdaki ülkelerden pasaportu olan ziyaretçiler, belirtilen günlere kadar konaklamaları halinde vizeye gereksinim duymamaktadır, ancak daha uzun kalmak isterseniz vize almanız gerekir:

14 gün - Brunei, Myanmar
15 gün - Belarus, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Norveç, Rusya, Güney Kore, İspanya, İsveç, Birleşik Krallık
21 gün - Filipinler
30 gün - Endonezya, Laos, Malezya, Singapur, Tayland, Kamboçya, Kırgızistan
90 gün - Şili

E-vize

Aşağıdaki 44 ülkenin vatandaşı olan ziyaretçiler e-vize başvurusunda bulunabilirler. E-vize, tek bir giriş, turistik amaçlı ve maksimum 30 günlük konaklamalar için geçerlidir. Arjantin, Avustralya, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Çin, Kolombiya, Küba, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Hindistan, İrlanda, İtalya, Japonya, Kazakistan, Lüksemburg , Moğolistan, Myanmar, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Panama, Peru, Filipinler, Polonya, Romanya, Rusya, Slovakya, Güney Kore, İspanya, İsveç, Timor Leste, BAE, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay, Venezuela.


Hava durumu ve İklimi

Vietnam'da 2 iklim tipi görülür; kuzey'de subtropikal ve güneyde tropikal.

Kuzeyde iki mevsim vardır. Kış, Kasım ayından nisan ayına kadar sürmektedir. Buna karşılık yaz ayı Mayıs ayından Ekim ayına kadar sürmekte maksimum 30 ° C'e varan sıcaklıklar görülmektedir. Düşen sıcaklıklar ile birlikte dağlık bölgelerde Aralık ve Ocak ayı en soğuk aylardır.

Vietnam'ın güneyindeki hava, üç mevsim ile karakterize edilebilir. Kasım ayından Ocak ayına kadar, ortalama sıcaklık yaklaşık 28 ° C olan keyifli bir seyahat dönemi vardır. Şubat ayından itibaren sıcaklıklar artmaya başlar. Mayıs ayında sıcaklıklar 35 ° C civarlarında zirveye ulaşmaktadır. Bunu Ekim ayına kadar süren yağışlı mevsimi takip etmektedir. Bu dönem esas olarak yüksek bir nem seviyesinin olduğu, ancak sıcaklıkların pek düşmediği bir dönemdir.

Muson dönemleri bölgeden bölgeye değişir. Haziran ayından Eylül ortasına kadar kuzey Vietnam'da önemli yağışlar görülürken, güney Vietnam'da Mayıs ayından Kasım ayının ortasına kadar yağmur yağar. Ancak, orta Vietnam'da, yağışlı mevsim, iklimi Mayıs ayından Kasım ayının ortasına kadardır.

Vietnam'a gitmek için en iyi zaman

Vietnam için ideal yolculuk zamanı bölgeye çok bağlı değişmektedir. Güney tarafına gidecek iseniz Kasım ayından Şubat ayına kadar olan dönemi tercih edebilirsiniz. Ancak burada önemli bir notu belirtmekte fayda görmekteyiz. Yeni yıl kutlamasının Vietnam'daki karşılığı Tet festivali'dir. Her yıl Şubat ayında, Vietnam yeni bir takvim yılının başlangıcını kutlarmaktadır. Mağazalar, turistik yerler, restoranlar ve marketler çoğu zaman kapalıdır. Resmi olarak, festival sadece dört gün sürüyor, ancak festivalin bir hafta öncesi ve bir hafta sonrası tatiller dışında bile bazı dükkanlar kapalı kalıyor. Buna ek olarak, birçok Vietnamlı ailelerini festival zamanı ziyaret ettiğinden, toplu taşıma genellikle aşırı kalabalıktır. Bu özel Festival ile ilgilenmiyorsanız, bu zamanda Vietnam'a seyahat edilmememesini tavsiye ederiz.


Para birimi

Vietnam paraları, çeşitli Dong banknot ve madeni para.

Ülkenin para birimi Vietnam dong'udur (VND). Kurlar: 1 USD = 23327,85 VND, 1 EUR = 26578,09 VND

Vietnam'a dolar ve euro parası ile gitmek daha iyidir, dolar biraz daha kârlıdır, ancak küçük miktarlar için fark önemsizdir. Paranızı bankalar, döviz büroları, mücevher mağazaları, seyahat acenteleri ofisleri, marketler ve hatta havalimanlarında bozdurabilirsiniz - oran neredeyse her yerde aynı olup, hemen hemen hiç ilave mark-up eklenmemektedir.

Büyük şehirlerden uzaktaki yerlerde banka, ATM veya döviz bürosu bulmak kolay değildir. Seyrek nüfuslu bölgelerde yolculuk yaparken, bu nedenle, yeterli nakit alınmalıdır. Ayrıca, bu tür bölgelerde oluşabilecek olumsuzluklara karşı turistler, parasını güvende tutmasına özen göstermelidir.


Konaklama

Vietnam'da otel bulmak için genel olarak zorlanmazsınız. Vietnam yeni yıl arifesinde ülkeyi ziyaret ediyorsanız, online sitelerden veya Tripuck sitesinden otel rezervasyonunuzu önceden yapmalısınız. Avrupa'lı gezginler için en tuhaf olan Vietnam'da bazı otel odalarında pencere bulunmamasıdır. Bu nedenle bu konu rezervasyondan önce açıklığa kavuşturulmalıdır.

Vietnam'ın büyük şehirlerinde, çok çeşitli otel seçimi yapabilirsiniz -mini otellerden lüks tesislere kadar. Genel olarak ortalama Avrupa kalitesinde hizmet verilmektedir. Oda tipi olarak en fazla 'oda kahvaltı' ve yarım pansiyon seçenekleriniz bulunmaktadır. '' Her şey dahil'' sisteminde çalışan otel bulunmamaktadır. Büfe çok çeşitlidir. 3 ila 5 "yıldız" arasındaki tüm odalar klima, uydu kanallı televizyon ve telefon ile donatılmıştır. Daha pahalı otellerde ise bornoz, saç kurutma makinesi, çay-kahve seti, kasa ve mini bar bulunmaktadır.

Konaklama fiyatları yıl boyunca yaklaşık aynı seviyede bulunur. Hanoi'deki lüks bir otelde çift kişilik oda için kişi başı gecelik fiyat 1,85 milyon VND'den başlamaktadır. 4 yıldız için 740.000 VND, 3 yıldız için 200.000 VND, hostelde konaklayacaksanız kişi başı günlük 80000 VND'den başlayan ücret ödersiniz.

Voltaj 220 V, frekans 50 Hz'dir. Fişler genellikle düz konektörlere sahiptir. Birçok oteldeki odalar hemen hemen her türlü konfigürasyona uygun üniversal prizlerle donatılmıştır. Gerekirse otel personeli gerekli adaptörü bulacaktır.


Nasıl gidilir?

Vietnam'a direkt uçuşla seyahat etmek mümkündür. Ancak yakın bölgede bulunanların komşu ülkelerden kolay bir şekilde sınırdan geçerek de girebilmektedir.

Uçak

Vietnam Havayolları ve birçok büyük havayolu şirketi, Avrupa ve Asya ülkelerinden Hanoi'ye direkt uçuşlar gerçekleştiriyor. Vietnam Havayolları ayrıca Ho Chi Minh şehrine uçuyor.

Çin, Laos ve Kamboçya'dan ise 2 düşük maliyetli havayolu uçuyor. Air Asia ve VietJet Air

Laos'tan Vientiane'deki Uluslararası Havalimanın'dan Lao Havayolları ve Vietnam Havayolları ile Hanoi'deki Capital Havalimanı'na ulaşmak mümkündür.

Tren

Haftada iki kez, genellikle Perşembe ve Pazar günleri, Pekin'den Hanoi'ye giden bir yolcu treni çalışmaktadır. Pekin - Hanoi (304 USD, yolculuk süresi - 37 saat) ve Nanning - Hanoi (çift yönlü bir bölmede 37 USD'den - yolculuk süresi 11.5 saat). Her iki tren de akşam saatlerinde Çin'den ayrılıyor.

Gemi

Kamboçya'dan ve Kamboya'ya Mekong nehri'ni kullanarak seyahat edebilirsiniz. Yolculuk Can Tho - Chau Doc (Vietnam) - Kandal - Phnom Penh - Siem Reap (Kamboçya).

Çok sayıda uluslararası seferler arasında, Avrupa ülkelerinden Avustralya, Çin, Japonya ve Güney Kore gibi Orta Asya ülkelerine yapılan çok sayıda cruise seferlerinin rotasında Vietnam'da bulunmaktadır.

Otobüs

Aşağıdaki ülkelerden Vietnam'a otobüs seferleri yapmak mümkündür:

Nanning'ten (Çin) Hanoi'ye: Otobüs Nanning'in merkezinden harket etmekte Pingxiang sınırına iki saat sonra ulaşmaktadır. Sınırı geçtikten sonra Hanoi'ye 4 saat daha var.
Vientiane'den (Laos) Hanoi'ye: Otobüs toplamda 18 saat sürmektedir.
Phnom Penh'den (Kamboçya) Saigon'a: Otobüs toplam 8 saat sürüyor.


Gezinmek

Vietnam'ın ülke içinde ulaşımı için gelişmiş bir altyapısı vardır. Ülkenin büyük bölümlerini keşfetmek için çok sayıda otobüs hattını kullanılabilirsiniz. Ayrıca demiryolu ve denizyolu da ülkede çok sayıda noktaya bağlanıyor. Buna ek olarak, son yıllarda Vietnam yurtiçi hatlarda uçakla seyahat etmek çok daha güvenli hale geldi. Devlet'in havayollarına ek olarak özel havayolları'da yurtiçinde uçmaktadır.

Uçak

Vietnam'da uzun mesafelere seyahat etmek için uçakla seyahat etmeniz tavsiye edilir. Karayolu koşullarının her zaman uygun olmamasından dolayı uçak daha uygun ve ekonomik bir ulaşım aracı haline gelmiştir. Ülkenin üç büyük uluslararası havalimanından (Hanoi / Ho Chi Minh City ve Danang) yaklaşık 2 düzine havaalanına, devlete ait havayolu Vietnam Hava Yolları, düşük bütçeli havayolu Jetstar Pacific Airlines ve özel havayolu Air Mekong, çok sayıda iç hat uçuş seferi düzenlemektedir.

Otobüs

Otobüsler Vietnam'da en yaygın toplu taşıma araçlarıdır. Hemen hemen her yere otobüs hattı ile ulaşılabilir. Otobüsler, bir çok yerde duraklama yaptığı için maksimum sayıda yeri ziyaret edecek olanlar için özellikle uygundur. Ayrıca, otobüslerin avantajı, trenle ulaşamadığınız Ho Chi Minh'in güney'i gibi çok uzak yerlere bile gitmeleridir.

Vietnam Open (Açık) Tur Otobüsü

Vietnam'a özel tur otobüsleri "Açık Tur"dur. Bunlar tüm ülkeyi önceden belirlenmiş güzergahlarda gezen otobüslerdir. Biletin fiyatı, güzergahın uzunluğuna bağlı olarak yaklaşık 30 ila 50 ABD dolarıdır. Artık çok sayıda firmanın ''Açık Tur'' yapan otobüsleri vardır. Böylece fiyat karşılaştırması yapıp en ucuzunu tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, son yıllarda güvenlik eksikliği ve düşük konfor nedeniyle bu otobüslerden turistler sık sık şikayetçi olmuştur.

Tren

Vietnam'daki demiryolu ağı çok fazla gelişmemiştir; Aslında, bir ağ denilemez, çünkü trenler, kuzeyden güneye Hanoi ve Ho Chi Minh şehri arasında hareket etmekte, dağ tatil yöresi Sapa, Haiphong ve Halong şehirlerine kadar gitmektedir. Buna rağmen, Vietnam'ın kendine özgü uzun şekli nedeniyle çoğu Vietnam şehrine tren ile gidebilirsiniz. (ülkenin genişliği 45 kilometreyi geçmiyor). Fakat, Ho Chi Minh şehrinin güneyinde hala tren hattı yoktur.

Vietnam'da, iki tür yolcu treni vardır: TN ve SE. SE trenleri sadece büyük istasyonlarda durur, bu nedenle seyahat süresi önemli ölçüde azalır. Böylece, Ho Chi Minh Şehri (Saigon istasyonu) ve Hanoi arasındaki en hızlı tren 29 saattir. Hanoi - Sapa ve Hanoi - Halong yollarının yanı sıra Ho Chi Minh - Nha Trang ve Ho Chi Minh - Kuynon güzergahlarında da hızlı trenler mevcuttur.

Gemi

Bazı durumlarda deniz ve nehir taşımacılığını kullanmak çok uygundur. Örneğin, Mekong Deltası bölgesine gitmeniz gerekiyorsa, oraya otobüs veya araba ile ulaşmak çok kolay olmayacaktır. Ayrıca, Vietnam adalarından herhangi birini ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Halong üzerinden Hue'den Ho Chi Minh'e kadar giden bir güzergah var. Ayrıca Ho Chi Minh City'den Mekong Deltası'nda bulunan Kanto şehrine gitmek için tekne ile kullanılabilir.


Haberleşme ve Wi-fi

Cep telefonunuzu veya akıllı telefonunuzu Vietnam'da kullanmak istiyorsanız, bununla ilgili herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Ülke içinde kapsama alanı geniştir. Üç büyük mobil operatör olan Viettel, Vinaphone ve Mobiphone'nın SIM kartlarını mağazadan satın alıp kullanılabilirsiniz.

Turistler Vietnam’daki mobil iletişimden nadiren şikayetçi olmaktadırlar. Ucuz ve geniş kapsama alanından dolayı  küçük kasabalar ve köyler de dahil olmak üzere her yerden erişim sağlanabilmektedir.

Özellikle Vietnam'da özellikle büyük şehirlerde internet iyidir. Mobil internet genellikle otel wi-fi'sinden daha hızlı ve daha düzgün çalışır. Ancak SIM kart paketi üzerinden nasıl bağlanacağı konusunda destek almanız gerekebilir. Operatörlerin hızı ve tarifeleri yaklaşık aynıdır olduğundan herhangi bir operatörden paket satın alabilirsiniz. Hemen hemen tüm otel ve restoranlarda ücretsiz Wi-Fi mevcuttur.


Mutfak

Tayland mutfağına ile birlikte Vietnam mutfağı muhtemelen Güneydoğu Asya'da en popüler mutfaklarından biridir. Büyük komşusu Çin'den çok fazla etkilenen Vietnam mutfağında ayrıca Fransız sömürge yönetiminin izlerini bulabilirsiniz. Baget, kruvasan ve kahve, farklı yorumlanarak Vietnam mutfağında yerini almıştır.

Vietnamese soup
Otlar, et, pirinç noodle, et suyu ile geleneksel Vietnam çorbası Pho bo. Yemek çubukları, kaşıkla Pho bo. Asya çorbası Pho bo arka plan ahşap masa üzerinde . Vietnam çorbası

Diğer Asya ülkelerinde olduğu gibi, pirinç Vietnam'daki en önemli temel gıdalardan biridir. Pirinç genellikle sebze ve biraz et ile kombine edilir. Ancak deniz ürünleri de önemli bir rol oynar. Zamanla, çeşitli bölgesel mutfaklar gelişmiştir. Ülkenin kuzeyinde, genellikle çorba çorbaları, baharatlı çorbalar, mutfak iklimi hakim olsa da, biri açıkça Orta Vietnam Vietnam mutfağının etkisini görebilirsiniz. Hint mutfak kültürünün etkileri bile bugün Vietnam'ın güneyinde bulunabilir.

Tayland mutfağı ile karşılaştırıldığında, Vietnam yemekleri çok daha az flavorful. Batı Avrupalılar için, özellikle ülkede popüler baharatlı ve oldukça sıradışı kokulu balık sosu popülerdir. Ancak, yıldız anason ve tarçın ve kara kakule gibi baharatlar yerel yemeklerin çoğunu rafine eder.

Yiyecek tezgahı

Vietnam'da klasik restoranlar olsa da, genel olarak sokak tezgahları ve yemek tezgahlarında sokakk lezzetleri sunuluyor. Yerel halk tarafından da sıkça ziyaret edilen yerleri seçmek iyi bir fikirdir.

İçecekler

Bu arada en fazla çay içilir. Vietnam yemek kültürünün başlıca özelliği hemen hemen her yerde alınabilen yeşil çay tercihidir


Görgü kuralları

Diğer Asya ülkelerinde olduğu gibi, Vietnam'daki kamusal alanlarda hareket çok büyük önem taşımaktadır. Sessiz ve kibar davranılmalıdır. Kamusal alanlarda gürültülü ve müdaheleci davranışlar Vietnamlılar tarafından hoş karşılanmaz. Ayrıca turistlerin temiz bir görünüme sahip olmasına dikkat etmesi gerekir. Tapınaklar ve kültürel yerlere girerken buna özen göstermelisiniz.

Baş, Vietnam’da insan vücudunun en soylu kısmı olarak kabul edilir ve bu nedenle asla yabancılarla temas etmemelidir. Diğer yandan ayaklar, her insan vücudunun en alt kısmıdır. Ayakların insan, Buda heykeline değmemesine özen göstermelisiniz. Kültürel olarak yaşlı insanlar ve rahipler her zaman büyük saygıyla karşılanmalıdır.


Dili

Vietnam dili, Avustralya-Asya ailesinin Vietnam grubunun bir üyesidir ve Viet halkının ve Kinh halkının ana dilidir. Komşu Çin, Vietnam dili ve kültürü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir: Vietnamcadaki kelimelerin üçte ikisi Çin kökenlidir.

Turistler için, Latin dilinde kullanılan hiyeroglifler yerine, belirli bir tonu gösteren, harfin altında veya üstünde olan ünlü harflerin eklenmesiyle birlikte, çok uygun bir şekilde kullanılır. Vietnam dilinde çok sayıda ton ve yarı ton olması nedeniyle, bunu kulak tarafından algılamak çok zordur. Aynı zamanda, Vietnamlıların Avrupalı kaynaklı ​​kelimelerin doğru telaffuzunda sorunları vardır. Vietnamlı bir kimsenin İngilizce konuştuğunu anlamak genellikle çok zordur.

İngilizce, yerli halk arasında en yaygın yabancı dildir, ancak bu şaşırtıcı değildir. Okullarda, üniversitelerde, kurslarda vb. ingilizce öğrenim görmektedirler. Ayrıca, Vietnam okullarında İngilizce'den sonra en popüler yabancı dil olan Çince'yi öğrenmektedirler. Fransızca, Rusça ve Almanca dillleri İngilizce ve Çince'yi takip eder, ancak çok daha az yaygındırlar. Bununla birlikte, turizmde hala kullanılmayan bölgelere seyahat ediyorsanız, gerekirse el, ayak ve sözlük ile iletişim kurmaya çalışabilirsiniz.


Gece hayatı

Vietnam nightlife
Vietnam gece hayatı

Vietnam'daki gece hayatının merkezi daha çok büyük şehirlerdir. Son yıllarda, öncelikle turistlere ve Vietnam'ın zengin nüfusuna yönelik bir dizi disko ve bar açıldı. Bu kulüplerin çoğu gece yarısında kapanıyor.

Eğlencenin merkezi Hanoi ve Ho Chi Minh şehridir. Her iki şehirde de şu anda çok popüler yerler vardır; "Apocalypse Now" (Ho Chi Minh Şehri) turistleri mıknatıs gibi kendine çeken bu mekanlardan biridir. Hoi An ve Hue'da da tatilcilerin buluştuğu birçok popüler mekan da bulunmaktadır. Nha Trang'daki "Yelken Kulübü" de oldukça meşhurdur. Perşembe, cuma ve cumartesi günleri, son yıllarda yerli halk ve turistler arasında büyük popülariteye sahip olan düzenli stand partileri vardır.


Güvenlik

Vietnam'a gitmeden önce dikkate alınması gereken bilgileri aşağıda bulabilirsiniz;

Suç

Temel olarak, Vietnam, Güneydoğu Asya bölgesindeki en güvenli seyahat yerlerinden biri olarak kabul edilir. Yabancılar aleyhine şiddet suçları, örneğin Tayland veya Kamboçya’dan çok daha az görülmektedir.

Ancak son yıllarda Ho Chi Minh City / Saigon gibi turistik bölgelerde hırsızlık suçu hızla artıyor. Bu nedenle bisiklet veya motosiklet taksileriyle hava karardıktan sonra seyahat edilmemesine dikkat edilmelidir.

Hanoi tren istasyonunda, turistleri etkileyen bazı hırsızlıklar vakaları ile karşılaşılmıştır. Ek olarak, Uluslararası havaalanlarında sadece resmi taksiler kullanılmalıdır, çünkü taksimetrenin ile dolandırılma riskiniz çok daha azdır. Özel olarak sunulan seyahat araçlarından manüpülasyon yapmak çok daha fazladır.

Pasaportun, nakit veya seyahat çeklerinin kaybedilmesi durumunda, bu olayın doğrudan polise bildirilmesi gerekir, çünkü bu tür olaylar daha sonra polis tarafından kaydedilmez.

Eğer sizi evine davet eden birisi olursa bu tür durumlarda şiddete maruz kalma riskiniz bulunmaktadır. Hiç tereddüt etmeden bu tür davetleri reddetmeniz sizin için en doğru karar olacaktır.

Otelde nakit bırakırken özel dikkat gösterilmelidir. Bazen yüksek sınıf otellerde bile otel personelinin  yardımıyla hırsızlık vakalarının yaşandığı görülmüştür. Bu nedenle değerli eşyalarınızı ve nakitinizi mutlaka otelin kasasına bırakmanızı tavsiye ederiz. Kesinlikle açıkta bırakmayınız.

Trafik kazaları

Dışişleri ofisleri trafik kazaları konusunda yabancıları uyarmaktadır. Vietnam, ölümle sonuçlanan kaza oranı ile ilgili dünya istatistiklerinde en üst sıralarda yer almaktadır. Ayrıca yabancı ve uluslararası ehliyetlerin Vietnam'da tanınmadığını bilmenizde fayda bulunmaktadır.

Doğal afetler

Bazı güney illerinde ve Mekong Deltası çevresinde sel ve fırtına gibi doğal afetler ile karşılaşma olasılığı bulunmaktadır. Özellikle Haziran ve Ekim ayları arasında bu bölgelerdeki gezginler hava tahminlerine dikkat etmelidir.

Uyuşturucu

Vietnam'da uyuşturucu sorunu uzun bir süredir devam etmektedir. Vietnam yasaları uyuşturucu'nun ülkeye giriş ve çıkışını yasalar ile ağırlaştırmıştır. Az miktarda narkotik madde bulundurma konusunda bile yüksek bir hapis cezası uygulanmaktadır. Uyuşturunun ülkeye sokulması, dağıtılması, kazanç elde edilmesi sadece uzun süreli hapis cezası ile çarptırılmaz ayrıca ölüm cezasına kadar gidebilir. İçinde ne olduğunu bilmediğiniz paketlerin özellikle bu ülkede taşımanız ölümcül hataya yol açabilir. Yabancıların uyuşturucu kaçakılığındn ölüm cezasına çarptırılmış olması bu konuya azami önem göstermeniz gerektiğini açıkça göstermektedir.  Buna ek olarak, yasal işlemler Avrupa standartları gibi değildir, bu nedenle yargılama öncesi tutuklama bile birkaç yıl sürebilir.

Hususi ceza kanunu

Mevcut uyuşturucu sorununa ek olarak, dikkate alınması gereken bazı özel ceza hukuku kuralları vardır. Uzak komşusu Tayland'ın aksine, fuhuş Vietnam'da cezalandırılıyor. Ayrıca yaş olarak küçüklerle ile cinsel temasta bulunmak ölüm cezası uygulanıyor.

Gümrük düzenlemesi

Vietnam'a girerken, dikkat edilecek bazı gümrük düzenlemeleri vardır. 400 sigara / 100 puro / 50 gram tütün'nün ülkeye sokulmasına izin verilir. Ayrıca,% 22'nin altında 2.0L / % 22'nin üzerinde  1.5L alkolün taşınmasına izin verilir.

Ayrıca, değeri 5 milyon Dong'u aşan eşyalarınızın ülkeye girişine izin verilmez. Çok pahalı eşya yanınızda bulundurmayınız.  5000 USD'den fazla veya 15 miolyon VND değerindeki nakit paranın gümrükte beyan edilmesi gerekir. 5 kg çay ve 3 kg kahvenin ithal edilmesine izin verilir.


Sağlık

Bu bölgeye ziyaret edenlerin dünya çağında geçerli bir sağlık sigortası ve seyahat sigortasına sahip olmasını önermekteyiz. Yanınıza ayrıca küçük bir ilk yardım kiti almayı unutmayınız.

Dang humması ve sıtma

Diğer Doğu Asya ülkelerinde olduğu gibi, Vietnam'da dang humması ve sıtma ile akut enfeksiyon riski vardır. Her iki hastalık da sivrisinek tarafından gün içinde bulaşır, sıtma akşamları ve geceleri bulaşır.

Dang humması riski Vietnam'da özellikle kentsel alanlarda yağmurlu mevsimde ve sonrasında giderek artmaktadır. Ülke çapında bulaşma riski vardır. Bununla birlikte, kuzey bölgelerindeki alanlar, özellikle Mekong Deltası özellikle etkilenmiştir. Sıtma da ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak yıl boyunca gerçekleşebilir.

Yağmur mevsimi boyunca ve sonrasında kuzeyde sıtma riski artmaktadır. Köy bölgeleri genellikle şehir merkezlerinden daha fazla etkilenmektedir. Ek olarak, güney bölgelerde artan sıtma riski vardır. En çok etkilenenler Ca Mau, Bac Lieu ve Tay Ninh eyaletleridir. Dak Lak, Gia Lai ve Kon Tum gibi yayla eyaletlerinde özellikle tehlikeli seyahat yerkleri olarak kabul edilir. Ancak Mekong Deltası'nda, enfeksiyon riski biraz azalmaktadır. Aynı şey Nah Trang'a kadar kıyı bölgeleri ve Hanoi'nin kuzeybatısındaki alanlar için de geçerlidir. Özellikle mayıs-eylül ayları arasında biraz daha yüksek risk vardır.

Tropikal sıtmaya özel dikkat gösterilmelidir. Avrupalılar için ölümcül bir şekilde sona erebilir ve özellikle komşu ülkelerle karşılaştırıldığında, özellikle Vietnam'da gerçekleşebilir. Sıtma enfeksiyonlarının% 70 kadarının tehlikeli olması nedeniyle Malaria Tropica, turistler ve turistler için özel önlemler almalıdır.

Sivrisinek ısırıklarına karşı her zaman gerekli korumaya ek olarak, kemo-profilaksi (tabletler) veya acil müdahale yararlı olabilir. Sıtma profilaksisi kesinlikle risk ve yan etkilerle ilişkili olabileceğinden, seyahat etmeden önce bilgili bir tıp adamı veya doktor ile görüşülmelidir.

Sivrisinek savar

Hem sıtma hem de dang humması sivrisinekler tarafından bulaşır. Bu nedenle, genellikle insanların açık renkli giysiler giymeleri ve gerekirse bir cibinlik altında uymaları önerilir. Her şeyden önce sivrisinek savar uygulamak faydanıza olacaktır. Gün boyunca akşam saatleri ve geceleyin uygulamanız tavsiye edilir. Özellikle Vietnam'da enfeksiyon riski göz ardı edilmemelidir. Önlemler bu nedenle titizlikle yerine getirilmelidir.

İshal ve kolera karşı korunma

Diğer birçok Doğu Asya ülkesinde olduğu gibi, Vietnam'da giderek artan sayıda ishal ve hatta kolera vakası görülmektedir. Bu bağlamda, çiğ salata ve sebze; işlenmemiş musluk suyunun tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca, ishal ve kolera riski birkaç basit kurala uyularak önemli ölçüde azaltılabilir:

  • Asla musluk suyu içmeyin, sadece satın aldığınız suları için
  • Bulaşıkları yıkamak ve dişlerinizi fırçalamak için turistler her zaman şişeden içme suyu kullanmalıdır.
  • Yiyecekler her zaman kaynatılmalı veya soyulmalıdır
  • Düzenli olarak eller sabunla yıkanmalı ve tek kullanımlık havlu kullanılmalıdır. El dezenfektanlarının kullanımı duruma bağlı olarak da uygun olabilir.

Tıbbi malzemeler

Vietnam'ın birçok yerinde tıbbi bakım, batı standartlarına uymuyor. Avrupa düzeyinde eğitimin yanı sıra, doktorlar genellikle genişletilmiş yabancı dil becerilerine sahip değildirler. Ayrıca, daha küçük hastaneler ve doktorlar genellikle hijyen sorunları hakkında şikayette bulunurlar. Vietnam'da bir doktora güvenen turistler Ho Chi Minh City veya Hanoi'deki uygulamalardan birini ziyaret etmelidir. Her iki şehirde de yüksek standartta Fransız veya Fransız-Vietnamlı bir hastane var. Hanoi'de ayrıca turistler için tercih edilen Aile Hekimliği Kliniği de bulunuyor. Önemli turistik yerlerden biri olarak kabul edilen birçok uluslararası klinikten biridir. Fransız Hastanesi ve Hanoi ve Ho Chi Minh Şehri Uluslararası SOS Klinikleri.