Black Friday (Kara Cuma) ve Cyber Monday (Siber Pazartesi) tatil fırsatları

Black Friday (Kara Cuma) ve Cyber Monday (Siber Pazartesi)’nin başlamasına az bir süre kaldı. Peki siz seyahat severler alışverişlerinizi bu günlerde yaparsanız çok daha fazla promosyon ve indirim kazanacağınızı biliyormusunuz? Özellikle Amerika’da Black Friday ve Cyber Monday gününde yapılan indirimleri takip ederek inanılmaz fiyatlara ürün satın alan haberleri sizde görmüşsünüzdür. O zaman bizde öncelikle size Black Friday ve Cyber Monday hakkında bilgiler vereceğiz. Daha sonra da seyahat sektöründe yapılan kampanyaların deyatlarını paylaşacağız.

Black Friday (Kara Cuma)

Black Friday nedir: Şükran gününden sonra gelen ilk Cuma gününe Black Friday denir. Türkçesi Kara Cuma’dır. Yeni yıl alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir. Merakla beklenilen indirim günüdür. Başlangıçta ABD’de olsa da sonra bu indirim günü tüm dünyaya yayılmıştır. Mağazalar erken saatte açılır ve geç kapanır. Hemen hemen tüm mağazalar, müşterilerini dükkanlarına çekmek için inanılmaz indirimler yapmaktadır. Black Friday indirimini kaçırmamak için birçok insan sabahleyin mağazanın dışında sıra bekler ve mağaza açıldığında almak istediği ürünü hemen almaya çalışır. İlk başlarda bir günlük büyük bir indirim günü olsa da zamanla 4 günlük bir indirim çılgınlığına dönüşmüştür.  E-ticaret sitelerinin bu tür kampanyaları yapmasıyla beraber tüm dünyaya yayılmıştır.

Neden ismi Black Friday: 1961 yılında Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle gazetelerde Black Friday ismi yazılmıştır. O günden itibaren bu isimle telaffuz edilmiştir. Hatta 60 yıllarda ‘Black Friday’ ismi Philadelphia’da o kadar yaygın bir hal almışki ismin olumsuz olarak etki yaratabileceğini düşünen bazı yetkililer ‘Big Friday’ olarak değiştirilmesini önermişler fakat rağbet görmemiş. 80’li yıllarda perakendeciler unutulmaya yüz tutan Black Friday ismini tekrar gün yüzüne çıkarmışlar. Bazı firmalar bu gün için başka isimleri de kullanmaktadır; efsane cuma, süper cuma, beklenen cuma, şahane cuma, black sale, efsane günler, efsane indirim.

2018 Black Friday ne zaman başlıyor: 23 Kasım 2018

Cyber Monday (Siber Pazartesi)

Cyber Monday nedir: Cyber Monday (Siber Pazartesi), Black Friday’ın dijital versiyonudur. ‘Kara Cuma’ ile başlayan alışveriş sezonu Cyber Monday ile sanal aleme taşınır. İnternet üzerinden satışlarda özel indirimlerin yapıldığı ve yılın en fazla online alışverişinin yapıldığı gündür. Şükran günü’nü takip eden ilk pazartesi günüdür. Black Friday’de indirimi kaçıranların Cyber Monday günüden indirimi yakalayacakları bir fırsattır.

Neden ismi Cyber Monday: 2005 yılında bir e-ticaret sitesi tarafından kullanılan indrim hızla diğer online ticaret sitelerinde yaygınlaştı. 28 Kasım 2005’te Shop.org tarafından ile kez ”Cyber Monday’ tabiri kullanılmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre sadece bugün 6.6 milyar $ harcama yapılmıştır.

Cyber Monday ne zaman başlıyor: 2018 Cyber Monday 26 Kasım’da başlayacaktır. 2019 yılında ise 2 aralık’a gelmektedir.

İndirim kampanyalarında öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta şişirilmiş fiyatlar üzerinden indirim yapan firmalardan kaçınmanızdır.  Bu indirim günlerinde umarız istediğiniz seyahati ucuz bir fiyata ayarlayabilirsiniz.

Black friday – Cyber monday

Uçak bileti kampanyaları

Türk Havayolları: THY Black Friday 2018 indirimi kampanyası kapsamında 20-25 Kasım tarihleri arasında Kiev, Lviv, Odesa, Kherson, Zaporoje ve Kharkiv çıkışlı uçuşlar için ekonomi sınıfındaki biletlerde yüzde 25, business biletlerde ise yüzde 30 indirim uygulacaktır.

Ryan Air:  Promosyon kampanyası Cyberweek olarak lanse edilmiştir. Hergün farklı indirim seçenekleri sunarak hafta boyunca devam edecektir.  19 Kasım tarihinde başlayıp 26 Kasım tarihinde kampanya son bulacaktır. 5,99 dolardan başlayan uçuşlar sunmaktadır.

Easy Jet: Easy Jet 16 şehire yapılan rezervasyonlar için 50 £, kayak tatilleri için ise 100 £ indirim yapmaktadır. 16 şehir için 20-28 Kasım tarihleri arasında rezervasyonunuzu yapmalısınız. Seyahat tarihiniz 1 Eylül 2019’dan geç olmamalıdır.

Ayrıca 15 Aralık 2018 ve 30 Mart 2019 tarihleri arasında bir kayak tatili rezervasyonu yaparsanız, rezervasyon başına 100 £ ‘e kadar indirim kazanırsınız.

Flybmi: Flybmi kampanyası 23 Kasım Cuma – 25 Kasım Pazar günleri arasında, tüm haftasonu geçerli olacaktır.  Londra’dan tek yön uçuşlar sadece £39′ dan başlayan fiyatlarla satışa sunulmuştur.

Otel kampanyaları

Hotels.com: 23-26 Kasım tarihleri arasında siteyi ziyaret ettiğinizde %7, %8, %10 ve %99 tutarında bir indirim kuponu ile karşılaşacaksınız. Bu kuponu rezervasyonunuzda kullanıp hayalinizdeki tatile çıkabilirsiniz.

Expedia: Expedia oteller için %75’e kadar indirim uyguluyor. 23 Kasım’a kadar Expedia uygulamasını indirmeniz gerekiyor.  Expedia uygulamasını indirdikten sonra Black Firday günü saat 9’da, kuponunuzu uygulamada kullanmak için Expedia’nın Black Friday fırsatları sayfasını ziyaret edip açıklamalara göre kuponunuzu kullanabilirsiniz.

Booking.com: Booking.com Black Friday 2018 için birçok promosyon başlattı. 22-27 Kasım tarihleri arasında geçrli programde binlerce otel, daire ve diğer konaklama seçenekleri için % 40’a varan indirimler sunulmaktadır.