Pandemi Döneminde İftar Yemekleri: İzmir

Ramazan ayının en özel iftar sofralarında Ege mutfağının birbirinden lezzetli yöresel yemeklerinin tercih edilmesi kuşkusuz o sofraları bırakılamayacak tatlarla buluşturmaktadır. En zengin mutfaklardan birine sahip olan İzmir’de Pandemi döneminde iftar yemeklerinin yeri bir başka olacaktır. Özellikle zeytinyağlı yemekleri ile adını geniş kitlelerce duyuran bu mutfak, hafif yemeklerinin lezzetleriyle birbirinde keyifli iftar sofralarının geçirilmesini kişilere sağlayacaktır.

Pandemi Döneminde İzmir Mutfağı İftar Yemekleri

İzmir Köfte

Bir tencere yemeği olan bu lezzet bilinen köftelerin dışında damaklarda unutulmayacak bir tat bırakmaktadır. Köftelerin patates, biber ve domateslerle harmanlanarak özel sosuyla son dokunuşlarının yapıldığı bu tarif, iştah açıcı bir görüntü sunduğu gibi Pandemi döneminde İzmir mutfağının ürünü olarak iftar sofralarına yakışacak bir lezzeti kişilerle buluşturacaktır.

İzmir Köfte

Enginar Dolması

Enginarın sağlık açısından bilinen faydalarının dışında her şeyi unutturan bu dolma türü zeytinyağlı yemeğin tam da olması gerektiği gibi İzmir mutfağından tüm Dünya’ya açılmaktadır. Adına festivaller düzenlenen bu lezzetin iftar sofralarının gözdesi olacağının kuşkusuz kanıtıdır. Özellikle harcına eklenen dereotunun verdiği ve yemeği yerken duyulan haz kişileri hiçbir duygunun önüne geçirmeyecektir.

Enginar Dolması

Karışık Ot Kavurması

İzmir bölgesinde yetişen tüm otların tek bir çatıda buluşması kulağa oldukça hoş gelmektedir. Karışık ot kavurması birbirinden farklı otların bir araya gelerek adeta bayram havası yaratacak bir tat ile iftar sofralarını süsleyecek olması oldukça cazip gelmektedir. Yanında tercihe göre yumurta kırılan ya da yoğurtla tüketilebilecek olan bu yemek birden fazla tüketme seçeneği ile iftar sofralarının vazgeçilmezi olacak gibi görünmektedir.

Çığırtma

Ege mutfağının en popüler yemeklerinden biri olan Çığırtma mevsim sebzelerinin kızartılmasıyla başlanan ardından domates ve sarımsak sosunun birleştirilip hazırlanmasıyla ortaya çıkarılabilecek hem pratik hem de oldukça lezzetli bir yemektir. Sarımsak ve domates sosunun yakışmayacağı bir yer olmaması bu yemeğin lezzetinden şüphe edilmemesini iftar sofralarında tercih edeceklere doğrudan gösterecektir.

Çöp Şiş

Çöp Şiş ’in ait olduğu yerin İzmir olması iftar sofralarında İzmir usulü çöp şişe yer verileceğinin bir göstergesi niteliğindedir. Püf noktası süt danası etinden yapılması olan bu lezzetin şiş’e dizilmesi ile çekiciliğini arttırmaktadır. Yanında ince bir lavaş ile tüketilebilen bu enfes tat ayranla iyi bir ikili olarak iftar sofralarına konukluk yapacaktır.

Papaz Yahnisi

Doyurucu bir iftar yemeği beklentisinde olan kişiler için Ege mutfağının eşi benzeri olmayan papaz yahnisi oldukça idealdir. Yahninin arpacık soğanla olan uyumu ve içerisinde sirkeye yer verilmesi ağızlarda bilinenin dışında merak uyandıran bir tat bırakacaktır.

Papaz Yahnisi

Yoğurtlu Gobez

Adından ileri geleceği gibi yoğurtla şölen yapan bu tarif oldukça farklı tatların bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Balık severlerin gözü kapalı tercih edebileceği lezzette bol ceviz, pul biber ve kızdırılmış yağ kızartılmış balıklar ile iftar sofralarına konuk olarak deneyenleri bambaşka yolculuklara çıkarmaktadır.

Şevketi Bostan

Tercihlere göre haşlanarak, sulu yemek olarak ya da zeytinyağlı usulüyle sofralara konuk olan bu lezzet, sağlıklı ve hafif bir öğün olmasıyla iftar sofralarında kendini çekici kılmaktadır.

Şevketi Bostan

Deniz Börülcesi

Deniz ürünleri ile hazırlanan bu lezzet iftar sofralarının açılışını keyifle tercih edenlere sunmaktadır. İzmir usulü deniz börülcesi hem bir meze olarak hem de salata olarak sofralarda yerini almasıyla ön plana çıkarken yoğurtla olan servisi ile de damaklarda tarifi olmayan deneyimler bırakacaktır.

Deniz Börülcesi

Şambali

İzmir’in en meşhur tatlılarından biri olan şambali iftar sofralarının kapanışını damaklarda iz bırakacak bir şekilde yapacaktır. Bol şerbeti ve irmiği muazzam bir birleşim sonrasında midelerde bayram havası yaratacak olan bu tatlı iftar sofralarının vazgeçilmezi haline gelecektir.

Şambali