Pandemi Döneminde İftar Yemekleri: Diyarbakır

Ramazan ayının Pandemi döneminde geçirilecek olması gözleri evde yapılabilecek eşsiz yemek deneyimlerine çevirmektedir. Türkiye’nin mutfak çeşitliliklerinde yerini koruyan Diyarbakır yöresine ait yemekler ise iftar sofralarında oldukça fazla tercih edilecek gibi görünmektedir. Pandemi döneminde iftar yemekleri Diyarbakır usulü enfes ve birbirinden ayrı damak lezzetleriyle bir araya gelebileceği gibi bu mutfağın daha önce duyulmayan ve mutlaka sofralarda yer verilmesi gereken çeşitliliklerinin olduğu da görülmektedir.

Pandemi Döneminde Diyarbakır Mutfağı İftar Yemekleri

Mumbar Dolması

Mumbar Dolması Diyarbakır denildiğinde neredeyse birlikte anılabilecek düzeyde ve popülerlikte bir lezzettir.  Pandemi döneminde Diyarbakır mutfağı iftar yemekleri denildiğinde akıllara şüphesiz en başlarda mumbar dolması gelmektedir. Yemeğin iç harcının ve baharatların birbiriyle harmanlanması sonucunda ortaya çıkan ve damaklarda daha önce eşi benzeri olmayan bir lezzet bırakan mumbar dolması tadanları tekrar tekrar tercih edeceği bir yemek zevkine sürüklemektedir.

Mumbar Dolması

Pıçık

İftar sofralarının doyurucu olma niteliği taşıması Ramazan ayında önem taşımaktadır. Diyarbakır yöresine ait olan Pıçık yemeği ise tam anlamıyla bu beklentiye cevap veren bir tada sahiptir. Yoğurt ve bulgurun bir araya gelerek salçanın da eşlik ettiği bu deneyimde hafiflik ve doyuruculuğun aynı anda sunulduğu bir lezzetle karşı karşıya gelinmektedir.

Serbizer

İftar yemeklerinin vazgeçilmezi olan çorba Diyarbakır’ın serbizer adını verdiği çorba ile sofralarda içerisindeki malzemelerin çekici ile yer alabilmektedir. Et suyu ile dokunuşlarda bulunulan çorbada mercimek ve bulgur bir arada oldukça iyi durmaktadır.

Meftune

Diyarbakır’ın yöresel yemeklerinin gözdesi olan meftune içerisinde yer verilen sumak ile birlikte ekşi bir tada bürünmekte, kişileri iftar sofralarında ikinci porsiyona doğru sürükleyebilecek potansiyele sahip olmaktadır. Et ile pişirilen bu leziz deneyim kabak ve patlıcan severler için de bu malzemeler ile pişirilebilmektedir.

Meftune

Duvaklı Pilav

Duvaklı Pilav olarak adlandırılan bu enfes tat kişileri öncelikle görüntüsüyle cezbetmektedir. Gerek görüntüsü gerekse tadı ile adını duyuran lezzet ana yemek olarak tercih edilebilecek ideal bir iftar yemeği olacaktır.

Cartlak Kebabı

Kebabın doyuruculuğu ve hemen hemen her damak zevkine hitap etmesi iftar sofralarında sık sık tercih edilmesini sağlarken Diyarbakır mutfağının hiçbir yerde görülemeyen lezzeti cartlak kebabı beklenen lezzetin üstünde bir tecrübe yaşatmaktadır. Kebabın içerisinde yer verilen kuzu ciğeri, kuzu böbreği ve kuzu dalağı hem sağlık açısından önemli olduğunu göstermekte hem de muazzam tadını bu birleşimlerden almaktadır.

Cartlak Kebabı

Kaburga Dolması

Diyarbakır usulü kaburga dolması öncelikle görünüşü ile iftar sofralarında oldukça çekici bir şekilde durmaktadır. Pirincin lezzetli ve hafif ekşi tadı ev yapımı salça ile buluştuğunda damaklarda içerisinden çıkılması istenilmeyen bir tat bırakacaktır.

Tırşık

İftar yemeklerinde sebzeyi tercih eden kişilere tırşık yemeği sebze çeşitliliğinin bol olmasıyla ideal bir seçenek olarak sunulmaktadır. Diyarbakır’ın önemli yemeklerinden biri olan bu lezzet akıllara gelebilecek birçok sebzenin adeta dans etmesiyle sağlıklı bir deneyim de vadetmektedir.

İçli Köfte

Anavatanı Diyarbakır olan içli köfte birçok yörede duyulsa dahi aslında Diyarbakır yöresine ait bir yemek türüdür. Diyarbakır usulü ile gerçek bir içli köfte tarifine ve lezzetine kavuşulacağı gibi bu yemek ile şüphesiz iftar sofralarında birçok damak türüne hitap edilecektir.

İçli Köfte

Nardanaşı

Önce görüntüsünün tercih edecek olanları mest ettiği bu yemek meyve ile et ürünlerinin harika bir lezzeti ortaya çıkarma da mümkün olunabileceğinin adeta bir kanıtı niteliğindedir. Büyük köftelerin nohut, maydanoz ve nar ile şov yaptığı bu yemek iftar sofralarının manevi değerine tam anlamıyla karşılık gelecek bir tatdadır.

Hillorik

İnce bulgurun ve kıymanın doyuruculuğu ile maydanoz ve yumurtanın kendi tatlarını Hillorik üzerine bırakmasıyla ortaya çıkan bu özel yemek Ramazan sofralarında evlerde pişirilecek lezzetli ve sıcak bir yemek olacaktır.

Gevre

Bir börek türü olan ve Diyarbakır’ın mutfağını bir adım daha ileriye taşıyan gevre katmer olarak da bilinmektedir. Kalabalık Ramazan sofralarında börek alanında farklı ve benzeri görülmeyen bir tat arayışında olanlar için Diyarbakır usulü gevre böreği tam anlamıyla cevap verebilecek bir tattır.

Burma Kadayıf

Fıstıksız ve kaymaksız düşünülemeyen bu tatlı Diyarbakır mutfağının sunduğu birbirinden lezzetli ana yemekleri sonrasında midelere sefa sürdürecek enfesliktedir. İftar sofralarının hem göz dolduran hem de ister çay ile ister kahve ile iftar menüsünün en anlamlı kapanışını sunan bu tatlı tercih edenleri kesinlikle pişman etmeyecek özelliktedir.

Burma Kadayıf