Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi Yerler

Kuzey ışıklarını görebilmek kimin hayali değil ki? Bu muhteşem gösterinin görünebilmesi çok sık rastlanan bir doğa olayı değildir. Bir çok insanın yıllarca, hatta bazen bir ömür beklediği olur. Peki aslında nedir bu kuzey ışıkları?

Kuzey Işıkları, güneşten gelen elektrik yüklü parçacıkların Dünya atmosferinde çarpışmasıyla oluşan eşsiz bir doğa olayıdır. Renkteki değişiklik, ilgili gaz parçacıklarının türüne bağlıdır – alçakta bulunan oksijen genelde yeşil renge neden olur, kırmızı ise atmosferde daha yüksekte olan oksijen tarafından üretilir ve mavimsi mor renk tonu ise nitrojenden gelir.

Sonuçta işte bu gerçekten büyülü bir manzara olan Aurora Borealis meydana gelir.

Uzun süreli karanlığın ve berrak bir gökyüzünün göründüğü Aralık- Mart ayları arasında Aurora Borealis size göz kırpabilir. Bu anlaşması zor fenomeni gözlemlemek için en iyi zaman bu aylar arası denebilir. Bazen kuzey ışıkları daha erken aylarda da görünmeye başlayabilir. (Çok sıklıkla olmasa da)

Kuzey ışıklarını görebileceğiniz en iyi yerler Kuzey Kutup Dairesi’ne en yakın yerlerdir. Alaska, Kanada, İzlanda, Grönland, Norveç, İsveç ve Finlandiya gibi kuzey ülkeleri en başta gelir. Tabii, kendinizi sınırlamanıza gerek yok. Aynı zamanda Güney yarımkürede de güney ışıklarını görebilirsiniz ama kuzey ışıklarının yerini tutamaz elbette.

Peki hangi koşullarda kuzey ışıklarını görebilme şansımız daha yüksektir?  Yeni ay zamanı aslında en iyi zamandır denilebilir. Aynı zamanda hava durumunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Gökyüzünüm açık, karanlık ve bulutsuz olduğu bir yer bulmaya çalışmalısınız.

Kuzey Işıklarını En Rahat Görünebileceği Yerler

Tromso, Norveç

Bildiğiniz üzere Norveç İskandinav Ülkelerinden biridir ve Tromso, bir çok şehrine kıyasla Norveç’in oldukça kuzeyinde kalır. Dolayısıyla aurora borealis’i görebilme ihtimaliniz oldukça fazladır.  Kış ayında Tromso’yu ziyaret etmiş olup havanın kapalı ve yağmurlu olmasından dolayı kuzey ışıklarını görmeden dönen seyahat severler çok şey kaçırmıştır. Maalesef doğayı kontrol edemeyiz ama hava durumuna bakmadan Tromso uçak biletini almamanızı tavsiye ederiz. Kuzey Işıkları avına çıkmadan evvel bu şehirde Husky safarisine de çıkabilirsiniz! Husky’lerin çektiği kızaklarla bir tur attıktan sonra akşam sıcak çikolatanızı alıp ışıkları beklemek cazip bir fikir olabilir.

Lapland, Finlandiya

Lapland Kuzey Avrupa’da Kuzey Kutup Dairesi’nde yer almaktadır. Kuzey ışıkları Finlandiya’nın bu bölgesinden yılda yaklaşık 200 gece görülebilir. Bu muhteşem kuzey ülkesinde de güzelleri güzeli kuzey ışıklarını görme şansınız yüksektir. Ren gediği nüfusunun insan nüfusundan daha fazla olduğu Finlandiya, ormanların ve dağlık arazilerin bolca bulunduğu bir ülkedir. Bu da aurora avlamak için en iyi koşulların yaratılmasını sağlar çünkü ışık kirliliğinden bi hayli uzaktır.

Fairbanks, Alaska

Fairbanks doğrudan Auroral Oval’in  tam altında yer aldığı için kuzey ışıklarının en rahat görünebileceği yerlerin başında gelir.  Bu halka şeklindeki bölge Dünya’nın tam jeo manyetik kuzey kutbu bölgesinde yer alır. Bu bölge aurora aktivitesinin en konsantre olduğu yerdir. 21 Ağustos’tan 21 Nisan’a kadar süren aurora mevsimi boyunca, ortalama beş açık gecenin dördünde ışıkları görebilirsiniz! Eğer şansınız yaver gitmezse bile Fairbanks uçak bileti alarak Kuzey Kutbu ‘nda (Fairbanks’in yaklaşık 21 mil güneydoğusunda) Noel Baba Evi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Reykjavik, İzlanda

Eylül-Nisan arası İzlanda’da aurora borealis’i kovalamak için en iyi zamandır. Reykjavik uçak bileti ile ışık kirliliğinden uzakta optimum bir görsel şölen için Öskjuhlið’e gidebilirsiniz. Reykjavik’teki bu yoğun ormanlık alan, gece ışıkları şovunu görebileceğiniz yürüyüş yolları ve patikalara sahiptir. Bu ormanın tepesinde, ülkedeki tek planetaryum olan ve İzlanda ile ilgili sergilerin yer aldığı bir müze olan Perlan oturuyor. Perlan’ın dördüncü katındaki seyir terasından şehrin panoramik manzarasını kaçırmayın.

Jukkasjärvi, İsveç

İsveç’te kuzey ışıklarını izlemek için en uygun zaman, Aralık’tan Mart’a kadar olan en karanlık aylardır. Ülkenin kuzeyinde, ağustos sonunda veya eylül başından nisan ortasına kadar kuzey ışıklarını görme şansınız var. Bu nedenle, yılın bu zamanında dünyanın bu görkemli bölgesini ziyaret ediyorsanız, vahşi doğaya bir gezi planlamayı sakın unutmayın. Ve Doğa’nın en güzel görüntülerini izlemek için başınızı göğe çevirin.

Kangerlussuaq, Grönland

Evet biliyoruz, Grönland kuzey ışıklarını izlemek için en erişilebilir yer olmayabilir, ancak sonuçları sizi son derece mutlu edebilir. Kalaallit Nunaat’ın tundrası (ülkenin Grönlandca adı), aurora’yı görmek için dünyadaki en iyi yerlerinden biridir. Kangerlussuaq uçak bileti alarak kuzey ışıklarını gece yarısı güneşinin keyfini çıkarabileceğiniz Eylül ayından Haziran ayının başına kadar izleyebilirsiniz. Küçük Kangerlussuaq kasabası, Kuzey Kutup Dairesi boyunca bir fiyort üzerinde yer alır. Yılın üç yüz günü açık olan gökyüzü bu kasabayı, özellikle Ekim ve Nisan ayları arasında ışıkları görmek için ideal bir yer haline getiriyor.

Kola Yarımadası, Rusya

Kola Yarımadası’nda aurora mevsimi diğer ülkelerde olduğu gibi Ağustos sonundan Nisan’a kadar uzanır ve ama kış ayları ışıkları görmek için en iyi zamandır. Bunun nedeni, Kuzey Kutup Dairesi içinde yer alan bölgenin kırk iki kutup gecesine sahip olması, yani bölgenin yirmi dört saatten fazla zifiri karanlıkta kalmasıdır. Bu destinasyonun başka bir avantajı daha var – Moskova’ya  sadece 2 saat (uçakla) uzaklıktadır. Uzun mesafeli bir uçuş için çok fazla para harcamanıza gerek kalmayacak, bu da seyahati daha uygun hale getiriyor.

Kola Yarımadası’nda ışıkları görebilmek için en iyi seçenek şehir ışıklarından daha uzağa gitmek. Khibiny Dağları bölgesinde, gökyüzü uzun karanlık gecelerde dans eden binlerce ışıkla parlıyor. Bölgeyi kar motosikletleri ile keşfedebilirsiniz. Kuzey Işıklarını görmek istiyorsanız Rusya’yı seçmeniz için birkaç neden daha: neredeyse hiç yapay ışığı olmayan çok sayıda seyrek nüfuslu alan var – yalnızca Aurora Borealis’e hayranlıkla bakmak için değil, aynı zamanda renkli bir gökyüzünün harika fotoğraflarını çekmek için de iyi koşullara sahip olacaksınız; Rusya’ya seyahat etmek, Kuzey ışıklarını “avlamak” ile kutup bölgelerindeki yerli halkların yaşamıyla tanışmayı birleştirebilir. Bu insanlar hala yüzlerce yıl önceki gibi yaşıyorlar, yani gerçekten otantik bir şey göreceksiniz.

Pek tabii bu bahsettiğimiz ülkelerin hiçbiri ucuz ülkeler değil. Maalesef en azından bizler için, kuzey ışıkları turu bir lüks sayılabilir. Ama moralinizi bozmayın, bazı yerliler bile bazen ışıkları hiç göremediğini söylüyorlar. Yani bir Norveçli de bu şansı yakalayamayabilir. Eğer bu listedeki yerlerden birine gidip şansınızı denemek istiyorsanız, iyi bir plan yapmalı, şehir ışıklarından uzak bir lokasyon seçmeli ve tab ki hava durumuna dikkat etmelisiniz. Kuzey ışıklarını yakalamak için fazla değişken etkili olsa dahi şansınız var!

Fiyatlardan bahsetmişken uçak bileti fiyatlarını da es geçmemek lazım. Yılın bazı zamanları Norveç, Finlandiya gibi bahsettiğimiz ülkelere uygun fiyatlı uçak bileti bulmak mümkün. En azından dört beş önceden biletlerinizi almaya çalışmanızda fayda var. Bu maceraya çıkmadan evvel iyi bir plan yapmalı, uçak biletleri fiyatlarını sık sık kontrol etmeli ve çok geç kalmadan almalısınız. Çok tercih edilmeyen tarihlerde ve saatlerde her yerde olduğu gibi bu ülkelere de ulaşım daha ucuz.

En kötü durumda, bu denemenizde eliniz boş dönseniz bile, çağımızın en büyük şansı olan interneti kullanıp canlı kuzey ışıkları kameralarını takip ederek izlemek şansı yakalayabilirsiniz. Meraklanmayın, her şeyin bir çözümü vardır. Eğer yakınlarda bir kuzey ışıkları turu planlıyorsanız şimdiden iyi şanslar!