Avrupa’nın bisiklet dostu 5 şehri

Bisikletler, günümüzün yeni trendi. Özellikle Avrupa’nın bir çok şehrinde insanlar ulaşım aracı olarak bisikletleri tercih ediyorlar. Kullanımının kolay ve keyifli olması, aynı zamanda park sorununun bulunmaması sebebiyle, insanlar tarafından özellikle tercih ediliyor. Kullanıcıya sağladıkları kolaylıkların yanı sıra doğa dostu olması ise bisikletleri alternatif çözüm seçenekleri arasına sokuyor.

Gelin hep beraber Avrupa’nın en yaygın bisiklet kullanan şehirlerine bakalım.

Amsterdam, Hollanda

Bisiklet kullanımı açısından Amsterdam’ı başkent olarak görebiliriz. Amsterdam’da halkın %40’ından fazlası bisiklet ile ulaşımlarını sağlamaktadır. Bu da Amsterdam’da bisiklet ile ulaşımın oldukça güvenli olduğu anlamına geliyor.

Amsterdam Bisiklet

Barselona, İspanya

2007 yılında başlatılan Bisiklet Kiralama Sistemi, Barselona’da oldukça ilgi gördü. Sokaklarda park halinde duran bisikletleri kiralayarak istediğiniz süre içerisinde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca, her yılın Mayıs ayı sonlarında bisiklet haftası olarak kutlanıyor.

Barselona Bisiklet

Berlin, Almanya

Berlin’de ortalama 400 bin üzeri insan günlük işlerine bisikletleri ile gitmektedir. Fakat ilginçtir ki yetkililer bu sayıdan memnun olmadıklarını dile getirirlerken, bisiklet kullanımını arttırmak için yeni bisiklet yolları inşa ediliyor.

Bisiklet yolu Berlin

Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın başkentinde nüfusun 3’te 1’i işlerine giderken bisiklet kullanmayı tercih ediyor. Bazı kaynaklara göre Kopenhag’da günlük bisiklet kullanımı ile 1 milyon kilometre üzerinde mesefa gidilmektedir.

Kopenhang bisiklet

Paris, Fransa

Paris şehri, dünya üzerindeki en büyük yerel bisiklet kiralama zinciri Vélib’in sahipliği ile bisiklet ulaşımına büyük katkı sağlamıştır. 3 vitesli bisikletler ile şehrin bin 450 farklı noktasında kiralama imkanı bulunmaktadır. (30 dakikanın altındaki kullanımlar ücretsizdir)

Paris Bisiklet

Avrupa’nın bu şehirlerine uçak ve bisiklet kullanmak istiyorsanız, en ucuz uçak biletleri için sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.