AirAsia Uçak Bileti

AirAsia

En uygun AirAsia uçak bileti fırsatları Tripuck'da

AirAsia AirAsia Hakkında

Malezya havayolu AirAsia merkezi Kuala Lumpur’dur. AirAsia, tüm Asya’daki en büyük düşük maliyetli havayolu şirketidir. Düşük fiyatı ile herkes için uçuşu mümkün kılmak istiyor. Düşük maliyetli uçuş konsepti, yolcuya, fiyata dahil standart hizmetlere ek olarak, uçakta yemek, bagaj ve koltuk seçimi gibi belirli hizmetleri ek bir ücret karşılığında satın alma olanağı sağlayan müşterilerin asgari ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışanbir sistmedir. Devlet havayolunun 1993 yılında kurulan ana havaalanı Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı’dır. Önemli merkezler Kota Kinabalu Uluslararası Havaalanı ve Johor Bahru’daki Senai Uluslararası Havaalanı’dır. Air Asia’nın bir Taylandlı ve bir Endonezya şubesi var.

1993’te kurulan düşük maliyetli havayolu Air Asia, faaliyetlerine üç yıl sonra, Kasım 1996’da başladı. 2001’de Malezyalı işadamı Tony Fernandes tarafından çok fazla borcun ardından satın alınan Air Asia, 2002’de kar elde etti. O zamandan beri, müşterilere yeni destinasyonlar teklif edildi. Malezya’nın başkentinden çok avantajlı fiyatlarla sergilenen bu yeni destinasyonlar, şirketin Malezya Havayolları’nın o zamana kadar sahip olduğu tekeli kırmasını sağladı. 2003 yılında Johor Bahru – Senai havaalanında ikinci bir merkez açıldı ve sonraki yıllarda Bangkok, Xiamen, Makao, Filipinler, Kamboçya veya Vietnam gibi uluslararası destinasyonlara uçuşlar yapıldı.

Borneo adasının kuzeyindeki Sarawak ve Sabah eyaletlerine Ağustos 2006’dan itibaren Air Asia tarafından hizmet verilmektedir. Şirket, destinasyon tekliflerini artırabilmek için 2004 yılında yüzden fazla Airbus siparişi vererek tüm filosunu yenilemeye başladı. 5 Nisan 2007’de Air Asia, İngiliz Formula 1 ekibi Williams ile üç yıllık ortaklığının yanı sıra Air Asia’ya bağlı düşük maliyetli bir havayolu olan Air Asia X’in kurulduğunu duyurdu. 2015 yılında Lankgawi’de bir üs ve Seul / Roma bağlantısı açtı.

Şirketin çok sayıda yan kuruluşu vardır, Hissesi olduğu belli başlı havayolları

Havayolu IATA ICAO
AirAsia X D7 XAX
Indonesia AirAsia QZ AWQ
Philippines AirAsia Z2 APG
Thai AirAsia FD AIQ
Thai AirAsia X XJ TAX
AirAsia India I5 IAD
AirAsia Japan DJ WAJ

AirAsia Merkez Havalimanı

Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı (KUL / WMKK)

AirAsia Uçuş Sınıfı

Havayolunun Ekonomi ve Business olmak üzere 2 uçuş sınıfı vardır.

Ekonomi sınıfı
Standart Koltuklar

Bu sınıftaki uçuşlar için, yolcular 7 kg ağırlığındaki ücretsiz kabin bagajı gibi standart olanakların keyfini çıkarabilirler. Yemek yemek isterseniz, uçakta atıştırmalık veya ağır yiyecekler satın alabilirsiniz. Bu sınıfta eğlence olanağı yoktur.

Özel Koltuklar

Yolculuk sırasında, yolcular 1, 12 ve 14 sıralarında bacaklarını 20,3 inç’e kadar uzatabilir. Bu uçuş sınıfını seçerek, uçağa ilk giren kişi de olabilirsiniz. Ayrıca, 7 kg ağırlığındaki ücretsiz kabin bagajı da sizin için mevcuttur.

Business Sınıfı (AirAsia X)
Premium Düz Yatak

Bu uçuş sınıfını seçerseniz, özel bir odada check-in olanakları, ücretsiz salon erişimi, hızlı kuyruk girişi, 40 kg’a kadar ücretsiz bagaj, ücretsiz yiyecek, yastık ve battaniyeler ve eğlence olanaklarıyla Red Carpet hizmetinin tadını çıkarabilirsiniz. Xcite ile film veya TV dizisi izlemenizi, müzik dinlemenizi, oyun oynamanızı ve dergileri rahat okumanızı sağlayan bir sekme bulursunuz.


Havayolu Doğu ve Güneydoğu Asya’daki Jakarta ve Bangkok havalimanlarının yanısıra gibi, Makao ve Xiamen gibi daha küçük havalimanlarına hatta Paris-Orly ve Londra-Stansted’deki Avrupa destinasyonlarına uçuş gerçekleştirir.

Önemli mihenk taşları

Haziran 2017’de AirAsia, Skytrax’tan 9. kez “Dünyanın En İyi Düşük Maliyetli Havayolu” ödülünü kazandı. Aynı ödül, 2013-2017 yılları arasında üst üste beş kez Dünya Seyahat Ödülleri’nden de bu havayoluna verildi. Ayrıca AirAsia X, “Dünyanın Düşük Maliyetli Havayolu-Premium Sınıfı” ve “Dünyanın En İyi Düşük Maliyetli Havayolu-Premium Sınıf Koltuğu” ödüllerini de kazandı.

AirAsia Check-in

Online Check-in

Online check-in ve mobil check-in ücretsizdir. Müşteriler hedef havaalanlarına ve rezervasyon numaralarına ihtiyaç duyarlar ve check-in işleminden sonra yazdırılabilen, e-posta olarak gönderilebilen veya cep telefonuna 2D barkod olarak kaydedilebilen bir biniş kartı alırlar.

Web check-in’in yalnızca aşağıdaki durumlarda mümkün olduğunu lütfen unutmayın:

  • Maksimum 50 kişiye kadar bireysel veya grup rezervasyonları için
  • AirAsia (AK, QZ, FD, PQ, Z2, I5) uçuşları için kalkıştan 14 gün ila bir saat önce
  • AirAsia X (D7, XJ, XT) uçuşları için kalkıştan dört saat öncesine kadar

Bu tip check-in, hamile yolcular, çocuklu yolcular, hareket kabiliyeti düşük veya özel bakım gerektiren yolcular ve ayrıca 16 yaşından küçük çocuklar ve tıbbi bakım gerektiren yolcular için hariçtir.

Önemli Not: Müşteriler, havaalanı kontuarında check-in yapmak için ek bir ücret ödemelidir. Diğer yandan Air Asia online check-in’i tamamen ücretsizdir. Bu, uygulama üzerinden mobil check-in için de geçerlidir.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Air Asia’nın check-in kontuarları, uluslararası uçuşlar ve Air Asia X bağlantıları için kalkıştan üç saat önce ve iç hat uçuşları için iki saat önceye kadar açıktır. Kontuar personelinin hizmeti için, rotaya bağlı olarak değişen bir ücret vardır.

AirAsia Bagaj Kuralları

El bagajı

Uçuş sınıfından bağımsız olarak her yolcu maksimum yedi kilogramlık bir el bagajı (maksimum 56 x 36 x 23 santimetre) ve uçak içine bir dizüstü bilgisayar veya el çantası alabilir. Her biri en fazla 100 mililitre olan uygun kaplarda çeşitli sıvılar taşınmalıdır. Bu kaplar yeniden kapatılabilir bir plastik torba içinde taşınmalıdır. Genel olarak, bu litreden fazla sıvı içermemeli ve 20 x 20 santimetreden büyük olmamalıdır.

Kargo bölümü bagaj

Bagaj rezervasyonu online olarak yapılabilir. 15 ile 40 kilogram arasında bagaj rezervasyonu yapılabilir. Tek bir bagaj parçası 81 x 119 x 119 santimetreden büyük olmamalı ve 32 kilogramdan fazla olmamalıdır. Arabalar, bebek arabaları veya diğer ulaşım araçları ücretsiz olarak taşınabilir.

Diğer bagajlar

Önceden bir koltuk rezervasyonu yapılmışsa, 75 kilograma kadar küçük müzik aletleri alınabilir. Golf bagajı, sörf tahtaları, dalış ekipmanı, bisikletler ve kriket ile kayak / snowboard ekipmanı önceden rezerve edilmelidir ve ek ücrete tabidir. Kontrol edilen bagajın bir parçası olarak balıkçılık, okçuluk, bowling, su kayağı ve rüzgar sörfü ekipmanlarının yanı sıra hokey, lakros ve tenis / badminton ekipmanlarına izin verilmektedir.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

AirAsia Koltuk seçimi

Koltuk rezervasyonları online check-in sırasında veya mobil check-in sırasında yapılabilir. Tüm Air Asia yolcuları kalkıştan dört saat öncesine kadar koltuk rezervasyonu yapabilirler. Bunu yapmak için dijital kabin haritasını çağırmalı ve grafikte istenen yere tıklamalıdırlar. 6 Malezya ringgiti (1,40 €) için standart bir koltuk ve 30 RM (7 €) için özel koltuk arasında seçim yapabilirsiniz. Özel koltuklar, daha fazla bacak mesafesi sunan 1., 12. ve 14. sıralardaki koltuklardır.

AirAsia Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

BIG Sadakat Programı

Çok sayıda AirAsia müşterisi, sık uçan broşürler için çok avantajlı olan BIG puan programından faydalanmaktan mutluluk duyar. Üyelik ücretsizdir ve AirAsia web sitesindeki bir hesap aracılığıyla yönetilir. BIG Points olarak adlandırılan toplanan puanlar 36 ay boyunca geçerlidir. Geçerliliğin ilk günü, hesabın borçlandırıldığı tarihi ifade eder.

Kayıt olmanın ana nedeni, çeşitli ödüller ile değiştirilebilecek puanlar toplamaktır. BIG hesap sahipleri, BIG puanlarını istediğiniz yere uçak biletleri ve otel kuponları ile değiştirebilirler. AirAsia tarafından sağlanan çeşitli ürünler için puan alışverişi de yapabilirsiniz.

BIG puanlar AirAsia kullanılarak uçarak veya Tune Hotel ağında geceleyerek elde edilebilir. Ayrıca banka kredi kartı kullanarak veya AirAsia iş ortağı olan otellerde konaklayarak BIG puan alışverişi yapabilirsiniz.

AirAsia Yiyecek, İçecek ve İkram

75 dakikadan daha kısa uçuşlar için AirAsia yalnızca atıştırmalıklar sunmaktadır. Bir LCC havayolu olarak AirAsia, yolcuların ek bir ücret karşılığında satın alabileceği yemekler sunar (uçak biletinin fiyatına dahil değildir). Yolcular doğrudan uçaktan satın alabilir veya online ön sipariş verebilir. Ancak, hizmetler çeşitlidir ve kalkış havaalanları ve varış yerleri ile bağlantılı olarak değişir. Goreng Mamak veya Chicken Masala gibi tipik Asya yemeklerinin yanı sıra makarna, mantar çorbası ve wrap gibi Batı klasiklerini de bulabilirsiniz. Yemeğinizi önceden sipariş ederseniz, istediğiniz yemeği alacağınızdan emin olabilirsiniz. AirAsia, vejetaryen yemeklerin yanı sıra kahvaltı, tatlı, atıştırmalıklar ve hazır erişte sunmaktadır. İçecek menüsü alkolsüz içecekler, çay ve kahvenin yanı sıra hindistan cevizi suyu gibi egzotik içeceklerde bulunur.

Value Pack ve Premium Flex rezervasyon sınıflarında, bilet fiyatına kabinde yemek servisi dahildir. Yemeklerin kapsamı uçuş süresine göre belirlenir. AirAsia’nın birçok uçuşta alkol servisi yapmadığını lütfen unutmayın. Bununla birlikte, TripAdvisor gibi İnternet forumlarında yolcular, kabin personelinin genellikle duty-free’de satılan alkolün kabinde tüketilmesini kabul ettiğini bildirmektedir.

Seçilen uçuşlarda AirAsia, Business Class’ta başka yerlerde olduğu gibi rahat uyumaya olanak tanıyan Premium Flatbed rezervasyon sınıfı da sunmaktadır. Sıcak bir yemek bilet fiyatına ve içeceklere dahildir. Bu daha uzun uçuşlarda birden fazla yemek yemek istiyorsanız, ekstra ücret ödemeniz gerekir.

AirAsia’nın yerleşik ikram seçenekleri rotaya göre büyük ölçüde değiştiğinden, AirAsia web sitesindeki seçenekleri,fiyatları kalkıştan veya rezervasyon yaptırmadan ve önceden sipariş vermeden önce kontrol etmeniz önemle tavsiye edilir.

AirAsia Uçak İçi Eğlence

AirAsia’da yolcular standart koltuklara veya özel koltuklara oturmaktadır. Birincisi hoş ve ucuz uçuşlar sağlayan şık deri koltuklar, ikincisi uçağın önünde daha fazla bacak alanı olan daha rahat koltuklardır. Uygun olarak, bu koltukları rezerve edenlerin önce uçağa binmelerine izin verilir. Premium Flatbed daha uzun uçuşlar için idealdir, şekerleme ve hatta dinlendirici uyku için en iyi koşulları yaratır. Dinlenmeye ihtiyaç duyan yolcular sessiz bölgede yer ayırtabilir ve rahat bir atmosfer sağlar. On yaşın altındaki çocuklara dinlenme bölgesinde izin verilmez, ışık kısılır ve yiyecekler daha hızlı servis edilir. Uçuşlarda Asya, dünya ve vejeteryan yemekleri dağıtılır. Filmler, TV dizileri, müzik, oyunlar ve dergiler şeklinde eğlence, 10.1 inç ekranlı Xcite sekmelerinde gösterilir.

Wi-Fi

AirAsia’nın Wifi’sine roKKi Wi-Fi denir. Ücretler 8 RM (yaklaşık 2 €) ve 3 megabaytlık veri hacmini içeriyor. Hacim tükendikten sonra servis düşük hızda kullanılmaya devam edebilir. WLAN hizmeti yalnızca belirli AirAsia uçuşlarında mevcuttur ve yalnızca anlık mesajlaşma programları için kullanılabilir. Desteklenen programlar (WhatsApp, WeChat veya LINE) uçuştan önce kurulmalıdır. Çalıştırma için gerekli erişim anahtarları yerleşik personelden satın alınabilir.

AirAsia Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde AirAsia ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

AirAsia Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Havaalanında beklerken yemek yemek, çalışmak veya rahatlamak istiyorsanız, AirAsia Premium Red Lounge’daki üç bölgeden birini ziyaret etmeye değer. Premium Flex ve Premium Flatbed müşterileri için ilk üç saat konaklama ücretsizdir. Ayrıca salonun faydalarından yararlanmak isteyen herkes önceden online rezervasyon yaptırabilir veya girişte ödeme yapabilir.

AirAsia
IATA ICAO Çağrı Kodu
AK AXM RED CAP

Kuruluş: 1996
Havalimanı Yeri:Malezya
Hubları: KUL
Sahibi: Tune Group
Global Havacılık İttifakı: Bulunmamaktadır
Sık Uçuş Programı: BIG
Şirket Sloganı: Now Everyone Can Fly

Uçak Sayısı: 254
Uçtuğu Destinasyon:  165
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 5.7
Uçak Tipi: Airbus
Uçak Detayı: Airbus A320, Airbus A320neo, Airbus A321neo

İletişim: KLIA Level 5, Departure Hall Main Terminal Building Kuala Lumpur International Airport (KLIA) 64000 Sepang, Selangor, Malezya
Telefon Numarası: +60 3 8660 4333, +60 6 0085 8888
Fax: +60 3 8777 8031
E-mail: support_activities@airasia.com

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler AirAsia Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1Kota Kinabalu → Kuala LumpurUÇUŞ ARA
2Bangkok → Kuala LumpurUÇUŞ ARA
3Denpasar → Kuala LumpurUÇUŞ ARA
4Phuket → Kuala LumpurUÇUŞ ARA
5Kuching → Kuala LumpurUÇUŞ ARA
6Kuala Lumpur → Kota KinabaluUÇUŞ ARA
7Kuala Lumpur → BangkokUÇUŞ ARA
8Kuala Lumpur → DenpasarUÇUŞ ARA
9Kuala Lumpur → PhuketUÇUŞ ARA
10Kuala Lumpur → Johor BahruUÇUŞ ARA
11Kuala Lumpur → KuchingUÇUŞ ARA
12Kuala Lumpur → LangkawiUÇUŞ ARA
13Kuala Lumpur → ChennaiUÇUŞ ARA
14Kuala Lumpur → PenangUÇUŞ ARA
15Kuala Lumpur → Ho Chi Minh KentiUÇUŞ ARA
16Kuala Lumpur → SingapurUÇUŞ ARA
17Langkawi → Kuala LumpurUÇUŞ ARA
18Chennai → Kuala LumpurUÇUŞ ARA
19Penang → Kuala LumpurUÇUŞ ARA
20Singapur → Kuala LumpurUÇUŞ ARA