Yuvarlak Çayı: Muğla’nın Harareti Alan Tarafı

Yaz aylarının vazgeçilmez ve en uğrak yeri olan Muğla’da gezilecek birçok yer var. Bodrum, Fethiye, Marmaris gibi en bilinen beldelerin arasında gözden kaçmış olağanüstü yerler de var. Bu beldelerin arasında olan Köyceğiz’i özellikle Yuvarlak Çayı çok seveceksiniz! Neden mi hemen açıklayalım. Gelen insanların her çeşit tatili yapabildiği bu şehirde huzurlu bir tatil istiyorsanız Köyceğiz tam size göre. Hazırsanız gelin Köyceğiz’e yakından bakalım.

Köyceğiz, Muğla’nın şirin mi şirin, küçük bir beldesi olmakla birlikte doğal güzellikleriyle gelen ziyaretçileri adeta mest ediyor. Bu güzel beldenin harika doğası ile baş başa kalmaya doyamayacaksınız. Marmaris’e yakınlığı ile göz dolduran Köyceğiz Marmaris’in sadece 55 kilometre kadar uzağında. Konumu itibariyle göz boyayan Köyceğiz’den kısaca bahsedecek olursak; bütün yılın yorgunluğunu atabileceğiniz, kaplıcalarına gidip şifa bulabileceğiniz, tarihi adeta günümüzde yaşayabileceğiniz ve en önemlisi doğal güzellikleri ile daha önce yaşamadığınız hislerin en güzelini yaşayacağınız bir beldedir Köyceğiz. Çoğu tatil sever için başta kötü karşılanmakta olan Köyceğiz, denizi ve sahili olmamasını muhteşem Köyceğiz Gölü ile telafi etmeyi de başarıyor.

Yuvarlak Çayı, Kaunos Antik Kenti, Sultaniye Kaplıcaları gibi içinde birçok güzel yer barındıran Köyceğiz’e giderseniz asla pişman olmayacaksınız, aksine önümüzdeki sene de gitmek isteyeceksiniz. Gezip görülecek o kadar çok güzelliği olan bir yerdesiniz ki biz yazımıza nereden başlayacağımıza bir türlü karar veremedik. Fakat Yuvarlak Çay diye bilinen bir doğa harikası var ki sizleri kendisine hayran bırakıyor.

Köyceğiz’in en bilindik ve en güzel yerlerinden olan Yuvarlak Çayı’na özellikle gitmenizi ve görmenizi tavsiye ederiz. Yuvarlak Çayı, şehrin gürültüsünden kaçıp huzur arayanlara tam bir cennet gibi gelecektir. Şöyle bir yer hayal edin. Yaz mevsiminin ortasında her yer sıcak ve serin bir yer istiyorsunuz ve burada kafanızı dinlemek istiyorsunuz. Ardından hemen suyun kenarında olan bir yerde çok güzel yemekler yiyip ailenizle ya da arkadaşlarınızla çok güzel sohbet çeviriyorsunuz. İşte burası Yuvarlak Çayı!

Kısaca Yuvarlak Çayı

Dağdan gelen karların erimesiyle oluşturduğu öbeklerle beslenen ve Topgözü Kanyonu’nda bulunan (Köyceğiz ve Ortaca ilçeleri arasında kalıyor) Yuvarlak Çayı, yaz aylarında serinlemek için en ideal yerlerdendir. Türkiye’nin karasal anlamda cenneti olarak bilinen Yuvarlak Çay, Muğla’nın buz gibi sularının geçtiği bir çay olma özelliğindedir. Demir gibi soğuk olmasının sebebi ise, kar sularından beslendiği için ısı seviyesi o bölgedeki diğer su kaynaklarına göre oldukça düşüktür. Yaz döneminde Muğla’da ortalama sıcaklık 20-30 derece arasında değişirken Köyceğiz’de oldukça serin bir hava vardır. Burada havanın serin olmasının en büyük etmeni ise Yuvarlak Çayı’dır.

Yaz aylarında Muğla’nın yakan sıcaklığından bunalırsanız burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Seyahatinize ferahlık katacağından eminiz.

Yuvarlak Çayı’nda Neler Yapılır?

Yuvarlak Çayı Salıncak

Arabanıza atladınız geldiniz. Çevreye şöyle bir bakındınız. Ee tamam geldik, serinledik de burada ne yapacağız acaba dediğinizi duyar gibiyiz. Bizler size hemen ne yapmanız gerektiğini söyleyelim. Sakinlik ve huzurun tam ortasında yer alıyorsunuz, peki bu muhteşem çay ve çevresinde ne yapılır? Güzel bir yemek yedikten sonra minderlere yayılıp sıcak çayınızı yudumlarken eşsiz doğayı dinleyebilir, kendinizi çayın serin sularına bırakabilir ya da çayın birbirinden güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Orada yaşayan halk çaya girenleri düşünüp eğlenceli bir aktivite bile geliştirmişler: Çayın üzerine ahşap salıncakları kuran insanlar gelen ziyaretçilere bu soğuk çaya bir anda alıştırmayı hedefliyor.

Bizim de tavsiyemiz Yuvarlak Çayı’na bir anda ve kendinizi alıştırmadan girmeniz. Son olarak kampçılara güzel bir haberimiz var. Ekipmanınız sağlam olursa, Yuvarlak Çayı’nın çevresindeki alanlara kamp kurabilirsiniz. Sinek ilacınızı, termosunuzu ve sizi sıcak tutacak battaniyenizi yanınıza aldığınız sürece misler gibi bir tatil sizi bekliyor. Yazın sıcağında battaniye getirin diyoruz artık Yuvarlak Çayı’nın ne kadar ferah ve soğuk olduğunu siz düşünün!

Yuvarlak Çayı’nda Yeme – İçme

Yuvarlak Çayı ,Koyceğiz, Muğla, Türkiye

Yuvarlak Çayı’nın kenarında bulunan sayısız küçük işletmelerden hoşunuza gidene oturabilir, doğanın sesini dinleyebilirsiniz. Kahvaltı için kendinizi belli bir saatler kısıtlamanıza gerek kalmayan işletmelerde, yeşilin bütün tonlarını izleyerek güzel bir kahvaltı yapmak muhteşem olacak! Bütçe dostu işletmelerde güzel ve uygun fiyata kahvaltınızı yapabilir, öğleden sonra balık, tandır, kızartma gibi birçok ana yemek seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Her çeşit yemeğe yer veren Yuvarlak Çayı işletmecilerinin en sık tercih ettiği yiyecek türü deniz ürünleridir. Çayın çevresinde trekking yaptıktan sonra şöyle güzel bir çilingir sofrası kurulsa hiç de fena olmaz değil mi? Yemeğin üstüne güzelinden bir demleme çay içerken “iyi ki buraya gelmişiz.” Sesleri kulaklarınızda yankılanacak!

Yuvarlak Çayı’na Nasıl Gidilir?

Yuvarlak Çayı’na ulaşmak için birçok alternatif mevcut. Havayolu ile ulaşmak isteyenler için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi şehirlerden Dalaman Havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Dalaman Havalimanı’ndan Yuvarlak Çay’a ulaşmanız araçla sadece 20 dakikanızı alacak. Köyceğiz Ortaca mevkilisinin yer aldığı yolu takip ederseniz zaten havanın serinlediğini fark edecek ve Yuvarlak Çayına hızla yaklaştığınızı göreceksiniz. Havayolu dışında şahsi aracınızla veya maceraperest ruhunuzu da yanınıza katıp otostopla da Yuvarlak Çaya ulaşımınız mümkün. Hadi ne duruyorsunuz seyahat planınıza Yuvarlak Çayı da ekleyin! Hatta uçak biletinizi şimdiden alın. Muğla’nın derinizi yakan sıcaklığından kurtulmak için Yuvarlak Çayı ideal bir yer olmakla birlikte burada unutamayağınız anılarınızın olması da cabası olacak.