Vizesiz Ülkeler, Vize istemeyen ülkeler 2021

16 Temmuz 2021 tarihi itibariyle Türk vatandaşları 111 ülke ve bölgeye vizesiz veya sınırda vize ile giriş yapabilir hale geldi. Henley Pasaport Endeksi‘ne göre seyahat özgürlüğü açısından Türk pasaportu 52. sırada yer aldı.

Vizesiz Seyahat Nedir?

Öncelikle vizesiz seyahatin ne olduğunu kısaca tanımlayalım. Eğer o ülkenin kendine has bir vize zorunluluğu yoksa, herhangi bir ön koşul ve başvuru olmadan gidebildiğiniz bir ülke ise, visa-free, yani vizesiz ülkelerden biridir.

Bu ülkelere gitmeden evvel bir vize hazırlığı yapmanıza, bir harç ödemenize, ya da “ Başvurum kabul edilmezse, vizem çıkmazsa” diye dert etmenize gerek yok! Online uçak biletinizi alın, bavul hazırlayın, ve yola koyulun. Hepsi bu.

Bazı ülkelere pasaportsuz bile seyahat etmek mümkün.

Örneğin Türk vatandaşıysanız Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Ukrayna’ya pasaportsuz giriş yapabilirsiniz. Tabii, pasaportunuzun türüne göre, gidebileceğiniz ülkelerin de değişebilir olduğunu unutmayın.

Ayrıca, vizesiz ülkeleri de 2 kategoriye ayırabiliriz. Tamamen vizesiz ülkeler, bahsettiğimiz gibi, sadece bilet alarak gidebilirsiniz. İkinci seçenek ise kapıda vize olanağı sunan ülkeler (sınırda vize).

Vizesiz Ülkeler hangileridir?

Arjantin Honduras Panama
Arnavutluk Hong Kong Paraguay
Azerbaycan İran Peru
Bağımsız Samoa Jamaika Sao Tome ve Principe
Bahamalar Japonya Seyşeller
Barbados Karadağ Şili
Belarus Katar Singapur
Belize Kazakistan Sırbistan
Bolivya Kırgızistan Sri Lanka
Bosna-Hersek KKTC St. Lucia
Botsvana Kolombiya Suriye
Brezilya Kongo Cumhuriyeti Tayland
Brunei Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Tonga
Dominika Kosova Trinidad-Tobago
Ekvador Kosta Rika Tunus
El Salvador Kuzey Makedonya Tuvalu
Endonezya Lübnan Uganda
Fas Makao Ukrayna
Fiji Malezya Ürdün
Filipinler Mauritius Uruguay
Filistin Moğolistan Vanuatu
Gana Moldova Venezuela
Guatemala Nikaragua Zambiya
Gürcistan Özbekistan

Sınır Kapısında Vize Nedir?

Kapıda(sınırda) vize, ülkelerin sınır kapılarında alınan vize tipidir. Bazı ülkeler arasında geçerli olan bu vize tipi, belirli bir güne kadar geçerli olan vizeyi sınır kapısına gelindiği zaman alınabilme imkanı sunuyor. Bu tip bir vize alabilmek için öncelikle bu vize tipini saylayan ülkelerden birine seyahat etmeniz gerekiyor. Bazı ülkelerde, ülkede kalma süresi 30 gün olmakla berber bazılarında ise 4 aya dek uzayan vizeler almak mümkün. Yurt dışı seyahatlerinin en çok uğraştıran kısmı uzun süren vize başvurularıdır. Çoğumuz yüksek meblağlı vize ücretleri yüzünden, ya da sancılı başvuru süreçlerinden kaçınırız. Dolayısıyla, kapıda vize sağlayan ülkelere seyahat planlamak çok daha kolay ve pratik. Peki kapıda vize sağlayan ülkeler hangileri?

Sınır Kapısında Vize Veren Ülkeler

Afrika ülkeleri: Burundi, Cibuti, Komor Federe İslam Cumhuriyeti, Madagaskar, Mozambik, Senegal, Sudan, Tanzanya, Togo, Uganda ve Yeşil Burun Adaları.

Asya ülkeleri: Bahreyn, Doğu Timor, Kamboçya, Kuveyt, Maldivler, Nepal, Sri Lanka, Tacikistan, Tayvan, Umman, Azerbaycan ve Ermenistan.

Okyanusya ülkeleri: Palau, Samoa, Tonga ve Tuvalu.

Sınırda vize ücreti nedir?

Sınırda vize ücretler her sene değişebilir. Ülkeden ülkeye de farklılık gösteren kapıda vize ücretlerini, gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluk sayfasına göz atarak öğrenebilirsiniz.

Sınırda vize işlemi ne kadar sürer?

Vize alım işlemi süresi, vize ücreti gibi ülkeden ülkeye farklılık gösterse de 7-10 dk içerisinde vizenizi alıp ülkeye giriş yapabilirsiniz. Gittiğiniz ülkenin o anlık ziyaretçi yoğunluğu gibi detaylar bu süreci uzatabilir.

Sınırda vize için gerekli belgeler nelerdir?

Vize için gerekli belgeler, işle süresi ya da ücreti gibi değişiklik gösterebilir fakat genel olarak yanınızda olması gereken belgeleri sizin için listeledik.

  1. Pasaport (süresinin geçmediğinden/azalmadığından emin olun)
  2. Pasaport fotokopisi
  3. Vize Başvuru Formu
  4. Vize ücreti
  5. Uçak bileti (gidiş- dönüş)
  6. Detaylı konaklama bilgileri
  7. En az 3 adet biyometrik fotoğraf
  8. Seyahat sağlık sigortası
  9. En az 3 aylık banka hesap ekstresi

Üçüncü bir seçenek:Online Vize

Online vize aslına bakarsanız oldukça kolay. Hatta belki sınırda vizeden bile daha kısa sürebilir. Bu seçenekte ülkeye giriş yapmadan vizeye başvuruyorsunuz. Bu seçenek yine ülkeden ülkeye farklılık gösterse de, normal bir vize başvuru sürecinden çok daha hızlı ve pratik.

Tüm bunların yanı sıra artık dikkat etmemiz gereken br husus daha var; Covid-19. Kısıtlamaların yavaş yavaş kalkması ve uçuşların açılması ile artık seyahatler de başlamış oldu.  Ülkeler, kendi vatandaşı olsun ya da olmasın, çeşitli aşı şartları/ belgeleri zorunlu kılmaya başladı. Kesin bilgiler için yine hangi ülkeye seyahat etmeyi düşünüyorsanız, ona göre araştırma yapmalısınız. Vize istemeyen bir ülke, aşı kartı ya da ekstra bir aşı belgesi istiyor olabilir!