Uludağ Nerededir?

Uludağ, Marmara Bölgesinin illerinden biri olan Bursa il sınırının içerisinde konumlanmaktadır. Ülkenin en popüler dağlarından biri olan Uludağ Bursa ilinde bulunan yeriyle 2.543 metre yüksekliğe sahiptir. Bununla beraber ülkenin 7 bölgesinden birini yansıtan Marmara Bölgesi toprakları içerisinde yer sahibi olan dağ yine Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır. Bölgenin denizi olan Marmara Denizinin güneyinde bulunmasıyla uludağ nerede sorularına yanıt veren Uludağ, Türkiye’nin en popüler kayak merkezleri arasındadır. Uludağ’ın konumu ayrıntılı bir biçimde ele alındığında Bursa ilinin Soğukpınar ilçesine bağlı olduğu görülür. Aynı zamanda dağın Bursa iline ve eski adı Adranos olan Orhaneli ilçesine doğru bakan yamaçları bulunur.

Uludağ’a Ulaşım

Uludağ konumu itibariyle misafirlerin birçok yol ile ulaşabileceği bir yapıdadır. Bursa’nın gözde yerlerinden biri olan Uludağ’a karayolu, havayolu ve deniz yolu ile ulaşım sağlanır. Böylelikle bölgenin en yüksek Dağına otobüs, özel araç, feribot ve uçak gibi birbirinden farklı seçenekler ile gidildiği bilinir. Türkiye’nin bilinen ve tercih edilen kayak merkezi Uludağ’a karayolu ile ziyaretçiler özel araçları ile gidebilirken aynı zamanda çeşitli firmalar aracılığıyla otobüsle de ulaşım sağlanabilir. Bursa ilinin otogarından 50 dakikalık bir süre zarfında geçirilen seyahat sonrasında uludağ nerede sorusunun yanıtı kolayca verilebilir. Ziyaret severlerin söz konusu bölgeye özel araçları ile de ulaşabilmeleri mümkündür . Bireysel araçlar ile ulaşılması hedeflenen bölgeye Marmara ve Ege bölgesi üzerinden Orhangazi ve İzmir yolu tercih edilerek ulaşılabilir. Bitkisel zenginlik açısından ender olan gözde kayak merkezine İç Anadolu ve Güney bölgesinden ulaşılması planlanıyor ise Eskişehir yolu tercih edilebilir. Doğu ve Karadeniz yönünden yola çıkacak olan kişiler ise Sakarya yolu istikametinden Uludağ’a ulaşabilmektedirler. Türkiye’nin en büyük doğa ve kış sporları merkezini oluşturan Uludağ konumuna uçak ile Yenişehir Havalimanına inilerek de ulaşılabilmektedir. Havalimanı sonrası karayolu yolculuğu ile ilgili bölgeye araç seferleri düzenlenmektedir. Bununla beraber havalimanından şehir merkezine gidilerek de bölgenin en yüksek Dağına ulaşılabilmektedir.

En yüksek konumunda eski buzullara ait kalıntılara rastlanan ve bu yönüyle de oldukça değerli olan Uludağ bölgesine deniz yolu ile de ulaşım sağlanabilir. Deniz yolu üzerinde feribot ile ulaşım imkanı sağlanan Uludağ’a İstanbul ili üzerinde düzenlenen feribot seferleri sonucunda uludağ nerede soruları yanıtlarını bulabilmektedir. İstanbul-Bursa illeri arasında gerçekleştirilen feribot seferleri sonrasında kolaylıkla erişim sağlanan bölgeye feribotun ardından yine şehir merkezi üzerinden aktarmalı yöntemler ile karayolu üzerinden varılır. Bu seçeneklerin arasında Bursa şehir merkezi yerine feribot bölgesinden Bursa otogarına geçilerek yine otogar üzerinden gerçekleştirilen aktarma seferler ile ulaşım sağlayabilme imkanı da yer almaktadır.

Uludağ Gezilecek Yerler

Uludağ gerek konumu gerek özellikleri gerekse ülkenin özellikle kış aylarında en ünlü yerlerinden biri olma nitelikleri ile gün içerisinde yapılabilecek birçok aktiviteyi çatısında barındırır. Bölgenin en yüksek dağı olmasıyla eşsiz bir manzarayı ziyaretçilerine sunan Uludağ bünyesinde bulundurduğu Milli Parkı ile gündemdedir. Bölgeye ulaşım sağlayan kişiler Uludağ Milli Parkının içerisinde yer alan kayak merkezinde kayak yapabilirler. Bursa ili üzerinden ulaşılan kayak merkezi uludağ nerede sorusunun yanında Uludağ’da yapılacaklar sorusunun cevapları içerisinde listenin başında gelmektedir. Kayak merkezinin içerisinde yer alan restoran ve tesisler ziyaretçilerin gün içerisinde vakit geçirebilecekleri mekanlardan bazılarıdır.

Uludağ konumu üzerinde kayak merkezinin yanı sıra gezilecek yerlerin başında Çobankaya Yaylası bulunur. Çobankaya Yaylası bölgeye ulaşım sağlayan kişilerin görmeden dönmemeleri gereken eşsiz bir yapıda vücut bulur. Yayla ziyaretinin yanında bölgede bünyesinde doğal güzellikleri barındıran birçok yer bulunur. Bu yerlerin başında şelale ve göller gelir. Softaboğan ve Uludağ Aras Şelaleri görülmesi gereken şelaleleri yansıtırken Uludağ’a ulaşımda her ne yol kullanılırsa kullanılsın Buzlu ve Aynalı Göller de gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahiptirler.