Amman - Medine Uçak Bileti

Amman - Medine uçak bileti

Amman - Medine uçak bileti sayfamızda yukarıda bulunan panelimizden arama yaparak en ucuz Amman - Medine uçak bileti'ni bulabilir. Havayolu, fiyat , havalimanları, saat ve daha birçok farklı kritere göre filtlereme yapabilir en ucuz Amman - Medine uçak bileti'ni satın alabilirsiniz.

Ayrıca Amman - Medine uçak bileti sayfamızda havalimanından şehire ve şehirden havalimanına ulaşım hakkında bilgi bulabilirsiniz. Amman - Medine uçak bileti fiyatları için en geniş seçenekleri Tripuck sunmaktadır.

Amman Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Kraliçe Aliye Uluslararası Havalimanı

Kraliçe Aliye Uluslararası Havalimanı, Ürdün'ün başkenti olan Amman şehir merkezinden 36 km uzaklıkta bulunmakta olup Zizye ilçesi sınırları içerisindedir. Havalimanı adını Ürdün’ün eski kralı Kral Hüseyin’in 1977'de helikopter kazasında ölen üçüncü eşi Kraliçe Aliye’den almıştır.

Havalimanı, 2017 yılında yaklaşık 8 milyon yolcuya hizmet vermiş olup Ürdün'ün en büyük havalimanıdır. 40'dan fazla havayolu tarafından kullanılmaktadır.

Amman şehir merkezinden özel aracınız ile havalimanına gitmek isterseniz havalimanı yolu üzerinden yaklaşık 35 dakika'da ulaşabilirsiniz. Havalimanında kısa ve uzun süreli aracınızı bırakacağınız park alanları mevcuttur. Eğer aracınınızı 3 saat'ten fazla otopark'ta bırakacaksınız mutlaka uzun süreli park alanını tercih ediniz.

Kraliçe Aliye Uluslararası havalimanı'na ulaşmak için ayrıca Otobüs, Taksi ve Tripuck transfer seçenekleriniz de bulunmaktadır.

Transfer

Tripuck transfer hizmetini kullanarak şehrin önemli lokasyonlarından Kraliçe Aliye Uluslararası havalimanına ulaşmanız mümkün. Amman şehir merkezinin yanısıra Sowayma Ölü Deniz, Sweimeh, Irbid ve Marriot Plajı Ölü Deniz'den de transfer imkanı bulunmaktadır. Tripuck transfer sayfasından havalimanına ulaşmak istediğiniz bölgeyi seçip rezervasyon yapabilirsiniz.

Otobüs

Havalimanına giden otobüsler Sariyah express firması tarafından işletilmektedir. Havalimanın şehir merkezine uzak olmasından dolayı taksi fiyatları düşünülünce oldukça ucuz bir ulaşım aracıdır. Otobüsler saat sabah 6:30 ile gece 12:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Her 30 dakikada North Otobüs İstasyonun'dan hareket etmektedir. Tek yön bilet fiyatı 2.50 JOD'dur. Yaklaşık olarak yolculuk süresi 1 saattir. Detaylı bilgiye Sariyaj express web sitesi'nden ulaşabilirsiniz.

Otobüs güzergahı: Kuzey Otobüs İstasyonu - Housing Bank Complex - Fourth Circle - Fifth Circle - Six Circle - Seventh Circle - Havalimanı

Araç Kiralama

Kiralamış olduğunuz araç ile Kraliçe Aliye Uluslararası Havalimanına ulaşabilirsiniz. Havalimanın'da aracınızı havalimanında ofisi olan araç kiralama şirketlerine teslim edip uçağınıza yetişebilirsiniz. Havalimanında ofisi olmayan araç kiralama şirketleri için teslim yeri ve saatini önceden firmaya bildiriniz.

Kraliçe Aliye Uluslararası havalimanında bulunan araç kiralama şirketleri; BUDGET, HERTZ, EUROPCAR, PAYLESS, AVIS, NATIONAL-ALAMO, THRIFTY

Taksi

Amman'da sarı ve gri taksiler kolaylıklar şehir merkezinde bulunabilmektedir. Taksi'lerde yeşil logo'yu görüyorsanız lisanslı taksilerdir. Eğer yoksa, başka şehirden gelen Amman içinde yolcu taşıması yasaklı olan taksiler'dir. Mümkün mertebe bu taksileri tercih etmeyiniz. Genel olarak taksilerde taksimetre kullanılır. Havalimanına ulaşmak için 20 JOD gibi bir ücret ödersiniz. Eğer daha yakın bir mesafeden havalimanına gidecek iseniz 10-15 JOD ücret'de ödeme imkanınız bulunmaktadır.

Taksi şöförü ile önceden fiyat konusunda anlaşınız. Ayrıca taksimetrenin açık olduğundan emin olunuz. 

**Amman Civil havalimanı diğer adıyla Marka Uluslararası havalimanı Amman şehrinin eski havalimanı olup günümüzde charter ve private jet uçuşları için kullanılmaktadır. Yoğun olarak kullanılan bir havalimanı olmadığı için ulaşım bilgisine sayfamızda yer verilmemiştir.

Medine Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Prens Muhammed Bin Abdülaziz Havalimanı

Prens Muhammed Bin Abdülaziz havalimanı, Medine şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. İslam dini açısından önemli bir şehirdir.  Medine'ye her yıl milyonlarca kişi hac ziyareti yapmaktadır. Bundan dolayı özellikle hac sezonunda havalimanında yoğunluk yaşanmaktadır.

Havalimanına hem uluslar arası hem de Cidde ve Riyad gibi şehirlerden iç hat uçuşlar ile ulaşılabilmektedir.

Prens Muhammed Bin Abdülaziz havalimanından şehir merkezine ulaşımlarınızda Otobüs, Taksi ve Tripuck transfer seçenekleriniz bulunmaktadır.

Transfer

Tripuck transfer hizmetini kullanarak Prens Muhammed Bin Abdülaziz havalimanından şehrin önemli lokasyonlarına ulaşabilirsiniz. Tripuck transfer sayfasından havalimanından ulaşmak istediğiniz bölgeyi seçip rezervasyon yapabilirsiniz.

Otobüs

Otobüs ile şehir merkezine ulaşım biraz zaman alsa da hesaplı olduğu için tercih edilebilir. Otobüslere gitmek istediğiniz yere gittiğinden emin olunuz. Otobüslerde Arapça yazdığı için zorlanabilirsiniz. Mümkünse çevrenizde bulunan birinden yardım alınız. Otobüs her 30 dakikada bir havalimanından hareket etmektedir. Son durağı Peygamber Camii'dir. Bilet ücreti 3 SAR'dır.

Araç Kiralama

Tripuck araç kiralama hizmetini kullanarak Prens Muhammed Bin Abdülaziz havalimanından şehir merkezine ve birçok çevre ilçelere ulaşabilirsiniz. Havalimanında ofisi bulunan bir firmayı göz önünde bulundurmanızı dönüş yolculuğunuzda kolaylıkla araç teslim etmeniz için önemlidir. Araç teslim alma yeri ve teslim etme yerinin farklı olduğu durumlarda bazı araç kiralama firmaları ekstra ücret talep edebilmektedirler.

Prens Muhammed Bin Abdülaziz havalimanında bulunan araç kiralama şirketleri; HANCO ARAÇ KİRALAMA, THEEB, BUDGET, KEY

Taksi

Havalimanı terminal çıkışında taksileri bulabilirsiniz. Havalimanı park yerinde taksi ücretleri konusunda detaylı bilgi bulunmaktadır. Şehir merkezine ulaşım yasallar ile sabitlenmiştir. Ama bu kutsal şehirde sizden ilave ücret alamak için taksiciler türlü yollar deneyecektir.

Taksi ücreti sabit olmasına rağmen araç cinsine göre değişiklik gösterebilir. Impala, Lexus ve Mercedes gibi özel transfer seçeneklerini seçerseniz daha fazla ödersiniz. Normal taksileri şeçmenizi öneririz. 2018 yılı güncel taksi tarifesini aşağıda bulabilirsiniz.

Bölge Yaklaşık Uzaklık Ücret
Havaalanı Yolu / Sağlık İşleri 9 KM 40 SAR
Alsharqiyah Bölgesi / Kral Abdülaziz Caddesi 10.5 KM 40 SAR
Haram Merkez Bölgesi 12 KM 50 SAR
Quba / Hizam / Al-Awali / Qurban 18.5 KM 55 SAR
Kral Fahad Hastanesi / Al-Naseem Bölgesi 19 KM 50 SAR
Al-Khulail / Al-Jurf / Taibah Üniversitesi / İslam Üniversitesi 21 KM 60 SAR
Arwah / Al-Anbariyah / Prens Naif Bölgesi 21 KM 60 SAR
Ohud Hastanesi / Al-Azizeyah 26 KM 65 SAR
Abyar Ali / Suudi Alman Hastanesi 30 KM 75 SAR