Uçağın İkinci Mucidi Emma Lilian Todd’un Hikayesi

İlk kadın havacıların uçağın icadı ve tasarımı üstünde önemli çalışmalar yaptığını biliyor muydunuz? Dünya Kadınlar Günü’nde ilk kadın uçak mucidi olarak tarihe geçen ve havacılık teknolojisinin gelişmesinde önemli rol alan Emma Lilian Todd’un izini sürelim istedik.

Şimdi, uçakların icadında ve geliştirilmesinde rolü olan bu önemli kadının hikayesini anlatacağız sizlere…

Washington’da Doğan Meraklı Bir Kız

1865 yılında Washington’da doğan Emma, küçüklüğünden beri hobilerinin ve merakının peşinden koşmuş, teknik işlere hep ilgi duymuştu. İleriki yaşlarında yazdığı otobiyografisinde teknik tarafa olan yatkınlığının büyükbabasına çektiği söylüyordu. Kadınların, eğitim hayatının oldukça dışında tutulması sebebiyle okula gidemeyen Emma; iş sahibi olmak istediğinde kendi kendine daktilo yazmayı öğrendi. Bir patent ofisinde daktilo sekreterliği yaparak geçimini sağlarken, ardından valilikte çalıştıktan sonra bu işi de bırakıp hukuk eğitimi almak için New York’a gitti. Burada New York Üniversitesi Hukuk Bölümünden mezun olan ilk kadınlar arasında yer aldı. Yine de mucitliğe olan ilgisini yitirmedi. Boş zamanlarındaki çalışmalarıyla birkaç icadının patentini almıştı. 1900’lerin başlarında şehirde arada sırada havada süzülüşüne şahit olduğu zeplinlerden oldukça etkilendi ve hobi olarak “uçan makinelerle” ilgilenmeye başladı. Onlara “oyuncaklarım” diyordu. Önce zeplinler üzerinde çalışan Emma’nın ilgisi sonrasında uçaklara kaydı. Tüm gücüyle kendisinin tasarlayacağı bir uçak modelinin üstünde çalışmaya koyuldu.

Kağıttaki Tasarım Uçağa Dönüşüyor

İki kanatlı uçak tasarımını ilk defa New York’taki Madison Square Garden havacılık fuarında sergiledi. Çift kanatlı uçağının tasarımında uzun süre kanat çırpmadan uçabilen albatros kuşundan ilham aldığını söylüyordu. Tasarımı, yardımsever iş kadını Olivia Sage’nin dikkatini çekmişti. Emma’nın teknik tasarım gücüne inanan Olivia, 7 bin dolarla onun yatırımcısı oldu. Böylece dünyanın ilk kadın uçak tasarımcısına yatırım yapan kişi de yine bir kadın olmuştu. Uçağını inşa etmek için ise New York Staten Island’dan Wittemann Kardeşler ile anlaştı.

Wright Brothers’ın dünyadaki ilk uçağı yaptığı 1906 yılında kendi uçak tasarımı üstünde çalışmaya başlayan Emma Lilian Todd, uçağını 3 yıl sonra, yani 1909 yılında tamamlamayı başardı. Uçağın iskeleti çam ağacından yapılmış, kanatları muslin kumaşı ile sarılmıştı. Emma, uçağını ilk olarak kendi kullanmak istedi ve uçuş izni almak için devlete başvurdu. Ancak izin çıkmadı. Emma’nın özel tasarım uçağının ilk pilotu bu yüzden ünlü Fransız havacı Didier Masson oldu. 7 Kasım 1910’daki uçuş başarıyla tamamlandı ve Emma Lilian Todd; uçak tasarlayan, inşa eden ve başarıyla uçuşunu planlayan ilk kadın mucit olarak dünya tarihine geçti.

Siz de bir sonraki uçuşunuzda havacılığın bugünkü standartlarına gelmesine öncelik eden kadın mucit Emma Lilian Todd’u hatırlayın. İyi uçuşlar!