Türkiye’de Gün Batımının İzlendiği En Güzel Yerler

Güneş, bu hayattaki en büyük nimetlerimizden biridir. Güneşin olduğu günler bile kendimizi çok mutlu ve huzurlu hissettiğimiz olmuştur. İçimizin kıpır kıpır olduğunu hisseder, yüzümüzde adeta bir gülümseme oluştuğunu fark ederiz. Gün batımı ise çoğumuz için günün hatta güneşin en güzel anlarından biridir ve içimizde çok farklı duygular uyandırır. Gök yüzünün büründüğü turuncu, kırmızı, pembe, mor ve sarı renkler izlerken bizi resmen büyüler. Karşımızdaki bu büyüleyici manzaranın da asla bitmesini istemeyiz. Gün batımını izlediğimiz yerler de günün bu özel anına bir dokunuşta bulunuyorsa, bu anı daha da güzelleştiriyorsa ortaya kartpostal gibi bir görüntü çıkar. Bu aklımıza kazınacak manzaraya tanık olabilmemiz için Türkiye’de gün batımının izlendiği birbirinden farklı ve masalsı yerler bulunuyor. Eğer siz de gün batımı aşığıysanız, “Gün batımını asla kaçıramam. Bir de fotoğraf çekerek bu anı ölümsüzleştirmek istiyorum.” derseniz Türkiye’de gün batımının izlendiği en güzel 10 yerden bahsettiğimiz bu yazımızın tam size göre olduğunu söylemek isteriz. Bu yazımıza göz attıktan sonra gün batımını izlemek için bu 10 özel yere gitmek için hemen yola koyulacaksınız. Gün batımı saatinden 1 veya 2 saat önce bu alanlarda yerinizi almanızı tavsiye etmeyi de unutmayalım.

Gün Batımının En Güzel İzlendiği Yerler

Nemrut Dağı, Adıyaman

Nemrut Dağı, Türkiye’de gün batımı denildiğinde akla gelen yerlerden bir tanesidir. Gün batımını izlemek için tanık olunabilecek en farklı atmosfere sahip yer denilebilir. Türkiye’nin Adıyaman ilinde 2.150 metre yüksekliğindeki bu dağda “Kommagene” adı verilen krallığa ait birbirinden farklı büyüleyici antik kalıntılar ve heykeller bulunuyor. Nemrut Dağında çıktığınız mistik yolcuğun ardından gün batımını birbirinden farklı tanrı heykelleri ve kalıntıları arasında izlemek size mükemmel anlar yaşatacaktır. Bu yolculuğu fotoğraflarla taçlandırmanız da tekrar tekrar size bu eşsiz anıları hatırlamanız için fırsat olacaktır.

Şeytan Sofrası, Ayvalık, Balıkesir

Şeytan Sofrası, ilk duyulduğunda kulağa ürkütücü gelebilmektedir. Ancak ziyaret ettiğinizde sizi kendisine hayran bıraktıracak bir güzelliğe sahiptir. Şeytan Sofrası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yüksek kayalık bir tepede bulunan, Türkiye’de gün batımının keyifle izlendiği yerlerden bir tanesidir. Şeytan Sofrasının adı ise şeytanın ayak izinin bulunduğu inanılan bir lav birikintisinden gelmektedir. Bu ayak izine benzeyen bölge kafes içinde korunmaya alınmıştır. Ziyarete gelen turistler ise bu ayak izine dilek dileyerek para atarlar. Ayrıca tepede bulunan lokantada gün batımı eşliğinde çayınızı, kahvenizi yudumlayabilir veya güzel bir akşam yemeğinin keyfini çıkarabilirsiniz. Şeytan Sofrasında gün batımını izlemek ise o kadar güzeldir ki gün batarken alkışlamak adeta bir gelenek haline gelmiştir. Tatil için Ayvalık’a gittiğinizde gün batımını mutlaka Şeytan Sofrasında izlemenizi ve gün batarken tutulan alkışlara eşlik etmenizi tavsiye ediyoruz.

Panorama Seyir Noktası, Kaş, Antalya

Akdeniz bölgesinde tatil denildiğinde Antalya’nın Kaş ilçesi vazgeçilmezlerdendir. Birbirinden güzel plajları, koyları, tarihi ve doğal alanları ile turizm açısından önde gelen yerlerden bir tanesidir. Doğal olarak bu kadar güzel turistik noktanın yer aldığı Kaş’ın pek çok noktası da Türkiye’de gün batımının izlendiği en güzel yerler arasında yer alıyor. Deniz manzarası eşliğinde gün batımı izlemek isterseniz Büyükçakıl Plajı, tarihi bir atmosfer içinde gün batımı izlemek isterseniz de Antiphellos Antik Tiyatrosu sizin için en güzel noktalardan biri olacaktır. Ancak yüksek bir tepeden Kaş manzarası ile birlikte gün batımının keyfine varmak isterseniz de Panorama Seyir Noktasına çıkarak bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Polente Feneri, Bozcaada, Çanakkale

Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerler başında birbirinden farklı adalar akla gelmektedir. Bozcaada da bu yerlerden bir tanesidir. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada’ya, Çanakkale’nin Geyikli ilçesinden arabalı vapura binerek yaklaşık yarım saat içinde varabilirsiniz. Ayrıca Çanakkale merkezden de Bozcaada’ya düzenlenen feribot seferleri ile yaklaşık bir buçuk saat içinde direkt olarak ulaşım sağlamak mümkündür. Şarap üretimi, restoranları, plajları, sokakları ile ünlü bu adada gün batımını izlemek de yaşanması gereken keyifli deneyimlerdendir. Hatta gün batımı izlemek için adaya özel olarak turların gerçekleştirildiğini de belirtmek gerekir. Bozcaada’da gün batımını izlemek için gidilmesi gereken en özel yerlerden bir tanesi Polente Feneridir. Bir yanda deniz manzarası, bir yanda rüzgâr güllerinin oluşturduğu bu harika alanda gün batımını izlemek unutulmaz bir anı olarak aklınızda kalacaktır. Gün batımını izlemek için çok tercih edilen bir yer olduğu için özellikle tatil sezonlarında oldukça kalabalık olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu sebeple Polente Fenerinde gün batımından yaklaşık 2 saat önce gelerek yerinizi almanızı, yanınızda getirdiğiniz şarabınız ve yiyeceklerinizle bu manzaranın keyfine varmanızı tavsiye ediyoruz. Polente Fenerinde temmuz, ağustos aylarında eşsiz gün batımı 20:00 ve 20:30 saatleri arasında gerçekleşiyor.

Kızıl Vadi, Kapadokya, Nevşehir

Kapadokya denildiğinde akla ilk gelen büyüleyici atmosferidir. Türkiye’nin turizm açısından önde gelen bölgelerinden biri olan Kapadokya’da gün batımını izlemek de oldukça büyüleyicidir. Kapadokya’da gün batımını izlemek için en güzel yerlerden biri ise Kızıl Vadi olarak karşımıza çıkmaktadır. Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesine oldukça yakın olan vadi, meşhur Üç Güzeller’e de yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunuyor. Türkiye’de gün batımının izlendiği en güzel yerler denildiğinde Kızıl Vadi’nin akıllara gelmesi ise çok normaldir. Çünkü batan güneşin yaydığı ışınların peri bacalarına vurarak ortaya çıkardığı görüntü adeta bir tablo niteliğindedir. Gün batımını izlemeye gittiğinizde bu anı unutmak istemeyeceğinizi ve bol bol fotoğraf çekmek isteyeceğinizi söylemek gerekir. Kapadokya’nın bağlarında üretilen meşhur şaraplardan yudum alarak bu manzarayı izlemek sizi adeta büyüleyecektir.

Pamukkale Travertenleri, Pamukkale, Denizli

Türkiye’de yer şekillerinin oluşturduğu ve turistlerin vazgeçilmezlerinden bir diğeri de Pamukkale Travertenleridir. Türkiye’nin Denizli ilinde bulunan bu doğal bölge, kaplıca sularının oluşturduğu termal havuzlarıyla ünlüdür. Beyaz rengin gök yüzü mavisiyle buluştuğu Pamukkale Travertenlerinde gün batımını da izlemek oldukça eşsizdir. Bu termal sularda yorgunluğunuzu atabilir, şifa bulabilir ve gün batımının eşsiz renkleriyle adeta dans edebilirsiniz. Gün batımı sırasında beyaz renginin buluştuğu gökyüzü mavisi yerini gün batımının turuncu, sarı, kırmızı renklerine bırakır ve ortaya muazzam bir manzara çıkar. Bu sebeple Türkiye’de gün batımının izlendiği en güzel yerler arasında Pamukkale Travertenleri de ilk sıralarda yerini almaktadır.

Gümüşlük, Bodrum, Muğla

Türkiye’de gün batımını deniz manzara eşliğinde izlemek istediğinizde Bodrum’un Gümüşlük mahallesinin tam size göre olduğunu söylemek gerekir. Bodrum’un en renkli yerlerinden biri olan Gümüşlük, kendinizi serin ve mavi Ege sularına atabileceğiniz eşsiz noktalardandır. Tatil için gittiğinizde ayrılmak istemeyeceğiniz bir atmosfere sahip olan Gümüşlükte gün batımını izlemek de bir o kadar keyif vericidir. Gümüşlükte deniz manzarası eşliğinde içeceğinizi yudumlarken gün batımı izleyebilir, eğer daha yüksek bir alandan gün batımının tadını çıkarmak isterseniz büyük bir kayanın yamacına kurulmuş Karakaya Köyü’nü ziyaret ederek günün en keyifli anlarından birine tanık olabilirsiniz.

Kız Kalesi, Mersin

Mersin’de adacık üzerinde bulunan tarihi Kız Kalesi, Türkiye’de gün batımın izlendiği en güzel yerlerden bir tanesidir. Bulunduğu mahalleye de adını vermiş olan kale, kıyıdan yaklaşık 600 metre uzaklığındadır. 1199 yılında yaptırılan kale, Roma döneminde kullanılan önemli yapılardan bir tanesidir. Bu kaleye sahil kenarında bulunan küçük balıkçı tekneleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Eşsiz tarihi bir yapı olan bu kalede gün batımını izlemek de sizi oldukça farklı bir atmosfere sokacaktır. Gün batımı sırasında yansıyan güneş ışınlarının bu tarihi kaleye vurarak ortaya çıkardığı eşsiz manzarayı izlemenizi ve fotoğraf çekmeyi unutmamanızı mutlaka hatırlatmak istiyoruz.

Assos Antik Kenti, Behramkale, Çanakkale

Tarihi bir alanda gün batımının keyfine varmak isterseniz Assos Antik Kenti görmeniz gerekir. Türkiye’de gün batımının izlendiği en güzel yerlerden bir tanesi olan Assos Antik Kent, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale Köyü’nde bulunmaktadır. Volkanik bir tepede ve yamaç kenarında konuşlanmış bu antik kent, tarihi bir gezintinin ardından gün batımı izlemek için adeta biçilmiş bir kaftan niteliğindedir. Bu antik kentten baktığınızda Midilli Adasının tam karşısına kurulmuş olduğunu görebilir, Ege Denizinin berrak sularını izleyerek kendinizi manzaranın kollarına bırakabilirsiniz. Antik kentin en yüksek noktasında ise Athena Tapınağı bulunuyor. Bu sebeple gün batımını izlemek için en uygun yerlerden bir tanesinin bu tapınak olduğunu söylemek mümkündür. Bu tapınakta bulunan efsanevi sütunlara vuran güneş ışıkları eşliğinde gün batımını izlemek, sizi Orta Çağ dönemine götürerek aklınıza kazınacak anılardan biri olacaktır.

Huser Yaylası, Çamlıhemşin, Rize

Türkiye’de gün batımının izlendiği en güzel yerler listesinde son olarak Karadeniz bölgesinin en meşhur yaylalarından biri olan Huser Yaylasından bahsetmek gerekir. Huser Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 2400 rakıma sahip en yüksek yaylalardan bir tanesidir. Bu yaylaya gittiğinizde gerçek anlamda kendinizi bulutların üzerinde bulabilirsiniz. Bu yaylaya ulaşmak için öncelikle Rize otogardan Çamlıhemşin otobüslerine binmeniz gerekiyor. Çamlıhemşin’e geldikten sonra Avusor Yaylası yoluna girmeniz gerekiyor. Bu yolun yaklaşık 2 km sonrasında sola dönen yoldan devam ettiğinizde yaklaşık yarım saat içinde Huser Yaylasına varmanız mümkün oluyor. Ancak bu yaylaya çıkmak için bol uçurumlu ve engebeli yollar sizi beklediği için yüksek arazilere tırmanabilen 4 çekişli bir araç tercih etmeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır. Bu yaylaya vardığınızda eşsiz bir manzara sizi bekliyor olacaktır. Huser Yaylası’nın en meşhur manzaralarından biri ise karşınıza çıkacak olan sis denizidir. Ancak Karadeniz bölgesinde hava durumunun çok değişken olması sebebiyle bu sis denizini görmek her zaman mümkün olmuyor. Ayrıca sis denizi dışında etrafta bulunan tüm yaylaları, Kaçkar Dağlarını izlemek de size büyük keyif verecektir. Bu yaylada eşsiz gün batımı manzarasının tadını çıkarmak için özel turların düzenlendiğini de hatırlatmak istiyoruz. Bu yayladan gün batımını izlemek sizin için unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.

Günün en güzel ve harikulade anlarından biri olan gün batımını izlediğiniz yerin yaşayacağınız bu eşsiz deneyimde oldukça önemli bir katkısı vardır. Türkiye kendi içinde bu deneyimi zenginleştirebileceğiniz pek çok yer barındırıyor. Eğer gün batımı izlemek bu hayatta vazgeçemediğiniz keyiflerinizden biriyse hazırlamış olduğumuz Türkiye’de gün batımının izlendiği en güzel yerler yazımızın tam size göre olduğunu söylemek çok doğru olur. Gün batımı tek başına izlemesi çok keyifliyken Türkiye’de bulunan bu birbirinden güzel ve değerli yerler sayesinde sadece güneşin batışını izlemekle kalmaz, aynı zamanda tarihi, doğal, turistik ve kültürel bir yolculuğu da deneyimlemiş olursunuz. Böylece Türkiye’de izlediğiniz gün batımı deneyimleriniz unutmak istemeyeceğiniz anılara dönüşecektir.