Tatil Seçeneklerinin Gözdesi Dubai

Şu sıralar yapılacak en iyi tatil planlarından biri Dubai. Hem yılın bu zamanında aşırı sıcak değil hem de turist sayısında kısmi bir azalma olduğu için tatiliniz daha rahat geçer. Daha önce Dubai’deki görkemli binalarının büyüsüne kapılıp birçok yeri gezmiş olabilirsiniz fakat şehrin birkaç kilometre dışına çıkarsanız, o muhteşem çölde hâlâ develerin dolaştığını görebilirsiniz. Harika plajı, yoğun iş toplantıları, lüks restoranları, eski mimariye sahip çarşıları ve orada esnaflık yapan, pazarlık yeteneği yüksek tüccarlarla Dubai tam bir kültür harmanı. Birçok dilin bir arada konuşulduğunu işitince, bu renkli dünyanın varlığını daha yakından hissedeceksiniz.

Dubai ön plana çıkmış olsa da, şehrin aynı ismini oluşturan devasa çölün sadece bir bölümüdür. Körfez, Deira, Bur Dubai, Oud Metha, Şeyh Zayed Yolu, Jumeirah ve Satwa, Umm Suqeim, Al Sufouh ve Yeni Dubai bu kısımlara verilen adlardır.

Oud Metha, Dubai’nin ağırlıklı olarak yerleşim alanını oluştururken, Yeni Dubai yabancıların mülk edinebilmesine açık tek yerdir. Burası, yüksek binalar ve golf tesisleriyle yeşil alana bürünmüş eşsiz bir bölgedir. Umm Suqeim ve Al Sufouh bölgelerindeki 5 yıldızlı lüks tatil beldelerinde Dubai’nin eşsiz ihtişamını görebilirsiniz. Jumeirah ve Satwa bölgelerinde rahat yaşamın tüm imkanlarının yanı sıra pek çok sanatsal ve kültürel faaliyeti izleyebilirsiniz.

Ulaşım

Dubai’de ulaşım çok çeşitlidir. Dubai Metrosu, dünyanın en gelişmiş metrolarından biridir. Dubai Metrosu’nun iki hattı şehrin büyük bir kısmına yayılmıştır: Kırmızı Hat, Raşidiye ve Dubai Havaalanı’ndan şehir merkezine ve Şeyh Zayed Yolu boyunca hizmet verir. Tripuck, Dubai’de ucuz ve kullanışlı bir ulaşım yöntemi olarak metronun ilk tercihiniz olmasını öneriyor.

Dubai metro

Keşif turu yapacaksanız, turistik otobüsleri kullanabilirsiniz. Makul bir fiyata Dubai’nin birçok güzelliğini görebilir, fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Taksi seçeneği birçok ülkeye göre ucuz olsa da şehrin inanılmaz yoğunluğu yüzünden bulunduğunuz yerde taksi beklemekten sıkılabilirsiniz.

Özel aracınız varsa, Dubai’nin çoğu yerini özgürce keşfetmeniz mümkün! Havaalanındaki birçok kiralama şirketinden araç temin edebilirsiniz.

Yemek

Dubai’de Ramazan ayında birçok kafe ve restoran gündüz saatlerinde kapalıdır. Ramazan ayında Dubai’ye gidecek olursanız, yemek yemek ve sigara içmek için özel ayrılmış restoranları ve mekanları tercih edebilirsiniz.

Dubai’de Chelow Kebab adında inanılmaz lezzetli meşhur bir kebap yapılıyor. Bu lezzetli yemeği birçok restoranda bulabilirsiniz. Tadı ve görüntüsü, Anadolu’nun meşhur Adana ve Urfa kebaplarına benzer.

Dubai yemek

Et severlere Dubai Mall’da bulunan “Ribs and Rumbs’ı öneriyoruz. Bu restoranda, doyurucu porsiyonlarıyla ağzınıza layık yemekler yiyebilirsiniz. Geleneksel Arap yemekleri tatmak istiyorsanız, Şeyh Zayed Yolu üzerinizdeki ”Al Safadi” ile ”Bastakiah Night” tam size göre! Lübnan usulü balık yemek için ise Beach Centre’daki ”Sammach” adlı mekanı öneriyoruz.

Bunlardan başka, Satwa Yolu’nda ve Mussala Tower’da şubeleri bulunan ve Pakistan ve Hint yemekleri için güzel bir seçenek oluşturan “Ravi Restoran”da hayal kırıklığına uğramayacağınızı söyleyebiliriz.

Dubai ‘’ihtişam” kelimesinin sözlük anlamının tam karşılığı! Sizler de mutlaka bu ihtişamı yerinde görüp unutulmayacak hatıralar edinmek istiyorsanız Dubai uçak bileti sayfamıza bir göz atabilirsiniz!