Saint-Tropez yeryüzü cenneti

Güneydoğu Fransa’nın Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin Var bölümünde yer alan Saint-Tropez, Marsilya’nın 105 km doğusunda kalır ve Saint-Tropez kantonunun başlıca şehridir. Dünya sosyetesinin bu gözde uğrak yeri, yatlar, villalar, lüks eğlence mekanlarıyla göz kamaştıran bir hayatın izlerini taşır.

Paris Hilton’dan Jay Z’ye birçok ünlünün villasının bulunduğu Saint-Tropez’in görkemi elbette fiyatlara da yansıyor. Bahar başlarında nispeten uygun fiyatlara tatil planlamak mümkün denebilir; yine de bu rakamların bile normal bütçelerin biraz üstünde gezindiğini söylemekte fayda var.

Su kayağı, jetski, yelken, plaj voleybolu, yüzme gibi pek çok sporun yapılabildiği Saint-Tropez’de iştah açan bu etkinliklerden sonra hem lezzetli hem uygun fiyatlı bir mekan ararsanız, size Senequier Cafe’nin terasını ya da Pan Dei Palais Hotel’i öneririz.

Saint Tropez Yelken

Modern Fransız mutfağından birçok yemeğin yanı sıra Saint-Tropez’in bir avantajı da çok çeşitli deniz ürününü tatma imkanı sunması! Bir sahil şehri olmasının avantajıyla Saint-Tropez, zengin bir su ürünleri mutfağına sahip. Tabii kıyıda köşede kalmış fakat lezzetinden asla şüphe duymayacağınız küçük pizzacılarda da karnınızı doyurabilirsiniz.

Birkaç restoran ismi verecek olursak, Chez Fuchs, Le Gorille, Kai Largo, Salama, La Tonnelle, Petit Joseph, Le Bistrot gibi mekanları seyahat listenize mutlaka ekleyin deriz!

Saint-Tropez’de gezip görülecek pek çok mekan var. Bunlardan bazıları: La Tete de Chien (Kordon), Pampelonne Plajı, Musee Naval (Denizcilik Müzesi), Eglise de St-Tropez, Salins Plajı, Lescalet Plajı, Lavoir Vasserot Sanat Galerisi, Tour du Portalet ve Tahiti Plajı.

Pampelonne Plajı

İşte, gündüz saatlerinizi Saint-Tropez’de güzelim plajları ve müzeleriyle dopdolu geçirebilirsiniz. Ya gece?

Saint-Tropez’de güneşin batışıyla birlikte akşam odalarına ve evlerine çekilen turistlerde hummalı bir hazırlık başlar. “Akşam yemeğini nerede yiyelim?” sorusu bir yana, esas soru “Gece nerede eğlenelim?”dir. En güzel kıyafetlerin ve ihtişamlı aksesuarların eşliğinde yenen yemeğin ardından eğlence mekanlarına doğru harekete geçilir. Peki Saint-Tropez’de nerelerde eğlenilir?

Le Beauvallon, Club 55, Nikki Beach, Les Caves, Le Pigeonnier, La Voile Rouge sabahın ilk ışıklarına kadar birbirinden güzel eğlenceler sunar konuklarına…

Eğlenmeyi bir kültür etkinliğiyle birleştirmeyi sevenler için ise işte küçük bir ajanda: Printemps du Cinema (Mart), Spring Music Festival (Nisan), Nuits du Chateau de la Moutte (Temmuz), Voilse de Saint (Eylül) katılımcılarını hem kültürel olarak besleyen, hem de kendilerine has eğlenceleri olan bazı Saint-Tropez festivalleri.

Nasıl gidilir diye soracak olursanız, Saint-Tropez’e Nice Havalimanı’ndan ulaşabilirsiniz. Nice ile Saint-Tropez arası sadece 66 km’dir. İstanbul-Nice arası en ucuz ve uygun uçak biletleri ise Tripuck adresinde!