Pandemi Döneminde İftar Yemekleri: Trabzon

Trabzon Türkiye’nin en değerli bölgelerinden biri olan Karadeniz Bölgesinin önemli bir yere sahip olan ilidir. Verimli toprakları, şahane doğası ile duyulan bu bölgenin yemekleri de bir hayli farklı ve nefis tatlara sahiptir. Pandemi döneminde iftar yemekleri Trabzon mutfağından yana kullanıldığında Ramazan ayının manevi değeri tam anlamıyla yerini bulacaktır. Bu değerli mutfağın sebze ağırlıklı olması faydalı ve hafif bir o kadar da doyurucu iftar masalarından kalkılacağını tercih edenlere yaşatacaktır.

Pandemi Döneminde Trabzon Mutfağı İftar Yemekleri

Hamsi Çorbası

İftar sofralarının baştacı olan çorba türlerinin içerisinde en zengin besin değerlerini barındıran Hamsi Çorbası sunumda kullanılan yeşillik görselleriyle kendini cezbedici kılmaktadır. Pandemi döneminde Trabzon mutfağı iftar yemekleri içinde yer alan hamsi çorbası, kılçıklarından temizlenmiş olan balıkların un ve yumurta ile terbiyesinin ardından enfes domates sosuyla birleştirilerek muazzam bir lezzet çıkacağının garantisini Ramazan ayı içerisinde vermektedir.

Karalahana Çorbası

Yeşillik ve sebze şöleni sunan bu mutfağın bir diğer dillere destan meşhur çorbası karalahana çorbasıdır. İçinde kullanılan barbunya, mısır unu ve acı biberin vadettiği tat karalahana çorbasını vazgeçilemez bir yemek haline getirmektedir.

Kefal Ekşilisi

Birbirinden lezzetli balıkların yerini tepside aldığı bu ana yemek türünde aynı tepside domates, soğan, biber ve maydanoz misafir edilmektedir. Ekşi tadını tepsiye dizilen parlak limonlardan ve limonların içine sıkılmasından alan yemek önce göze sonra mideye hitap edebilecek bir kıvamdadır.

Akçaabat Köftesi

Akçaabat köftesinin diğer köftelerden lezzet açısından bambaşka olduğu bilinen bir gerçektir. Trabzon yöresine hâkim olan bu tad içinde sarımsağın kullanılmasıyla Dünyaca adını duyuran yemekler listesinin başında gelmektedir. İftar sofralarına yakışacak olan bu tat yanında sunulacak olan domates ve biberin hafif közlenmesiyle keyifli dakikalar yaşatacaktır.

Akçaabat Köfte

Kara Lahana Sarması

Karalahana ürününün gözde olduğu bu mutfakta satır kıymasının sarmalar halinde hazırlanarak servis edilmesiyle karalahana sarmasını sofralara konuk etmektedir.

Kara Lahana Sarması

Peynirli Trabzon Pidesi

Pide severler için pidenin vücut bulmuş haline kavuşturan bu lezzet, iftar sofralarında önemle yerini koruyacak gibi gözükmektedir. Tercihe göre üzerine yumurta ya da tereyağının eşsiz lezzeti bırakılan bu enfes tat Ramazan aylarında popülerliğini koruyacaktır.

Peynirli Trabzon Pidesi

Hamsili Pilav

Yalnızca Türkiye’de değil Dünya’da adını duyurmadığı tek bir yer kalmamış olan bu yemek sadece tadı ile değil görselliği ve doyuruculuğu ile her evin iftar sofrasına layık bir yemek olacaktır. İç pilavın taze hamsilerle sarılması damakların hoş bir tat ile buluşacağını daha hazırlanışından bile gözler önüne sermektedir.

Hamsili Pilav

Fasulye Turşusu

Fasulye turşusu kavurması iftar sofralarının vazgeçilmez bir sebze yemeğidir. Trabzon yöresi ile eşleşmiş olan bu lezzet, daha ilk kaşıkta keyifli bir yemek serüvenini tercih edenlere sunmaktadır.

Tomara Kızartması

Daha önce eşi benzeri duyulmamış olan tomara otunun mısır unu ve yumurta ile harmanlanarak kızartılması sonucunda ortaya çıkan yemek hem pratikliği ile hem de tadıyla göz doldurmaktadır.

Pepeçura

Trabzon’a özgü olan bu tatlı iftar sofralarında yemek sonrası midelere bayram ettirecek kıvamdadır. Tercihe göre mısır unu ya da vanilya ile yapılabilecek olan tatlı içinde siyah üzüm, hindistan cevizi ve Antep fıstığını barındırarak cezbedici bir davetkârlık içerisindedir.

Pepeçura

Laz Böreği

Her ne kadar börek denilse de Karadeniz ve Trabzon yöresinin en meşhur tatlılarından biri olan bu lezzet dilleri ısırtacak enfeslikte. Baklava yufkalarının arasına mis gibi koyu kıvamlı muhallebinin eklenmesi ve sonunda fırına verilmesiyle hazır hale gelen tatlıya tercihe göre pudra ya da şerbet ile son dokunuşlar yapılmaktadır.

Laz Böreği