Pandemi Döneminde İftar Yemekleri: Mardin

Türkiye’nin eşsiz doğa güzelliklerine sahip olan Mardin yöresinin kendinden bahsettiren bir diğer yanı daha önce şahit olunmayan lezzetlere sahip mutfağıdır. Evlerde geçirilecek olan Pandemi döneminde iftar yemekleri Mardin yöresine ait tatlar ile unutulmayacak duygular yaşatacaktır.

İftar yemeklerine verilen önem ve hazırlanmadaki hassasiyeti Mardin yöresinin birbirinden farklı ezzetleri karşılayarak iyi ki dedirtecek deneyimler yaşanmasını sağlayacaktır.

Pandemi Döneminde Mardin Mutfağı İftar Yemekleri

Dobo

Et severlerin tam anlamıyla dünyasını bulabileceği Mardin mutfağına özgü olan bu lezzet bol yoğurt ve sarımsağın etlerin üzerinde ahenkle gezdirilerek yapılmaktadır. Pandemi döneminde Mardin mutfağı iftar yemekleri içinde gelen bu besinde yanına soğanın, patlıcanın ve pilavın yakıştığı görülmekte tek bir yemekte aynı anda birçok lezzeti damaklar ile buluşturmaktadır.

Soğan Kebabı

Servisinde üzerine serpilen maydanozların kattığı yeşil tanelerle sonlandırılan bu yemekte soğanların arasına köfteler özenle yerleştirilmektedir. Hazır hale geldiğinde üzerine dökülen nefis nar ekşisi, zeytinyağı ve limon yemeğin hem tadını hem de cezbedici kokusunu gözler önüne sermektedir.

Firkiye

Bu et yemeği diğer tüm et yemeklerini yer verilen malzemeleri ile tam anlamıyla unutturmaktadır. Kuzu eti ve soğan çağlalarla bir araya getirilerek şüphesiz daha önce çıkılmayan bir serüvene eşlik ettirmektedir. Üzerine limon suyunun gezdirilmesiyle iftar sofralarında servis edilecek bu yemek iftar menülerinin tekrar tekrar tercih edilebilecek bir çeşidi olacaktır.

Fikriye

İncasiye

Mardin mutfağının et ile gövde gösterisi yapan bir diğer yemeği incasiye’de diğer yemeklerden ayrı olarak içerisinde kuru siyah erik kullanılmaktadır. Tüm günün açlığına yakışacak olan bu lezzet hem besin değerleri açısından doyurucu olacak hem de kuru siyah eriklerin kuşbaşı etlerle inanılmaz uyumuna şahitlik edecektir.

Maklube

Pilav ve etlerin birbirini tamamlayan iki yemek olması maklube yemeğinde de birbirlerine nasıl yakıştıklarını bir kez daha kanıtlar niteliktedir. Kuşbaşı etlerin pişirilip tepsiye yerleştirilmesi sonucunda üzerine pirinç pilavının yerleştirilmesiyle müthiş bir görsel şölen yaratan yemeğin yanında genelde salata ve yoğurt yardımcı öğünler olarak sunulmaktadır.

Maklube

İrok

İrok yemeği Mardin’e özgü bir içli köfte olarak değerlendirilmektedir. Fakat bilinen içli köftenin dışına kızartılarak servis edilmesiyle çıkar. İç harcının kokusunun cezbettiği lezzette isteğe göre göze hitap edilen şekillerde biçimlendirilerek tüm damak zevklerine hizmet edecek seviyededir.

Kibe

İşkembe Dolması olarak bilinen bu lezzet,  işkembelerin içerisine konulan pirinçlerin ardından kapatılmasıyla pişirilerek iftar sofralarında birden fazla çeşidin yerini tek bir yemekle tutacak hem lezzete hem de doyuruculuğa sahiptir.

Accin

İnce bulgurun geniş bir tepsiye serilip soğanların da eklendiği ve kişkiş ile asıl tadını aldığı bu lezzetin üzerine tavada ayrıca pişen yumurtalar konulmaktadır. Bir yemekte birçok lezzetin ve besin değerinin bulunduğu öğünde görüntü de oldukça güzeldir.

Lebeniye Çorbası

Özel terbiyeli yoğurdun nohut, köfte ve pirinç ile buluştuğu bu çorba ana yemek doyuruculuğuna sahip damakları ısıtacak bir çorbadır. Mardin yöresinin en çok tercih edilen çorbalarından biri olması lezzetinin çekicilik ve popülerliğini kanıtlamış durumdadır.

Kahiye Tatlısı

İftar sofralarında en çok tercih edilen tatlılar şerbetli olanlardır. Mardin yöresinin en meşhur tatlısı olan kahiye tatlısı bol şerbeti ve üzerine serpilen Antep fıstıklarıyla damakları yumuşacık yapmaktadır. Künefe peynirinden yapılan hamuruyla asıl tadını buradan sağlayan lezzetin yanında Mardin’in gözde kahvesi mırra oldukça iyi gitmektedir.

Harire Tatlısı

Az malzeme özelliği içeren bu tatlı yapılışının pratik olmasıyla da iftar menülerinde yerini ilk sıralardan almaktadır. Üzüm pekmezi, un ve şekerin eşsiz uyumu ve sunumda tarçının yaptığı şov ile benzersiz bir tatlı olarak bu mutfağı değerli kılmaktadır.