Pandemi Döneminde İftar Yemekleri: Konya

İç Anadolu Bölgesinin en özel şehirlerinden biri olan Konya zengin mutfak dünyası ile her yıl iftar sofralarında ev sahipliği yapacak düzeyde tat ve lezzetleri bünyesinde barındırmaktadır. Pandemi döneminde iftar yemekleri Konya ilinde büyük bir önem ve özenle hazırlanmaktadır. Zengin besin kaynaklarını içeren bu özel mutfak yemekleri iftar sofralarında Türk kültürünün tatlarını her yönüyle sunmaktadır. Kuzu ve koyun etinin anlam kazandığı, hamur işlerinin ev sahipliği yaptığı yöre Ramazan ayında sık sık tercih edilebilecek lezzette yemeklere sahiptir.

Pandemi Döneminde Konya Mutfağı İftar Yemekleri

Etli Ekmek

Etli ekmek yemeği Konya yöresiyle özdeşleşmiş popüler bir yemektir. İftar yemeklerindeki arayışı dudak ısırtan tadı ile sonlandıran bu lezzet içine biber sarılarak tüketilmesiyle de dört dörtlük bir tat sunarak pandemi döneminde Konya mutfağı iftar yemekleri arasındaki noktasını belirlemektedir. Yanında en güzel ayranın gittiği bu yemek uzun yıllardır Ramazan aylarının gözde yemeğidir.

Etli Ekmek

Tirit

Et ve yeşilliklerin aynı lezzette buluştuğu bu yemeği kendine çekici kılan kısmı güveçte pişirilmesidir. Etin suyunun pişerken güveçte kaldığı bu inanılası güç lezzet tüketilirken her kaşığında et suyu gelecek böylelikle hem sağlığa hem de midelere hizmet eden enfes bir yemek ile iftar sofraları adeta bir şölen haline gelecektir.

Tirit

Batırık

Ramazan sofralarının çorba ya da sulu yemek yanında tüketilebilecek ideal bir lezzet olan batırık Konya’ya özgü mercimek köftesi olarak sofralarda yerini almaktadır. Bu yemeği kendine alışkanlık haline getiren farkı ise mercimek köftesinden farklı olarak düğürcük, menengiç, ceviz ve tahinin de iç malzemelerde kullanılması olmaktadır.

Düğün Pilavı

Konya usulü düğün pilavı olarak adını geniş kitlelere duyurmuş olan bu lezzet, iftar menüleri arayışlarına çare olabilecek hem lezzet hem de tarif niteliğindedir. Bilinen tüm düğün pilavlarını unutturacak olan bu lezzet alışkanlık haline gelecek bir yemek tadına sahiptir. İçerisinde kuzu eti ve kuş üzümünün vermiş olduğu tadı doruklarda hissettiren bu yemek, tüm günün oruç haline değecek enfes bir tat ile seçenekler arasındadır.

Düğün Pilavı

Arabaşı Çorbası

Ramazan günlerinin ve iftar sofralarının sıklıkla tercih edilen öğünü çorbadır. Arabaşı çorbası ise bu özel günlerde bilinen ve sıradanlaşmış bir lezzetin dışına çıkarabilecek muhteşem bir tat ile damakları ısıtacaktır. İçerisinde hazırlanan özel hamurlara yer verilen çorbada kaşığa gelen her porsiyonda hamur çiğnenmeden çorbayla birlikte içilmektedir. Gerek tüketilişi gerekse tadıyla standart lezzetleri elinin tersiyle iten bu yemek iftar sofralarına tam anlamıyla yakışacaktır.

Arabaşı Çorbası

Papara

Bu yemek evde hazırlanacak olan iftar yemekleri için bayat ekmeklerin değerlendirilerek yapılmasıyla oldukça idealdir.  Aynı zamanda bir meze olan bu tat bayat ekmeklerin, yoğurdun ve özel baharatların ancak bu kadar iyi durabileceği bir karışımla kendini sofralara sunmaktadır.

Papara

Fırın Kebabı

Konya mutfağının değerli parçalarından biri olan bu kebap daha önce alışılagelmiş olan tüm kebap lezzetlerini unutturacak bir yemektir. Baharatların ve etlerin müthiş eşleştirilmesi sonucunda kendine ait pişirilme tekniği ile iftar sofralarında birden fazla kez tercih edilebilecek bir tada sahiptir.

Fırın Kebabı

Tandır Böreği

İftar sofralarında sulu yemek aralarında sunulabilecek olan bu lezzet tercih edenleri hamur işi olmasıyla iftar menülerinin bilinen alışılmış öğünlerinin dışına çıkaracaktır. Tandır böreğini özel kılan ve kendine doğru hızlı bir şekilde çeken özelliği ise iç harcındaki ana malzemenin damak tatlarına göre seçilerek hazırlanabilmesidir.

Etli Topalak Çorbası

Sulu yemek olarak oruç sonrasında içleri ısıtacak ve tam anlamıyla bir ev yemeği duygusu yasatacak olan bu lezzet Konya’ya özgü bir biçimde hazırlanır. Köftelik bulgur ve salçanın ayrılamaz bir lezzet olduğu bilinmekte bu tatlara bir de nohut eklenerek ve yumurta terbiyesiyle yemeği farklı kılan yapım tekniği ile kendine bağımlı hale getirecek bir lezzettir.

Sacara Tatlısı

İftar menülerinin en güzel kapanışını şüphesiz seçilecek olan tatlılar yapacaktır. Sacara tatlısı Konya ilinin en meşhur tatlısı olması ve ana yemek sonrası tam kıvamında damakları ısırtan bir lezzete sahip olmasıyla kesinlikle tercih edilebilecek bir tattır. Yanında fıstık ve kaymağın eşlik edeceği sacara tatlısı, özel bir iftar deneyimi geçirmeyi garantilemektedir.