Pandemi Döneminde İftar Yemekleri: Adana

İftar sofralarının Müslümanlar açısından manevi değeri oldukça yüksektir. Bu değere sahip olunan sofralarda yer alan yemekler ise bir o kadar özenle hazırlanarak çeşitli lezzetler iftar sofralarına konuk olmaktadır. Adana yöresi tarihi güzelliklerinin yanında en çok mutfağı ile kulaklarda aşinalık yaratmıştır. Pandemi döneminde iftar yemekleri denildiğinde ise Adana mutfağının birbirinden kıymetli ve birbirinden farklı lezzetleri iftar sofralarına tam anlamıyla yakışacak şekildedir. Adana yöresinin daha önce hiç duyulmamış ve kişileri bambaşka yemek yolculuklarına çıkaracak düzeyde dudak ısırtan tatları bulunmaktadır.

Pandemi Döneminde Adana Mutfağı İftar Yemekleri

Adana Kebap

Adından da anlaşıldığı üzere Adana iline özgü olan bu kebap türü Dünya’ya eşsiz tadıyla ismini uzun yıllardır duyurmayı başarmıştır. Pandemi döneminde Adana mutfağı iftar yemekleri içerisinde popülerliğini koruyan yemek, dana kıymanın ve kuzu kıymanın tarifsiz birleşimi sonucunda ortaya çıkarak birçok kez tercih edenleri ikinci porsiyona çekmektedir. İftar sofralarında tercih edildiğinde ağızların sularını akıtacak bir şekilde Adana kebaba ayrılan lavaşlar ile birlikte yenmeyi bekleyecek olan bu yemek doyuruculuğuyla da Ramazan sofralarını şenlendirecektir.

Adana Kebap

Kırkkat

Bir bağırsak dolması çeşidi olan bu yemek tadanların bir daha vazgeçemeyeceği türdendir. Sağlık açısından sağladığı faydalar ile birlikte iftar sofralarında lezzetiyle baş tacı edilebilecek bir yemek olacaktır.

Şırdan Dolması

Adana’nın en bilindik yöresel yemeklerinden biri olan şırdan dolması tüketilirken üzerine serpilecek olan kimyon ve pul biber ile birlikte ağızlarda unutulmayacak dillere destan bir tat bırakacaktır.

Fellah Köftesi

Ana maddesi bulgur olan bu lezzet, iftar sofralarında hem lezzeti hem de tokluk yaratacak yönüyle sıkça tercih edilebilecek bir yemek çeşidi olduğunu şimdiden göstermektedir.  Farklı olarak biber salçasının kullanıldığı lezzete doğal zeytinyağı ve sarımsak da eşlik ederek ortaya müthiş bir tat çıkması garantilenmektedir.

Fellah Köftesi

Mumbar

Şırdan dolmasına yakınlığı ile bilinen bu lezzet isteğe göre acı da tüketilebilmektedir. Acı severlerin damak zevkine tam anlamıyla hitap edecek olan mumbar, iftar sofralarını kendisinden söz ettirecek tadıyla süsleyecektir.

İşkembe Dolması

Pirinç, kıyma, soğan ve baharat ile içleri doldurulan işkembe dolması iftar sofralarına şifa niyetine konuk olacaktır. Hem sağlıklı besinleri hem de eşsiz lezzeti aynı anda sunabilen bu yemek göründüğünden çok daha tüketmeye değer önemdedir.

Karın Dolması

Mumbarın yemek haline getirilmiş bu versiyonu mumbar yemeğinin hem hiçbir yer de görülmeyen lezzeti ile baş başa bırakacak hem de tam anlamıyla iftar sofralarındaki sıcak sulu yemeğin yerini tutabilecek potansiyeldedir.

Kabak Çintmesi

Adana mutfağının sebze içeren bir türü olan kabak çintmesi, oldukça hafif bir yemektir. Lezzetini kendi yağında pişmesiyle alan yemek iftar sofralarında orucun açılabileceği ağır bir tat vermeden aynı zamanda sağlık ve muazzam lezzeti bir arada sunan bir türdür. Yapılışının kolay olmasıyla dikkatleri bir kez daha üstüne çeken bu yöre yemeği kabak tadını tam anlamıyla almak isteyenlere sunulan bir mücevher niteliğindedir.

Vardabit Paçası

Kuru fasulye, tahin, bayat ekmek ve domates salçasının dans ettiği bu lezzet malzemeleri ve görüntüsüyle farklılıkları hakkıyla yemek severlere iftar sofralarında sunacak düzeydedir. Dokunuşları maydanoz ve baharatlar ile yapılarak hazır hale getirilen bu tat müptelası olunan yemeklerdendir.

Bici Bici

Bir yemeğin önce göze sonra mideye hitap etmesi düşüncesini harfiyle karşılayan bu tatlı türü hem görüntüsündeki iştah kabartıcı etkisiyle hem de su muhallebisinin üzerine koyulan buzlarla mideleri bayram ettirecek bir kıvamda iftarda yerini bir hayli alacak gibi görünmektedir.

Bici Bici