Pamukkale Nerededir?

Pamukkale Türkiye’nin 7 bölgesinden biri olan Ege Bölgesinin doğusunda yer alır. Bu bölgenin Denizli iline bağlıdır ve ilin şehir merkezinin 22 kilometre kuzeyinde konumlanmıştır. İlçe, Ege Bölgesinde bulunan Çürüksu Çayının doğduğu noktada yer almasının yanında Büyük Menderes Nehrinin bir kolundan uzanarak pamukkale nerededir sorusunun cevabını verir Pamukkale ilçesine batıda Buldan, Sarayköy ve Merkezefendi ilçeleri komşuluk eder. Doğuda yanında Çal ve Honaz adlı ilçelerin bulunduğu Pamukkale’inin güneydeki komşu ilçesi Tavasdır. İlçenin kuzeydeki komşu ilçesi ise Güney adlı ilçedir.

Denizli’nin ilçelerinden biri olan Pamukkale, travertenleri ile oldukça ünlüdür. Denizli’ye bağlı olan bu ilçenin adını kalsiyum oksit maddesiyle oluşmuş olan beyaz renkteki travertenlerinden aldığı bilinmektedir. İlçenin bilinen adı geçmiş dönemlerde Hierapolis olarak karşımıza çıkar. İlçede 17 adet sıcak su kaynağı değişen sıcaklık aralıklarıyla mevcuttur. Travertenler yalnızca ilçenin adının oluşmasında rol oynamakla kalmamış aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine de girmeye hak kazanmış durumdadır. Bu özellikleriyle Dünyada kaplıcaları, akan suları ve travertenleri ile ön plana çıkmaktadır. İlçenin doğal oluşumları aynı zamanda ülkedeki en önemli turistik mekanlardan biri olma niteliğini kendisine vermiştir. Yıl içerisinde önemli düzeylerde turist ağırlayarak tüm Dünyaya eşsiz yönleriyle kapılarını açmaktadır.

Pamukkale’ye Ulaşım

Pamukkale ilçesine bağlı olduğu Denizli ilinin merkezinden ulaşım sağlanmaktadır. Ege Bölgesinin bir ili olan Denizli iline ise ülkenin diğer bölgelerinden karayolu, demiryolu ve havayolu seçenekleriyle ulaşılabilir. Otobüs ile ulaşım amaçlandığında ülkenin birçok ilinden seferler düzenlendiği görülür. Otobüs ulaşımı sonucunda otogar üzerinden kısa bir yolculuk sonucunda küçük ulaşım araçları ile ilçeye gidilebilmektedir.

Denizli iline havayolu ile ulaşım hedeflendiğinde Çardak Havaalanı karşımıza çıkmaktadır. Çardak Havaalanı Denizli ilinin merkezine 60 kilometre uzaklıkta bulunur. Türkiye’nin birçok ilinden Çardak Havaalanına uçuşlar düzenlenerek yolcuların Pamukkaleye ulaşımlarındaki adımlara yardımcı olunmaktadır. Menderes Nehri Vadisindeki konumuyla pamukkale nerededir sorusunun en net cevabını veren ilçeye ulaşım seçenekleri arasında bulunan tren yolculuğu da önemli bir ulaşım tercihidir. Konuyla ilgili olarak Pamukkale Ekspresi ilçeye olan ulaşımda önemli bir yer tutar. Bu sefer aynı zamanda birkaç farklı şehir ve ilçelerine uğramaktadır. Söz konusu tren yolculuğu sonucunda Denizli ili tren garından minibüs ve taksi seçenekleri ile Pamukkaleye ulaşım imkanı verilir. Özel araçları ile Pamukkale ilçesini ziyaret etmek isteyen kişiler için ise ülkenin birçok yönünden farklı güzergahların mevcut olduğu görülür. Denizli merkez üzerinden yine kısa bir yolculuk sonrasında Dünya Kültür Mirası içerisinde olan bu ilçeye varılabilir.

Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale gerek UNESCO Dünya Kültür Mirası içerisine girmesiyle gerekse doğal oluşumlarıyla kendisine birçok ziyaretçi çeken ve oldukça popüler olan bir bölgedir. Bu yönleriyle gezilerek görülmesi gereken birçok farklı nokta barındırır. Bu noktaların başında Pamukkale Travertenleri gelmektedir. Bu travertenler bembeyaz görüntüsüyle ve tortullu kayaç yapısıyla ziyaretçilerine eşi benzeri olmayan bir deneyim sunar. Bununla beraber ilçeye ulaşımın sonucunda pamukkale nerede cevaplarının verilmesinin ardından Natural Park, Antik Havuz ve Karahayıt Kaplıcaları gezilmesi gereken yerler cevabını doğrudan verir. Bölge travertenlerin, havuzların ve kaplıcaların yanı sıra gezilecek yerler listesine hamamlarını da eklemektedir.

Pamukkale ilçesi ziyaret edildiğinde tarihi açıdan önemli eserlere ev sahipliği yaptığı da bilinmelidir. Tarihi açıdan değerli olan ve M.Ö kurulan Hierapolis Antik Kenti bir diğer adıyla Kutsal Şehir de gezilecek yerlerden birini ifade eder. Yine tarihi açıdan önemli bir eser olarak görülen ve Ege Bölgesinin oldukça ünlü olan Pamukkale ilçesinin St. Philippe Martyrion Klisesi de bölgenin gezilecek yerler listesine girmektedir.