İstanbul Bebek Gezilecek Yerler Rehberi

İstanbul’un bebek semti, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Avrupa ayağının hemen altında kalan bölgedir. Anadolu Hisarı ve hemen karşısında yer alan Rumeli Hisarını izleyebileceğiniz en güzel noktalardan biridir. Bebek, İstanbul’un hem turist hem de yerli nüfus açısından en yoğun olan semtidir. Ayrıca en elit semtlerden biri olan Bebek’te ünlüleri görebilmeniz çok mümkün! Bebek semti nerede sorunun cevabı ise; Avrupa yakasında Arnavutköy ile Aşiyan arasında kalan Beşiktaş’a bağlı olan bölgedir. İstanbul gezinizin bir gününü Bebek için ayırarak büyüleyici Rumeli Hisarında dolaşabilir, meşhur Bebek Sahilinde yürüyüş yapabilir, Tevfik Fikret’in yadigârı Aşiyan Müzesini ve Aşiyan Fenerini ziyaret edebilir, Arnavutköy Evlerinde birbirinden güzel kareler yakalayabilir, Bebek ve Kuruçeşme parkında doğa ile zaman geçirebilir ve akşamda Bebek’in birbirinden güzel mekanlarında yemek yiyebilir sonrasında Bebek’in meşhur gece hayatının tadına bakabilirsiniz 🙂 İşte Bebek’te gezilecek yerler rehberiniz;

Bebek’e Ulaşım

İstanbul’da karayoluyla ulaşımı sağlamak hiçbir zaman kolay olmadığı için Bebek’e deniz yolunu kullanarak, vapurla Boğazı seyredip o güzel havasını içine çekerek tedavi tadında bir yolculuk yapmanızı tavsiye ederiz. Gezi rehberini Bebek’e vapurla İskeleye gelen birinin dolaşacağı yerler sırası ile hazırladık.

Ulaşımı karayolu ile sağlamayı tercih edecekseniz 22, 22RE, 25E, 40, 40T ve 42T nolu otobüs seferlerini kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Bebek Camii (Bebek Hümayu-u Abad Camii)

Bir yere ilk defa gidince önceliğiniz tarihi ve kültürel yerleri gezmekse Bebek için ilk durak noktanız Bebek Camii eski adı ile Bebek Hümayu-u Abad Camii olmalı. İlk olarak Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından 1726 yılında yaptırılan Camii, 1913 yılında Mimar Kemalleddin tarafından Kesmetaş kullanılarak restore edilmiş ve yeni kimliğine kavuşmuştur. Boğazın en güzel noktalarından birine, Bebek Vapur İskelesinin hemen yanına konumlandırılan Camii’de Neo klasik akımın etkileri görülmektedir. Bebek’e ulaşımını Deniz yoluyla sağlayanları heybetiyle Bebek Camii karşılıyor.

Konum: Bebek, Bebek Parkı No:16, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden önce boğazdan gelebilecek tehditleri önlemek için 1452 yılında çok kısa bir sürede boğazın en dar noktasına inşa edilmiştir. Günümüzde müze ve açık hava tiyatrosu olarak hizmet veren Hisar, Bebek denince akla gelen önemli yerlerden biri. Rumeli Hisarını gezdikten sonra tura birazdan anlatacağımız tarih kokan müze ile devam etmenizi tavsiye ederiz.

Konum: Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd., 34470 Sarıyer/İstanbul, Turkey

Aşiyan Müzesi – Tevfik Fikret

Rumeli Hisarı’ndan sonraki ilk durağımız Aşiyan Müzesi! Eğer edebiyatsever biriyseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Aşiyan Müzesi olmalı. Servet-i Fünun dönemi diyince akla gelen ilk isim tabii ki Tevfik Fikret’tir. Bu müzede Tevfik Fikret’in hayatını sürdürdüğü eviydi, Tevfik Fikret’in ölümünden sonra evi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındı. Ardından 1945 yılında müzeye çevrilerek Edebiyat-ı Cedide Müzesi adı ile halkın ziyaretine açıldı.  1963 yılında Tevfik Fikret’in mezarı müzenin bahçesine taşındı ve bununla beraber “Aşiyan Müzesi” adını aldı. Müzede, Tevfik Fikret’e ve ailesine ait eşyaların sergilenmesinin yanı sıra Abdülhak Hamit Tarhan için ayrılmış ve eşyalarının sergilendiği bir odada mevcuttur. Sadece edebiyat değil buram buram tarih ve kültür kokan bu müzeyi gezmek Bebek turunuzu çok daha anlamlı kılacaktır.

Konum: Bebek, Aşiyan Yolu, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

Çalışma saatleri: Pazartesi – Kapalı

Salı – Pazar: Sabah 09.00 – Akşam 17.00

İletişim: + 0212 263 69 86

Bebek Sahili

Bir sonraki durağımız ise meşhur Bebek Sahili! İstanbul’da çekilen çoğu dizide veya filmde Bebek Sahili’nde geçen bir kare mutlaka vardır. Sabah saatlerinde İstanbul Boğazı’nın muazzam manzarasıyla beraber yürüyüşlere, koşulara eşlik eden bu sahil akşamları İstanbul’un en ışıltılı sahili oluyor. Sabah saatlerinde bol bol temiz hava alarak, denizin sakinliği ile huzuru bulabilecekken akşamları eğlencenin doruklarına ulaşmak mümkün! Tüm Bebek boyunca uzanan Sahil’in yan tarafında anayol bulunmaktadır ama buna rağmen dediğimiz gibi sabah saatlerinde sessiz bulabilmek mümkündür. .Sahilde birbirinden güzel bir sürü restoran, kafe ve eğlence mekanı bulunuyor. Bu mekanları en son başlıkta Bebek’in Meşhur Mekanları kısmından inceleyebilirsiniz!

Konum: Bebek, Cevdet Paşa Cd. No: 30, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

Bebek Parkı

Şimdi ki durağımız ise Bebek Parkı! Rumeli Hisarı’ndan Bebek Parkına kadar olan hat deniz kenarından ilerleyen Boğaz manzaralı mükemmel bir yol. Bu hat boyunca yürüyüş yaparak Bebek Parkına ulaşabilirsiniz. Çayınızı kahvenizi burada yudumlayarak ağaçların altında sohbet edebilir, Boğaz manzarasıyla İstanbul’un size sunduğu imkânları en mükemmel şekilde değerlendirebilirsiniz. Bebek Parkı İstanbullular tarafından yoğun talep ve ilgi gören bir parktır. Sabah saatlerinde spor yapanları, doğanın tadını çıkaranları ağırlarken, Öğleden sonra ve akşam saatlerinde çocuklarını oynamak için getirenlere, günün yorgunluğunu atmaya gelenlere bırakır yerini. Özellikle Haziran aylarında Park çok daha da canlı bir kimliğe bürünüyor çünkü Park’ta meşhur Bebek Şenlikleri düzenleniyor. Açık hava konserleri, birbirinden farklı stantlar, kahveciler, yemek yerleri ve çok daha fazlası oluyor. Şenlik takvimi ve detaylı bilgi için  http://bebeksenligi.com.tr/ adresini kontrol edebilirsiniz.

Konum: Bebek, Bebek Parkı No:16, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0212 312 62 00

Hidiva Köşkü

Bebek Parkı’ndan sonraki durağımız Hidiva Köşkü, Hidiva Kasrı olarakta bilinir. Yapı ilk olarak 1781 yılında yapılmış ve günümüze kadar birden fazla kez restore edilerek günümüzdeki halini almıştır. Boğazdan geçenleri heybetiyle büyüleyen bu yapı ismini Hidiva Emine Hanım’dan alır. Hidiva Emine Hanım, bir dönem oğlu Mısır Hidivi ile bu köşkte yaşamıştır. Günümüzde Mısır Konsolosluğu olarak kullanılan Bebek Hidiva Kasrı yeşil ve mavinin buluştuğu harika bir noktada konumlandırılmıştır. Haritada bulmak isterseniz Mısır Arap Cumhuriyeti Başkonsolosluğu şeklinde yazarsanız bulmanız mümkündür.

Konum:  Bebek, Cevdet Paşa Cd. No:12, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0212 324 21 33

Web site: http://www.misirkonsoloslugu.com/istanbul-baskonsoloslugu/

Arnavutköy Evleri

Fotoğraf çekmeye hazırsanız bir sonra ki durağımız Arnavutköy evleri! Arnavutköy sokaklarında yürürken sizi sahile indiren sokakları takip edeceğiz ve sonrasında büyülenmeye hazır olun çünkü rengârenk, 3 katlı, sanat eseri niteliğinde binalarla tanışacaksınız. Osmanlı Mimarisi’nin belki de en güzel örneklerinden olan yapılar size kendinizi Italya’da, Amsterdam’da gibi hissettirecek. Arnavutköy Evlerinin önünde en güzel pozlarınızı vermeyi ve İstanbul’la ilgili bol bol hatıra biriktirmeyi ihmal etmeyin!

Kuruçeşme Parkı

Gezimize önce Bebek’ten başladık Arnavutköy’e vardıktan sonra sıra şimdi Kuruçeşme’de! Kuruçeşme’de Bebek gibi adını özellikle gece hayatıyla andırır ama buraların gündüz ne kadar güzel olduğunu sadece İstanbullular ve İstanbul’un her yüzünü görmek isteyenler görebiliyor. Galatasaray Adasının karşısında bulunan bu güzel parkın ön yüzü kıyıda bağlı olan eski küçük nostaljik teknelere bakıyor. Pandemi öncesinde ki dönemlerde çok canlı olan parkta birbirinden güzel etkinlikler düzenleniyordu.

Konum: Kuruçeşme, 34345 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

Bebek’in Meşhur Mekânları

Yazımızda çok sefer meşhur kelimesini kullandığımızın farkındayız ama Bebek, Kuruçeşme ve Arnavutköy gibi semtler İstanbul’un en canlı ve renkli bölgelerinden. Bu kadar canlı ve renkli olan yerlerde insanlar tarafından yoğun ilgi görüyor ve meşhur oluyor o yüzden bize düşende bu meşhurluğu size aktarmak.  Beşiktaş – Kuruçeşme – Arnavutköy yazımızın en keyifli kısmına yani yeme – içme kısmına geldik, en güzel yemekleri ve tatlıları yiyip, en lezzetli kahveleri içebileceğiniz harika Boğaz manzaralı mekanlar;

Baylan Pastanesi

Muazzam Bebek manzarasına karşı nostaljik bir kahvaltı yapmayı kim istemez ki? Ayrıca sadece kahvaltı değil tatlıların, tuzluların, pastaların, salataların, atıştırmalıkların, ana yemeklerin ve çorba çeşitlerinin bulunduğu harika bir pastane! İlk açıldığı yıllarda sadece fırın hizmeti veriyor olsa da şuanda menüleri çok geniş ve Bebek’i ziyaret eden herkesin uğraması ve kesinlikle özel yapım çikolatalarını denemesi gereken bir pastane!

Konum: Bebek, Cevdet Paşa Cd. No:52 D:54, 34766 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0212 358 07 60 – + 0212 358 07 61 – + 0212 358 07 62

http://baylangida.com/iletisim

Taps Bebek

Ev yapımı biraları olan, Bebek sahilinde harika manzaralı bir pub hayal edin işte tam olarak Taps Bebek! Birbirinden güzel atıştırmalıkları ve craft beer seçenekleriyle yıllardır hizmet veriyor. Bar-pub hizmetinin yanı sıra restoran olarak hizmet veren mekan 2002 yılından beri Bebek’te adını en çok duyuran ve ünlü olan mekanların başında geliyor. Normal günlerin dışında özel günler için organizasyonlara da ev sahipliği yapan Taps Bebek, işletmenin tatlılığı ve sıcakkanlılığıyla da İstanbul’a ün salmış 🙂

Konum: Bebek Cevdet Paşa Caddesi, Cevdetpaşa Caddesi No 119, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0212 263 87 00

http://tapsbebek.com/

https://www.instagram.com/taps_bebek/

Bebek Noi

Gündüzleri pastane ve restoran konseptinde olan, geceleri ise kendini Bebek’in ışıltılı gece hayatına uyumlandıran bir mekan olur kendileri. Birbirinden güzel tatlılar yiyebileceğiniz, dilerseniz lezzetli yemekleri tadabileceğiniz çok kaliteli bir mekan. Fotoğraf çekmeyi sevenler içinse önerimiz şu; kesinlikle doğru yerdesiniz, burası Bebek’te fotoğraf çekebileceğiniz en harika mekan olabilir! Mekanın terasında bulunan ve boğaza uzanan hasır hamaklarda veya birbirinden güzel fotoğraflar çekmeniz için hazırlanan köşeleri kullanabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde ışıklarla süslenen hamakta bir kareniz olmasını tavsiye ederiz!

Konum: Bebek, Küçük Bebek Cd. No:74, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0552 499 08 02

https://www.instagram.com/bebeknoi/

Chilai Bebek

Bebek’in tartışmasız en lüks ve elit mekanı! Boğaza sıfır bir konumda tadabileceğiniz en lezzetli yemekleri, tatlıları burada yiyebilirsiniz. Dünya Mutfaklarının her birinden esintiler bulabileceğiniz mekanda DJ performansı eşliğinde yemeğinizi yiyip, şarabınızı yudumlayabilirsiniz. Sabah saatlerinde Boğaza sıfır bir masada kahvaltınızı yapabilir, öğlene doğru bruncha gelebilir, öğlen ve akşam yemekleri için tercih edebilir veya Bebek’e yakışır gece hayatı & eğlence için Chilai’yi tercih edebilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli detay ise mekanın doluluğundan dolayı rezervasyon yapmanız gerektiğidir.

Konum: Bebek, Cevdet Paşa Cd., 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0 (212) 263 63 15 –  +90 (530) 936 42 41

https://www.chilai.com.tr/

https://www.instagram.com/bebekchilai/?hl

Kırıntı Bebek

Kırıntı Restoranların İstanbul’da birden fazla konumda bulunmaktadır. Bize sorarsanız en güzeli kesinlikle Bebek’te olan çünkü deniz daha doğrusu Boğaz manzaralı! Sabah kahvaltısından, öğle yemeğine, pizzasından, hamburgerine, et yemeklerinden, hafif atıştırmalara, tatlılardan, kokteyllere kadar müşterilerine birçok seçenek sunan Kırıntı Bebek lezzetli yemekleriyle gidenleri pişman etmiyor.

Konum: Bebek Mahallesi, Cevdet Paşa Caddesi No 35, Beşiktaş, İstanbul

İletişim: + 0216 325 60 55

https://www.kirinti.com.tr/tr/index.html

Midpoint Bebek

Midpoint kalitesi Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Bebek’i de bu kaliteden mahrum bırakmadan hizmet veriyor. Zengin menüsü ve her kesimden insana hitap eden Midpoint restoranları, lezzetleri ve kaliteleriyle insanın aklında hiçbir soru işareti bırakmıyor.

Konum: Bebek, Cevdet Paşa Cd. No: 39, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0212 265 40 38

https://www.midpoint.com.tr/

https://www.instagram.com/midpointbebek/

Bebek Starbucks

Bebek Starbucks, Bebekle en çok eşlesen noktalardan biridir. Denize sıfır bir Starbucks’ta oturduğunuzu hayal edin, dalga sesleri, kuş cıvıltıları, vapur kornaları ve İstanbul. Cennette gibi hissedeceğiniz bir mekan. Kahvenizi yudumlarken hem kahvenin hem de Boğazın tadını çıkarmak istiyorsanız aklınıza gelmesi gereken ilk mekan Bebek Starcbucks! Gece saat 01.00’a kadar hizmet veren Starbucks’ın gündüzü ayrı gecesi ayrı güzel.

Konum: Bebek, Cevdet Paşa Cd. No:30, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0212 287 43 63

Bebek Balıkçısı

Her mekanın içinde neden Bebek kelimesi geçiyor dediğinizi duyar gibiyiz ama burası Bebek, İstanbul’un en canlı, en elit ve en hareketli semti değil mi? İşte bu yüzden her yerde Bebek var! Starbucks’ın hemen yanında bulunan Balıkçı 1974’ten beri Bebek’in en eski Balıkçısı olma niteliğini taşıyor. Yıllar geçse mekan yenilense de asla o nostaljik ruhunu kaybetmeden, müşterilerine nostaljik şıklığı ve konforu sağlıyor. Birbirinden güzel balık mezeleri, ana yemek balıkları ve tatlılarıyla tadı damağınızda kalacak! Boğaza karşı rakınızı yudumlayıp, lezzetli balıklar yemek istiyorsanız adresiniz belli. Bu İşletmenin Sabah 11:00 – Akşam 23:00 saatleri arasında hizmet verdiği de aklınızda bulunsun…

Konum: Bebek, Cevdet Paşa Cd. 26/A, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0212 263 34 47

http://www.bebekbalikci.com.tr/

Meşhur Bebek Badem Ezmesi

Bebek’e gelip Meşhur Bebek Badem Ezmesi’ne uğramadan, lezzetli mi lezzetli badem ezmelerini tatmadan dönmemelisiniz. Sahil şeridinde yer alan Dükkânın tarihi çok eskilere dayanmakta ve yıllardır süren gelenek asla bozulmamakta. İstanbul’un en eski Badem ezmesi dükkanında nostaljik bir ortamda badem ezmesi yemek, İstanbul’da yapılacaklar listenizde olmalı!

Konum: Bebek, Cevdet Paşa Cd. No:53/C, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0212 263 59 84

https://www.meshurbebekbademezmesi.com.tr/

https://www.instagram.com/meshurbebekbademezmesi/

İncirli Şaraphane

Gelelim Kuruçeşme’nin birbirinden güzel mekanlarına, ilk durağımız İncirli Şaraphanesi! Eski bir şarap fabrikasının şık bir Şaraphane’ye döndürülme eseridir. Ağırlıkla İtalyan mutfağını bulabileceğiniz şaraphanede, Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen peynirler, kaşarlar ve pastırmalarda sunumlarda kullanılıyor. Hem uygun fiyatlı hem de çok fazla seçeneğe sahip olmasıyla öne çıkan bir mekan. Özellikle Gurme şarap serilerini denemeniz gerekiyor. Şarap tadımlarını kendi sitesinden takip ederek kaçırmanızı öneririz.Boğaz manzarasıyla şarabını içmek, lezzetli İtalyan pizzalarını yiyerek, şarabın yöresel peynirlerle olan uyumuna şahit olmak isteyenler için harika bir mekan!

Konum: Kuruçeşme, Muallim Naci Cd. No:107, 34345 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0212 257 11 29

http://www.incirlisaraphane.com/

360 Suada Beach Club

Galatasaray Adasında resmen Boğazın ortasında bulunan harika bir mekan! Hem gece hem de gündüz hizmet veren 360 Suada Beach Club kesinlikle Kuruçeşme’nin en elit ve canlı mekanlarından biri. Gündüzleri Boğaz manzarasına karşı içkinizi yudumlarken, denizin ortasında havuza girip, güneşlenebilirsiniz. İş çıkışı gün batımında arkadaşlarınızla beraber gelerek keyif kahvesi veya alkolü içebilir veya Gece eğlencesi için Boğaz manzarasında eğlenmeyi tercih edebilirsiniz.

Konum: 34345 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0212 263 66 23

Koru İstanbul

Kuruçeşme’den devam ediyoruz, sırada ki mekânımız Koru İstanbul! Dünya mutfağından birbirinden farklı yemekler tadabileceğiniz, özel günlerinize eşlik edecek makul bir restoran. Gece geç saatlere kadar hizmet veren Koru İstanbul, Kuruçeşme’nin gözde mekânlarından biri.

Konum: Kuruçeşme, Muallim Naci Cd. No:93 D:1, 34345 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

İletişim: + 0212 257 50 80