İbiza yeryüzü cenneti

Geçen hafta anlattığımız cennet köşemiz (Saint Tropez) huzur, sakinlik ve gerçek anlamda dinlemek isteyen okuyucularımız içindi. Bu hafta anlatacağımız yer ise Ibiza ve eğlence, hareket, çılgınlık burada bir saniye bile durmaz! Ritmin sürekli aktığı ve zaman kavramının olmadığı Ibiza’ya hoş geldiniz!

Ibiza, Akdeniz’deki Balear Adaları’nda bulunan ve İspanya yönetiminde olan bir ada ve burada Ibiza Town, Santa Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany adında üç şehir bulunuyor. Her ne kadar Balear Adaları’nın en büyüğü Mallorca olsa da Ibiza son 30 yıldır gerek turizmin, gerekse de eğlence dünyasının Avrupa’daki önemli merkezlerinden biri oldu.

San Antonio ile San Rafael Ibiza’nın en hareketli bölgeleri. 200 km’lik sahil şeridinde bulunan “Es Pout”, “Playa De Comte”, “Cala San Vincente” ve “Cala D’hort” ise sadece Ibiza’nın değil dünyanın en gözde plajları! Müzik ve eğlence anlayışıyla dünyaya nam salan Ibiza’nın en önemli kulüpleri ise Amenesia, Previlege, Pacha, ünlü su partilerinin yapıldığı El Paradis ve striptiz kulübü The Blue Rose Striptise; bu kulüpler sabahlara kadar süren çılgın partilerin vazgeçilmez adresleri. Ibiza durmaksızın eğlenebileceğiniz, ‘’bugün de uyumadan eğlenceye devam!’’ diyebileceğiniz tek yer!

Yazın Bodrum, Çeşme, Antalya’da dolaştığınızda birçok mekanda türk popunun ünlü sanatçalarına rastlarken, isimleri tüm dünyaca bilinen ünlü DJ’lerin setlerini Ibiza’da adım attığınız hemen her mekanda görebilirsiniz. Bir mekanda Tiesto çalıyor, bir diğerinde David Quetta! Paul Van Dyk, Laurent Garnier, Steve Lawler, David Morales, Frankie Knuckles ve Satoshi Tomiie gibi birçok DJ Ibiza’da seni elektronik müziğe boğmaya bekliyor.

Elbette her bölge gibi Ibiza’nın da adını tüm dünyaya duyurmuş bir mekanı var. Evet, Cafe Del Mar’dan bahsediyoruz. Aslında Cafe Del Mar bir cafe ama konseptiyle adından fazlaca söz ettirmeyi başarmış bir yer. Harika bir plajı, günbatımını izleyebileceğiniz harika bir terası bulunuyor. “Chill-out” yani rahatlama müziğinin doğmasına sebep olan mekanlardan biri…

Ibiza’da yiyecek ve içecek için çok fazla alternatifiniz var. Ama eminiz bu eğlence dolu adada yemek yemeye çok da zaman ayırmayacaksınız. Yine de illa “ne yenir” diye sorarsanız, “ensaimada” ve “flao” adında iki harika yemeği mutlaka tatmanızı öneririz. Ensaimada her yerde bulunabilen, yumuşak bir tür pasta. Flao ise özel yerlerde yapılıyor. Çeşitli restoranlarda flao tatma şansı bulabilirsiniz.

Gece hayatıyla böylesi ünlenmiş bir yerin başka özelliği ne olabilir peki? Tabii ki da moda! Ibiza’nın kendine has bir tarzı var. Alışveriş yapmadan dönmeyi hiç önermiyoruz. D’alt Villa, Ibiza Town, Hipodromo Sant Jordi, Nautica Ereso, Ponylandia alışveriş yapabileceğiniz yerler.

Şehri dolaşmak için scooter kiralayabilirsiniz, lakin araba kiralarsanız birçok yüksek bölgeye de çıkabilirsiniz. Tabii trafiğe katlanmayı göze alabilirseniz! Ibiza’da fiyatlar Türkiye’ye göre biraz yüksek ama bu tatili gerçekleştirecekseniz, planınızı “Ibiza Closing Parties” adındaki partilerin serisinin düzenlendiği eylül ayında yapmanızı öneririz.

İbiza ucuz uçak biletleri için Tripuck uygulamamıza bakmanızı öneririz.