Duty Free alışverişlerinin püf noktaları

Uçak yolculuklarında havalimanlarında bulunan Duty Free alışveriş noktalarından yararlanmayan yolcu sayısı oldukça azdır. Genellik olarak kozmetik ve içki alışverişi yapılırken son dakikada aklımıza gelen hediyelik eşyalar da kurtarıcımız olabilmektedir. Duty Free alışveriş noktalarında alkollü/alkolsüz içecekler, parfümlerden çikolatalara, tekstil ürünlerinden elektroniğe kadar geniş ürün imkanları sunulmaktadır.

Zamandan kazanıyorsunuz: Seyahatiniz süresince hediyelik alışverişi için zaman ayırmaktansa vaktinizi gezi programlarına ayırabiliyorsunuz.

Daha az ücret ödüyorsunuz: Vergiler nedeniyle kabarıklaşan faturalardan kurtulup ekonomik alışveriş yapıyorsunuz.

Bavulunuzdan yer tasarruf ediyorsunuz: Duty Free alışverişleri, bagaj tesliminden sonra yapılacağı için bagajda yer sorunu yaşamaktansa ürünlerinizi uçak içine alabiliyorsunuz.

Son dakika sürprizlerine pratik çözüm: Unutulan bir sipariş ya da hediyeler için duty free’ler can kurtaran görevi görebiliyor.

DUTY FREE ALIŞVERİŞLERİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Yurt dışına çıkan ya da yurt dışından Türkiye’ye giriş yapacak olan yolcular belirlenen limitler doğrultusunda Duty Free alışverişi yapabilirler. Bu esnada uçuş kartınız ve pasaportunuzu ibraz etmeniz gerekecektir.

EN UYGUN DUTY FREE ALIŞVERİŞLERİ HANGİ ÜLKEDE?

  • Avrupa’nın en uygun Duty Free alışveriş merkezleri Dublin, Atina, Madrid ve Paris havalimanlarında bulunmaktadır. En pahalıları ise Frankfurt ve Londra havalimanlarındadır.
  • Parfüm ve kozmetik ürünleri için en hesaplı Duty Free’ler Dublin, Atina ve Milano havalimanları tercih ediliyor.
  • Dijital fotoğraf makineleri ve elektronik eşyalar için en uygun fiyatlar Paris, Amsterdam, Madrid, Brüksel, ve Londra havalimanları tarafından verilmekte.
  • Dünya genelinde en ucuz fiyatlar Dubai ve Abu Dhabi havalimanlarındaki Duty Free’lerde oluyor.
  • Şarküteri ürünleri olarak Boston havalimanında bulunan Duty Free’de özel paketlenmiş istakoz bulabilmek mümkündür. Viyana havalimanında ünlü Avusturya tatlısı Sacher turtası, San Franscisco, Kopenhag, Dublin ve Lizbon’da ise dondurulmuş yengeç ve tütsülenmiş somon bulabilirsiniz.

DÜNYACA ÜNLÜ DUTY FREE’LER

Dubai International: Lüks bir alışveriş merkezi gibi. Özellikle pırlanta ve takı alışverişi için en ideal yer.

Londra, Heathrow: Harrods, Gucci, Hermes, Hamleys toys, Prada, Dior ve Paul Smith’in mağazaları bulunmaktadır. İlaç ve vitaminler için Boots bulunuyor. British Airways’in lounge’ında çok iyi bir Elemis spa bulunmaktadır.

Duty Free Alışveriş

Hong Kong International: Sadece alışveriş için dolaşmaya değer. Beşinci caddedeki duty free gibi. Ayrıca Shangai Tang adında yerel el sanatları pazarında muhteşem yemek ve kıyafetler bulmak mümkün.

Roma, Fuimicino Terminal C: Kompakt, sıkıştırılmış fakat Valentino R.E.D ve Loro Piana Kaşmir seyahat setleri için harika. Ayrıca Bruno Magli, D&G, Custo Barcelona ve çocuklar için ahşap oyuncaklar mağazası bulmak mümkün. Spa’da 10 dakika masaj yaptırabilir ve Frescobaldi’de peynir ve şarap barında şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Paris, Charles de Gaulle: Peynir ve şarküterileriyle ön plana çıkıyor. Fransız aksesuarları için Galeries Lafayette mağazası mükemmel.