Dünyanın En Ünlü Kaplıcaları

Kış soğuklarının bitmeye yaklaştığı bu günlerde, hem sağlık hem de rahatlama amacıyla tercih edilen tatil seyahatlerinin bir rotası da kaplıcalar. Türkiye’de kaplıca ve termal havuz kültürü çok yaygın. Daha çok Yalova ve Karadeniz Ayder Yaylası bölgesinde birçok termal havuz ve kaynak suyu bulunuyor. Tripuck sizler için rotasını, sıcaklığı 370 dereceye kadar çıkabilen dünyadaki en ünlü 3 kaplıcaya çevirdi.

Büyük Prizma (Grand Prismatic Spring) – Amerika

Amerika’nın en büyük, dünyanın da 3. büyük kaplıcasıdır. Amerika’da 10.000’e yakın kaplıca bulunmaktadır. Her yıl en az 5 milyon insan bu kaplıcalardan faydalanır. Büyük Prizma, Yellows National Park’ta bulunmaktadır. Boyu 80 metreye, genişliği 92 metreye ve derinliği 54 metreye yakındır. Alglerin oluşturduğu birçok renk yumağı gözlerinizi kamaştıracak size büyülü bir manzara sunar.

Kan Kırmızı Kaplıca (Red Hot Spring) – Japonya

Japonya’da yer alan bu kaplıca, mutlaka görülmesi gereken doğal kaplıcalardan biridir. Kaplıcanın görünümü, sizi içine girmeyi unutturup seyre daldıracak kadar güzeldir. Su içerisinde bulunan minareller ve yoğun demir sebebiyle kaplıcanın suyu kırmızı renktedir. Beppu’da bulunan bu kaplıcaya giderken fotoğraf makinenizi mutlaka yanınızda götürmenizi öneririz.

Mavi Göl (Blue Lagoon) – İzlanda

Bu kaplıca aynı zamanda İzlanda’nın en ünlü yerlerinden biridir. Kaplıca yanına kurulmuş jeotermal santraller suyu boşaltma görevi üstlenir. Mineraller açısından çok zengin olan bu kaplıcada elektrik üretimi de yapılır. Reykjanes bölgesinde bulunan Mavi Göl, dünyanın şifa merkezi haline gelmiştir. Sedef hastalığına sahip kişilerin uğrak yeridir.

Soğuk hava şartlarında yapılabilecek en uygun tatil seçeneklerinden biri de kaplıca turizmi. Ayrıca birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelen bu şifa cennetlerine her yıl olmasa da iki yılda bir mutlaka gitmenizi öneririz. Tabi bu cennet köşelere giderken Tripuck ile ucuz uçak bileti karşılaştırması yapmayı unutmayın.