Dünyanın En Çok Konuşulan Dilleri

Dünyanın her yerinde kabaca 7.117 dil konuşuluyor ve elbette ki her dili öğrenmek imkansız!  Bu kadar dil arasında bazıları öne geçip ülkelerin ana dilleri olmayı başardı. Bazı diller birbirlerini anımsatsa ve yapı olarak benzeseler de, hepsinin kendine has özellikleri de yok değil. Merak etmeyin, siz de bu kadar çok seçenek içerisinde elbet istediğiniz dili bulabilirsiniz. Peki dünyada en çok konuşulan diller hangileri? Sizin için 2021 istatistiklerine göre dünya üzerinde en çok konuşulan ilk beş dili listesini hazırladık.

Dünyanın En Çok Konuşulan Dilleri Listesi

İngilizce

Geçmiş araştırmalarda bir numarada bulunan Mandarin Çincesi yerini bu sene itibariyle İngilizce’ye kaptırdı.

Şu anda bu dili dünya üzerinde 1,348 milyon insan konuşuyor! İngilizce, Batı Germen dil ailesinin bir parçasıdır ve yedi kıtanın altısında resmî dil olarak kabul edilir. Neredeyse tüm dünyada konuşulan İngilizce’nin bu kadar popüler bir dil olmasının bir diğer nedeni de sadece ana dil olarak kullanılmaması ve aynı zamanda ikinci dil olarak da en çok tercih edilen dil olması. Hepimiz biliyoruz ki Türkiye’de de günümüzdeki herhangi bir iş başvurusunda İngilizce ön koşul olarak sayılmaya çoktan başlandı bile.

Mandarin Çincesi

Dünyada en çok konuşulan ikinci dil ise Mandarin Çincesidir. Mandarin Çincesini anadili olarak konuşan insanların nüfusu diğer dillere kıyasla çok daha fazladır. Mandarin Çinlilerin yüzde yetmişi tarafından konuşulur. Bu onu bugüne kadar gelmiş geçmiş en geniş Çin lehçesi yapar. Aslına bakarsanız bu 1000 yaşında olan  oldukça yaşlı dev hakkında daha fazla bilgi edinmek için de iyi bi neden olabilir. Mandarin’in 50 bin farklı karakteri- evet gerçekten 50.000- size biraz ürkütücü gelebilir fakat “ derdimi anlatacak kadar”  Mandarin seviyesi için 2.500 karakter bilmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca ufak bir bilgi; art arda iki sekizi kullanmak (88),  Çincede “güle güle” anlamına gelir!

Hintçe

Hintçe dendiğinde çoğu zaman aklımıza rengarenk Bollywood filmleri gelebilir. Ama Hintçeyi bu kadarla sınırlamak pek doğru olmaz. Bu dil şu anda 615 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Gelecekte sıralaması ne kadar değişir bilinmez ama günümüzde kendini ilk üçe sabitlemiş olan Hintçe, Devanagari alfabesi ile yazılır. Bu alfabe yaklaşık olarak 53 harften oluşur. Mandarin Çincesi ile kıyaslandığında aslında oldukça kolay! Hintçede ayrıca İngilizcede olan “the” kelimesi veya karşılığı yoktur.

İspanyolca

Siz de ispanyolca şarkılara içten içe eşlik etmek isteyip edemiyorsunuz değil mi? Bu oldukça neşeli ve aynı zamanda romantik dil hem kulağa hem de kalbe hitap eder. Bir kısım insan ne kadar bu dili konuşmanın zorlayıcı olduğunu düşünse de- yuvarlanan R harfleri, ya da eşyaların bile cinsiyetlerinin olması- eğer 534 milyon insan bu dili konuşabiliyorsa, siz neden konuşamayasınız?

Fransızca

Fransız Devrimi gerçekleştiğinde Fransız vatandaşlarının %75’inin anadili olarak Fransızca konuşmadığı biliyor muydunuz? Bunun yerine yerliler bölgesel dilleri konuşuyorlardı. 2021 itibari ile 280 milyon insan Fransızca konuşuyor. Fransa dünya siyaseti için büyük bir cazibe ve kilit ülke olmaya devam ederken aynı zamanda bizlere kültürel çeşitililik ve zengin bir sanat tarihi de sunmakta. Fransızcanın önümüzdeki yıllarda listedeki sırasını yükseltmesi bekleniyor. 19 Aralık 2020’de yayınlanan bir Daily Mail makalesine göre, Fransızca dünyanın en çok konuşulan dili olabilir.  Fransızcanın 2050 yılına dek en çok konuşulan dil olan İngilizce’yi geçip en başa oturması bekleniyor.

Bugün belki de o gündür, siz de yeni bir dil öğrenmek için daha fazla vakit kaybetmeyin ve dünyada bu kadar insanın konuştuğu beş dilden birini şimdi öğrenmeye başlayın. Ya da ikisini. Neden olmasın?