Bhutan

Büyük Himalayalarda küçük ama ilginç bir devlet olan Bhutan devleti gizlenmektedir. Dünyadaki insanlar ona Mutluluk Krallığı, Ejderhalar Ülkesi ve bir Asya Masalı adını da vermişlerdir. Bhutan'a gitmek ilginç ve etkileyici bir macera yolculuğuna çıkmaktır. Bu yolculuk size çok fazla anı kazandıracak ve bir o kadar faydalı bilgi öğrenmenize yol açacaktır. Ziyaretçiler kendi gözleriyle Bhutan'daki mükemmel manastırları ve rezervleri görmeye, Budizm'in sırlarını ve yeni bir zanaat öğrenmek için Butan'a gidiyorlar. Böyle bir yolculuk bütün aileniz için yararlıdır.

Bhutan'da turizm en önemli ve kârlı gelir kaynaklarından biridir. Günümüzde gittikçe daha fazla turist bu ülkeyi gezmez istiyor. Bhutan'ın başkenti Thimphu, aynı zamanda krallığın en büyük şehridir. Bunun dışında, ana şehirler, ülkenin en ilgi çekici yerlerinin bulunduğu Paro ve Jakar'dır.

Bhutan devleti Hindistan ile Çin arasında yer almaktadır. Sınırları birçok Hindistan eyaleti ile kesişmektedir. Çin ile olan sınırı ise 470 km'dir. Butan'ın kuzeybatı kesiminde büyük Doğu Himalayalar ve güneyde ise İç Himalayalar bulunur. Ülkenin topraklarının %50'sinden fazlası, turizm merkezlerinin bulunduğu dağ yamaçlarında bulunmaktadır.

Bhutan'ın krallığı, 38.394 km² yüzölçümü ile dünyada 135. sırada yer alıyor. Yüzölçümünün sadece %1 sular tarafından kaplanmaktadır. Ülkenin adının birçok anlamı bulunmaktadır: "Tibet'in kenarı" ve "Dağlık ülke" gibi. Bhutan, kökenine bakıldığında “genç” bir ülkedir, çünkü 1907'de bağımsızlığını kazanmıştır ve sadece 30 yıl önce turizme kapılarını açmıştır. Krallık oluşturmak kolay değildi, bu nedenle, tarihinde geçmiş olaylar hakkında topraklarında birçok anıt korunmuştur.

Bhutan'ın idari yapısı göründüğü kadar basit değildir. 20 dzongkhag'a bölünmüş 4 dzongdea'dan oluşur. Ve her dzongkhag, gevoglara veya dunghagi'ye bölünmüştür. Herhangi bir bölge birimi (bölge, şehir vb.) Belirli bir bakanın ve Millet Meclisinin kontrolü altındadır.

Resmi Adı Bhutan Krallığı
Başkenti Thimphu
Resmi Dili Dzongkha
Hükümet şekli Meşrutî monarşi
Yüzolçümü 38,394 km²
Nüfusu 0.79 milyon (~ km² başına 19,3 kişi)
Din dağılımı 75.0% Lama Budistleri
25.0% Hindu
<1.0% Diğer dinler
Para Birimi Ngultrum (BTN)
Telefon kodu +975
Sürüş tarafı Sol
Zaman dilimi UTC + 6
Internet TLD .bt
Milli bayrak Bhutan bayrağı


İçerik

ŞEHİRLER & BÖLGELER TARİHİ SEYAHAT PLANLAMASI VİZE HAVA DURUMU & İKLİMİ

PARA BİRİMİ KONAKLAMA NASIL GİDİLİR GEZİNMEK HABERLEŞME & WI-FI

MUTFAK GÖRGÜ KURALLARI DİLİ GECE HAYATI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

GÜVENLİK SAĞLIK


Şehirler ve Bölgeler

Bhutan'daki başlıca şehirler, iller, bölgeler ve turistik yerler:

Thimphu

Ülkenin batısında bulunan başkent yaklaşık 2300 m yüksekliktedir. 80.000'in altındaki nüfusuyla Thimphu, Butan'daki en büyük şehir olmasının yanısıra ülkenin siyasi karar alma merkezidir. Ayrıca, şehir merkezinin yaklaşık 7 kilometre kuzeyinde, Butan Kralı'nın ana sarayı olan Denchencholing Sarayı bulunuyor.

Bronze Buddha Dordenma Statue in Thimphu
Bhutan Thimphu şehrine bakan bronz Buda Dordenma heykeli

Şehrin yakın çevresinde çok sayıda manastır ve tapınak bulacaksınız. Şehrin kuzeyinde, Wang Chu Nehri üzerinde, gezginler Tashichho Dzong'a hayran olabilirler. Budist manastırı, 1952'den bu yana Bhutan hükümetinin merkezi olmuştur ve mimarisi ve pitoresk manzarası ile etkileyicidir. Aynı zamanda, kentin yaklaşık 3 kilometre güneyinde bir kale olan Simtokha Dzong, ayrıca Dechen Phodrang Manastırı, Tango Manastırı ve Chagri Dorjeden Manastırı da bulunmaktadır.

Şehrin yakınında da Motithang Takin Parkı, Takinlerin (Asya kökenli bir memeli ve Bhutan ulusal hayvanı) bir vahşi yaşam parkı olup gezginler rahatlıkla ulaşabilir.

Bu klasik gezilecek yerlere ek olarak, Thimphu, aktif bir gece hayatının olduğu ülkedeki az sayıdaki şehirden biridir. Elbette, burasını diğer Asya başkentleriyle karşılaştırılamaz, ama en azından bazı kulüpler ve diskolar, ayrıca özellikle gençlerin akşamlarını geçirdiği bilardo salonu ve çeşitli barlar vardır.

Şehrin turistik açıdan özellikle önemi olan Tsechu Festivali, her yıl eylül veya ekim aylarında gerçekleşmekte ve şehre birçok yabancı turist çekmektedir.

Paro

Paro, Thimphu'nun yaklaşık 40 kilometre batısında yer almaktadır. Şehrin hemen yakınında, Bhutan'ın tek uluslararası havaalanı olan Paro Havaalanı bulunmaktadır.

Yaklaşık 15.000 nüfusu ile Paro, ülkenin en küçük şehirlerinden biridir, ancak yine de bir turistin ziyaret edip görmek istediği yerler vardır. Rinpung Dzong, bugün birkaç devlet dairesine ev sahipliği yapan muazzam bir Budist manastırı ve savunma tahkimatıdır. Manastırın içinde ayrıca 14 tapınak ve şapel bulunmaktadır. Manastırın üstünde, şu anda Butan Ulusal Müzesi olarak hizmet veren yedi katlı bir gözetleme kulesi var. Her yıl llkbaharda (Mart veya Nisan), popülariteye sahip geleneksel bir festival düzenlenmektedir. Şehrin 18 kilometre güneyinde Budist manastır kalesini Drukyel Dzong'u bulacaksınız, 1951'de çıkan bir yangından sonra restore edilmedi. Ancak yine de etkileyici kalıntıları ziyaret edilebilir.

Taktshang monastery, Bhutan
Tigers Nest Manastırı, Taktsang Palphug Manastırı olarak da bilinir. Butan'da, Paro vadisinin üst tarafındaki yamaçta yer almaktadır.

Şehrin gerçek cevheri, Güney Asya'daki en görkemli binalardan biri ve aynı zamanda Tigernest manastırı olarak da adlandırılan Taktshang'dır. Sadece dünyanın her yerinden tatilcilere ilham veren mimarisi değil, her şeyden önce binanın konumu sizi ilk bakışta nefessiz bırakmaktadır. Deniz seviyesinden 3120 m yükseklikte manastır, Paro vadisinin yaklaşık 700 m yukarısındaki bir kaya üzerinde yer almaktadır. Manastırın ilk bölümü 1692 yılında, 8. Buda olan Guru Padamasambhava'nın 3 yıl, 3 hafta, 3 gün ve 3 saat boyunca meditasyon yaptığı kutsal bir mağara etrafına inşa edildi. Bugün, manastır dokuz kutsal mağarayı çevreliyor. Etkileyici yapı, Paro'nun yaklaşık 10 kilometre kuzeyinde bulunur ve sadece yürüyerek erişilebilir. Yolda, gezginler diğer bazı turistik mekanlara da hayran kalabilirler.

Phuentsholing

Yaklaşık 30.000 nüfusu bulunan şehir, ülkenin güneyinde, Jaigaon kentinin yanında, iki eyalet arasında bir sınır geçişi olarak bilinir. Phuentsholing, kuzeydeki başkent Thimphu yaklaşık 170 kilometre uzaklıktadır.

Şehrin en ünlü turistik yeri, Phuentsholing'in biraz üstünde bulunan ve bölgenin olağanüstü bir manzarasını sunan Karbandi Manastırı'dır. Şehir merkezinde bulunan Zangtho Pelri Lhakhang Tapınağı da görmeye değerdir.

Alışveriş seçeneğinizin yanında, Phuentsholing'de çeşitli barlar ve gece kulüpleri de eğlenebilirsiniz. Ancak, bu yerlerin bazılarının amaçlarının farklı olduğunu farkedebilirsiniz. Hükümet, bu sınır kasabasında ortaya çıkan fuhuş ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele etmek için çabalarını artırmaktadır.

Phuentsholing genel olarak turistleri fazla cezbetmemektedir, fakat coğrafi yapısının doğal güzellikleri ile siizn tarafınızdan puan alabilir.

Gelephu

Sadece 10.000 nüfusuyla ülkenin güneyinde bulunan sınır kasabası, Butan Krallığı'ndaki üçüncü büyük şehridir. İlginç olan özelliği ise Gelephu'nun bir ticaret merkezi olmasıdır. Şehirde yaşamı kolaylaştıracak, dinlenme ve spor yapmanızı sağlayacak geniş bir park vardır.

Ancak gelecekte, şu anda genişletmeye çalışılan havalimanından dolayı Bhutan için önem kazanabilir. Fakat, Gelephu'da başka bir uluslararası havaalanı kurma planları şu an için bekletilmektedir.

Punakha

1400 m rakımda, yaklaşık 7.000 nüfusu ile Punakha şehri, manastır kalesi Punakha Dzong ile ünlüdür. Ülkedeki diğer kalelerin aksine, Punakha Dzong bir tepe üzerinde değil, Mochu ve Pochu'nun birleştiği noktada kuruludur. Bir zamanlar istilacı Tibetlilere karşı bir siper olarak inşa edilen yapı, günümüzde Bhutan manastır mimarisinin en önemli örneği olarak kabul edilmektedir. Punakha Dzong, 1987 ve 1994'te bir yangın / selle kısmen yıkıldıktan sonra, hükümet hızlı bir şekilde yeniden inşası ve tesisin restorasyonunu başlattı. 2011 yılında, manastır kalesi kralın düğünü için hizmet etti.

Başkent Thimphu'dan Punakha'ya seyahat eden herkes genellikle Dochula geçidinden geçer. Rota, çevresindeki Himalayaların olağanüstü 360 ° manzarası nedeniyle hem yerli hem de turistler arasında popülerdir. Ayrıca, geçişin en yüksek noktasında, ülkenin dördüncü kralı onuruna inşa edilmiş Druk Wangyal Lhakhang Tapınağı'nı bulacaksınız. Hafta sonları ve tatillerde, Dochula Geçidi, bölgedeki tüm aileler için popüler bir destinasyondur.

Trongsa Dzong

Bhutan'ın kalbinde, ülkenin en büyük tapınak kalesi yatıyor. Trongsa kentindeki bu büyük yapı, bir zamanlar Mangde Nehri Boğazı'nı denetlemek için inşa edildi. 1543'te buraya ilk tapınak inşa edildi ve sonra yaklaşık 100 yıl sonra 1647'de bir kaleye doğru genişledi. Çok sayıda avluya ve sayısız koridora ek olarak, kale şimdi 25 farklı tapınağa ev sahipliği yapıyor.

Kalenin mimarisi, onu çevreleyen manzara gibi etkileyicidir. Belirli bir mesafeden, anıtsal yapı açıkça görülüyor ve ilk anda Trongsa Dzong'u bir fantezi filminin arka fonu olarak düşünebilirsiniz.

Bugün manastır kalesi, diğerlerinin yanı sıra Trongsa bölgesi için hükümet merkezi olarak kullanılıyor. Ek olarak, yaz aylarında yaklaşık 200 keşiş bu devasa tesiste yaşıyor. Tesis ziyaretçiler arasında, özellikle kuzey avlusunda Guru Padmasambhava'nın (bazen Rinpoche) gelişinin kutlandığı Aralık veya Ocak aylarında popülerliğe sahiptir.

Jakar Dzong

Manastır kalesi, küçük Jakar kasabasının üstünde yer almaktadır. 1549 yılında Tibet Lam Nagi Wangchuck tarafından yaptırılmış ve geçmişte Bhutan'ın ilk kralına hizmet vermiştir. Kale olarak da adlandırılan beyaz kuş kalesi, tüm bölgenin savunmasında önemli bir rol oynamıştır. Özellikle dikkat çekici olan, vadinin izlenebileceği kalenin yaklaşık 50 m yüksekliğindeki gözetleme kulesidir.

Manastır kalesinin bir diğer özelliği ise, kuşatma durumunda nüfusun hayatta kalmasını sağlayacak ve bugün hala sağlam olan içme suyu kaynağıdır.

Samdrup Jongkhar

Samdrup Jongkhar, Doğu Bhutan'ın en eski şehirlerinden biri ve ülkenin güneyinde büyük bir ticaret merkezidir. Sınır kasabası olan Hindistan'da hem Bhutan hem de Hint mutfağından lezzetler bulacağınız çeşitli restoranlar vardır. Şehirdeki en önemli bina Samdrup Jongkhar Dzong'dır. Dzong'un hemen yakınında bir manastır vardır.

Şehrin merkezinde ayrıca bölgenin manevi merkezini oluşturan üç katlı bir tapınak bulunamktadır. Samdrup Jongkhar fazla uzak olmayan, Doğu Bhutan'daki tek bir Mithun yetiştirme yeridir (bizona benzer).

Khoma Köyü

Sadece yürüyerek ulaşılabilen bu küçük kasaba, Kishuthara yapmak için ülke çapında tanınmaktadır. Bu karmaşık desenli ipek kumaş olup, yerel kadınlar tarafından büyük tezgahlarda özel kulübelerde yapılır ve daha sonra ülke genelinde satılır. Bu kumaşın üretimi, bölgenin ekonomik kalkınması haline geldi. Bu kumaş mamülleri Khoma'da başkente göre çok daha düşük fiyatlarla satın alınabilir.

Buna ek olarak, bu yer aynı zamanda Bhutan kırsalının ve kültürünün güzelliği ve bozulmamış doğası için de gerçek bir figürdür.

Kurjey Lhakhang

Kurjey Lhakhang, Bumthang semtinde, Jakar şehrine uzak olmayan popüler bir tapınaktır. Manastır, ikinci Bhudda'nın Guru Rinpoche'nin (Padmasambhava) Bhutan'a ilk ziyaretinde meditasyon yaptığı söylendiği bir mağara etrafına inşa edildi. Binanın arkasında, Tibet Budizmi'nin kalıntısı olan bir Terma olduğu söylenen büyük bir ağaç duruyor.

Ayrıca manastır, ülkenin ilk üç kralının mezarının bulunduğu ve bu nedenle krallığın sakinleri arasında belli bir öneme sahip bir yerdir.

Trashigang

Ülkenin doğusundaki küçük kasaba sadece 2400 nüfusa ev sahipliği yapıyor ve hala Butan çevresinde turlar için popüler bir destinasyondur. Trashigang'nın popülerlik sebepleri arasında, şehrin küçük pastoral caddelerinin yanında ve tüm doğu Bhutan boyunca dolanıp nihayet Hindistan'da Brahamaputra nehrine akan Drangme Chu nehirinin üzerindeki konumudur.

Bununla birlikte, kentin turistik görülecek en önemli yeri Trashigang Dzong'dur. 1659'da inşa edilen manastır kalesi, hükümetin 2007'de binayı yenilemeye karar vermesine kadar uzun süre yıkılmanın eşiğindeydi. Ancak, batmakta olan temeller nedeniyle, renovasyonu son derece zordur bu nedenle bugün yapının geleceği konusunda kesin karar verilememiştir. Trashigang Dzong'un geleceği konusundaki belirsizliğe rağmen, görkemli manastır kalesi bölgenin en önemli turistik yerlerinden biri olarak kabul edilir.


Tarihi

İlk yerleşim

Bhutan'ın kökleri M.Ö 2000 yılına kadar uzanır. Ancak, ülkenin bu dönemine ait yeterli bilgi bulunmamaktadır. Tarihçiler, Budizm'in 9. yüzyılda Tibet'ten kaçan rahipler tarafından tanıtılması faydalanmaktadırlar.

12. ile 19. yüzyıl

Sonraki yüzyıllarda Hint ve Hindu etkileri ülkeye geri döndü ve Budizm'i 12. yüzyılda devlet dini haline getirdi. Bağımsız beylikler, ancak birkaç yüzyıl sonra 17. yüzyılın başında Shabdrung Ngawang Namgyal, egemenliği altındaki ülkenin büyük ölçüde özerk bölgelerini biraraya getirdiğinde birleştiler. Shabdrung Ngawang NamgyalBhutan'ın kurucusu olarak saygı görmektedir. Ngawang Namgyal'ın ölümü, devletin yeniden parçalanabileceği korkusuyla 50 yıldan uzun süredir halk arasında gizli tutulmuştur. Bu süre zarfında, ülkenin liderliğini devralması için onun adına saygınlar görevlendirildi.

18. yüzyılın başında 1710 ile 1730 arasında, ülke defalarca Tibet-Moğol askerlerinin saldırılarına maruz kalıp tekrar ve tekrar yıkım yaşamıştır. Dini ve seküler devlet iktidarının resmi olarak ayrılmasına rağmen, iktidar fiilen Lamalar'ın (Budist rahipler / öğretmenler) elinde idi. Lamalar valileri atıyor, vergilendirme yapıyor ve yargı hükümlerini veriyorlardı. Bu aşamada çeşitli feodal gruplar arasındaki güç mücadeleleri devam etti.

18. yüzyıl, Büyük Britanya'nın sömürge çabalarına damaga vurdu. İngiliz devleti, 1826'da Hindistan'ın Assam eyaletine boyun eğdirdikten sonra, kuzeydeki bölgeleri de kendi kontrolleri altına almaya çalıştı. İlerleyen yıllarda Bhutan'ın bazı bölgeleri British East India şirketi tarafından işgal edildi ve vali Ugyen Wangchuck (İngiliz desteğiyle) ülkedeki gücü devraldı. Saltanatının ilk yıllarında, ılımlı reformlar başlattı ve iktidarı ele geçirmesinden 12 yıl sonra 1907'de kral seçildi. Sadece üç yıl sonra İngiltere, küçük Himalaya devletinin bağımsızlığını resmen tanıdı.

20. yüzyıl

1964 yılında, ülkenin kralı tüm devlet gücünü eline aldı, ancak 1968'de, yasa yapma yetkisini 1953'ten bugüne kadar oluşturulan parlamentoya verdi. Önümüzdeki yıllarda, lamaların hakları azaltıldı ve kalan feodal engeller kaldırıldı. 1971'de Bhutan Birleşmiş Milletlere kabul edildi. 1990'ların sonlarında, o sırada Kral Jigme Singye Wangchuck kendi gücünü sınırladı ve parlamentonun otoritesini kabul etti.

2006'da kralın oğlu resmi halefi olarak ilan edildi. Bir yıl sonra Jigme Khesar, Mangyel Wangchuck'ın babasının tahtını devraldı. Aynı yıl, siyasi partilerin kurulmasını sağlayan ve ülkeyi demokratik bir anayasal monarşi statüsüne yükselten bir anayasa getirildi. 24.03.2008 tarihinde ilk kez 253.012 kişinin (seçmenlerin% 79.4'ü) oy kullandığı alt meclis seçimleri yapıldı.


Seyahat planlama ve bireysel turizm

Bhutan'a seyahat etmeye karar veren herkes, her şeyin Gayri Safi Milliyet Mutluluk ilkesi kapsamında görüldüğü ve Güney Asya'nın diğer ülkelerinden daha farklı olduğunu hemen anlayacaktır. Bhutan'ın ülkeye giriş şartlarını Kuzey Kore'nin şartlarına biraz hatırlatmaktadır. Her iki ülkeyi de, önceden lisanslı bir seyahat acentası aracılığıyla bir tur rezervasyonu yaptıysanız seyahat edilebilirsiniz. Her iki ülkede de bireysel turizm istenmeyen bir durumdur ve her iki ülkede de tatilcilere veya tur grubuna rehberler eşlik eder.

Ama Bhutan'daki seyahat programı Kore Yarımadası'nın kuzeyindeki totaliter bölgeye göre çok daha az katıdır. Ve sıkı düzenlemelerin gerekçeleri de her iki ülkede de temel olarak farklıdır. Kuzey Kore'deki seyahatin tamamında politik etkenlerin etkili olduğudur, Bhutan'da ise turizmin kontrol edilmesi çevre ve doğanın korumasından dolayıdır.

Genel olarak, çevreyi korumak ülkede çok önemli bir rol oynamaktadır, bu da Bhutan’ın Asya’nın herhangi bir yerinden daha fazla doğal bir zenginliğe sahip olduğu anlamına gelir. Seçilen tur operatörüne bağlı olarak, tatilciler rota üzerinde ve aynı zamanda kalacakları otel üzerinde bir etkiye sahiptir. Mağazalar ve restoranlar ücretsiz olarak gidilebilir ve yerel halkla iletişim kurulabilir.

Yolculuk planlaması genellikle şu şekilde gerçekleşir:

 1. Bhutan turizm konseyine kayıtlı bir seyahat acentesi seçiniz
 2. Ülkedeki kenid tur operatörleri ile iletişim kurarak seyahat planı ve istenen konaklama yerleri hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu düzenlemelere dayanarak, seyahat acentesi yolculuğunuzun maliyetini hesaplayacaktır.
 3. Fakat Bhutan'a gitmenin günlük maliyetinin en az 250 $ olduğunu unutmayın. Bu ücret zaten konaklama, yemek, rehber ve sürücünün masraflarını karşılamaktadır. Tabii ki, bireysel harcamalar ile maliyetler daha da artmaktadır.
 4. Daha sonra hesaplanan miktar ile beraber 40 USD (vize için) tur operatörü tarafından ödenmelidir. Bhutan Toursim Konseyi'ne lisanssız seyahat acenteleri ile geçmişte bu konuda birçok sorunlar yaşadığını belirtmiştir.
 5. Pasaportunuzun bir kopyasını seyahat acentesine gönderdikten sonra, vize işleme alınır ve işlem tamamlandığında size bildirir.
 6. Yolculuk başlayabilir.

Bhutan Seyahat Acenteleri

Bhutan'a seyahat düzenleyen çok sayıda tur operatörü vardır. Bir müşteri olarak, seçilen seyahat acentesinin aynı zamanda devlet lisanslı "Tur Operatörleri" den biri olduğundan emin olmalısınız. Lisanssız olan turizm firmaları tarafından yapılacak bir seuyahat genellikle herhangi bir engel olmadan yapılsa da, Bhutan turizm ofisi, sorunlara yol açabilecek tutarsızlıklar olduğu konusunda zaman zaman uyarmaktadır. Lisanslı firmaların bulmak için Bhutan Turizm Konseyi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğer firma listelenmemişse, tatilciler de seçilen tur operatörünün durumu hakkında bilgi almak için doğrudan turizm ofisine başvurma fırsatına sahiptir.

Lisanslı tur operatörü bulduktan sonra, seyahat organizasyonunun geri kalanı genel olarak fazla sorun olmadan yapılır. Konuyla ilgili detaylı bilgileri Butan Turizm Konseyi web sitesinde de bulabilirsiniz.


Vize

Bangladeş, Hindistan ve Maldivler vatandaşları dışındaki vatandaşlar için Butan'a vize almak iki aşamadan geçmektedir. Doğrudan Paro şehrinde bulunan havaalanından vize izni alınmaktadır. İlk aşamanın tamamı ile yerine getirmesi için lisanslı seyahat acenteleri uğraşıyor. Bu arada, vizenizi ancak Bhutan hükümeti tarafından onaylanan seyahat acenteleri tarafından öngörülen senaryoya göre seyahat edecekseniz alınabilir. Bu nedenle bu ülkeye tek başına bir yolculuk yapmak mümkün değildir.

Bu nedenle, vize almak için, tur operatörüne pasaportun sayfalarının bir kopyasını vermeniz gerekir; bu da onları Bhutandaki seyahat acentesine gönderir. Daha sonra, Bhutan turizm ofisine izin verilmesi için başvuruda bulunur ve belgelerin bir nüshasını kendillerine teslim eder.
Ödeme ayrıca 40 $ olan konsolosluk ücretini de içermelidir. Para yatırıldıktan sonraki 72 saat içinde Bhutan Turizm ofisinin gönderdiği vize ile uçak biletinizi alabilirsiniz.

Sınır geçişi belgeleri

Vizenizi aldıktan ve uçak bileti rezervasyonunuzu yaptıktan sonra, gönül rahatlığıyla eşyalarızı toplayabilir ve turistik yerleri keşfetmek için araştırmanızı yapabilirsiniz . Bhutan'a vize almanın bir sonraki aşaması Paro Uluslararası Havaalanı'na varınca ortaya çıkmaktadır. Sınır kontrolünü geçerken, aşağıdaki belgeler sunulmalıdır:

 • Bhutan'da geçerliliği sona ermemesi gereken pasaport;
 • Daha önce aldığınız vize evrağı;
 • 2 fotoğraf 3x4 cm;
 • Dönüş uçak bileti yakın bir tarihe veya başka bir ülkeye;
 • Bhutan'da kaldığınız süre boyunca finansal olarak yeterli paranızın olduğunu teyit edin (sezon boyunca bu rakam kişi başı kişi başı 250 $, diğer zamanlarda - 200 $).

Belgeleri sunduktan sonra, 20 dolar tutarında bir ücret ödemeniz gerekir, ardından pasaportunuza vize onayıyla ilgili bir damga konur. Bhutan Turizm ofisinin vizeyi uzatma olasılığı ile 15 gün boyunca geçerlidir. 18 yaşın altındaki çocuklar ebeveynlerinin vizesine tabidir.


Hava durumu ve İklimi

Bhutan'da iklim ve hava durumu bölgeye göre değişir. Birçok şehir dağlık bölgede yer almaktadır, fakat aynı zamanda Himalayaların eteklerinde daha yerleşim yeri bulunmaktadır. Bu nedenle, bazı bölgelerde dağ tropikal iklimi hüküm sürmekte iken diğer yerlerde muson iklimine rastlanmaktadır.

Bhutan'ın güney kesiminde, iklim nemli ve subtropikaldir, batıda-muson ve kuzeyde dağlık iklim şartları görülür. Sıcaklık göstergeleri hakkında konuşursak, farklı bölgelerin sıcaklıkları epeyi birbirinden farklıdır. Bu kapsamda, Bhutan'ın güney kesiminde, neredeyse tüm yıl boyunca, hava sıcaklığı 15 C'nin altına düşmez, ülkenin orta kesiminde kışın -16 C'e düşebilir ve dağlık bölgede ise sıcaklık her zaman 0 - -2 C olur. Yağışların çoğu batıya düşer, ancak güneyde de yağmur yağar - fakat nadir görülür. Bu tür hava koşulları nedeniyle, turizm sezonunun ne zaman Bhutan'da başladığını söylemek kolay değildir.

Bhutan'a gitmek için en iyi zaman

Bhutan'a seyahat etmenin en iyi zamanı, diğer şeylerin yanı sıra, ziyaret edilen bölgeye bağlıdır. Başlıca turist sezonu genellikle Ocak ve Mart ayları arasındadır. Bazı tatilci ise Mart ve Mayıs ayları arasında veya Eylül ayının sonunda ve Kasım ayının başında bir gezi yapmayı tercih etmektedir.

Sadece ülkenin güney kısmında kalacak iseniz, sıcak iklimi nedeniyle bölgeyi Kasım ayının sonundan Mayıs ayının başlarına kadar ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte turistlerin ülkenin başkenti Thimphu'nu da bulunduğu ülkenin orta kesimini de ziyaret edebilir. Ülkenin bu bölümü için ideal seyahat zamanı Şubat ayının sonundan Mayıs ayının başına kadardır.

Daha kuzeydeki bölgelerde ise, doğa yürüyüşü yapılacak zamana göre organize etmelisiniz. Burayı en elverişli olan yaz aylarında ziyaret edebilirsiniz, çünkü daha sonra kar erimesi nedeniyle sel ve toprak kaymaları olabilir.


Para birimi

Bhutan currency
Bhutan 50 Ngultrum banknotu. Ngultrum Butan ulusal para birimidir

Ulusal para birimi, 1974 yılında Butan rupisinin yerini alan Ngultrum'dur. Ülkenin para birimi 1 ngultrum 100 chetrumdaki Ngultrum'dur (BTN). Kurlar 1 USD = 70.44 BTN, 1 EUR = 81.19 BTN.

Ngultrum, ülkede bir ödeme aracı olarak da bilinen Hindistan Rupisi (INR) ile 1: 1 oranında sabittir.

Döviz Bozdurma

Döviz, çoğu bankada ve daha büyük otellerde ve havaalanında bozdurulabilir. Bankalar pazartesiden cumaya 10:00-13:00 saatleri arasında açıktır, aynı zamanda turistik yerlerdeki küçük ofisler de hafta sonları aynı programa göre açıktır.

Amerikan parası kolayca takas edilebileceği ve çoğu işletme ve otel tarafından yeterli bir ödeme aracı olarak kabul gördüğü için ABD doları yanınıza almanın en uygun olduğu düşünülmektedir. Bhutan'dan ayrılmadan önce daha önce bozdurulan dövizleri tekrar USD'ye çevirmek isterseniz daha önce yapılan döviz bozdurma işleminin belgesine ihtiyaç duyarsınız, çünkü onlar olmadan USD'ye döndüremezsiniz.

Seyahat çeki

Seyahat çekleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Nakit para gibi, seyahat çekleri doğrudan havaalanına, daha büyük otellere veya çeşitli bankalara girdikten sonra bozdurulabilir. Özellikle American Express, Visa, Thomas Cook ve Citibank'tan alınan seyahat çekleri sorunsuz olarak kabul edilir. Bununla birlikte, tatilciler, çek bozdurma işlemine % 1 oranında komisyon alınacağını dikkate almalıdırlar.

Kredi kartı

Büyük uluslararası sistemlerin (Visa, MasterCard, Diners, vb.) kredi kartları lüks otellerde ve büyük mağazalarda kabul edilmektedir. İllerde, kredi kartı ödemelerine güvenmemeniz gerekir. Yerel bankanızın alacağı komisyona ek olarak, hala Bhutan Ulusal Bankası tarafından önemli sayılabilecek ücretler alınmaktadır.

Thimphu ve diğer bazı şehirlerde artık uluslararası kredi kartlarını kabul eden ATM'ler var. Ancak, bankamatikler her zaman düzgün çalışmaz, bu yüzden ATM'lerden kredi kartıyla çekim yapamayabilirsiniz.

En iyi seçenek USD ve seyahat çeki taşımaktır.

Seyahat harcamaları

Seyahat masraflarının çoğu zaten günlük 250 $ ücrete dahildir. Otel, ana yemekler, rehber ve şoför için ücret garanti ödeneğinizden ödenmektedir. Hatıralık eşyalar, alkollü içecekler ve benzerleri için ilave masraflar için bütçe ayırmalısınız.

Ek olarak, bahşiş ülkenin bazı bölgelerinde yeni belirlenmiştir. Turizm endüstrisinde fazladan bir ücret dağıtmak hala alışılmadık olsa da, rehberler ve sürücüler seyahat sürenizin sonunda bir bahşiş bekliyorlar (bu Ulaştırma Bakanlığı'nın kurallarına aykırı olmasına rağmen). Bu arada, aynısı trekking turlarındaki görevliler için de geçerlidir. Bu şartlar altında, belirli miktarda para taşımak mantıklıdır.


Konaklama

Konaklama seçimi, seçilen tur operatörünün takdirindedir. Ancak, firmaya bağlı olarak, müşterilerin konaklama seçenekleri konusunda son sözü söyleme hakkı bulunmaktadır. Temel olarak, Butanda konaklama dört farklı kategoriye ayrılabilir.

Bhutan otelleri

Bhutan otelleri ülkede ulusal turizm birliği tarafından 1-5 yıldız arasında bir puan alacak şekilde sınıflandırılmıştır. Kural olarak, turistler seyahat acenteleri tarafından belli bir konfor seviyesini garanti altına almak için en az 3 yıldızlı otellerde ağırlanır. Bu konaklama yerlerinde genellikle televizyon, kablosuz internet, oda servisi ve spor salonu veya spa vardır. Tabii ki, otel imkanları değişebilir. Konaklama, temel ihtiyaçlarınızı giderecek küçük, temiz odalardan akla gelebilecek her lüksü sunan lüks tatil yerlerine kadar çeşitlilik gösterir. Detaylar genellikle seyahat acentesiyle açıklığa kavuşturulmalıdır. Günlük fiyatları, otelin derecelendirmesine bağlı olarak değişebilir.

Konukevi

Misafirhanelerde - temel ihtayaçlar bulunur, ancak burada gerçek Bhutan yaşam tarzını hissedebilirsiniz. Oteller gibi, bunlarda ulusal birlik puanına göre 5 yıldızla derecelendirilmiştir. Burada da, konuklar genellikle 3 yıldızlı otellerde (veya daha yüksek) konaklar.

Çiftlikte konaklama

Çiflikte konaklama özel bir tür bir deneyim sunuyor. Bu, "çiftlik tatili" Bhutan'a has bir şeydir. Tarım, Bhutan'da hala önemli bir rol oynamaktadır ve bir çiftlikte konaklamak, kendinizi nüfusun günlük hayatına ve günlük yaşamlarına sokmanın ideal yoludur. Ziyaretçiler tipik günlük rutini anlamanın yanısıra ev sahibi ailelerin misafirperverlikleri ve yemek pişirme becerilerinin tadını çıkarma fırsatına sahiptir. Ancak, seyahat severler bu tür bir konaklama yerinin özgünlüğünü ele almalıdır. Çiftlikler daha fazla kırsal alanda büyük şehirlerden uzakta bulunduğundan, burada genellikle elektrik ve su bulunmaz. Fakat bu kısıtlamalar aynı zamanda konaklamanın orijinalliğini de sağlar.

Aile yanında konaklama

Bir ailenin yanında konaklama çiftlikte konaklamaktan neredeyse hiç farklı değildir. Yine, konaklama çoğunlukla kırsal kesimdedir. İhtiyaçlar ev sahibi aileniz tarafından tedarik edilecektir. Burada da elektrik veya akan su bulmak kolay değildir. Aradaki tek fark ailenin yanında konaklarken çiftlik yaşamını bulamazsınız.

Birçok seyahat acentesi, müşterilerine konaklama seçiminde kesin olarak yer söylemektedir. Bununla birlikte, turistler her ajansın tüm olanakları sunmadığını not etmelidir.

*Voltaj 230 V, frekans 50 Hz'dir. Ağdaki güç dalgalanmaları sıklıkla görülebilir, bu yüzden kesinlikle pahalı elektronik eşyalarınızın bozulmaması için Bhutan'a gitmeden önce bir gerilim koruyucu almanızı öneririz. Kısa süreli elektrik kesintileri de olabilmektedir.


Nasıl gidilir?

Bhutan'ın sıradan bir tatil yeri olmadığı gerçeğini bu gürleyen ejderhalar ülkesi topraklarında bireysel bir tatil organizasyonunun seyahat acentesi olmadan gerçekleştirilemeyeceği tespit edildiğinde anlaşılır. Buna göre, küçük Himalaya devletine girmek için bazı çok özel kuralların olması şaşırtıcı değildir.

Uçak

Günümüzde Himalaya krallığına girmenin sadece iki yolu vardır. En fazla kullanılan seçenek, Paro kentine yaklaşık 6 kilometre, başkent Thimphu'ya ise 40 kilometre mesafedeki Paro'da bulunan uluslararası havaalanına giden uçağa binmektir. Sadece üç havayolunun havaalanına inme hakkı bulunmaktadır - ikisi Bhutan menşeli (Druk Air ve Bhutan Havayolları) ve biri Nepal menşeli (Buddha Air).

Delhi, Mumbai, Singapour, Kolkota, Dhaka, Bangkok veya Kathmandu gibi aktarmasız uçuşların bulunduğu birkaç destinasyon dışında her yerden Bhutan'a - sadece aktarmalı ulaşılabilir.

Seyahat acentelerinin çoğu uçuşun organizasyonunu yapmaktadır (ancak yalnızca Delhi, Katmandu veya Bangkok'tan). Turistler, bu şehirlerden birinde yapılacakbir yolculuk için transit vizeye ihtiyaçları olup olmadıklarını öğrenmelidir. (bu ülkelerde eğer 48 veya 72 saatten uzun süre kalırsanız).

Hindistan'dan karayolu ile

Ayrıca karayolunda Bhutan'a ulaşmanın birkaç yolu var. Hindistan sınırında turistlerin geçebileceği üç farklı sınır geçişi bulunmaktadır.

 • Pheuntsholing, Batı Bhutan'da Hindistan sınırında bulunur ve başkent Thimphu'dan yaklaşık 170 kilometre uzaklıktadır. Phuentsholing'den Thimphu'ya yolculuk, zorlu arazi koşulları nedeniyle yaklaşık 6 saat sürmektedir. Otomobilin yanısıra Phuentsholing'e Hindistan Calcutta veya Shiliguri'den otobüs ile ulaşılabilir.
 • Başka bir sınır kapısı, Bhutan'ın Hindistan sınırının ortasında yer almaktadır. Gelephu'dan Thimphu'ya yolculuk yaklaşık 250 km olup 10 saat sürmektedir.
 • Samdrup Jongkhar, ülkenin doğusunda yer almaktadır. Sınır geçişi, Hindistan devleti Assam ile Bhutan'daki Trashigang bölgesini birbirine bağlıyor. Samdrup Jongkhar'dan başkent Thimphu'ya yolculuk üç gün kadar sürebilir. Ancak, Samdrup Jongkhar ve Gelephu'daki sınır geçişleri yalnızca Hintli turistler içindir.

Karayolu ile Bhutan'a seyahat eden yolcular da, uçak ile gelenler gibi vizeye ihtiyaç duymaktadır. Tur operatörü ile karayolu ile girişinmümkün olup olmadığı önceden netleştirilmelidir.

Bhutan'a girmeden önce turistlerin Hindistan Göçmenlik Bürosundan çıkış damgalarına ihtiyacı vardır. Daha sonra seyahat belgeleri, yani vize ve pasaport, Bhutanlı muhafızlar tarafından sınır geçişlerinde kontrol edilmektedir. Ayrıca, bir vesikalık fotoğraf ve sınırı geçmek için ek bir ücret alınır.

Araba ile geliyorsanız, bazı formaliteleri dikkate almanız gerekir. Ayrılmadan önce arabanın sınır geçişi konusunda Bhutan Krallığı Büyükelçiliği ile iletişime geçtiğinizden emin olun. Ülkede araba kullanmak için turistlerin gerçek ehliyetlerine, uluslararası geçerliliği bulunan bir ehliyete ve uluslararası bir araç kaydına ihtiyaçları bulunmaktadır. Bhutan'da trafik sol taraftan akmaktadır.


Gezinmek

Bhutan'daki ulaştırma altyapısı, Hindistan veya Bangladeş'e kıyasla daha az gelişmiş durumdadır. Demiryolu ağı veya otoyol yoktur.

Uçak

Bumthang ve Trashigang'da iki küçük havaalanı açılmıştır, ancak yalnızca iç hatlara hizmet etmektedir. Ayrıca 2012 Ekim ayında Hindistan sınırında olan Gelephu kasabası yakınında da havaalanı açılmıştır. Turistlerin ülke içinde seyahatine bağlantılı olarak, hükümet ülke genelinde bir dizi küçük havalimanı açmak için aktif olarak çalışmaktadır. Bununla birlikte, 2018'de turistler için Bhutan çevresinde seyahat etmenin tek mevcut seçeneği tur operatörü tarafından sağlanan ulaşımdır.

Otobüs

Yerel halk arasında, Bhutan toplu taşımada en popüler olan otobüslerdir. Ancak turistlerin kendi başlarına seyahat etmelerine izin verilmiyor. Bu nedenle, tüm ulaşım için seyahatleriniz seyahat acentanızla koordine edilmelidir.

Araba

Araba belki de Bhutan'daki ana ve en erişilebilir ulaşım şeklidir. Yaklaşık 8 bin km yol var ve ana otoyol 1952'de inşa edildi. Butan'ın ana yol güzergahı Hindistan sınırına yakın, Phuntsholing şehrinde başlar ve ülkenin doğusunda, Trashigang'da sona erer. Asfalt yolun genişliği sadece 2,5 m'dir ve yol işaretleri çok nadir görülür. Bhutan'da hızı sınırı 15 km/s'dir. Bu, bazen yolun deniz seviyesinden 3000 m yüksekliğe kadar ulaşan dağlık alanlardan geçtiğinden dolayı belirlenmiştir. Ayrıca heyelanların olma olasılığı fazladır, bu nedenle yol boyunca, mümkün olan her zaman ve her yerde; her türlü yardımı sağlamaya hazır olan kurtarma görevlileri ile karşılaşabilirsiniz.

Ülkenin politikasından dolayı, Bhutan'da araba kiralamak ve kendinizi sürme konusunda başarıya ulaşamazsınız. Bir turist vizesi mutlaka Bhutan'da bir tur operatörü nden yardım almayı gerektirir.


Haberleşme ve Wi-fi

1999'da Bhutan'ın nüfusunun yaşam şekli çok değişti. Bu yıl, küçük krallık dünyada televizyon ve internet ile tanışan son ülkeydi. Dört yıl sonra, mobil ağ hizmeti devreye girdi.

Bhutan'da cep telefonu şirketi seçeneğiniz çok azdır. En önemli operatör B-Mobile'dır. Bazı ülkelerden gelen turistler, kenid ülkesine ait sim car ile dolaşım yaparken sorun yaşamaktadır. Şirket son yıllarda uluslararası operatörler ile bazı sözleşmeler imzalamış olsa da, gitmeden önce anlaşmalı operatörleri kontrol etmeniz gerekiyor.

Bhutan ön ödemeli SIM kart

Bu nedenle, bazı ülkelerden gelen ziyaretçiler sadece yerel bir sim kart kullanmak zorundadır. Başlangıçta bu ön ödemeli kartlar ile ülke sınırları içinde telefon görüşmeleri yapmak ve SMS göndermek mümkündü, ancak bir süredir ön ödemeli kart müşterilerin ("kullanım başına ödeme" yoluyla) mobil interneti kullanma imkanı da vardır. SIM kartlar, büyük şehirlerde ilgili mağazalardan satın alınabilir.

Ayrıca turistlerin çoğu otellerde ücretsiz Wi-Fi kullanma imkanına sahiptir. Bu arada büyük otellerde odalarda internet bağlantısı imkanı bulunurken, daha küçük otellerde internet servisi yalnızca lobinin etrafında kullanılabilir. Ayrıca, ülkedeki internet kafelerin sayısı son yıllarda hızla artmıştır. Özellikle başkent Thimphu'da internet kafeleri birçok köşede bulabilirsiniz, ancak bağlantı hızları genellikle arzulanan seviyede değildir.

Seyahat edenler, posta yolu veya DHL ile geleneksel şekilde posta ve tatil tebriki gönderebilirler. Fakat turistler Bhutan posta ofisinin genellikle çok yavaş olduğunu ve teslimatın birkaç hafta sürebileceğini bilmelidir.


Mutfak

Bhutan mutfağı eşsizdir. Ülkenin durumuna rağmen, krallığın mutfağı komşuları tarafından yalnızca marjinal bir şekilde etkilenir, böylece yüzyıllar boyunca çok özel bir mutfak gelişmiştir. Bhutan mutfağında kırmızı pirinç, buğday ve mısırın günlük yaşamda kullanımı oldukça önemlidir.

ema datshi
Kırmızı pirinç ile Ema datshi (geleneksel biberli peynir yahnisi), Bhutan mutfağı

Kırmızı pirinç yapısını kuvvetli bir şekilde kahverengi pirinçle hatırlatıyor, ancak daha güçlü, cevizli bir tadı vardır. Garnitür olarak, yemeklerin büyük bir kısmında servis edilir. Butanlılar tarafından ulusal yemek Ema Datshi, pilavsız düşünülemez. Bu arada, Ema Datshi, biberlerden, yak peynirlerden ve ayrıca çeşitli sebzelerden yapılır. Kıvamı en çok güveçte olur.

Diğer popüler yemekler arasında Ema Datshi Jasha Maru, ayrıca bir tavuk, nane ve domates ve sebze yahnisi ya da özel bir tavuk köri türü olan Jasha Choem yer alıyor.

Temel olarak, Bhutan mutfağında pek çok tabakta biber bulunur. Ayrıca, eğreltiotu, bambu, mercimek ve çeşitli kurutulmuş sebzeler de domuz eti, tavuk veya yak eti ile hazırlanarak servis edilir. Ayrıca çoğunlukla yak'tan elde edilen sıklıkla inekten elde edilen süt, tereyağı veya peynir gibi süt ürünleride yemeklerde kullanılır. Klasik baharatlar arasında biber, sarımsak, zencefil, kakule, kimyon ve zerdeçal bulunur.

Yemekle birlikte siyah veya yeşil çay, buğday birası "chang" veya "changi" içmek gelenekseldir. Bhutan çayı çok yoğun bir içecektir: içine tuz, karabiber ve tereyağı eklenir.


Görgü kuralları

Bağımsız Butan Krallığı'ndaki resmi din, nüfusun neredeyse dörtte üçünü oluşturan Budizm'dir. Bu nedenle seyahat edenler yerel geleneklere ve davranış kurallarına aşina olmalıdırlar.

Temel olarak diğer insanlara saygılı olmalısınız. Kamusal alanda öfke patlamaları ve yüksek sesli davranışlar her 2 taraf içinde rahatsız edici olup uygun bulunmaz. Bu özellikle yaşlı insanlarla ve keşişlerle iletişim kurarken geçerlidir.

Arkadaşınızın dikkatini özel bir şeye çekmek istiyorsanız, parmağınızla işaret etmeyin. Başınız uygun yönde hareket ettirmeniz aynı amaca hizmet eder. Ayrıca, herhangi bir nedenle, diğer insanların kafalarına dokunmaktan kaçınmalısınız. Bu temel olarak Budist ülkelerde bir hakarettir, çünkü kafa vücudun en yüksek kısmı olarak algılanır. Tam terside ayaklar için geçerlidir (ayak tabanı anlamına gelir). Bunlar insan vücudunun en düşük kısmı olarak kabul edilir ve bu nedenle yabancılara asla oturma pozisyonunda gösterilmemelidir. Ayrıca Buda veya diğer dini sembollerin görüntüsünde de gösterilmemelidir.

Bir tapınağa girerken, ayakkabılar ve başlıklar atılır. Fotoğraf çekmek de genellikle yasaktır. Ayrıca, ülkenin tapınak ve manastırlarında mümkün olan her yerde keşişlere bağış yapılması beklenmektedir.

Çubukla yemek yiyorsanız, yiyeceğe sokmayın ya da çubukları pilavın içine dik tutmayın. Tatiliniz sırasında yerlilerin fotoğrafını çekmek isterseniz, nezaketen sormanız gerekmektedir. Bhutan'da, ülke genelinde sıkı bir sigara içme yasağı olduğu için, sigara içenler bu yasaktan çok etkilenirler.

Ancak sonuç olarak, Bhutan'ın çok açık bir ülke olması ve genellikle küçük kusurların göz ardı edildiği gözlenir ( yalnız sigara içmek bunlardan biri değildir!). Bununla birlikte, seyahat edenler her zaman ülkedeki kral ve kraliyet ailesinin çok değerli olduğunu ve bu nedenle asla onlarla ilgili kamusal alanda konuşmamaları gerektiğini hatırlamalıdır. Bu, çok çabuk telafi edilemeyecek ve hatta ciddi bir şekide cezalandırılabilecek bir güven ihlali olarak kabul edilir.


Dili

Bhutan'daki resmi dil Dzongkha'dır. Ancak genel olarak, ülke genelinde 18 bölgesel dil konuşuluyor. Resmi dil tüm okullarda öğretilir ve günlük yaşamda dilin daha fazla yaygınlaştırmak için özel çaba gösterilmektedir.

Diğer lehçeler ve diller ülke genelinde yayılmıştır.

İngilizce artık eğitim dilinde yaygın olarak konuşulmaktadır, ancak özellikle kırsal alanlarda, nüfusun büyük bir kısmı tarafından anlaşılmamakta ve konuşulmamaktadır. Bunun nedenlerinden biri, 14 yaşın üzerindeki okuma yazma bilmeyenlerin sayısıdır ve bu oran %50'nin altındadır. Ayrıca ücretsiz zorunlu eğitim, gayri safi milli mutluluğun diyarında yaygındır. Böylece giderek daha fazla genç insan İngilizce dil becerilerini kazanmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde, genç insanlarla kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. Turizm çalışanlarıda genel olarak iyi ingilizce konuşur. Sadece turistik olarak keşfedilmemiş kısımlarda problem yaşarsınız.


Gece hayatı

Güney Asya'da bulunan Bhutan'a parlak ve heyecan verici bir gece hayatı için gelen ziyaretçiler aradıklarını bulamaz. Gece hayatı küçük kasabalarda ve şehirlerde yoktur. Bazı restoranların haricinde, akşamları burada eğlenmek için fırsat yok denilecek kadar sınırlıdır. Ülkenin büyük şehirlerinde işler biraz farklıdır.

Başkent Thimphu'da birkaç bar ve hatta kulüp ve diskotekler vardır. Paro ve Phuntsholing'de de gece geç saatlere kadar alkol servisi yapan yerler bulunur. Fakat Bhutan'daki gece hayatı Avrupa'dan çok farklıdır. Barlar ve publar genellikle kapılarını 23:00'de kapatırken, kulüpler ve gece kulüpleri 1 saat daha uzun ya da hafta sonları saat 2'ye kadar açıktır.

Alternatif olarak, ülkenin bazı şehirlerinde sözde "likör dükkanları" denilen yerler vardır. Bu dükkanlarda her türlü alkollü içki bulabilirsiniz. Ancak, bu mağazaların resmi tatil günlerinde kapalı olduğu unutulmamalıdır.

Akşamları atlamanın bir başka yolu da otel barını ziyaret etmektir. Otel bünyesindeki restoranların çoğu şarap, bira ve alkollü içkilerle hizmet vermektedir. Bu arada, ülkedeki alkol fiyatları düşünüldüğü kadar ucuz değildir. Fiyatlar Avrupa fiyat seviyesinin biraz altındadır.

Özellikle Bhutan'da popüler olan, sıcak servis edilen, ancak ülkedeki satışı kalite kontrolünün yetersizliği nedeniyle yasaklanan bir pirinç şarabı olan Ara'nın keyfidir. Bununla birlikte, Bhutan’ın birçok yerinde bu pirinç şarabı özel olarak üretiliyor ve aile kutlamalarında ve yemeklerde aparatif olarak ikram ediliyor.


Doğa Yürüyüşü

Footpath in the forest in Bhutan
Bhutan ormanında patika

Ülkede 6000 metreden fazla olan yüksekliğe dağ tırmanışı yasaklandığından, Bhutan hükümeti ülkedeki turizmi artırmak için alternatif yollar aramıştır. Şu anda, çoğunlukla Bhutan'ın merkezinde ve ülkenin kuzeyinde bir düzineden fazla onaylanmış doğa yürüyüş yolu vardır. Her zaman olduğu gibi uzun bir doğa yürüyüşüne çıkmak için bir rehbere ihtiyacınız olma zorunluluğu vardır.

Turlar son derece çeşitlidir ve 2 günlük basit doğa yürüyüşü turlarının yanında ülkenin dağlık bölgesindeki turlar 25 güne kadar sürebilir. Bu turların organizasyonu organizatör tarafından önceden netleştirilecektir. 14 günden fazla süren turlar için, seyahatiniz koşullarına dikkat etmek gerekir. Çünkü normal vize sadece iki haftalık ülkede kalma imkanı sağlar. Bu tür konular varmadan önce seyahat acentesi ile netleştirilmelidir.


Güvenlik

Bhutan çok özel bir gezi yeridir. Tatilcilerin, seyahatlerini mümkün olduğunca sorunsuz geçirmelerini sağlamak için seyahat etmeden önce aşagıdaki konuları dikkate almaları gerekir.

Suç

Bhutan çok güvenli bir seyahat ülkesi olarak kabul edilir. Tatilcilerin gündelik uyarıları göz önünde bulundurmalıdır. Özellikle büyük şehirlerde küçük hırsızlıklardan haricinde ülkede suç işleyenler nadir bulunur.

Hindistan veya Bangladeş'ten farklı olarak, Bhutan yalnız seyahat eden kadınlar için de çok güvenli bir destinasyondur.

Gümrük düzenlemesi

Bhutan'a gitmeden önce gümrük kuralarını araştırmak çok ciddi bir konudur. Ülkenin hükümeti, turistlerin krallıktan getirebilecekleri veya götürecekleri şeyler konusunda çok hassaslar. Pahalı eşyalar (tablet, akıllı telefonlar, video kameralar vb. gibi elektronik cihazlar) girişten önce gümrükte beyan edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle, sorunlardan kaçınmak için aşağıdaki kuralları unutmayın:

 1. Butan para biriminin ihracatı ve ithalatı yasaktır. Yanınızdaki parayı mutlaka beyan etmelisiniz.
 2. Yanınıza alkol alabilirsiniz, ancak 2 litreden fazla değil. Tütün ürünleriniz varsa, % 200 vergi ödemeniz gerekecektir.
 3. Bebek maması dışındaki ürünleri ithal etmek ve ihraç etmek yasaktır (eğer bir çocukla seyahat ediyorsanız).
 4. Yanınıza aldığınız tüm eşyalarınızı bildirmelisiniz.
 5. Deriden yapılmış ürünler, bitki, hayvan, antika, uyuşturucu, silah ve ilaç gibi şeyleri ithal etmek ve ihraç etmek yasaktır.

Özel ceza hükümleri

Narkotik Yasasını ihlal eden yasadışı maddelerin bulundurulması ve ticareti, ilke olarak sert bir şekilde cezalandırılır. Az miktarda uyuşturucu bulundurmak bile uzun sürecek bir hapis cezasına çarptırılmak için yeterlidir. Üçüncü şahıslar için kasti olmayan yasal uyuşturucu kullanımı da cezalandırılır.

Gümrük düzenlemelerinin ve vize ile giriş şartlarının ihlali neticesinde tutuklanabilirsiniz.

Doğal felaketler

Tekrar tekrar belirtmek gerekirse Bhutan'da doğal afetler vardır. Bu riskler sakinlerin ve ayrıca tatilcilerin hayatlarını olumsuz etkileyebilir. Buzulların erimesi nedeniyle, ülkede her zaman su baskınları yaşanır. Bir kısım sel tüm alanları etkiler ve değerli tarım ve otlak alanlarını tahrip eder. Muson sırasında şiddetli yağışlar da heyelanlara neden olabilir. Kuru kış aylarında ise orman yangınları görülebilir.

Deprem

Depremlerden kaynaklı tehlike bulunmaktadır. Depremin merkez üssü çoğunlukla Hindistan'da olmasına rağmen, yine de Bhutan'da ciddi hasara neden olmaktadır. Son zamanlarda olan depremler; 2009'da Bhutan'da en az 10 kişinin öldüğü bir deprem oldu. 2011 yılında, Hindistan'ın Sikkim eyaletinin sallanması ile Bhutan'da 1 kişinin hayatını kaybetmiş ve birçok kişi yaralanmıştır. 2012 ve 2013 yıllarında bölgede ufak çaplı depremler hissedilmiştir.

Deprem durumunda, size düşen eşyalardan korunmak için büyük bir mobilya parçasının altına sığınmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bir binanın dışındaysanız, elektrik direklerinden ve yüksek binalardan uzak, boş bir alana gidip depremlerin bitmesini beklemek yararınıza olacaktır.

Böyle bir felaket ile kaarşılaşırsanız, mümkün olan en kısa sürede akrabalarınızla veya bu mümkün değilse, Büyükelçiliğinizle (Butan'dan da sorumlu) iletişime geçmelisiniz.

Güvenlik talimatları - Dağcılık

Her yıl Hindistan'ın kuzeyindeki bu küçük ülkeye Himalayalara olan yakınlığından dolayı çok sayıda turist gelmektedir. Bu arada, 1994 yılında Bhutan'da dağcılık yasaklandı. Çok sayıda keşif seferinin başarısız olması ve ölümle sonuçlanmasının ardından, buzul gölünün doğal barajı çökmesi ve bunun ardından eski başkentin önemli bir manastırının büyük ölçüde tahrip edildi. Ülkede dağlarda tanrıların yaşadığı ve barışı sukuneti bozan her şeyin felaket getirdiği inancı vardır. Ancak, 6000 m yüksekliğe kadar trekking turları düzenlenmektedir.

Dağ hastalığı (Dağ tutması veya Dağ sarhoşluğu)

Bhutan'da klasik bir problem olan rehberli tur olma zorunluluğu vardır. Katılımcılara genellikle iklime alışmak için yeterli zaman verilmez, bu da çoğu zaman irtifa (dağ) hastalığı vakalarına neden olur. Kadınlar erkeklerden, genç insanlar yaşlı kadınlardan daha sık etkilenir. Diğer yandan, fiziksel olarak formda olma ve fiziksel durum hastalığın başlangıcını etkilemez. Ayrıca, migren, kalp veya akciğer rahatsızlıkları olan kişiler özellikle risk altındadır. Başlıca semptomlar baş ağrısı, yorgunluk, iştahsızlık, bulantı, uyuşukluk ve baş dönmesi olup kritik durumlarda ayrıca görme bozuklukları, kusma ve solunum sıkıntısı görülebilir. 2500 m yükseklikte bu belirtiler uzun bir süre boyunca nüksederse, iniş önerilir.

İrtifa hastalığında beyin ödemi veya akciğer ödemi geçirirse hayati tehlikesi riski vardır. Yürüyüşçüler mümkün olduğu kadar tırmanmaya devam etmeden önce 2000 ile 3000 m rakım arasında birkaç gün geçirmelidir. Bu seçenek mevcut değilse, profilaksi için ilaç alınabilir, ancak etkileri ve yan etkileri konusunda bilen bir doktora danışılmalıdır. Bhutan'da dağlarda başınıza bir şey gelirse kurtarılma konusunda yerel mercilere pek güvenmeyiniz.


Sağlık

Kısa süreli seyahatlerde tetanozun yanı sıra, difteri, kabakulak, kızamık, kızamıkçık, boğmaca, grip, pnömokoklar, hepatit A/B karşı, uzun süre kalacak iseniz ise kuduza, Tifo ve Japon ensefaliti'ye karşı aşılama yapmanız yararlı olabilir.

Sıtma

Temel olarak Bhutan'da sıtma 'ya yakalanma riski bulunmaktadır. Enfeksiyon özellikle geceleyin sivrisinek tarafından bulaşır ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Hastalık, Bhuthan'da %50'den fazla vakada görülen sıtma tropik ise özellikle kritiktir. Belirtiler bazen sivrisinek tarafından sokulduktan haftalar sonra ortaya çıkar ve bu nedenle genellikle yanlış tanı konulur. Bir doktora giderken malaryal bir bölgede kaldığınızdan emin olun.

Sıtma riskini azaltın

Hastalığa karşı aşı olmadığından, tehlikeli bölgelere giden yolcular her zaman bazı kurallara uymalıdır. Uzun, hafif ve su geçirmez giysiler giymek ve görünürdeki açık yerler için uygun bir sivrisinek savar kullanmak önemlidir. Geceleri bir cibinlik altında uyumak tavsiye edilir ve ayrıca bazı durumlarda kemoprofilaksi önlem almak yardımcı olabilir. İlaçile ilgili önlemler her zaman bir doktor ile önceden danışılarak alınmalıdır ve sadece istisnai durumlarda tavsiye edilir.

Bhutan'da yıl boyunca bulaşma riski düşük ile seviyededir. Güneyde hastalık riski en yüksek olup artan rakım nedeniyle kuzeye doğru yavaş yavaş azalmaktadır. Mayıs-Ekim arası yaz aylarında hastalık riski artar. 2000 m'nin üzerindeki rakımlı yerlerde sıtmaya rastlanmamaktadır.

Dang humması

Dang humması, sıtma gibi, bir sivrisinek yoluyla bulaşabilir. Klasik semptomlar deri döküntüsü, baş ağrısı, vücut ağrıları ile kızarıklığı içerir. Semptomlar grip veya sıtmaya benzer olduğundan, zaman zaman burada tanıda sorunlara neden olabilir. Dang hummasında bile, ilk belirtiler bazen sadece bir veya iki hafta sonra ortaya çıkabilir. Etkili ilaçlar veya profilaktik bir aşı mevcut değildir. Hastalığı önlemek için yukarıda listelenen sıtma önleme uyarılarına dikkat edilmelidir. Dang humması esas olarak ülkenin güneybatısında, yağışlı mevsimde ve sonrasında artar. Ülkenin merkezi bölgeleri de aynı zamanda etkilenebilir. 2000 m rakımdan itibaren hastalık riski hızla azalır.

Japon ensefaliti

Önceki iki enfeksiyon gibi, Japon Ensefaliti de sivrisinek (gece) ile bulaşabilir. Bu virüsün yol açtığı beyin iltihabı herhangi bir belirti olmadan öncelikle domuzlarda ve su kuşlarında meydana gelir. Japon Ensefalitine karşı önerilen aşıları almak istemiyorsanız, yukarıda belirtilen sıtma profilaksisi önlemlerine kesinlikle uymalısınız. Bulaşma riski ülkenin güney kesimlerinde en yüksektir, ancak insanlarda görülen hastalıklar sıtma veya dang hummasından daha az yaygındır.

Kuduz

Bhutan'da kuduz olma tehlikesi bulunmaktadır. Bu ölümcül bulaşıcı hastalık, hayvanların veya insanların tükürüğündeki virüsler tarafından bulaşır. Bir yaranın enfekte bir hayvan tarafından yalanması kuduz geliştirmesi için yeterlidir ve hatta hastalık mikrobu kişiden kişiye bile hapşırık yoluyla kolayca bulaşabilir. Ülke genelinde virüslü bir hayvan tarafından ısırılma riski vardır. Güvenilir ilaçlar mevcut değildir, bu nedenle önlem olarak yapılan aşıların özel bir önemi vardır. Bir ısırmadan sonra bu acilen yenilenmelidir. Bu işlemi, Bhutan Thimphu'daki bir klinikte veya komşu Hindistan'daki büyük hastanelerde mümkündür.

İshal

Bhutan'da ishal hastalıkları nadir değildir. Ulusal olarak salmonella, shigella, tifo humması, amipler, kuzu otları, solucan hastalıkları, hepatit A ve E için enfeksiyon riski vardır. Bu hastalıklar dışkının bulaştığı su kaynakları ve içme suyunun kalitesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, tatilcilerin bazı temel kuralları uygulayarak önlem alabilirler:

 • Seyahat edenler yalnızca orijinal paketlenmiş konserve veya şişeli içecekler kullanmalıdır. Gazlı içeceklerin de kirlenme olasılığı daha düşüktür. Eğer musluk suyu kullanacaksanız önceden kaynatınız.
 • Paket su yalnızca tüketim için kullanılmamalıdır. Ayrıca diş fırçalamak veya meyve ve sebze yıkamak için musluk suyundan kaçınılmalıdır. Hassas bir midesi olan herkes bilmediği restoranlara da girmemelidir.
 • Çiğ et tüketiminden de her zaman kaçınılmalıdır. Diğer yiyecekler kaynatılmalı veya en azından soyulmalıdır. Sinekleri yiyeceklerden uzak tutmak da önemlidir.
 • Temel önlem olarak genel hijyen çok önemlidir. Düzenli el yıkamanın yanısıra sıhhi tesislerin kullanımından sonra dezenfektanların kullanılması önlenmesi için zorunludur. Tek kullanımlık havluların kullanılması da yararlı olabilir.

Tüberküloz

Tüberküloz, Bhutan'da Avrupa'dan daha yaygındır. Hastalık mikrobu hapşırık veya yakın fiziksel temas yoluyla bulaşabilir. Teşhisten sonra, hastalığın yeterince uzun süre tedavi edilmesi gerekir, aksi halde nüksedebilir.

Grip

Kış aylarında, ülkede sözde domuz gribi olarak adlandırılan influenza A/H1N1 de dahil olmak üzere mevsimsel grip sıklıkla görülmektedir. Gribe bağlı risk gruplarında iseniz seyahate çıkmadan önce grip aşınızı olunuz.

2012'den bu yana, Bhutan'da tekrarlayan kuş gribi vakası olmuştur. Bununla birlikte, insanlarda kuş gribi (influenza A/H5N1) şu ana kadar kaydedilmemiştir. Hastalık riskinin düşük olduğu düşünülse de, özellikle pazarlarda kuşlarla ve kümes hayvanlarıyla temastan kaçınılmalıdır.

Tıbbi malzemeler

Ülkede tıbbi bakım konusunda hiçbir şekilde Batı standartlarına uygun değildir. Sık sık teknoloji ve hijyenle ilgili problemler olmakla birlikte, personel açısından uzman eksikliği olduğu için eleştirilmektedir. Yeterli yabancı dil becerisine sahip doktorlar nadiren bulunmaktadır. Yeterli bir hizmet sadece başkent Thimphu'da bulunabilir. Daha ciddi hastalıklar için, komşu ülkedeki büyük kliniklerden birine tahliye yapılmalıdır. Kalküta yeterli tıbbi malzeme ve coğrafi yakınlık nedeniyle tercih edilebilir. Alternatif olarak, Yeni Delhi veya hatta Bangkok'taki hastaneler düşünülebilir.

Bu gibi durumlarda, seyahat edenlerr için dünya çapında sağlık sigortası yaptırmanın yanı sıra güvenilir bir seyahat sigortası olması da önemlidir. Bireysel olarak yanınıza aldığınız ilaçlar ve ilk yardım çantası çok önemlidir. Bu özellikle Bhutan için geçerlidir, çünkü ilaç tedariki her zaman garanti edilemez. Gerekli ilaçlar uygun şekilde kullanılmalıdır. Seyahate çıkarken, doktorunuza İngilizce olarak ilacın gerekliliğini onaylattırın, böylece vardığınızda sorun yaşamazsınız. Özellikle, kronik olarak hasta insanlar, Bhutan'a bir seyahatin sağlık riskinin farkında olmalıdır.