Beyrut yeryüzü cenneti

Lübnan’ın başkenti Beyrut, bu haftaki “Yeryüzündeki Cennetler” köşesine konuk oluyor. Beyrut, Ortadoğu’nun en önemli bölgelerinden biri. Geçmiş zamanda iç savaştan büyük yara alan Beyrut, o günden bu yana neredeyse yeniden yapılandırılmış bir şehir. Arap işadamlarının uğrak yeri olan Beyrut, sıra dışı ekonomisiyle tüm dünyadan iş insanlarını bölgeye çekiyor. İstanbul’dan sadece 1,5 saat uzaklıktaki bu şehre gitmek için vize almanıza gerek yok, çünkü Türkiye ile Lübnan arasında vize kaldırılmış durumda.

Beyrut’un merkezi pek büyük olmadığından nerede kaldığınız da o kadar önemli değil. Gemmazeyh Caddesi’nin olduğu bölge diğer bölgelere göre biraz daha pahalı. Yaz aylarında birçok turist bölgeye akın ettiği için erken rezervasyon hayat kurtarıcı olabiliyor.

Hamra, Korniş, Aşrafiye ve şehir merkezi bölgenin gezilebilecek yerlerinden. Buralarda mutlaka görmeniz gereken yerler arasında, Büyük Serail, Halil Cibran Parkı, Başbakanlık Sarayı, Güvercin Kayalıkları, Al Omari Camii, Sanayeh Parkı, Espace Sergi Sarayı, Parlamento Binası ve Baalbek Mabetleri’ni sayabiliriz.

Arap mutfağının eşsiz yemeklerini tadabileceğiniz bir yer Beyrut. Harika mezeler, et yemekleri, yalnız deniz ürünleri servis eden restoranlardaki yiyecekler sizi kendinizden geçirebilir. Lübnan’ın ulusal içeceği ise anasonla tatlandırılmış Arak adında bir içki.

Beyrut’ta inanılmaz güzellikte bir gece hayatı vardır. Gemmazeyh bölgesi, burada gece hayatının en renkli yaşandığı merkezlerden biridir. Tripuck’ın önerisi, gideceğiniz mekana önceden mutlaka rezervasyon yaptırmanızdır. Çünkü kalabalık sebebiyle birçok yerde ayakta kalabilirsiniz.

Beyrut kenti için aynı zamanda bir alışveriş merkezi diyebiliriz. ABC Mall, Beirut Mall, Dunes Center gibi alışveriş merkezlerinde dilediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Verdun Bulvarı ise modanın kalbinin attığı yerdir Beyrut’ta.

Beyrut tatilinizi festivaller zamanına denk getirirseniz, tatilinizin keyfi artacaktır. Şubat ayında gerçekleşen Beyrut Uluslararası Tango Festivali ile ekimde gerçekleşen Hamra Sokak Festivali görülmeye değer. Çeşitli dinlerden insanların bir arada yaşadığı Beyrut’ta, birçok dini bayram ve önemli günün ritüellerini görmeniz mümkün.

Yazımızda bahsettiğimiz gibi, İstanbul-Beyrut arası sadece 1,5 saat. Siz de bir hafta sonu tatili için bile gidilebilecek bu cennet köşeyi görmek istiyorsanız, İstanbul – Beyrut arası en ucuz uçak biletleri için hemen tıklayın.