Akdeniz’in sıcaklığını tabağınıza taşıyan Yunan mutfağı

Yunanistan güzel bir Akdeniz ülkesi olmasının yanı sıra tarihi ve doğal güzellikleriyle de cennetten bir köşe! Ama sadece bunların cazibesine kapılıp Yunan mutfağını atlamayın. Çok çeşitli sebzeleri, muhteşem zeytinyağı ve yoğurdu ile Yunan mutfağı kesinlikle dünyanın en sade ve sağlıklı mutfaklarından biri. Bu yüzden, dünyanın dört bir yanından çok seveninin olması hiç de şaşırtıcı değil.

Yunanlıların konukseverliğinin doğasında, zengin sofralarda uzun saatler geçirmek var ama aslında bu ülkenin insanları sık sık, az az yemeyi tercih ediyor. İştah açıcı mezeler Yunan öğünlerinin baş tacı. Mezelerden başka ekmek de Yunan yemeklerinin olmazsa olmaz eşlikçisi. Yunanlıların öğünlerini atıştırmalıklarla geçiştirdikleri de olur. Peynirli, kıymalı ya da sebzeli olabilen geleneksel Yunan börekleri dükkanlardan ya da sokaklarda açılan tezgahlardan alınabilir.

Yunanistan’da salatasız yemek düşünülemez! Domates, beyaz peynir ve zeytinle yapılan salataların yanı sıra fasulye, karpuz ya da naneyle zenginleştirilen bin bir çeşit salatayı burada bulmak mümkün. Salatalar özellikle sıcak havalarda çok serinletici bir etki yaratıyor. Yunan çorbaları ise genellikle ağır ve besleyici. Bunlarda genellikle et, sebze, makarna ve pirinç kullanılıyor. Fasulye, domates ve havuçla yapılan, beyaz peynirle, zeytinle ve beyaz ekmekle servis edilen fasulye çorbası ise hem yoğun hem de çok doyurucu.

Yunanistan salatası

Yunanistan’da sığır, koyun ve kuzu etinin yanı sıra domuz eti de bulmak mümkün. Pek çok Yunan yemeğinde kıyma kullanılıyor, bunların en popüleri ise musakka. Beyaz peynir ile hellim peynirlerinin vatanı olan Yunanistan, tatlılar bakımından da zengin bir çeşitliliğe sahip. Güneşte kurutulmuş tatlı meyvelerle yapılan jöleler, Yunan damak zevkinin başka bir doruğunu oluşturuyor.