qatar airways

QATAR AIRWAYS HAKKINDA

 • Kuruluş: 1993
 • Havalimanı Yeri: Katar
 • Sahibi: Katar Devleti
 • Uçuş Ağı: 151
 • Hedefler: Asya'da 50'den fazla varış noktası, Afrika ve Avrupa'da çok sayıda varış noktası, Kuzey Amerika'da bazı destinasyonlar
 • Global Havacılık İttifakı: One World
 • Sadakat Programı: Privilege Club (Qmiles)
 • Uçak tipi: Airbus A319-100LR / A320-200 / A321-200 / A330-200 / A330-300 / A340-600 / A350-900 / A380-800 , Boeing B777-200LR / 777-300ER / 787-8
 • Uçaklarının ortalama yaşı: -
 • Uçak sayısı: 196
 • Uçak detayı: Airbus , Boeing

QATAR AIRWAYS UÇAK BİLETİ

Qatar Airways 1993 yılında Doha'da kurulmuştur. Katar ülkesinin bayrak taşıyıcı havayolu şirketidir. Doha Uluslararası havalimanı hub olarak kullanılmaktadır. Qatar Airways 2008 yılında Skytrax tarafından yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en iyi havayolları listesinde 7. sıradadır. Qatar Airways güvenlik ve yolcuların rahat bir seyahat geçirmesini çok önem vermektedir. Bundan dolayı Skytrax tarafından 5 yıldıza layık görülmüştür. Yemek ve içecek kalitesinin yanında mürettebatın konukseverliği de göz önünde bulunduğunda paranızın karşılığını tam olarak alabilirsiniz.

2017 yılında yaşanan diplomatik kriz nedeniyle Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve BAE ülkerine yapılan seferler askıya alınmıştır.

Qatar havayolları dünya genelinde 81 ülkeye uçamaktadır. Belli başlı uçtuğu destinasyonlar; Avustralya, Bangladeş, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İran, Irak, İtalya, Lübnan, Fas, Oman , Pakistan, Filipinler, Güney Afrika, İspanya, Fransa, Tanzanya, Tayland, Türkiye, İngiltere, ABD ve Vietnam'dır.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

American AirlinesMiddle East Airlines
JetblueRoyal Jordanian
GolComair
Azerbaycan HavayollarıRoyal Air Maroc
British AirwaysBangkok Airways
FinnairCathay Pacific
SNCF (Tren)Japan Airlines
S7 HavayollarıMalaysia Airlines
SunAirSriLankan Airlines
Vueling

ONLINE CHECK-IN

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır:

Check-in başlama saati
Uçağın kalkışından 48 saat öncesinde başlayıp 98 dakika kala son bulmaktadır.

*ABD'ye yapılan uçuşlar uçuşa 24 saat kala başlamaktadır.

PRIVILEGE CLUB SADAKAT PROGRAMI

Privilege Club, Qatar Airways havayolunun sadakat programı olup , üyelerine uçak bileti satın alımlarında  ve servislerinde çok sayıda fayda sağlamaktadır. Privilege Club üyesi olan herkes, yalnızca QAtar havayolları ile sınırlı kalmamaktadır. Oneworld'in global havacılık ittikına bağlı havayolu şirketleri , otel zincirleri ve araba kiralama şirketleri gibi Qatar airways partnerlerinde de miles kazanabilirsiniz.

4 üyelik seviyesi sunulmaktadır

Privilege Club üyesi olmak isteyen herkes, kaç puanın toplandığına bağlı olarak dört üyeliğin kategorisinden birine üye olabilirsiniz. Burgundy, Silver, Gold ve Platinum üyelikleri bulunmaktadır. Bir Burgundy üyesi giriş seviyesi olmakta olup herkes üye olabilir. Silver için 150, Gold için 300 ve Platinium için 600 mil yılda toplamanız gerekmektedir. Kullandığınız uçuşların rotasına bağlı olarak, farklı Qpoint'ler toplamış olursunuz. Ayrıca, puan miktarı rezervasyon sınıfına ve havayoluna bağlıdır.

Mil kazanım tablosu bilgisi aşagıdadır.

KabinFareSınıfQmiles Kazanım
First FlexiF300%
First ValueP200%
FirstFirst Saver/PromoA200%
Business FlexiJ, C200%
Business ValueD175%
BusinessBusiness SaverI125%
Business PromoR125%
Economy FlexiY, B, H100%
Economy ValueK, M, L, V75%
Economy SaverS, N, Q50%
EkonomiEconomy PromoT, O, W25%
Grup veya TurG25%

BAGAJ KURALLARI

El bagajı
Qatar Airways'de el bagajına havacılık kurallarının hariç tuttuğu eşyalar haricinde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. First Class ve Business Class yolcuları 2 el bagajı taşıyabiliyorken, Ekonomi Sınıfında sadece 1 parçaya izin verilir. Kabinde taşınabilen bagajın boyutu 50 cm x 37 cm x 25 cm'i geçmemelidir. Ekonomi sınıfında izin verilen ağırlık 7 kg, First Class ve Business Class'da toplam 15 kg'dır.

Kargo bölümü bagaj

Qatar Airways uçuşlarında kargo bölümüne vereceğiniz bagajlar, uçtuğunuz destinasyonlar ve uçuş sınıfınıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bagaj hakkı konusunda detaylı bilgiyi tablo'dan bulabilirsiniz.

Bagaj Hakkı
First ClassBusiness ClassEconomy Class
Brezilya uçuşları2 parça, her biri en fazla 32kg  ve 158cm boyutlarında
Brezilya - Arjantin arası uçuşlar2 parça, her biri en fazla 32kg  ve 158 cm  boyutlarında2 parça, her biri en fazla 23kg  ve 158cm boyutlarında
Diğer tüm Arjantin, Kanada ve ABD uçuşları2 parça, her biri en fazla 32kg  ve 158cm  boyutlarında2 parça, her biri en fazla 23kg  ve 158cmboyutlarında
Doha ile Kazablanka arasındaki uçuşlar60 kg  ve en fazla 300cm  boyutlarında45 kg  ve en fazla 300cm boyutlarında
Afrika'dan başlayan uçuşlar65 kg  ve en fazla 300cm boyutlarında45 kg  ve en fazla 300cm  boyutlarında
Diğer tüm uçuşlar50kg  ve en fazla 300cm  boyutlarında40kg  ve en fazla 300cm  boyutlarında30kg  ve en fazla 300cm boyutlarında

Diğer bagajlar
Büyük eşyalar veya özel bagajlar uçuş öncesinde kaydedilmeli ve uygun şekilde paketlenmelidir. Spor bagajları kargo bagaj hakkı sınırları çerçevesinde taşınabilir. Bu mümkün değilse, fazladan veya ek bagaj ücretleri tahsil edilecektir.

Not: Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.