Qantas Uçak Bileti

Qantas

En uygun Qantas uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Qantas Qantas Hakkında

Qantas, KLM’den sonra dünyanın en eski ve Avustralya’daki en büyük havayolu şirketidir. 1920 yılında, ‘Queensland and Northern Territory Aerial Services’ adı ile Birinci Dünya Savaşı’ndan dört gazi tarafından kurulan havayolu ilk uçuşu altı yıl sonra gerçekleşti. Qantas adı, Queensland ve Northern Territory Aerial Services Limited’in kısaltmasıdır.

1934’te İngiltere’nin Imperial Airways ile güçlerini birleştirerek Qantas Empire Airways oldu. On yıl sonra Sidney’i Karaçi üzerinden Londra’ya bağlayan “Kanguru Rotası” kuruldu. 2. Dünya Savaşı’nın sonunda şirket kamulaştırıldı ve Britanya’nın Imperial Airways’in hisseleri Avustralya devleti tarafından satın alındı. 1958’de Qantas, kıtalararası uçuşları gerçekleştiren dünyadaki tek şirketten biriydi. Aynı zamanda uçak içi konfor konusunda bir öncüdür: 1979’da ilk kez Business sınıfını tanıttı. 1993 yılında Qantas özelleştirildi. British Airways, şirketin hisselerinin % 25’inin geri alınmasıyla ana hissedar oldu. Yaklaşık beş yıl sonra Qantas, Oneworld ittifakını diğer dört havayoluyla kurdu.

Filo, Boeings ve Airbus’lardan oluşmaktadır. Sık uçan yolcu programına Qantas Frequent Flyer adı verilir. Mil yerine, ücretsiz uçuşlar ve yükseltmeler için kullanılabilecek ve aynı zamanda Qantas sık uçan yolcu mağazasında alışveriş yapmak için kullanılabilecek puanlar toplanır. Puanlar ayrıca Cathay Pacific ve Japan Airlines gibi tüm oneworld üyelerinden de kazanılır. Qantas Airways logosu, uçağa uçan kanguru takma adını kazandıran bir kangurudur.

Şu anda, Qantas’ın bir dizi yan kuruluşu bulunmaktadır ve bunlardan biri, düşük maliyetli uçuşlar sunan Jetstar. Diğeri, Avustralya içindeki bazı ana hatlarda ve bölgesel merkezlerde çalışan QantasLink.

Qantas Merkez Havalimanı

Sidney Kingsford Smith Havaalanı (SYD / YSSY)

Üsler
Adelaide Uluslararası Havalimanı (ADL / YPAD)
Brisbane Uluslararası Havaalanı (BNE / YBBN)
Melbourne Tullamarine Havaalanı (MEL / YMML)
Perth Uluslararası Havaalanı (PER / YPPH)

Qantas Uçuş Sınıfları

Uçağa bağlı olarak, dörde kadar uçak içi rezervasyon sınıfı vardır: Ekonomi, Premium Ekonomi, Business ve Birinci Sınıf.


Ulusal ve uluslararası uçuşlar sunulmaktadır. Yurtiçi uçuş ağı çok yoğun ve iyi gelişmiş olup Brisbane, Perth, Canberra ve Darwin ve Alice Springs gibi iç kıyı kentlerinde yoğunlaşmıştır. Bu uçuş bağlantıları çok önemlidir, çünkü Avustralya’nın muazzam boyutu göz önüne alındığında, genellikle bir şehirden diğerine gitmenin tek yolu bu şekildedir.

Ayrıca Singapur, Bangkok ve Şanghay gibi birçok Asya metropolüne de uçuşlar düzenlenmektedir. Kuzey Amerika, New York ve Los Angeles gibi şehirlerle de önemli bir destinasyondur. Şu anda Avrupa’da Londra, Paris, Madrid, Oslo ve Frankfurt’a uçuşlar dahil 27 uçuş noktası bulunmaktadır.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Air France British Airways Jetstar Asia Airways
Air New Zealand Cathay Pacific Jetstar Japan
Air Niugini China Airlines Jetstar Pacific
Air Tahiti Nui China Eastern Airlines KLM
Air Vanuatu China Southern Airlines LATAM Chile
Aircalin El Al Solomon Airlines
Airnorth Emirates SriLankan Airlines
Alaska Airlines Fiji Airways Vietnam Airlines
American Airlines Finnair WestJet
Asiana Airlines Japan Airlines
Bangkok Airways Jetstar

Önemli mihenk taşları

Şirket, Skytrax tarafından arka arkaya beş yıldır dünyanın en iyi beş havayolundan biri seçildi ve birkaç kez Avustralya’nın en iyi havayolu seçildi.

Qantas Check-in

Qantas Airways, yolculara havalimanı kontuarında, check-in makinelerinde, online veya cep telefonuyla check-in yapma seçeneği sunuyor. Kesin check-in saatleri kalkış havalimanına göre değişir ve havayolunun web sitesinde bulunabilir.

Online Check-in

Qantas Airways ile check-in yapmak çok kolay. Tek yapmanız gereken online forma rezervasyon numaranızı ve soyadınızı girmek. Qantas Airways ile düzenli olarak uçan herkes, her şeyi rezervasyon yönetimi aracılığıyla yapabilir. İlgili veriler girildikten sonra tüm uçuş bilgileri görüntülenir. Şimdi yapmanız gereken tek şey, biniş kartınızı oluşturmak için verilen beş basit adımı takip etmektir. Biniş kartını cep telefonunda bulundurmayı tercih edenler mobil check-in kullanabilirler. Ancak bu yalnızca Avustralya iç hat uçuşları için mümkündür. Zaten check-in yapmış olsanız bile, kalkış havalimanına zamanında varmanız önemlidir. En geç iç hat uçuşlarından 30 dakika önce, uluslararası uçuşlardan 90 dakika önce bagaj teslim edilmelidir.

Qantas Airways ile online check-in aşağıdaki bağlantılı uçuşlarda mümkün değildir:

  • Jetstar Australia
  • Jetstar New Zealand
  • Oneworld havayolu üyeleri
  • Code-share partnerler

Online check-in şu anda yalnızca İngilizce dilinde mümkündür. Havayolu bu hizmetleri yakında başka dillerde de sunabilmek için çalışıyor.

Qantas Airways Online Check-in ne zaman kullanılabilir?

Avustralya havayolu şirketi, Qantas Airways online check-in için belirtilen zaman aralığına uymanın önemli olduğunu belirtmek ister. Check-in, internet üzerinden ulusal ve uluslararası güzergahlarda kullanılabilir. Zamanında check-in yapın:

  • En erken uçuştan 24 saat önce başlar.
  • Uluslararası uçuşlar için kalkıştan en az 2 saat önce sona erer.
  • İç hat uçuşları için kalkıştan en az 30 dakika önce sona erer.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Qantas yolcuları, havalimanındaki Qantas kontuarını ziyaret ederek doğrudan check-in yapabilirler. Dış hat uçuşları için yolcular, kalkıştan 2 saat öncesinden 90 dakika öncesine kadar check-in yapabilirler. İç hat uçuşlarında yolcular, kalkıştan 2 saat öncesinden 30 dakika öncesine kadar check-in yapabilirler. Havalimanındaki check-in makineleri aynı gün dönüş uçuşu için check-in yapmanıza veya daha erken bir saatte yeniden rezervasyon yapmanıza da izin verir.

Qantas Bagaj Kuralları

El bagajı

Avustralya iç hat uçuşlarında, her biri 105 santimetreden büyük olmayan ve parça başına yedi kilogramdan ağır olmayan en fazla iki parça el bagajı alabilirsiniz. Yanınızda 115 santimetreye kadar bir çanta alırsanız sadece bir parça el bagajı taşınabilir. 105 santimetreye kadar bir seyahat çantası alırsanız, bir giysi çantası da (185 santimetreye kadar) ekleyebilirsiniz. Dash 8 Hizmetlerinde uçanların yalnızca maksimum 105 santimetre ve yedi kilogramlık tek parça bagaj almalarına izin verilir. Dış hatlarda her yolcu yanlarında iki x 115 santimetre alabilir ve her bir bagaj parçası maksimum yedi kilogram ağırlığında olabilir. Yalnızca bir parça el bagajına izin verilen Ekonomi Sınıfı hariç (örn. 105 santimetreye kadar çanta ve bir giysi çantası).

Kargo bölümü bagaj

İç hat uçuşları

Economy Class’ta, maksimum 23 kilogram ağırlığındaki tek parça bagaja izin verilir. Qantas Club Üyeleri ve Silver Qantas sık uçan yolcuları bu sınıfta 32 kilogram taşıma hakkına sahiptir. Business Class’ta Gold Qantas sık uçan yolcu ve Platinum / Platinum One Qantas sık uçan yolcu olarak 32 kilogram ağırlığında iki parça bagaj taşınabilir.

Lord Howe Island’a giden / gelenlerin yalnızca en fazla 14 kilogram ağırlığında bir parça bagaj getirmelerine izin verilir. Olympic Dam arası 16 kilogramdır. Hotham Dağı’na gidiş / dönüş uçuşlarında, kayak malzemeleri dahil olmak üzere maksimum 23 kilogram bagaj taşınabilir. Bir bagaj parçasının maksimum boyutu 140 santimetreyi geçmemelidir. Avustralya iç hat uçuşlarında çocuklar bagaj hakkı alamazlar.

Amerika’ya giden / Amerika’dan gelen uçuşlar

Economy ve Premium Economy yolcularının her biri maksimum 23 kilogram ağırlığında iki parça bagaj taşımasına izin verilir. Business ve First Class’ta seyahat eden yolcular için, maksimum 32 kg ağırlığında 3 parçaya kadar bagaja izin verilir. Aynı miktarlar bu sınıfta Qantas Club üyeleri ve Silver ve Gold Qantas sık uçan yolcuları için de geçerlidir. Bir bagaj parçasının maksimum boyutu 158 santimetredir. Küçük çocukların, 115 santimetrelik maksimum dış boyutları aşmaması gereken bu rotalarda, en fazla on kilogram bagajı teslim etmesine izin verilir.

Diğer tüm dış hat uçuşları

30 kilogram Ekonomi Sınıfı’nda taşınabilir (Singapur ile Narita veya Haneda arasında iki parça 23 kg ve Singapur ile Helsinki arasında bir parça 23 kg). Premium Ekonomi’de 40 kilogram taşınabilir. Business Class yolcularının, Singapur ile Narita veya Haneda arasındaki uçuşlar (3 parça 32 kg) ve Singapur ile Helsinki arasındaki uçuşlar (iki parça 23 kg) dışında, yanlarında 40 kilo almalarına da izin verilir. First Class’ta yanınızda 50 kilo alabilirsiniz.

Qantas Club Üyeleri ve Silver Qantas Sık Uçan Yolcular için her zaman Ekonomi’de 42 kilogram, Premium Ekonomi ve Business’da 52 kilogram ve First Class’ta 62 kilogramdır. Gold Qantas sık uçan yolcular için bu, ekonomide 46 kilogram, premium ekonomi ve business sınıfta 56 kilogram ve birinci sınıfta 66 kilogramdır. Platinum / Platinum One Qantas sık uçanlar üyesiyseniz, Economy Class’ta uçuyorsanız 50 kilogram, Premium Economy veya Business Class’ta uçuyorsanız 60 kilogram ve First’te uçarken 70 kilogram bagajı yanınıza alabilirsiniz. Küçük çocukların on kilogram bagaj getirmesine izin verilir.

Diğer bagaj

Bir müzik aletinin ağırlığı yedi kilogramı geçmiyorsa el bagajı olarak alınabilir. Spor malzemeleri ücretsiz bagaj hakkı dahilinde taşınabilir, bunu aşarsa ücret uygulanır. Daha fazla bilgi ve istisnalar için havayolunun web sitesi aranmalıdır.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Qantas Koltuk seçimi

Qantas ile iç hat uçuşlarında ve First, Business veya Premium Economy Class ve Qantas Club üyelerindeki yolcular için koltuk rezervasyonları ücretsizdir. Diğer tüm rotalar ve yolcular için, belirli bir koltuk rezervasyonu 17,30 Euro’dur (25 AUD). Ek diz mesafeli acil çıkış alanları 31 Euro’ya eşdeğerdir. Tüm koltuklar, uçuşun rezerve edildiği andan kalkıştan üç saat öncesine kadar rezerve edilebilir. Bu hizmeti kullanmak istemeyen Qantas yolcuları, check-in sırasında kalan koltuklardan birini ücretsiz olarak seçebilirler.

Qantas Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

Qantas Frequent Flyer Sadakat Programı

Avustralya havayolu şirketi Qantas’ın sık uçan yolcu programı, katılımcıların çeşitli yollarla puan toplayabilecekleri ve beş aşamalı bir üyelik dahilinde ilerleyebilecekleri bir puan sistemine dayanmaktadır. Qantas Airways sık uçan yolcu sistemine yeni gelenler Bronz statüyle başlar ve puan sayısı arttıkça Silver, Gold, Platinum ve Platinum One üye alanlarına girerler. Qantas Airways sık uçan yolcu programına katılanlar, havayolunun resmi web sitesinde ilgili puan durumlarını öğrenebilirler. Havayolu ayrıca sık uçan yolcuları mevcut puan sayısı hakkında e-posta yoluyla bilgilendirir.

Puan toplayın ve avantajlar elde edin

Sık uçan yolcu programına katılanlar, Qantas Airways sık uçan yolcuları, Qantas veya yaklaşık 30 işbirliği yapan havayolundan biriyle (Oneworld ittifakındaki Qantas ortakları dahil) uçuşlarda istenen puanları toplar. Özellikle First veya Business Class’ta uçuş rezervasyonu yaparken pek çok puan vardır. Uçuşlara ek olarak, sık uçan yolcular, Qantas Airways sık uçan yolcu birlikte iş birliği yapan şirketlerle alışveriş yaparken ve ödeme yaparken de puan alabilir. Qantas’ın sık uçan yolcu programına toplamda oteller, mağazalar, araba kiralama ve restoranlar alanlarında 400’den fazla ortak katılıyor. Belirli bir puan sayısının üzerinde, Qantas Airways sık uçan yolcu kullanıcıları, diğer şeylerin yanı sıra bir sonraki uçuşları için indirimler, fiyatlar veya upgrade alırlar.

Qantas Yiyecek, İçecek ve İkram

Qantas Airways, ekonomide bile alışılmış tabletlerden uzaklaştı. Ön porsiyonlama yerine, yolculara başlangıçta yemeği seçmeye bırakılıyor. Kuzu yahni, balla kaplanmış tavuk göğsü, kavrulmuş patatesli riverina beyaz peynir veya Hint esintili köriler sunulan klasikler arasındadır. Hem alkollü hem de alkolsüz atıştırmalıklar ve içecekler Ekonomi’de uçuşun tamamı boyunca ücretsiz olarak mevcuttur. Avustralya’dan yapılan uçuşlarda, bireysel menü önceden online olarak sipariş edilebilir. Vejetaryen seçenekler veya çocuk yemekleri gibi hizmetler sunulmaktadır. Qantas Airways, 20 yılı aşkın süredir ikram şirketi Rockpool ve kendini kanıtlamış bir gurme olan kurucusu Neil Perry ile uçak içi ikram hizmetleri için işbirliği yapıyor.

Premium Ekonomi’de Qantas Airways’de bir kadeh şampanya ile karşılanacaksınız ve Çin’ mutfağından yemek yiyebilirsiniz. Airbus 380 ile yapılan uçuşlar için, self servis için atıştırmalıkların bulunduğu bir bar her zaman mevcuttur. Aksi takdirde, et, kümes hayvanları ve vejeteryan çeşitlerini içeren denenmiş ve test edilmiş yemeklerden seçilen Premium Ekonomi için de ayrı yemek prensibi geçerlidir. İçecekler talep üzerine her zaman servis edilir.

Business sınıfta, seçtiğiniz saatte Qantas Airways’de yemek yiyebilir ve geniş bir menüden şnitzelden hafif peynirli sandviçe kadar seçim yapabilirsiniz. Elbette A380’deki salon da size açık. Genellikle Avustralya’dan seçilen şaraplar keyfi tamamlamalıdır.

Son olarak, First Class’ta Qantas Airways, sekiz servisli tadım menüsü ve şarap garsonu hizmeti konusunda eğitilmiş personel ile alakart seçmeye alternatif olarak reklam yapıyor. Şarap, bira ve alkolsüz içeceklerin yanı sıra burada şampanya da sunulmaktadır. Business sınıfta olduğu gibi yatmadan önce kahvaltınızı kişiye özel seçmek de mümkündür.

Qantas Uçak İçi Eğlence

Qantas Airways Ekonomi Class, uluslararası uçuşlarında konforlu koltuklarla donatılmıştır ve uçuş boyunca bol miktarda atıştırmalık mevcuttur. Rahatlamak için ayrı ekranlarda çok çeşitli eğlence seçenekleri sunulmaktadır. Premium Ekonomi sınıfı, yatar koltuklar ve gürültü önleyici kulaklıkların sağlanmasıyla alan ve konforu vurgular. Business Class’ta yolcular, kişisel eşyalarını saklamak için bir yatağa veya bölmeye dönüştürülen bir koltuğa sahip özel bir alana sahiptir. Son olarak First Class, ranzalar, gurme yemekler ve 60 film seçeneği ve 200’e yakın televizyon programı ile maksimum konfor sunuyor.

Wi-Fi

Avustralya havayolu şirketi, Airbus A380 uçağını 2012 baharında WiFi ile donattı. Kısa bir süre sonra Qantas, uçakta internet hizmetini durdurdu. Bunun nedeni yolcuların ilgisizliğiydi. Yolcuların sadece yüzde beşi WLAN kullandı. Müşteriler havayolunun web sitesinden bu konudaki en son bilgileri edinebilir.

Qantas Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde Qantas ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

Qantas Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Özellikle business sınıf yolcuların vazgeçilmezi lounge’lar hangi olanakları sunuyor? Seyahatinize rahat bir başlangıç yapmak için Qantas bekleme salonları hakkında detaylı bilgiyi burada bulacaksınız.

Qantas
IATA ICAO Çağrı Kodu
QF QFA QANTAS

Kuruluş: 1920
Havalimanı Yeri:Avustralya
Hubları: SYD
Sahibi: % 51 Avustralyalı hissederlar
Global Havacılık İttifakı: Oneworld
Sık Uçuş Programı: Qantas Frequent Flyer
Şirket Sloganı: The Spirit of Australia

Uçak Sayısı: 132
Uçtuğu Destinasyon:  85
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 12.5
Uçak Tipi: Airbus, Boeing
Uçak Detayı: Airbus A330-200, Airbus A330-300, Airbus A380-800, Boeing 737-300, Boeing 737-400, Boeing 737-800, Boeing 767-300, Boeing 787-9

İletişim: 10 Bourke Road Mascot NSW 2020, Avustralya
Telefon Numarası: +61 2 8222 2439
Fax: +61 2 9691 3339
E-mail: 

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler Qantas Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1Adelaide → MelbourneUÇUŞ ARA
2Adelaide → SidneyUÇUŞ ARA
3Auckland → SidneyUÇUŞ ARA
4Bangkok → SidneyUÇUŞ ARA
5Brisbane → MelbourneUÇUŞ ARA
6Brisbane → SidneyUÇUŞ ARA
7Canberra → SidneyUÇUŞ ARA
8Melbourne → AdelaideUÇUŞ ARA
9Melbourne → BrisbaneUÇUŞ ARA
10Melbourne → PerthUÇUŞ ARA
11Melbourne → SidneyUÇUŞ ARA
12Perth → SidneyUÇUŞ ARA
13Singapur → SidneyUÇUŞ ARA
14Sidney → AdelaideUÇUŞ ARA
15Sidney → AucklandUÇUŞ ARA
16Sidney → BrisbaneUÇUŞ ARA
17Sidney → CanberraUÇUŞ ARA
18Sidney → MelbourneUÇUŞ ARA
19Sidney → PerthUÇUŞ ARA
20Sidney → SingapurUÇUŞ ARA