Özbekistan havayolları

ÖZBEKİSTAN HAVAYOLLARI HAKKINDA

 • Kuruluş: 1992
 • Havayolu kodu: HY
 • Havalimanı Yeri: Özbekistan
 • Sahibi: Özbekistan devleti
 • Uçuş Ağı: 58
 • Hedefler: İç hat ve Dış
 • Global Havacılık İttifakı: -
 • Sadakat Programı: UzAirPlus
 • Uçak tipi: Airbus A320-200, Boeing 757-200, Boeing 767-300ER, Boeing 787-8, Ilyushin II-114-100
 • Uçaklarının ortalama yaşı: -
 • Uçak sayısı: 36
 • Uçak detayı: Airbus , Boeing

ÖZBEKİSTAN HAVAYOLLARI UÇAK BİLETİ

S.S.C.B'nin ayrılmasıdan sonra Özbekistanın ilk başkanı Islm Karimov milli bir havayolu firmalarının olması gerektiğini belirtmiştir. Özbekistan Havayolları 1992 yılında bayrak taşıyıcı havayolu olarak Taşkent'te kurulmuştur. Taskent Uluslararası Havalimanı havayolunun hub'ı olarak kullanılmaktadır. Havayolu Taskent Uluslararası havalimanından iç hat uçuşlar gerçekleştirmektede olup ayrıca Asya , Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerine yolcularını ucuza uçurmaktadır.

Özbekistan havayolları uçak biletlerini ayrıca firmanın resmi web sitesinden VISA ve Uzcard ile satın alabilirsiniz.

Havayolu 2018'de Barselona (İspanya), Mumbai (Hindistan), Cidde (Suudi Arabistan) ve Vladivostok'a (Rusya) direkt uçuşlar yapmaya başlamıştır. Münih (Almanya), Karaçi (Pakistan), Tiflis (Gürcistan) şehirlerine ise taraifeli uçuşlar yapmayı planlamaktadır.

Havayolu 2017-2018 yıllarında Soçi havalimanından kalkan uluslararası uçaklar arasında en dakik havayolu ödülünü almıştır.

Havayolunun iç hatlarda uçtuğu şehirler: Andican, Buhara, Fergana, Karşi, Namangan, Nevai, Nukus, Semerkant, Taşkent, Tirmiz, Urganch

Dış hatlar: Öncelikle Rusya olmak üzere, Çin, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Tayland, İtalya , ABD gibi ülkelere uçmaktadır.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

airBalticAlitaliaMalezya Havayolları
BelaviaTürk Hava TollarıS7 Havayoları
Korean AirUral Havayolları

ÖZBEKİSTAN HAVAYOLLARI CHECK-IN

Online check-in

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde bulunmamaktadır.

Havalimanı Check-in

Uluslararası bir yere seyahat ediyorsanız; uçağınızın kalkışına 3 saat kala havalimanında olmanızı tavsiye ederiz. Yurtiçinde Boeing-767/757, A320 ile seyahat eden yolcular da 3 saat kala havalimanına gelmelidirler.

IL-114 ile uçacak yolcular ise uçağın kalkışına 2 saat kala havalimanında check-in için hazır bulunmalıdırlar.

ÖZBEKİSTAN HAVAYOLLARI KOLTUK SEÇİMİ

Özbekistan havayollarında koltuk şeçimi web sitesinden uçağınıza 45 gün kala başlar 1 gün kala sona erer. Uçaklarda arka ve orta koltukları ücretsiz olarak seçebilirsiniz. Fakat cam kenarı veya ön koltuk istiyorsanız uçuşunuzun yerine göre fiyatlar değişmektedir.

Koltuk seçmek isteyen yolcular aşagıdaki tablodan yaralanabilirler;

RotaY sınıfı kabinin ilk sırasındaki koltuklarY sınıfı kabininin ön sırasındaki cak veya koridordaki koltuklar
Amritsar, Novosibirsk, Kazan, Lahor, Urumçi, Krasnodar, Astana, Tümen, Rostov, Krasnoyarsk, Miniralnye Vody, Bişkek, Samara, Ufa, Ekaterinburg, Voronej, Duşanbe, Minsk15 EUR2 EUR
Almatı, Bakü, Delhi, Londra, Milano, Moskova, Paris, Pekin, Riga, Roma, St. Peterburg, Seul, Soçi, Tel Aviv, Tokio, Frankfurt, Sharjah, Vladivostok20 EUR4 EUR
Bangkok, Dubai, İstanbul, Kuala Lumpur, Singapur, New York30 EUR6 EUR

Online olarak koltuk seçmediyseniz havalimanı kontüründe check-in yaparken oturmak isteyeceğiniz yeri görevliden rica edebilirsiniz. İyi koltuklar önceden alınmış olabilir.

UZAIRPLUS SADAKAT PROGRAMI

Özbekistan havayollarının sadakat programı Uzairplus'dır. Havayolunun Premium, Silver , Gold kartları bulunmaktadır. 5.000 uçuş mili toplayan yolcu Premium kartı almaya hak kazanır.

PREMIUM 1. seviye olup Kart numarası “333” ile başlar. SILVER 2. seviye olup kart numarası “777” ile başlar. GOLD ise 3. seviye olup kart numarası “999” ile başlar.

Bu 3 sınıfta üyelikleri olan aile bireyleri AILE programına katılabilirler. Aile programında eş ve 2 yaşından küçük 16 yaşından büyük olmayan çoçuklar eklenilir. Diğer akrabalar hiç bir şekilde programa katılamaz. Program için NAC temsilciliğine başvuru yapmanız gerekir.

Uzairplus ile ücretsiz uçak bileti kazanma, upgrade imkanı, ücretsiz bagaj hakkının artırılması ve Gold üyelere CIP salonlara giriş ve ayrıcalıklar imkanı sunmaktadır.

Mil kazanım uçuş yaptığınız bütün destinasyonlara göre değişmekte olup havayolu web sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

ÖZBEKİSTAN HAVAYOLLARI BAGAJ KURALLARI

El bagajı
Özbekistan Havayolları uçuşlarında maksimum 5 kg bagaj taşınabilir. Boyut olarak 115 cm'den fazla olmamalıdır. Buna ek olarak, her yolcu el çantası, kamera, dizüstü bilgisayar, okuma malzemesi, şemsiye, ceket, battaniye veya gerekirse koltuk değnekleri taşıyabilir.

Kargo bölümü bagaj

First class'ta 40 kg, Business Class 30 kg ve Ekonomi sınıfında 20 kg bagaj hakkı bulunmaktadır. Bagajların boyutunun 158cm ve  32kg'yi geçmemelidir.

 • Taşkent-Pekin uçuşlarında kilo yerine parça başına bagaj hakkı geçerlidir. Business class yolcuları 2 parça, ekonomi yolcuları 1 parça bagaj hakkına sahiptir. (Bu parçalar için 32 kg ve 158 cm sınırlaması vardır)

Diğer bagajlar
Diğer bagaj ve spor aletleri için (Küçük hayvanlar ve kuşlar, Kayak malzemeleri, Golf ekipmanı, Sörf malzemeleri) ekstra ödeme yapmanız gerekmektedir.

Not: Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

ÖZBEKİSTAN HAVAYOLLARI YİYECEK, İÇECEK VE İKRAM

En iyi profesyonel aşçılar tarafından rahat bir uçak yolculuğu gerçekleştirmeniz için Özbekisyan havayolları uçuşlarında yemekler hazırlanır. Özbekistan Havayollarında yemek bilet fiyatına dahildir. Yani uçan tüm yolculara ücretsiz ikram bulunmaktadır. Ekonomi sınıfı yolcularına soğuk atıştırmalıklar, sebzeli atıştırmalıkları, tatlılar, ekmek, sıcak içecekler, alkolsüz içecekler, alkol (belirli rotalarda) sunulmaktadır.

Standart yemek istemiyorsanız spesyal yemek siparişinizi 72 saat önceden haber vermeniz gerekir. Belli başlı spesyal lezzetler şunlardır; Vejeteryan yemeği (Asya), Hint yemeği, Müslüman yemeği, Sade vejetaryen yemeği, Vejetaryen yemeği süt ürünleri ile, Vejetaryen yemeği süt ürünleri olmadan, Cosher yemeği İsrail'de üretilen

ÖZBEKİSTAN HAVAYOLLARI EVCİL HAYVAN TAŞIMA KURALLARI

Özbekistan havayolları uçuşlarında evcil hayvanınız taşınabilir ama bunun için havayolu ekstra ücret istemektedir. Ayrıca uçağın kalkış, varış ve transit geçeceği ülkeleri kapsayan sağlık sigortasına da bakılmaktadır.

Köpek ve kediler, maymunlar ve kuşlar sahipleriyle birlikte kabinde ancak 8 kg ağırlığını geçmeyecek şekilde kafes içinde seyahat edebilirler. Aksi takdirde uçağın kargo bölümünde taşınmaktadır. Refakatçi köpekler büyüklük ve küçüklüklerine bakılmaksızın kabin içinde yolcu ile seyahat edebilirler.

ÖZBEKİSTAN HAVAYOLLARI LOUNGE (BEKLEME SALONU)

CIP yolcuları hem kalkış hem de varış havalimanlarında CIP hizmetini kullanabilirler. Business class yolcuları için, CIP servisi ücretsizdir. Ekonomi sınıfı yolcuları önceden ücret karşılığı rezervasyon yaparak CIP'yi kullanabilirler.

Loungelarda sıcak ve soğuk içecekler, açık büfe yemekler ve hızlı internet gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Özbekistan havayolları lounge'ları aşagıda listeledik.

BEKLEME SALONLARI
ŞehirHavalimanı
TaşkentTaşkent Uluslararası Havalimanı
SemerkandSemerkand Havalimanı
NavoiNavoi Uluslararası Havalimanı
BuharaBuhara Uluslararası Havalimanı
NukusNukus Uluslararası Havalimanı
UrgençUrgeç Uluslararası Havalimanı