iran air

IRAN AIR HAKKINDA

 • Kuruluş: 1961
 • Havalimanı Yeri: İran
 • Sahibi: İran Devleti
 • Uçuş Ağı: 61
 • Hedefler: 27 ülkede 60'dan fazla varış noktası
 • Global Havacılık İttifakı: -
 • Sadakat Programı: SkyGift
 • Uçak tipi: Airbus A300B2-200 / A300B4-200 / A300-600R / A310-300 / A320-200 / A321-200 / A330-200 , ATR 72-600 , Fokker 100 , McDonnell Douglas MD-82
 • Uçaklarının ortalama yaşı: -
 • Uçak sayısı: 34
 • Uçak detayı: Airbus , ATR , Fokker, McDonnell Douglas

IRAN AIR UÇAK BİLETİ

İran Air merkezi Tahran'da bulunan İran'ın bayrak taşıyıcı havayolu şirketidir. 1946 yılında İran Hava Yolları adı altında kuruldu ve 1962'den beri havayolu bugünkü adını aldı. Temel olarak havayolu, iç hat uçuş noktalarına ucuz düşük maliyetli  ve tarifeli uçuşlar sunmaktadır. Tahran-İmam Humeyni Havalimanını hub olarak kullanmaktadır.

Havayolunun logosu Fars mitolojisinden alınmış olan kuş 'Hüma' dan gelmekte olup  lüks segment'e adını vermektedir. Hüma kuşu (Cennet kuşu) sevinç ve mutluluk getirmektedir - yolcularının ihtiyaçlarını karşılamak için havayolu bu doğrulduda hareket etmektedir. Homa Sınıfı, diğer havayolları ayarında First Class hizmetini sunmaktadır.

İran'da Hamadan ve Zencan şehirlerine, Suudi Arabistan'da Cidde ve Medine (Haj) sezonsal olarak uçuş gerçekleştirmektedir.

Yurtiçinde 55 şehire uçmakta olan havayolunun belli başlı uçtuğu noktalar; Abadan, Ahvaz, Erdebil, Isfahan, Kish, Meşhed, Qeshm, Şiraz, Tebriz ve Urmiye'dir.

Yurtdışında uçmakta olduğu ülkeler ise Avusturya, Fransa, Almanya, Hindistan, Irak, İtalya, Kuveyt, Lübnan, Hollanda, Pakistan, Katar, Rusya, İsveç, Suriye, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık'tır.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

AeroflotLufthansa
Austrian AirlinesTürk Havayolları
Azerbaycan Havayolları

ONLINE CHECK-IN

İran Air'ın websitesinde online check-in hizmeti bulunmamaktadır.

İç hat uçuşlarında en az 1.5 saat önce ve uluslararası uçuşlarda 3 saat önce check-in yapmak için havalimanında bulunmanızı tavsiye ederiz.

SKYGIFT SADAKAT PROGRAMI

12 yaşından büyük olan herkes, İran havayolunun bonus programı olan Skygift'de mil kazanabilir. Ancak, puanları yalnızca uluslararası uçuşlarda kazanılır, hiçbir iç hat uçuşunda mil kazanılmaz. Ayrıca İran Air codeshare partner havayollarında da mil kazanabilirsiniz.  Üç üyelik seviyesi vardır. Mavi üyülik ilk uçuştan sonra üyelere verilir. 1 yıl içinde 25.000 mil kazanan üyeler otomatik olarak Gümüş Karta yükseltilir. ilave 25.000 mil Gold Card'a yükselip özel avantajlar'dan faydalanabilirsiniz.

Skygift üyelik avantajları
Skygift programının üyesi olanlar için özel ofisler bulunmaktadır. Üyeler beklemeden rahatlıkla bilet rezerve edebilir yada satın alabilirler. Biniş kartı da check-in esnasında gecikmeksizin verilir. Sıraya girmeden özel check-in kontürüne işlemlerinizi yapabilirsiniz. Skygift için özel bir telefon hattı kurulduğundan, öncelikle telefonla irtibat kuruluyor. Altın üyelerin, havaalanından şehre ücretsiz transfer imkanı bulunmaktadır. Ek olarak, Gümüş veya Altın kart sahipleri ücretsiz olarak ekstra bagaj hakkı kazanmaktadırlar.

BAGAJ KURALLARI

El bagajı
Iran Air ile yapılan uluslararası uçuşlarda, Homa Sınıfı 7 kg , Ekonomi sınıfında 5 kg el bagajı taşıyabilir. İç hatlarda ise 5 kg bagaj hakkı bulunmaktadır. El bagajının izin verilen maksimum boyutları 56 x 45 x 25 cm'dir.

Kargo bölümü bagaj
Yurtdışı uçuşlarda Ekonomi sınıfının bagaj hakkı 30 kg'dır. (İskandinavya uçuşları 35kg) . Homa Sınıfı veya Skygift Gümüş kart sahipleri 40 kg'a kadar bagaj taşıyabilirler. Skygift Altın kart sahiplerinin 50 kg bagaj hakkı bulunmaktadır. Bebekler 10 kg bagaj ve katlanabilir bebek arabasını yanlarına alabilirler.

Diğer bagajlar
Diğer tüm bagajlar ek ücret karşılığında taşınabilir.

Not: Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.