British Airways Uçak Bileti

British Airways

En uygun British Airways uçak bileti fırsatları Tripuck'da

British Airways British Airways Hakkında

British Airways, İngiltere’nin en büyük, dünyanın ise en büyük havayolu şirketlerinden biridir. Havayolu, Oneworld Alliance’ın kurucu üyelerindendir. İngiltere’de en büyük rakibi easyJet’in uçak sayısı olarak gerisindedir. Havayolu’nun merkezi Londra Heatrow Havalimanı’nın yanında olan Waterside’dır. British Airways 1974 yılında kurulmuştur.

Şubat 1987’de British Airways özelleştirildi ve Londra Borsasına girdi. 1988’de İngiliz şirketi British Caledonian’ı satın aldı. 1980’lerin başından itibaren Virgin Atlantique şirketi, British Airways için büyük bir rakip olduğunu kanıtladı. Anlaşmazlıklar, British Airways’in tazminat ödemesi ile sonuçlanacak bir dava ile iki şirketi mahkemeye bile götürdü. Ancak bu olay, havayolunun 1990’larda dünyanın en karlı şirketi olmasını engellemedi.

2011 yılında İberia ile birleşerek İspanya merkezli International Airlines Group (IAC) oluşturuldu. Avrupa’da en büyük ikinci havayolu konumuna geldi. 2015 yılı sonunda 43,3 milyon yolcu taşımıştır. 2006 yılında BA, Skytrax tarafından dünyadaki en iyi havayolu şirketine layık görüldü. 2005’ten 2007’ye kadar British Airways, Dünya Seyahat Ödülleri’nde “Dünyanın Lider Havayolu” unvanını aldı. 2012 yılında Skytrax British Airways “En İyi Transatlantik Havayolu” unvanını aldı.

British Airways, oneworld ittifakının kurucu üyesidir. British havayolları, işbirlikleri ve ortak çalışmaları sayesinde en modern uçak filosu ile 6 kıtaya da uçan tek havayolları konumuna gelmiştir.

British Havayolları Merkez Havalimanı

Londra Heathrow Havaalanı (LHR / EGLL)

Üsler
Londra Gatwick Havaalanı (LGW / EGKK)

London City havalimanı
Manchester havalimanı

British Havayolları Uçuş sınıfları

Ekonomi

Ekonomi sınıfı, ücretsiz bagaj hakkı, ücretsiz içecek ve yemek ve online check-in hizmeti vermektedir.

Bel desteği, ayarlanabilir koltuk başlığı ve yatırma ile birlikte ergonomik olarak tasarlanmış koltuklara sahiptir. Battaniyeler, minderler, siperlikler ve uçuş çorapları da seyahatinizi daha rahat hale getirmek için sağlanmıştır.

Premium ekonomi

Uzun uçuş için Premium ekonomi biletlerinde daha fazla bacak boyu, özel alan, geniş ve rahat koltuklar ve kapalı kabin imkanı sunmaktadır.

Business

Business sınıfı, tüm uzun uçuşlarda, bekleme salonlarına giriş imkanı, yemek ve içecekler, geniş alanlar ile çalışma olanakları ve yatak haline getirilebilen koltuklar.

Farklı ihtiyaçlara uyum sağlamak için özel olarak tasarlanmış dünyanın ilk tamamen düz yatağına sahiptir. Önceden ayarlanmış dört koltuk pozisyonu ve ince ayar düğmelerini kullanarak kendi koltuğunuzu yaratma esnekliği sunar. Business Class’daki yolcular, dünyanın en iyi bazı şeflerinden yemeklerin tadını çıkarabilir.

First

First class, en yüksek uçuş sınıfıdır. First class ile yolculuk yapan yolcular, uçuşlarında tam anlamıyla lüks yolculuk ve hizmet olanaklarına sahip olacaklardır.


British Airways başta Abeerden, Manchester, Newcastle , Glasgow Tiree olmak üzere iç hatlarda 25 destinasyona uçmaktadır. Yurtdışında 6 kıtaya uçan havayolunun uçtuğu belli başlı ülkeler : Avrupa’da İspanya , İtalya , Türkiye , Yunanistan Ukrayna ; Uzakdoğu’da Endonezya, Çin, Japonya , Filipinler ; Ortadoğu’da Suudi Arabistan, İran , Irak , Pakistan, UAE, Kuzey Amerika’da ABD ve Kanada ; Güney Amerika’da Arjantin, Brezilya, Peru ; Afrika’da Cezayir , Mısır ve Tanzanya’dır.

Havayolunun aşağıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Aer Lingus Japonya Havayolları Air Berlin
LATAM Brasil airBaltic LATAM Chile
American Airlines Qantas Bangkok Airways
Qatar Airways Cathay Pacific Royal Jordanian
China Eastern S7 Havayolları Finnair
TAAG Angola Airlines Flybe Vueling
Iberia

Önemli mihenk taşları

British havayolları, 2012 Londra Olimpiyatları oyunlarının resmi sponsor olarak Olimpiyat meşalesini Atina Uluslararası havalimanından RNAS Culdrose’a taşımıştır.

British Airways Check-in

En büyük İngiliz havayolu, yolcularına dört check-in seçeneği sunuyor. Bunlar:

  1. British Airways online check-in
  2. Cep telefonunuzdaki uygulama üzerinden check-in yapma
  3. Kontörde klasik check-in
  4. Havaalanında check-in makinesi

British Airways’in mobil uygulaması ve online check-in, evde, işte ve hareket halindeyken de yapılabileceği için yolcular için en uygun olanıdır. Bu tip check-inlerin genel kuralı, kalkıştan 24 saat önce yapılabilmeleridir. Online check-in yapmak veya uygulamayı kullanmak için kalkıştan 1 saat önce işleminizi bitirmelisiniz.

Online Check-in

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır:

İlk olarak, yolcu British Airways online check-in sayfasına gider. Rezervasyon referansı ve soyadı buraya girilir.

Bundan sonra, rezervasyondaki tüm yolcular ve önümüzdeki 24 saat içindeki uçuşları görüntülenir. Burada en fazla dokuz kişi check-in yapabilir. Buraya, bazı ülkelere seyahat ederken zorunlu olan ilave yolcu bilgileri de girilebilir.

Bundan sonra yanınıza almak istediğiniz ücretsiz bagaj hakkını belirtiniz. Bagaj hakkınızı online check-in sırasında artırabilir havalimanındaki ücretlere kıyasla çok fazla tasarruf sağlarsınız.

Daha sonra boş koltuk seçilir.

Şimdi biniş kartı oluşturuluyor. Bunun size e-postayla gönderilmesini ve yazdırılmasını sağlayabilir veya cep telefonunuza kaydedebilirsiniz. Havaalanındaki check-in makinesinde baskı yapmak da mümkündür.Bagaj, havaalanında doğrudan bagaj tezgahından kontrol edilebilir. Sadece el bagajınız varsa, doğrudan kapıya gidebilirsiniz.

British Airways mobil uygulaması

Check-in işlemi yukarıda belirtilen noktalardaki gibi uygulama kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Biniş kartını yazdırmak zorunda değilsiniz, doğrudan cep telefonunuza kaydedebilirsiniz. Executive Club üyesi iseniz, uygulama Avios ve durum puanları toplamak için izin verir.

Check-in başlama saati

Uçağın kalkışından 24 saat öncesinde başlayıp 45 dakika kala son bulmaktadır.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Havaalanında check-in yapmak isteyen yolcular, otomatik check-in makinesi ile havaalanı kontuarı arasında seçim yapabilir. İkinci seçenekte, kontuarın kapanma süreleri dikkate alınmalıdır. Havaalanına bağlı olarak, bunlar tarifeli kalkıştan 20 ila 90 dakika önce değişmektedir.

British Airways Bagaj Kuralları

El bagajı

El bagajı ile ilgili en önemli husus, azami 23 kg ağırlıktır. Tekerlekler, kulplar dahil olmak üzere bu bagaj boyutları 56 cm x 45 cm x 25 cm olabilir. Buna ek olarak, bir dizüstü bilgisayar çantası veya el çantasını kabine alma olanağınız bulunmaktadır. Boyutlar 45 cm x 36 cm x 20 cm’dir geçmeyip koltuk altına yerleştirebilirsiniz. İki yaşın altındaki çocuklar, 56 cm x 45 cm x 25 cm boyutlarında bir bagaj taşıma hakkı bulunmaktadır.

Kargo bölümü bagaj

Yolcu bölümüne doğrudan götürülmesine izin verilmeyen seyahat eşyaları kargo bölümünde taşınmalıdır. Tekerlek, Kulp ve çanta bölümleri dahil edildiğinde maksimum boyutları 90 x 75 x 43 cm aşmamalıdır. First ve Business Sınıfında, Club World üyesi olup olmadığınıza bağlı olarak 32 kg’a kadar toplam 2-3 bagaj ücretsiz olarak alınabilir. Ekonomi sınıfında, 23 kg’lık bir veya iki parçaya izin verilir.

Diğer bagajlar

Spor ekipmanları ve müzik aletleri bagaj hakkının bir parçası olarak taşınabilir. 190 x 75 x 65 cm boyutlarına ve 45 kg ağırlığa kadar daha büyük müzik aletleri, ön rezervasyon ile taşınabilir ve ağırlığı en az 23 kg olan aletlere bagaj ücreti ödemelisiniz. Spor ekipmanı üzerinde herhangi bir kısıtlama olmamasına rağmen, fazla bagaj ücretlerinin genel bagajdaki haklar ile aynı olduğunu unutmamalısınız.

Koşullarda değişiklik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

British Airways Koltuk seçimi

Avrupa içindeki uçuşlar ve uzun mesafeli uçuşlar için koltuk rezervasyonu yapmak mümkündür. Bunlar rezervasyon sırasında eklenebilir, ancak daha sonra “Rezervasyonu yönet” başlığı altında da yapılabilir. Basic hariç tüm ücret gruplarının yolcuları, kalkıştan 24 saat önce ücretsiz bir koltuk seçebilir. First Class seyahat edenler ve Executive Club üyeleri rezervasyon sırasında ücretsiz bir koltuk seçeneğine sahiptir.

Basic tarife ile seyahat eden yolcular, rezervasyon ve check-in saatleri arasında ek ücret karşılığında koltuk rezervasyonu yapabilir, aksi takdirde check-in sırasında otomatik olarak bir koltuk tahsis edilir. Koltuk fiyatları kabin ve alan kategorisine göre değişmektedir.

British Airways Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurarak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

Executive Club/Avios Sadakat Programı

British Airways havayolu, dünyanın en prestijli havayollarından biri olarak kabul edilmektedir. Bunun bir nedeni, hizmet odaklı olması ve müşterilerine birçok avantaj sağlaması gerçeğidir. Bunun bir örneği sık uçan program Executive Club’dur. Bu programın üyesi olan herkes çok sayıda avantajdan faydalanmaktadır. British Airways’in sunduğu tekliflerde sadece mil kazanmakla kalmazsanız, aynı zamanda American Airlines, Air Berlin ve Cathway Pacific gibi çeşitli havayollarına da rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Avios’u toplayın ve sayısız faydadan yararlanın

Executive Club aracılığıyla topladığınız millere Avios denir. Genel olarak, Executive Club dört kategoriye ayrılır. Bunlara mavi, bronz, gümüş ve altındır. Hepsi farklı imkanlar sunmaktadır ama üyelik olma koşulları farklıdır. Mavi üyeliği kayıt yoluyla alırsınız ; rezervasyonlarda kolaylık ve puan toplama imkanından yararlanırsınız. Diğer üyelik kategorileri, ücretsiz bagaj veya ücretsiz lounge erişimi gibi çok daha güzel avantajlara yol açmaktadır.

Mil kazanım tablosu bilgisi aşağıdadır.

Seyahat Sınıfı Sınıf Kazanılan Avios Minimum Avios Katsayı
Esnek (F) 300% uçuş mili 1,500 100%
First En düşük (A) 250% uçuş mili 1,250 100%
Esnek (J, C, D) 250% uçuş mili 1,250 100%
Business En düşük (R, I) 150% uçuş mili 750 100%
Esnek (W) 150% uçuş mili 750 100%
Premium ekonomi En düşük (E, T) 100% uçuş mili 500 100%
Esnek (Y, B, H) 100% uçuş mili 500 100%
Low (K, L, M, N, S, V¹) 50% uçuş mili 250 50%
Ekonomi En düşük (Q, O, G) 25% uçuş mili 125 25%

British Airways Yiyecek, İçecek ve İkram

Aperatif ve ana yemekler, içecekler. Aynı zamanda yolculuğunuzu keyifli hale getirecek servisler.
Uçuş sınıfına göre alabileceğiniz hizmetleri aşağıda görebilirsiniz:

First Class

Kahvaltı ve her zamanki beş çayına ek olarak, First Class alakart olarak servis edilir. Barda bir şampanyadan sonra meze olarak mevsimlik bir salata sunulmaktadır. Ana yemek bademli satay soslu morina fileto, buğulanmış yasemin pirinç ve patlıcan köri içerebilir. Tatlı olarak, kiraz jöleli tatlı hamur işleri üzerinde fırınlanmış muhallebi sunulmaktadır.

Business Class

Uzun uluslararası uçuşlarda: Yolcular 4 farklı menü seçeneklerinden istediklerini seçebilir ve yemeğin yanında şarap ve şampanya seçenekleri bulunur.

Avrupa ve bazı Kuzey Afrika uçuşları: Yolcular sıcak ve soğuk yemek seçenekleri sunulur. Erken saatli uçuşlarda dilerseniz geleneksel ingiliz kahvaltısı dilerseniz de tüm dünya mutfaklarından kahvaltı edinebilirsiniz. Tüm bira çeşitleri ile beraber şarap ve şampanya da edinebilirsiniz.

Kısa mesafe uçuşlar: Business Class’ta kısa mesafelerde yolcuları sıcak veya vejetaryen bir kahvaltı beklemektedir. Öğle yemeğinde ve akşamları salata, sıcak bir sandviç veya sıcak bir yemek servis edilir. Öğleden sonra beş öğleden sonra kekli çay ikram edilir.

Premium ekonomi

Premium Economy Class’ta uzun mesafeli uçuşlarda pastırma, yumurta ve tost içeren bir İngiliz kahvaltısı var. Talep üzerine kontinental kahvaltı servis edilmektedir. Öğle veya akşam yemeklerinde 3 çeşit menü sunulmaktadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz iki seçenek vardır. Öğleden sonra uçanlar için mürettebat sandviç ve çörekler ile beş çayı hazırlar. Premium ekonomi yolcuları, London Heathrow havalimanından gerçekleşen uçuşlarda business sınıfı yemek menülerinden faydalanabilir.

Ekonomi

Uzun uçuşlarda yolcular 3 farklı yemek seçenekler ile beraber bar hizmetinden de faydalanabilirler.
Yolcular, UK, Avrupa ve bazı Kuzey Afrika uçuşlarında çay-kahve ile kahvaltı ile beraber aperitif yemek imkanları da bulunmaktadır. Londra Heathrow havalimanından yapılacak olan bir buçuk saat ve üzeri uçuşlarda ücretsiz içecek ve yemek sunulmaktadır.

Ekonomi sınıfındaki kısa gezilerde sandviç, meyve salatası veya yoğurtlu bir atıştırmalık alınabilir. Tuzlu fındık veya patlamış mısır gibi atıştırmalıklar da mevcuttur. Ayrıca sıcak ve soğuk içecekler de mevcuttur. Ödeme kredi kartı ile yapılır.

Özel ve tıbbi yemekler

BA, özel diyete ihtiyaç duyan yolculara da diyetleri doğrultusunda yemek sunar.

British Airways Uçak İçi Eğlence

British Airways’in High Life eğlence sistemi filmlerden, TV şovlarından seçkin High Life Radyo kanalına 200’den fazla eğlence seçeneği sunar. Ödüllü tatil ve seyahat dergisi High Life da tüm yolcular için mevcuttur. Bunun yanı sıra İngiliz ve uluslararası gazeteler ve “High Life” Mağazasından gümrüksüz alışveriş imkanı sunulmuştur

Tüm koltuklarda kişisel bir ekran ve 100’den fazla film ve TV programının yanı sıra 50’den fazla müzik CD’si ve sesli kitap keyfini çıkarabilirsiniz.

Wi-Fi

British Airways yolcularına WiFi bağlantı hizmeti veriyor. Seyir yüksekliğine ulaştıktan sonra, yolcular WLAN cihazlarını kullanarak tarayıcıdaki ağa bağlanabilirler. Havayolu şirketi iki farklı WLAN paketi sunar – Browse and Stream. Size en uygun tarifeyi seçerek süreyi belirlersiniz: bir saat, dört saat veya tüm uçuş.

British Airways Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde British Airways ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

British Airways Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Modaya uygun olarak dekore edilmiş salonlarda uçuşunuzdan önce rahatlayabilir aynı zamanda lüks hizmetler alabilirsiniz.

60’ın üzerinde bulunan British havayolları bekleme salonları ve ek olarak 90 ortak bekleme salonları hizmeti alabilirsiniz:

• BA ile First class yolcuları, Club World ve Club Europe üyeleri
• BA Executive Club Gümüş ve Altın üyeleri
• Oneworld birliği Emerald yada Sapphire üyeleri bekleme salonlarından faydalanabilir.
British havayolları bekleme salonları aşağıda belirtilen havalimanlarında bulunmaktadır:
14 adet Londra Heathrow havalimanında
3 adet Londra Gatwick, Kuzey Terminalinde
3 adet New York JFK
2 adet Sydney, Bangkok, Singapore, Johannesburg, Boston, Chicago, Houston, Philadelphia, San Francisco, Seattle, Toronto, Vancouver and Washington DC Dulles

Aynı zamanda aşağıdaki havalimanlarında da bulunmaktadır:
Manchester, Newcastle, Hong Kong, Mumbai, Dubai, Abuja, Cape Town, Lagos, Nairobi, Amsterdam, Athens, Berlin Tegel, Brussels, Geneva, Istanbul, Milan Linate, Milan Malpensa, Munich, Rome, Aberdeen, Edinburgh, Glasgow, Jersey, Atlanta, Bermuda, Los Angeles, Newark, Phoenix

British Airways
IATA ICAO Çağrı Kodu
BA BAW SPEEDBIRD

Kuruluş: 1974
Havalimanı Yeri:Birleşik Krallık
Hubları: LON
Sahibi: International Airlines Group (IAG)
Global Havacılık İttifakı: Oneworld
Sık Uçuş Programı: Executive Club/Avios
Şirket Sloganı: To Fly. To Serve.

Uçak Sayısı: 275
Uçtuğu Destinasyon:  183
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 13.6
Uçak Tipi: Boeing, Embraer, Airbus
Uçak Detayı: Airbus A318, Airbus A319, Airbus A320, Airbus A321, Airbus A380, Boeing 747-400, Boeing 777-200, Boeing 777-300, Boeing 787-8, Boeing 787-9, Embraer 170, Embraer 190

İletişim: British Airways Plc, Waterside, PO Box 365, Harmondsworth,UB7 0GB. , İngiltere
Telefon Numarası: +44 20 8738 5050
Fax: +44 20 8738 9898
E-mail: media.relations@ba.com

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler British Airways Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1Amsterdam → LondraUÇUŞ ARA
2Barselona → LondraUÇUŞ ARA
3Berlin → LondraUÇUŞ ARA
4Paris → LondraUÇUŞ ARA
5Doha → LondraUÇUŞ ARA
6Frankfurt am Main → LondraUÇUŞ ARA
7İstanbul → LondraUÇUŞ ARA
8Londra → AmsterdamUÇUŞ ARA
9Londra → BarselonaUÇUŞ ARA
10Londra → BerlinUÇUŞ ARA
11Londra → ParisUÇUŞ ARA
12Londra → RomaUÇUŞ ARA
13Londra → Frankfurt am MainUÇUŞ ARA
14Londra → İstanbulUÇUŞ ARA
15Londra → NewarkUÇUŞ ARA
16Londra → MadritUÇUŞ ARA
17Londra → MilanoUÇUŞ ARA
18Londra → VarşovaUÇUŞ ARA
19Madrit → LondraUÇUŞ ARA
20Varşova → LondraUÇUŞ ARA