British Airways Uçak Bileti

British Airways

En uygun British Airways uçak bileti fırsatları Tripuck'da

British Airways British Airways Hakkında

British Airways, İngiltere’nin en büyük , dünyanın ise en büyük havayolu şirketlerinden biridir. Havayolu, Oneworld Alliance’ın kurucu üyelerindendir. İngiltere’de en büyük rakibi easyJet’in uçak sayısı olarak gerisindedir. Havayolu’nun merkezi Londra Heatrow Havalimanı’nın yanında olan Waterside’dır. British Airways 1974 yılında kurulmuştur. 2011 yılında İberia ile birleşerek İspanya merkezli International Airlines Group (IAC) oluşturuldu. Avrupa’da en büyük ikinci havayolu konumuna geldi. 2015 yılı sonunda 43,3 milyon yolcu taşımıştır. 2006 yılında BA, Skytrax tarafından dünyadaki en iyi havayolu şirketine layık görüldü.2005’ten 2007’ye kadar British Airways, Dünya Seyahat Ödülleri’nde “Dünyanın Lider Havayolu” unvanını aldı. 2012 yılında Skytrax British Airways “En İyi Transatlantik Havayolu” unvanını aldı.

British Airways, oneworld ittifakının kurucu üyesidir. British havayolları, işbirlikleri ve ortak çalışmaları sayesinde en modern uçak filosu ile 6 kıtaya da uçan tek havayolları konumuna gelmiştir.

British Havayolları Merkez Havalimanı

London Heathrow havalimanı
Gatwick havalimanı.
London City havalimanı
Manchester havalimanı

British Havayolları Uçuş sınıfları

Ekonomi

Ekonomi sınıfı, ücretsiz bagaj hakkı, ücretsiz içecek ve yemek ve online check-in hizmeti vermektedir.

Bel desteği, ayarlanabilir koltuk başlığı ve yatırma ile birlikte ergonomik olarak tasarlanmış koltuklara sahiptir. Battaniyeler, minderler, siperlikler ve uçuş çorapları da seyahatinizi daha rahat hale getirmek için sağlanmıştır.

Premium ekonomi

Uzun uçuş için Premium ekonomi biletlerinde daha fazla bacak boyu, özel alan, geniş ve rahat koltuklar ve kapalı kabin imkanı sunmaktadır.

Business

Business sınıfı, tüm uzun uçuşlarda, bekleme salonlarına giriş imkanı, yemek ve içecekler, geniş alanlar ile çalışma olanakları ve yatak haline getirilebilen koltuklar.

Farklı ihtiyaçlara uyum sağlamak için özel olarak tasarlanmış dünyanın ilk tamamen düz yatağına sahiptir. Önceden ayarlanmış dört koltuk pozisyonu ve ince ayar düğmelerini kullanarak kendi koltuğunuzu yaratma esnekliği sunar. Business Class’daki yolcular, dünyanın en iyi bazı şeflerinden yemeklerin tadını çıkarabilir.

First

First class, en yüksek uçuş sınıfıdır. First class ile yolculuk yapan yolcular, uçuşlarında tam anlamıyla lüks yolculuk ve hizmet olanaklarına sahip olacaklardır.


British Airways başta Abeerden, Manchester, Newcastle , Glasgow Tiree olmak üzere iç hatlarda 25 destinasyona uçmaktadır. Yurtdışında 6 kıtaya uçan havayolunun uçtuğu belli başlı ülkeler : Avrupa’da İspanya , İtalya , Türkiye , Yunanistan Ukrayna ; Uzakdoğu’da Endonezya, Çin, Japonya , Filipinler ; Ortadoğu’da Suudi Arabistan, İran , Irak , Pakistan, UAE, Kuzey Amerika’da ABD ve Kanada ; Güney Amerika’da Arjantin, Brezilya, Peru ; Afrika’da Cezayir , Mısır ve Tanzanya’dır.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Aer LingusJaponya HavayollarıAir Berlin
LATAM BrasilairBalticLATAM Chile
American AirlinesQantasBangkok Airways
Qatar AirwaysCathay PacificRoyal Jordanian
China EasternS7 HavayollarıFinnair
TAAG Angola AirlinesFlybeVueling
Iberia

Önemli mihenk taşları

British havayolları, 2012 Londra Olimpiyatları oyunlarının resmi sponsor olarak Olimpiyat meşalesini Atina Uluslararası havalimanından RNAS Culdrose’a taşımıştır.

British Airways Check-in

En büyük İngiliz havayolu, yolcularına dört check-in seçeneği sunuyor. Bunlar:

  1. British Airways online check-in
  2. Cep telefonunuzdaki uygulama üzerinden check-in yapma
  3. Kontörde klasik check-in
  4. Havaalanında check-in makinesi

British Airways’in mobil uygulaması ve online check-in, evde, işte ve hareket halindeyken de yapılabileceği için yolcular için en uygun olanıdır. Bu tip check-inlerin genel kuralı, kalkıştan 24 saat önce yapılabilmeleridir. Online check-in yapmak veya uygulamayı kullanmak için kalkıştan 1 saat önce işleminizi bitirmelisiniz.

Online Check-in

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır:

İlk olarak, yolcu British Airways online check-in sayfasına gider. Rezervasyon referansı ve soyadı buraya girilir.

Bundan sonra, rezervasyondaki tüm yolcular ve önümüzdeki 24 saat içindeki uçuşları görüntülenir. Burada en fazla dokuz kişi check-in yapabilir. Buraya, bazı ülkelere seyahat ederken zorunlu olan ilave yolcu bilgileri de girilebilir.

Bundan sonra yanınıza almak istediğiniz ücretsiz bagaj hakkını belirtiniz. Bagaj hakkınızı online check-in sırasında artırabilir havalimanındaki ücretlere kıyasla çok fazla tasarruf sağlarsınız.

Daha sonra boş koltuk seçilir.

Şimdi biniş kartı oluşturuluyor. Bunun size e-postayla gönderilmesini ve yazdırılmasını sağlayabilir veya cep telefonunuza kaydedebilirsiniz. Havaalanındaki check-in makinesinde baskı yapmak da mümkündür.Bagaj, havaalanında doğrudan bagaj tezgahından kontrol edilebilir. Sadece el bagajınız varsa, doğrudan kapıya gidebilirsiniz.

British Airways mobil uygulaması

Check-in işlemi yukarıda belirtilen noktalardaki gibi uygulama kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Biniş kartını yazdırmak zorunda değilsiniz, doğrudan cep telefonunuza kaydedebilirsiniz. Executive Club üyesi iseniz, uygulama Avios ve durum puanları toplamak için izin verir.

Check-in başlama saati

Uçağın kalkışından 24 saat öncesinde başlayıp 45 dakika kala son bulmaktadır.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Havalimanında check-in yapmak için check-in kontuarının kapanma saatlerini British Airways web sitesinden kontrol ediniz. Eğer zamanında havalimanında olmaz iseniz uçağa binemez ve satın almış uçak biletindeki tüm haklarınızı kaybetmiş olursunuz.

British Airways Bagaj Kuralları

El bagajı
El bagajı ile ilgili en önemli husus, azami 23 kg ağırlıktır. Tekerlekler, kulplar dahil olmak üzere bu bagaj boyutları 56 cm x 45 cm x 25 cm olabilir. Buna ek olarak, bir dizüstü bilgisayar çantası veya el çantasını kabine alma olanağınız bulunmaktadır. Boyutlar 45 cm x 36 cm x 20 cm’dir geçmeyip koltuk altına yerleştirebilirsiniz. İki yaşın altındaki çocuklar, 56 cm x 45 cm x 25 cm boyutlarında bir bagaj taşıma hakkı bulunmaktadır.

Kargo bölümü bagaj

Yolcu bölümüne doğrudan götürülmesine izin verilmeyen seyahat eşyaları kargo bölümünde taşınmalıfdır. Tekerlek, Kulp ve çanta bölümleri dahil edildiğinde maksimum boyutları 90 x 75 x 43 cm aşmamalıdır. First ve Business Sınıfında, Club World üyesi olup olmadığınıza bağlı olarak 32 kg’a kadar toplam 2-3 bagaj ücretsiz olarak alınabilir. Ekonomi sınıfında, 23 kg’lık bir veya iki parçaya izin verilir.

Diğer bagajlar
Spor ekipmanları ve müzik aletleri bagaj hakkının bir parçası olarak taşınabilir. 190 x 75 x 65 cm boyutlarına ve 45 kg ağırlığa kadar daha büyük müzik aletleri, ön rezervasyon ile taşınabilir ve ağırlığı en az 23 kg olan aletlere bagaj ücreti ödemelisiniz. Spor ekipmanı üzerinde herhangi bir kısıtlama olmamasına rağmen, fazla bagaj ücretlerinin genel bagajdaki haklar ile aynı olduğunu unutmamalısınız.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

British Airways Koltuk seçimi

British Airways ile rahat bir yolculuk yapmak için doğru koltuk seçimi yapmalısınız. Genel olarak iyi koltukta seyahat etmek istiyorsanız koltuğunuzu önceden seçmeli ve gerekirse bir miktar ilave ücreti gözden çıkarmalısınız.

British Airways Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

Executive Club/Avios Sadakat Programı

British Airways havayolu, dünyanın en prestijli havayollarından biri olarak kabul edilmektedir. Bunun bir nedeni, hizmet odaklı olması ve müşterilerine birçok avantaj sağlaması gerçeğidir. Bunun bir örneği sık uçan program Executive Club’dur. Bu programın üyesi olan herkes çok sayıda avantajdan faydalanmaktadır. British Airways’in sunduğu tekliflerde sadece mil kazanmakla kalmazsanız, aynı zamanda American Airlines, Air Berlin ve Cathway Pacific gibi çeşitli havayollarına da rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Avios’u toplayın ve sayısız faydadan yararlanın
Executive Club aracılığıyla topladığınız millere Avios denir. Genel olarak, Executive Club dört kategoriye ayrılır. Bunlara mavi, bronz, gümüş ve altındır. Hepsi farklı imkanlar sunmaktadır ama üyelik olma koşulları farklıdır. Mavi üyeliği kayıt yoluyla alırsınız ; rezervasyonlarda kolaylık ve puan toplama imkanından yararlanırsınız. Diğer üyelik kategorileri, ücretsiz bagaj veya ücretsiz lounge erişimi gibi çok daha güzel avantajlara yol açmaktadır.

Mil kazanım tablosu bilgisi aşagıdadır.

Seyahat SınıfıSınıfKazanılan AviosMinimum AviosKatsayı
Esnek (F)300% uçuş mili1,500100%
FirstEn düşük (A)250% uçuş mili1,250100%
Esnek (J, C, D)250% uçuş mili1,250100%
BusinessEn düşük (R, I)150% uçuş mili750100%
Esnek (W)150% uçuş mili750100%
Premium ekonomiEn düşük (E, T)100% uçuş mili500100%
Esnek (Y, B, H)100% uçuş mili500100%
Low (K, L, M, N, S, V¹)50% uçuş mili25050%
EkonomiEn düşük (Q, O, G)25% uçuş mili12525%

British Airways Yiyecek, İçecek ve İkram

Aperatif ve ana yemekler, içecekler. Aynı zamanda yolculuğunuzu keyifli hale getirecek servisler.
Uçuş sınıfına göre alabileceğiniz hizmetleri aşağıda görebilirsiniz:

First Class

A la carte menüden seçilen yemekler yolcuların istediği zamanda hizmet edilir.

Business Class

Uzun uluslararası uçuşlarda:
Yolcular 4 farklı menu seçeneklerinden istediklerini seçebilir ve yemeğin yanında şarap ve şampanya seçenekleri bulunur.

Avrupa ve bazı Kuzey Afrika uçuşları:
Yolcular sıcak ve soğuk yemek seçenekleri sunulur. Erken saatli uçuşlarda dilerseniz geleneksel ingiliz kahvaltısı dilerseniz de tüm dünya mutfaklarından kahvaltı edinebilirsiniz. Tüm bira çeşitleri ile beraber şarap ve şampanya da edinebilirsiniz.

Premium ekonomi

Uzun uçuşlarda:
Yolcular 3 farklı yemek seçenekler ile beraber bar hizmetinden de faydalanabilirler.

Premium ekonomi yolcuları, London Heathrow havalimanından gerçekleşen uçuşlarda business sınıfı yemek menülerinden faydalanabilir.

Ekonomi

Uzun uçuşlarda yolcular 3 farklı yemek seçenekler ile beraber bar hizmetinden de faydalanabilirler.
Yolcular, UK, Avrupa ve bazı Kuzey Afrika uçuşlarında çay-kahve ile kahvaltı ile beraber aperitif yemek imkanları da bulunmaktadır.

Londra Heathrow havalimanından yapılacak olan bir buçuk saat ve üzeri uçuşlarda ücretsiz içecek ve yemek sunulmaktadır.

Özel ve tıbbi yemekler
BA, özel diyete ihtiyaç duyan yolculara da diyetleri doğrultusunda yemek sunar.

British Airways Uçak İçi Eğlence

British Airways’in High Life eğlence sistemi filmlerden, TV şovlarından seçkin High Life Radyo kanalına 200’den fazla eğlence seçeneği sunar. Ödüllü tatil ve seyahat dergisi High Life da tüm yolcular için mevcuttur. Bunun yanısıra İngiliz ve uluslararası gazeteler ve “High Life” Mağazasından gümrüksüz alışveriş imakanı sunulmuştur

Tüm koltuklarda kişisel bir ekran ve 100’den fazla film ve TV programının yanı sıra 50’den fazla müzik CD’si ve sesli kitap keyfini çıkarabilirsiniz.

British Airways Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Kim en yakın dostunu evde bırakıp seyahate gitmek ister ki? Sizde British Airways ile gerçekleştireceğiniz uçuşunuzda evcil hayvanınız ile seyahat etmenin kurallarını bu sayfamızda bulacaksınız.

Evcil hayvan taşıma kuralları havayollarına göre farklılık gösterdiği için mutlaka seyahate çıkmadan önce havayolu firması ile görüşünüz.

British Airways Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Modaya uygun olarak dekore edilmiş salonlarda uçuşunuzdan önce rahatlayabilir aynı zamanda lüks hizmetler alabilirsiniz.

60’ın üzerinde bulunan British havayolları bekleme salonları ve ek olarak 90 ortak bekleme salonları hizmeti alabilirsiniz:

• BA ile First class yolcuları, Club World ve Club Europe üyeleri
• BA Executive Club Gümüş ve Altın üyeleri
• Oneworld birliği Emerald yada Sapphire üyeleri bekleme salonlarından faydalanabilir.
British havayolları bekleme salonları aşağıda belirtilen havalimanlarında bulunmaktadır:
14 adet Londra Heathrow havalimanında
3 adet Londra Gatwick, Kuzey Terminalinde
3 adet New York JFK
2 adet Sydney, Bangkok, Singapore, Johannesburg, Boston, Chicago, Houston, Philadelphia, San Francisco, Seattle, Toronto, Vancouver and Washington DC Dulles

Aynı zamanda aşağıdaki havalimanlarında da bulunmaktadır:
Manchester, Newcastle, Hong Kong, Mumbai, Dubai, Abuja, Cape Town, Lagos, Nairobi, Amsterdam, Athens, Berlin Tegel, Brussels, Geneva, Istanbul, Milan Linate, Milan Malpensa, Munich, Rome, Aberdeen, Edinburgh, Glasgow, Jersey, Atlanta, Bermuda, Los Angeles, Newark, Phoenix

British Airways
IATAICAOÇağrı Kodu
BABAWSPEEDBIRD

Kuruluş: 1974
Havalimanı Yeri:Birleşik Krallık
Hubları: LON
Sahibi: International Airlines Group (IAG)
Global Havacılık İttifakı: Oneworld
Sık Uçuş Programı: Executive Club/Avios
Şirket Sloganı: To Fly. To Serve.

Uçak Sayısı: 275
Uçtuğu Destinasyon:  183
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 13.6
Uçak Tipi: Boeing, Embraer, Airbus
Uçak Detayı: Airbus A318, Airbus A319, Airbus A320, Airbus A321, Airbus A380, Boeing 747-400, Boeing 777-200, Boeing 777-300, Boeing 787-8, Boeing 787-9, Embraer 170, Embraer 190

İletişim: British Airways Plc, Waterside, PO Box 365, Harmondsworth,UB7 0GB. , İngiltere
Telefon Numarası: +44 20 8738 5050
Fax: +44 20 8738 9898
E-mail: media.relations@ba.com

Neden seçmeliyim?

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama